Hyperolius drewesi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hyperolius drewesi[1]
Bell, 2016
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Neobatrachia
Rodzina sitówkowate
Rodzaj Hyperolius
Gatunek Hyperolius drewesi

Hyperolius drewesi – gatunek endemicznego płaza bezogonowego z rodziny sitówkowatych występujący na Wyspie Książecej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został wyodrębniony w 2016 roku przez herpetolożkę Raynę C. Bell w związku ze znaczącymi różnicami genetycznymi i morfologicznymi w porównaniu z innymi gatunkami Hyperolius zasiedlającymi Wyspy Św. Tomasza i Książęcą[2]. Epitet gatunkowy pochodzi od nazwiska amerykańskiego herpetologa Roberta C. Drewesa badającego batrachofaunę Afryki i Wysp Św. Tomasza i Książęcej[3].

Płaz ten posiada smukłe ciało, długość ciała od czubka pyska do ujścia kloaki wynosi 24,8 – 30,9 mm u samców i 32,7 u samic (dotychczas zbadany został jeden osobnik płci żeńskiej)[3]. Głowa szersza niż dłuższa, pysk krótki, tępy i zaokrąglony[3]. Tęczówka ma kolor złoty. Błona bębenkowa słabo zaznaczona i okrągła[3]. Brak modzeli godowych[3]. Skóra na grzbiecie chropowata, a na kończynach gładka[3]. Brak fałdu grzbietowo-bocznego[3]. Skóra na przednim odcinku brzucha gładka, a na tylnym szorstka[3]. Występuje rezonator[3]. Grzbiet ma kolor zielony, brzuch jest półprzezroczysty, a klatka piersiowa biała[3]. Występuje dymorfizm płciowy[3].

Zasięg i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Endemit, występuje na Wyspie Książecej, jednej z wysp Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, zazwyczaj na wysokościach bezwzględnych 0 – 650 m n.p.m., chociaż widywany był również na szczycie Pico de Príncipe (wysokość 948 m n.p.m.)[3][4]. Zasiedla lasy pierwotne, użytki rolne, gaje kokosowe, plantacje kawy[3]. Występuje również na obszarach zmodyfikowanych przez działalnośc człowieka[3]. Gatunek ten jest głównie aktywny nocą i widywany jest na gałęziach i liściach w pobliżu potoków i małych zbiorników wodnych[3].

Rozmnażanie i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Tak jak u H. molleri, samica składa jaja na liściach zwisających nad wodą[3]. Jaja mają średnicę 2 mm[3].

Status[edytuj | edytuj kod]

Gatunkowi temu nie zagraża wyginięcie w związku z m.in. wysokim potencjałem do adaptacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hyperolius drewesi, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Rayna C. Bell, A New Species of Hyperolius (Amphibia: Hyperoliidae) from Príncipe Island, Democratic Republic of São Tomé and Príncipe, „Herpetologica”, 72 (4), 2016, s. 343–351, ISSN 0018-0831, JSTOR26428710 [dostęp 2021-07-21].
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q AmphibiaWeb - Hyperolius drewesi, amphibiaweb.org [dostęp 2021-07-21].
  4. Pollo, César J. „Guide of Amphibians and Reptiles of São Tomé and Príncipe.” Smashwords/César J. Pollo (2017).