Język pomocniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Język pomocniczy (międzynarodowy język pomocniczy, ang. international auxiliary language, skracane do IAL lub aukslang) – język używany w komunikacji między różnojęzycznymi osobami.

Podstawowym założeniem aukslangu jest ułatwienie komunikacji, nie zaś zastąpienie powszechnie używanych języków rodzimych.

Sztuczny język pomocniczy[edytuj | edytuj kod]

Przeważnie termin "języki pomocnicze" odnosi się do języków sztucznych, takich jak esperanto, ido, interlingua, volapük, occidental, latina sine flexione i wiele innych. Języki tego rodzaju są przeważnie aposterioryczne i mogą być schematyczne lub naturalistyczne. Nie są one powszechnie używane. Szacuje się, że najbardziej popularny z nich – esperanto – ma około kilkuset tysięcy mówiących.

Naturalny język pomocniczy[edytuj | edytuj kod]

Językiem pomocniczym jest też nazywany język etniczny, któremu nadano tę rolę np. w drodze międzynarodowej umowy. Takim językiem mógłby być jeden z najczęściej używanych, jednakże nawet język angielski i mandaryński są używane przez mniej niż czwartą część populacji świata.

Aby przezwyciężyć te trudności, proponowano wprowadzenie w drodze międzynarodowego konsensusu, w konsultacji z ekspertami z rozmaitych dziedzin wiedzy, języka sztucznego lub etnicznego. Miałby to być język w formie ustnej i pisemnej. Język taki miałby być nauczany w każdym kraju jako dodatkowy (drugi język), obok języków narodowych.

Języki niewidomych i niesłyszących[edytuj | edytuj kod]

Proponowano także przyjęcie oficjalnego pisma dla niewidomych, zgodnego z międzynarodowym językiem pomocniczym. Jako lingua franca głuchych zaproponowano język znaków, taki jak gestuno, gdyż w chwili obecnej istnieje kilka niezgodnych ze sobą języków. Uważa się, że język taki nie powinien być zgodny z formą mówioną i pisaną międzynarodowego języka pomocniczego, gdyż języki znaków są niezależne od tych form.

Pomysły te nie upowszechniły się jednak w takiej mierze, jak zakładano. Uważa się niekiedy, że konieczne jest polityczne wsparcie ze strony państw, uzupełnione o środki niezbędne do nauczania i wdrażania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]