Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1965

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1965
Poprzednie: 1964 Następne: 1966

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1965 - cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Tytuł wywalczył Szwed Björn Knutsson.

W Finale Światowym uczestniczyło 4 Polaków Andrzej Pogorzelski - IX miejsce, Antoni Woryna - X miejsce, Andrzej Wyglenda - przedostatnie XV miejsce i Marian Rose - jako rezerwowy nie wystąpił.

Eliminacje europejskie[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje kontynentalne[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Ljubljana (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Giennadij Kurylenko  ZSRR 14
2 Jan Mucha  Polska 12
3 Andrzej Pogorzelski  Polska 12
4 Joachim Maj  Polska 12
5 Florian Kapała  Polska 12
6 Antonín Kasper  Czechosłowacja 11
7 Wiktor Trofimow  ZSRR 10
8 Konstanty Kryształ  ZSRR 10
9 Karel Průša  Czechosłowacja 8
11 Jan Holub  Czechosłowacja 5
14 Josef Lastovka  Czechosłowacja 2

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela (10, 12-13, 15-16) → brak danych

Neubrandenburg (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Zbigniew Podlecki  Polska 14
2 Borys Samorodow  ZSRR 14
3 Rudolf Havelka  Czechosłowacja 11
4 Antonín Svab  Czechosłowacja 10
5 Pavel Mareš  Czechosłowacja 9
6 Jurij Olenew  ZSRR 9
7 Marian Rose  Polska 9
8 L. Krajev  Jugosławia 8

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela (9-16) → brak danych

Miszkolc (3)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 14
2 Jurij Czekranow  ZSRR 14
3 Paweł Waloszek  Polska 13
4 František Ledecký  Czechosłowacja 12
5 Jerzy Trzeszkowski  Polska 10
6 Walenty Mojszew  ZSRR 9
7 Pál Perényi  Węgry 9
8 Andrzej Domiszewski  Polska 8
9 Zdenek Kovar  Czechosłowacja 6

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela (10-16) → brak danych

Graz (4)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Andrzej Wyglenda  Polska 15
2 Jaroslav Volf  Czechosłowacja 13
3 Antoni Woryna  Polska 12
4 Igor Plechanow  ZSRR 11
5 Władimir Sokołow  ZSRR 11
6 Gabdrachman Kadyrow  ZSRR 9
7 Miroslav Šmíd  Czechosłowacja 9
8 Stanislav Kubicek  Czechosłowacja 8
9 Stanisław Tkocz  Polska 7
10 Manfred Poschenrieder  RFN 6
11 Kühr  Austria 6
12 Günter Walla  Austria 4
13 Alfred Rinzner  Austria 3
14 Alfred Sitzwohl  Austria 3
15 Alfred Aberl  RFN 2
16 Otto Lantenhammer  RFN 1

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Abensberg (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Paweł Waloszek  Polska 13
2 Igor Plechanow  ZSRR 13
3 Andrzej Wyglenda  Polska 12
4 Jaroslav Volf  Czechosłowacja 11
5 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 11
6 Antoni Woryna  Polska 10
7 Walenty Mojszew  ZSRR 9
8 Stanislav Kubicek  Czechosłowacja 7
9 Jurij Czekranow  ZSRR
10 Władimir Sokołow  ZSRR
11 František Ledecký  Czechosłowacja
12 Jerzy Trzeszkowski  Polska
13 Gabdrachman Kadyrow  ZSRR
14 Miroslav Šmíd  Czechosłowacja
15 Pál Perényi  Węgry
16 Andrzej Domiszewski  Polska

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego
Punktacja (9-16) → brak danych

Lwów (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Pavel Mareš  Czechosłowacja 15
2 Jan Mucha  Polska 11
3 Zbigniew Podlecki  Polska 11
4 Florian Kapała  Polska 10
5 Marian Rose  Polska 10
6 Joachim Maj  Polska 10
7 Giennadij Kurylenko  ZSRR 10
8 Andrzej Pogorzelski  Polska 9
9 Antonín Kasper  Czechosłowacja
10 Rudolf Havelka  Czechosłowacja
11 Antonín Svab  Czechosłowacja
12 Borys Samorodow  ZSRR
13 Wiktor Trofimow  ZSRR
14 Jurij Olenew  ZSRR
15 L. Krajev  Jugosławia
16 Konstanty Kryształ  ZSRR

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego
Punktacja (9-16) → brak danych

Finał Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Andrzej Wyglenda  Polska 12
2 Igor Plechanow  ZSRR 12
3 Andrzej Pogorzelski  Polska 11
4 Antoni Woryna  Polska 10
5 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 10
6 Paweł Waloszek  Polska 9
7 Antonín Kasper  Czechosłowacja 9
8 Marian Rose  Polska 8
9 Pavel Mareš  Czechosłowacja 8
10 Joachim Maj  Polska 7
11 Giennadij Kurylenko  ZSRR 6
12 Zbigniew Podlecki  Polska 6
13 Jan Mucha  Polska 4
14 Jaroslav Volf  Czechosłowacja 3
15 Stanislav Kubicek  Czechosłowacja 3
16 Walenty Mojszew  ZSRR 2
Florian Kapała  Polska

Awans: 8 do Finału Europejskiego
Uwaga! Antonín Kasper zastąpił Floriana Kapałę

Skandynawia[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacja szwedzka[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Bo Josefsson  Szwecja 28
2 Bengt Jansson  Szwecja 26
3 Ove Fundin  Szwecja 23
4 Björn Knutsson  Szwecja 23
5 Per Olof Söderman  Szwecja 23
6 Sören Sjösten  Szwecja 22
7 Bo Magnusson  Szwecja 19
8 Hans Holmqvist  Szwecja 19
9 Leif Enecrona  Szwecja 19
10 Rune Sörmander  Szwecja 18
11 Göte Nordin  Szwecja 18
12 Gunnar Malmqvist  Szwecja 16
13 Leif Larsson  Szwecja 14
14 Bengt Svensson  Szwecja 14
15 Bengt Brannefors  Szwecja 14
16 Runo Wedin  Szwecja 13
17 Curt Eldh  Szwecja 9
18 Sven Sigurd  Szwecja 9
19 Kurt Westlund  Szwecja 9
20 Hans Utterström  Szwecja 6
21 Inge Gustafsson  Szwecja 5
22 Arne Hansson  Szwecja 4
23 Nils Ringström  Szwecja 3
24 Karl Erik Andersson  Szwecja 3
25 Leif Söderberg  Szwecja 1
26 Per Tage Svensson  Szwecja 0
27 Lars Jansson  Szwecja 0

Awans: 16 do kwalifikacji skandynawskiej

Kwalifikacja skandynawska[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]
Skien (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Björn Knutsson  Szwecja 15
2 Sverre Harrfeldt  Norwegia 14
3 Leif Enecrona  Szwecja 13
4 Ove Fundin  Szwecja 12
5 Bengt Brannefors  Szwecja 9
6 Gunnar Malmqvist  Szwecja 9
7 Bo Magnusson  Szwecja 9
8 Henry Harrfeldt  Norwegia 7
9 Thorbjörn Nygaard  Norwegia 7
10 Curt Eldh  Szwecja 7
11 Nils Paulsen  Norwegia 5
12 Runo Wedin  Szwecja 4
13 Ivar Hoffgard  Norwegia 3
14 Olavi Turunen  Finlandia 3
15 Timo Laine  Finlandia 2
16 Heikki Kaprali  Finlandia 0
Rune Sörmander  Szwecja

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego
Uwaga! Curt Eldh zastąpił Rune'a Sörmandera

Selskov (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Leif Larsson  Szwecja 14
2 Per Olof Söderman  Szwecja 13
3 Hans Holmqvist  Szwecja 12
4 Sören Sjösten  Szwecja 12
5 Kalevi Lahtinen  Finlandia 11
6 Bengt Jansson  Szwecja 11
7 Bo Josefsson  Szwecja 10
8 Sven Sigurd  Szwecja 9
9 H. G. Kristensen  Norwegia 6
10 Bengt Svensson  Szwecja 6
11 Ove Pedersen  Dania 4
12 Erik Kastebo  Dania 4
13 Matti Olin  Finlandia 3
14 Per Aulie  Norwegia 2
15 Knut Syrrist  Norwegia 1
Göte Nordin  Szwecja

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego
Uwaga! Sven Sigurd zastąpił Göte'a Nordina
Tabela (16) → brak danych

Finał Skandynawski[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Sören Sjösten  Szwecja 14
2 Ove Fundin  Szwecja 12
3 Leif Enecrona  Szwecja 11
4 Björn Knutsson  Szwecja 11
5 Bengt Jansson  Szwecja 11
6 Gunnar Malmqvist  Szwecja 11
7 Sverre Harrfeldt  Norwegia 10
8 Leif Larsson  Szwecja 9
9 Per Olof Söderman  Szwecja 7
10 Bo Magnusson  Szwecja 5
11 Kalevi Lahtinen  Finlandia 4
12 Henry Harrfeldt  Norwegia 4
13 Bo Josefsson  Szwecja 3
14 Sven Sigurd  Szwecja 2
15 Bengt Brannefors  Szwecja 0
16 Hans Holmqvist  Szwecja 0

Awans: 8 do Finału Europejskiego

Finał Europejski[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin  Szwecja 14+3
2 Björn Knutsson  Szwecja 14+2
3 Antoni Woryna  Polska 11
4 Andrzej Pogorzelski  Polska 10
5 Igor Plechanow  ZSRR 10
6 Andrzej Wyglenda  Polska 9
7 Bengt Jansson  Szwecja 8
8 Sören Sjösten  Szwecja 8
9 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 7
10 Leif Larsson  Szwecja 7
11 Marian Rose  Polska 7
12 Antonín Kasper  Czechosłowacja 6
13 Per Olof Söderman  Szwecja 5
14 Gunnar Malmqvist  Szwecja 3
15 Leif Larsson  Szwecja 1
16 Paweł Waloszek  Polska 0
Sverre Harrfeldt  Norwegia

Awans: 10+1 do Finału Światowego
Uwaga! Per Olof Söderman zastąpił Sverre'a Harrfeldta

Eliminacje brytyjskie[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Poole (1)[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Nigel Boocock  Wielka Brytania 13
2 Barry Briggs  Nowa Zelandia 11
3 Jimmy Gooch  Wielka Brytania 11
4 Ken McKinlay  Szkocja 11
5 Ronnie Genz  Wielka Brytania 10
6 Reg Luckhurst  Wielka Brytania 10
7 Mike Broadbanks  Wielka Brytania 10
8 Gordon Guasco  Australia 9
9 Norman Hunter  Wielka Brytania 9
10 Geoff Mudge  Australia 7
11 Jack Kitchen  Wielka Brytania 6
12 Jim Airey  Australia 6
13 Colin Pratt  Wielka Brytania 3
14 Clive Featherby  Wielka Brytania 2
15 Bluey Scott  Wielka Brytania 1
16 Gordon McGregor  Szkocja 1

Awans: 8 do Finału Brytyjskiego

Glasgow (2)[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Charlie Monk  Australia 14
2 Trevor Hedge  Wielka Brytania 14
3 Brian Brett  Wielka Brytania 13
4 Ivan Mauger  Nowa Zelandia 11
5 Colin Gooddy  Wielka Brytania 10
6 Bill Andrew  Wielka Brytania 8
7 Bob Andrews  Wielka Brytania 8
8 Peter Vandenberg  Australia 8
9 Cyril Maidment  Wielka Brytania 7
10 Dave Younghusband  Wielka Brytania 7
11 Roy Trigg  Wielka Brytania 7
12 Eric Boocock  Wielka Brytania 4
13 Jim Lightfoot  Wielka Brytania 3
14 Alan Cowland  Wielka Brytania 3
15 Rick France  Wielka Brytania 2
16 Billy Bales  Wielka Brytania 0
rez. Martin Ashby  Wielka Brytania 0

Awans: 8 do Finału Brytyjskiego

Finał Brytyjski[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Barry Briggs  Nowa Zelandia 13
2 Nigel Boocock  Wielka Brytania 11
3 Ken McKinlay  Szkocja 11
4 Brian Brett  Wielka Brytania 10
5 Reg Luckhurst  Wielka Brytania 10
6 Jimmy Gooch  Wielka Brytania 10
7 Mike Broadbanks  Wielka Brytania 9
8 Gordon Guasco  Australia 9
9 Charlie Monk  Australia 8
10 Trevor Hedge  Wielka Brytania 7
11 Bob Andrews  Wielka Brytania 5
12 Ivan Mauger  Nowa Zelandia 5
13 Colin Gooddy  Wielka Brytania 4
14 Peter Vanderberg  Australia 3
15 Bill Andrew  Wielka Brytania 2
16 Ronnie Genz  Wielka Brytania 1
rez. Norman Hunter  Wielka Brytania 2

Awans: 6+1 do Finału Światowego

Finał Światowy[edytuj | edytuj kod]

Medaliści IMŚ 1965

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Björn Knutsson  Szwecja 14 (2,3,3,3,3)
2 Igor Plechanow  ZSRR 13+3 (3,3,2,2,3) +3
3 Ove Fundin  Szwecja 13+2 (2,2,3,3,3) +2
4 Barry Briggs  Nowa Zelandia 10 (2,3,1,3,1)
5 Bengt Jansson  Szwecja 10 (3,1,2,2,2)
6 Brian Brett  Wielka Brytania 9 (3,0,1,3,2)
7 Sören Sjösten  Szwecja 9 (1,3,3,2,0)
8 Nigel Boocock  Wielka Brytania 8 (3,0,0,2,3)
9 Andrzej Pogorzelski  Polska 7 (2,2,3,0,u)
10 Antoni Woryna  Polska 6 (1,2,2,0,1)
11 Leif Larsson  Szwecja 5 (1,0,2,u,2)
12 Reg Luckhurst  Wielka Brytania 5 (0,2,1,1,1)
13 Ken McKinlay  Szkocja 4 (0,1,0,1,2)
14 Jimmy Gooch  Wielka Brytania 3 (1,1,0,1,0)
15 Andrzej Wyglenda  Polska 2 (0,0,1,1,0)
16 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 2 (0,1,0,0,1)
rez. Mike Broadbanks  Wielka Brytania ns
rez. Marian Rose  Polska ns