Her Majesty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Her Majesty
Utwór zespołu The Beatles
z albumu Abbey Road
Wydany 26 września 1969
Nagrywany 2 lipca 1969
Gatunek folk
Długość 0:23
Twórca Lennon/McCartney
Producent George Martin
Wydawnictwo Apple Records

Her Majesty” – utwór zespołu The Beatles, który napisał i nagrał z akompaniamentem gitary Paul McCartney. Jest to jeden z pierwszych przykładów ukrytego utworu w muzyce rockowej. Piosenka ukazała się na płycie Abbey Road w 1969 roku. Pierwotnie stanowiła część końcowej wiązanki utworów i znajdowała się pomiędzy „Mean Mr. Mustard“ i „Polythene Pam“. McCartney uznał jednak, że Her Majesty nie pasuje do pozostałych utworów i piosenka została wycięta z wiązanki przez reżysera dźwięku Johna Kurlandera. McCartney polecił mu ponadto zniszczyć nagranie, lecz polityka EMI stanowiła, że żadne nagranie Beatlesów nie może być zniszczone. W tym czasie wydrukowano okładki i „Her Majesty” nie znalazło się w spisie utworów na oryginalnym wydaniu płyty[1].

Później jednak Kurlander wpadł na pomysł, by umieścić utwór na samym końcu ścieżki dźwiękowej po 14-sekundowej przerwie oddzielającej go od piosenki „The End“. McCartneyowi spodobał się ten zaskakujący efekt i piosenka wróciła na płytę. Głośny akord, który słychać na początku „Her Majesty” to zakończenie „Mean Mr. Mustard”. Utwór kończy się nagle, ponieważ jej wybrzmienie pozostało na początku „Polythene Pam“[1].

„Her Majesty” licząca 23 sekundy jest najkrótszą piosenką w repertuarze The Beatles („Revolution 9“ jest najdłuższa)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Her Majesty (ang.). beatlesbible.com. [dostęp 2012-09-03].