Jerzy Szczakiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Szczakiel
Ilustracja
Data i miejsce
urodzenia
28 stycznia 1949
Grudzice
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Polska
Mistrzostwa świata
Złoto
1971 parowo
Złoto
1973 indywidualnie
Brąz
1974 drużynowo
Inne nagrody
Plebiscyt Przeglądu Sportowego
Bronze medal with cup.svg 3. miejsce
1973

Jerzy Szczakiel (ur. 28 stycznia 1949 w Grudzicach) – polski żużlowiec, pierwszy polski indywidualny mistrz świata, wychowanek Kolejarza Opole.

Kariera[edytuj]

Jerzy Szczakiel jest absolwentem Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu[1]. Karierę żużlową rozpoczął w 1967 roku w Kolejarzu Opole, z którym był związany przez całą karierę żużlową i szybko zaczął odnosić sukcesy w tej dyscyplinie sportu: w 1969 roku wygrał Turniej o Srebrny Kask, zadebiutował w finale indywidualnych mistrzostw Polski 1969 w Rybniku, które zakończył na 5. miejscu oraz wygrał z Kolejarzem Opole II ligę i awansował do pierwszej ligi, a sezon później zajął z drużyną 3. miejsce w pierwszej lidze.

Rok 1971 był jednym z najlepszych w karierze Szczakiela. Dnia 11 lipca 1971 roku na Stadionie Miejskim w Rybniku wraz z Andrzejem Wyglendą zdobył mistrzostwo świata par, na tym samym stadionie zdobył indywidualne wicemistrzostwo Polski oraz zadebiutował w finale indywidualnych mistrzostw świata w szwedzkim Göteborgu, które zakończył na 15 miejsce bez zdobyczy punktowej, a także zajął 3. miejsce w Turnieju o Złoty Kask oraz 2. miejsce w Memoriale Alfreda Smoczyka. Rok później, w 1972 roku w Lesznie został młodzieżowym indywidualnym wicemistrzem Polski.

Dnia 2 września 1973 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie Jerzy Szczakiel odniósł swój największy sukces w karierze żużlowej - 20 biegach finału indywidualnych mistrzostw świata 1973 z 13 punktami niespodziewanie prowadził w tabeli wraz legendarnym nowozelandzkim żużlowcem Ivanem Maugerem, w związku z czym o rozstrzygnięciu finałowego turnieju zdecydował dodatkowy bieg, w którym niemiecki sędzia Georg Traunspurger zbyt szybko puścił taśmę i na starcie Ivan Mauger „zaspał”, jednak na drugim łuku drugiego okrążenia zbliżył się do Szczakiela i zaatakował go od wewnętrznej. Jednak zaliczył upadek i pomimo, iż leżał na torze (wokół niego znajdowało się kilka osób z obsługi technicznej), Jerzy Szczakiel kontynuował bieg i objechał ostatnie dwa okrążenia i po tych niecodziennych okolicznościach, Jerzy Szczakiel został pierwszym polskim indywidualnym mistrzem świata (w 2010 roku sukces Szczakiela powtórzył Tomasz Gollob)[2][3]. Sukces ten dał Szczakielowi 3. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego w 1973, w którym zdobył 753 552 głosów.

Potem Jerzy Szczakiel już nie odnosił większych sukcesów, poza brązowym medalem drużynowych mistrzostw świata 1974 na Stadionie Śląskim w Chorzowie wraz z Janem Muchą, Zenonem Plechem i Andrzejem Jurczyńskim, drugim miejscem Turnieju o Puchar Rybnickiego Okręgu Węglowego 1974 oraz zwycięstwem w Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego 1975. Karierę zakończył w 1979 roku.

Starty w lidze[edytuj]

Osiągnięcia[edytuj]

Indywidualne Mistrzostwa Świata

Drużynowe Mistrzostwa Świata

Mistrzostwa Świata Par

Indywidualne Mistrzostwa Polski

Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski

Drużynowe mistrzostwa Polski

  • 1970 – 3 miejsce

Złoty Kask

Srebrny Kask

Inne ważniejsze turnieje[edytuj]

Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

  • 1971 – 2 miejsce – 12 pkt
  • 1974 – 5 miejsce – 11 pkt

Turniej o Puchar Rybnickiego Okręgu Węglowego

  • 1969 – 7 miejsce – 7 pkt
  • 1970 – 6 miejsce – 9 pkt
  • 1973 – 8 miejsce – 9 pkt
  • 1974 – 2 miejsce – 13 pkt

Turniej o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

  • 19751 miejsce

Po zakończeniu kariery[edytuj]

Po zakończeniu kariery żużlowej Jerzy Szczakiel próbował swoich sił w roli trenera, od 2002 roku corocznie na torze w Opolu organizuje turniej żużlowy „Mistrz Świata Jerzy Szczakiel zaprasza”. Bez powodzenia kandydował z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach samorządowych 2014 do sejmiku województwa opolskiego i w wyborach parlamentarnych 2015 do Sejmu.

Upamiętnienie[edytuj]

Imieniem Jerzego Szczakiela nadano rondo na skrzyżowaniu obwodnicy Opola i ul. Strzeleckiej.

Ciekawostki[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]