Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1964

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1964
1964 Individual Speedway World Championship
1963 1965
Dyscyplina żużel
Organizator FIM
Szczegóły turnieju
Zamknięcie (finał) 11 września 1964
Szwecja Göteborg
Liczba zawodników 16 (w finale światowym)
I miejsce I miejsce Barry Briggs
 Nowa Zelandia
II miejsce II miejsce Igor Plechanow
 ZSRR
III miejsce III miejsce Ove Fundin
 Szwecja

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1964 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Tytuł wywalczył Nowozelandczyk Barry Briggs – to jego trzecie zwycięstwo w Finale Światowym (poprzednio 1957 i 1958).

W finale światowym wystąpiło dwóch Polaków: Andrzej Wyglenda zajął 12. miejsce, a Zbigniew Podlecki - 14. miejsce.

Eliminacje europejskie[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje kontynentalne[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Mseno (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Antonín Kasper  Czechosłowacja 15
2 Zbigniew Podlecki  Polska 13
3 Rudolf Havelka  Czechosłowacja 12
4 Joachim Maj  Polska 12
5 František Ledecký  Czechosłowacja 10
6 Miloslav Verner  Czechosłowacja 8
7 Igor Plechanow  ZSRR 8
8 Gabdrachman Kadyrow  ZSRR 8
9 Wiktor Trofimow  ZSRR 8
10 Mieczysław Połukard  Polska 8
11 Jan Holub  Czechosłowacja 7
12 Damijan Klasnetić  Jugosławia 4
13 Jože Visočnik  Jugosławia 3
14 Alois Frach  RFN 2
15 Otto Lantenhammer  RFN 2
16 Heinrich Sprenger  RFN 1

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Neubrandenburg (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Andrzej Pogorzelski  Polska 14
2 Boris Samorodow  ZSRR 13
3 Edmund Migoś  Polska 12
4 Władimir Sokołow  ZSRR 12
5 Jochen Dinse  NRD 10
6 Jürgen Hehlert  NRD 10
7 Stanislav Kubíček  Czechosłowacja 9
8 Pavel Mareš  Czechosłowacja 9
9 Miroslav Šmíd  Czechosłowacja 7

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela (10-16) → brak danych

Zagrzeb (3)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Andrzej Wyglenda  Polska 15
2 Witalij Szyło  ZSRR 14
3 Giennadij Kurilenko  ZSRR 12
4 Konstantin Kryształ  ZSRR 12
5 Marian Kaiser  Polska 11
6 Jaroslav Volf  Czechosłowacja 11
7 Karel Průša  Czechosłowacja 9
8 Paweł Waloszek  Polska 8
9 Borek Regvart  Jugosławia 6

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela (10-16) → brak danych

Miszkolc (4)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Marian Rose  Polska 14
2 Antoni Woryna  Polska 13
3 Bohumír Bartoněk  Czechosłowacja 12
4 Walentin Mojszew  ZSRR 11
5 Jurij Tszekranow  ZSRR 11
6 Kazimierz Bentke  Polska 10
7 Antonín Šváb  Czechosłowacja 8
8 Wiktor Kuzniecow  ZSRR 8
9 Jurij Oleniew  ZSRR 7

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela (10-16) → brak danych

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Lwów (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Andrzej Wyglenda  Polska 13
2 Andrzej Pogorzelski  Polska 12
3 Giennadij Kurilenko  ZSRR 12
4 Stanislav Kubíček  Czechosłowacja 10
5 Boris Samorodow  ZSRR 9
6 Jaroslav Volf  Czechosłowacja 9
7 Konstantin Kryształ  ZSRR 9
8 Miroslav Šmíd  Czechosłowacja 9
9 Pavel Mareš  Czechosłowacja 7
10 Witalij Szyło  ZSRR
11 Edmund Migoś  Polska
12 Władimir Sokołow  ZSRR
13 Jochen Dinse  NRD
14 Jürgen Hehlert  NRD
15 Marian Kaiser  Polska
16 Karel Průša  Czechosłowacja
Paweł Waloszek  Polska

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego
Uwaga! Miroslav Šmíd zastąpił Pawła Waloszka
Punktacja (10-16) → brak danych

Warszawa (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Antoni Woryna  Polska 15
2 Zbigniew Podlecki  Polska 12
3 Igor Plechanow  ZSRR 11
4 Marian Rose  Polska 11
5 Joachim Maj  Polska
6 Jurij Czekranow  ZSRR
7 Antonín Kasper  Czechosłowacja
8 Rudolf Havelka  Czechosłowacja
9 Kazimierz Bentke  Polska
10 Walentin Mojszew  ZSRR
11 Gabdrachman Kadyrow  ZSRR
12 Wiktor Kuzniecow  ZSRR
13 František Ledecký  Czechosłowacja 3
14 Antonín Šváb  Czechosłowacja 3
15 Miloslav Verner  Czechosłowacja 2
16 Bohumír Bartoněk  Czechosłowacja 0

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego
Punktacja (5-12) → brak danych

Finał Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Igor Plechanow  ZSRR 13
2 Jaroslav Volf  Czechosłowacja 12
3 Boris Samorodow  ZSRR 12
4 Zbigniew Podlecki  Polska 11
5 Jurij Czekranow  ZSRR 10
6 Giennadij Kurilenko  ZSRR 10
7 Antonín Kasper  Czechosłowacja 9
8 Andrzej Wyglenda  Polska 8
9 Stanislav Kubíček  Czechosłowacja 8
10 Marian Rose  Polska 6
11 Andrzej Pogorzelski  Polska 5
12 Antoni Woryna  Polska 5
13 Miroslav Šmíd  Czechosłowacja 5
14 Rudolf Havelka  Czechosłowacja 3
15 Joachim Maj  Polska 2
16 Konstantin Kryształ  ZSRR 1

Awans: 8+1 do Finału Europejskiego

Skandynawia[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacja skandynawska[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Björn Knutsson  Szwecja 29
2 Göte Nordin  Szwecja 26
3 Sören Sjösten  Szwecja 26
4 Ove Fundin  Szwecja 23
5 Arne Carlsson  Szwecja 21
6 Bernt Nilsson  Szwecja 19
7 Leif Larsson  Szwecja 18
8 Bengt Brannefors  Szwecja 17
9 Per Olof Söderman  Szwecja 16
10 Willihard Thomsson  Szwecja 16
11 Gunnar Malmqvist  Szwecja 16
12 Hans Holmqvist  Szwecja 15
13 Bo Magnusson  Szwecja 15
14 Bengt Jansson  Szwecja 15
15 Rune Sörmander  Szwecja 13
16 Per Tage Svensson  Szwecja 13
17 Ake Andersson  Szwecja 11
18 Olle Nygren  Szwecja 11
19 Lars Jansson  Szwecja 9
20 Curt Eldh  Szwecja 9
21 Leif Enecrona  Szwecja 9
22 Inge Gustafsson  Szwecja 7
23 Sven Sigurd  Szwecja 5
24 Runo Wedin  Szwecja 1

Awans: 16 do kwalifikacji skandynawskiej

Kwalifikacja skandynawska[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]
Gislaved (1)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Per Olof Söderman  Szwecja 14
2 Sverre Harrfeldt  Norwegia 12
3 Ove Fundin  Szwecja 11
4 Göte Nordin  Szwecja 11
5 Bernt Nilsson  Szwecja 11
6 Rune Sörmander  Szwecja 11
7 Bengt Brannefors  Szwecja 9
8 Gunnar Malmqvist  Szwecja 8
Bo Magnusson  Szwecja

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego
Tabela (9-16) → brak danych

Lahti (2)[edytuj | edytuj kod]
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Björn Knutsson  Szwecja 14
2 Arne Carlsson  Szwecja 12
3 Per Tage Svensson  Szwecja 12
4 Sören Sjösten  Szwecja 12
5 Hans Holmqvist  Szwecja 11
6 Leif Larsson  Szwecja 11
7 Willihard Thomsson  Szwecja 9
8 Bengt Jansson  Szwecja 8

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego
Tabela (9-16) → brak danych

Finał Skandynawski[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Björn Knutsson  Szwecja 15
2 Ove Fundin  Szwecja 14
3 Göte Nordin  Szwecja 11
4 Arne Carlsson  Szwecja 10
5 Per Olof Söderman  Szwecja 10
6 Rune Sörmander  Szwecja 9
7 Per Tage Svensson  Szwecja 9
8 Sören Sjösten  Szwecja 8
9 Gunnar Malmqvist  Szwecja 8
10 Leif Larsson  Szwecja 7
11 Hans Holmqvist  Szwecja 5
12 Bernt Nilsson  Szwecja 4
13 Willihard Thomsson  Szwecja 4
14 Bengt Jansson  Szwecja 3
15 Bengt Brannefors  Szwecja 2
16 Sverre Harrfeldt  Norwegia 2

Awans: 8 do Finału Europejskiego

Finał Europejski[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Zbigniew Podlecki  Polska 15
2 Björn Knutsson  Szwecja 13
3 Boris Samorodow  ZSRR 11
4 Ove Fundin  Szwecja 11
5 Igor Plechanow  ZSRR 11
6 Andrzej Wyglenda  Polska 10
7 Jaroslav Volf  Czechosłowacja 10
8 Giennadij Kurilenko  ZSRR 9
9 Göte Nordin  Szwecja 6
10 Rune Sörmander  Szwecja 6
11 Antonín Kasper  Czechosłowacja 6
12 Per Tage Svensson  Szwecja 3
13 Sören Sjösten  Szwecja 3
14 Jurij Czekranow  ZSRR 2
15 Arne Carlsson  Szwecja 2
16 Per Olof Söderman  Szwecja 0
Stanislav Kubíček  Czechosłowacja 0

Awans: 8+1 do Finału Światowego

Eliminacje brytyjskie[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywano 7 eliminacji na torach brytyjskich

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Brian Brett  Wielka Brytania 43
2 Barry Briggs  Nowa Zelandia 42
3 Nigel Boocock  Wielka Brytania 39
4 Bob Andrews  Wielka Brytania 38
5 Mike Broadbanks  Wielka Brytania 37
6 Cyril Maidment  Wielka Brytania 36
7 Ron How  Wielka Brytania 34
8 Ken McKinlay  Szkocja 32
9 Dick Fisher  Wielka Brytania 32
10 Trevor Hedge  Wielka Brytania 31
11 Bryan Elliott  Wielka Brytania 30
12 Jim Lightfoot  Wielka Brytania 30
13 Tadeusz Teodorowicz  Wielka Brytania 30
14 Ron Mountford  Wielka Brytania 30
15 Jimmy Gooch  Wielka Brytania 29
16 Billy Bales  Wielka Brytania 28
17 Ronnie Genz  Wielka Brytania 26
18 Colin Goody  Wielka Brytania 26
19 Leo McAuliffe  Szkocja 25
20 Norman Hunter  Wielka Brytania 22
21 Gordon McGregor  Szkocja 21
22 Martin Ashby  Wielka Brytania 20
23 Alf Hagon  Wielka Brytania 19
24 Ray Cresp  Australia 16
25 Gerald Jackson  Wielka Brytania 15
26 Reg Luckhurst  Wielka Brytania 15
27 Rick France  Wielka Brytania 12
28 Reg Trott  Wielka Brytania 11
29 Les Owen  Wielka Brytania 11
30 John Debbage  Wielka Brytania 11
31 Jack Geran  Australia 10
32 Bob Dugard  Wielka Brytania 8
33 Sándor Lévai  Wielka Brytania 6
34 Tich Read  Wielka Brytania 5
35 Jim Tebby  Wielka Brytania 4
36 Jack Biggs  Australia 4
37 Norman Nevitt  Wielka Brytania 4
38 Ray Bowers  Wielka Brytania 3
39 Bill Powell  Wielka Brytania 3
40 Fred Collier  Wielka Brytania 2
41 David Crane  Wielka Brytania 0

Awans: 16 do Finału Brytyjskiego
Uwaga! Tadeusz Teodorowicz z Polski jako zawodnik brytyjski

Finał Brytyjski[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Barry Briggs  Nowa Zelandia 15
2 Ken McKinlay  Szkocja 14
3 Ron How  Wielka Brytania 13
4 Cyril Maidment  Wielka Brytania 11
5 Mike Broadbanks  Wielka Brytania 11
6 Bob Andrews  Wielka Brytania 10
7 Nigel Boocock  Wielka Brytania 8
8 Dick Fisher  Wielka Brytania 7
9 Jim Lightfoot  Wielka Brytania 6
10 Trevor Hedge  Wielka Brytania 5
11 Ron Mountford  Wielka Brytania 5
12 Jimmy Gooch  Wielka Brytania 4
13 Bryan Elliott  Wielka Brytania 4
14 Billy Bales  Wielka Brytania 3
15 Brian Brett  Wielka Brytania 2
16 Tadeusz Teodorowicz  Wielka Brytania 2

Awans: 8+1 do Finału Światowego
Uwaga! Tadeusz Teodorowicz z Polski jako zawodnik brytyjski

Finał Światowy[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Barry Briggs  Nowa Zelandia 15 (3,3,3,3,3)
2 Igor Plechanow  ZSRR 13+3 (3,2,3,3,2) +3
3 Ove Fundin  Szwecja 13+2 (2,3,2,3,3) +2
4 Boris Samorodow  ZSRR 11 (1,3,3,2,2)
5 Björn Knutsson  Szwecja 10 (3,2,1,1,3)
6 Ron How  Wielka Brytania 10 (2,3,2,2,1)
7 Cyril Maidment  Wielka Brytania 8 (2,1,1,1,3)
8 Giennadij Kurilenko  ZSRR 7 (3,2,0,1,1)
9 Nigel Boocock  Wielka Brytania 6 (0,1,0,3,2)
10 Mike Broadbanks  Wielka Brytania 6 (2,0,3,0,1)
11 Ken McKinlay  Szkocja 6 (1,0,1,2,2)
12 Andrzej Wyglenda  Polska 4 (0,0,2,2,0)
13 Bob Andrews  Wielka Brytania 4 (1,2,1,0,0)
14 Zbigniew Podlecki  Polska 3 (0,1,2,0,0)
15 Jaroslav Volf  Czechosłowacja 3 (0,1,0,1,1)
16 Dick Fisher  Wielka Brytania 1 (1,0,0,0,0)
rez. Jim Lightfoot  Wielka Brytania ns
rez. Göte Nordin  Szwecja ns