James Dwight Dana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
James Dwight Dana

James Dwight Dana (ur. 15 lutego 1813 w Utica; zm. 14 kwietnia 1895 w New Haven) – amerykański geolog, mineralog i zoolog. Twórca wielu prac na temat pochodzenia oraz budowy łańcuchów górskich, oceanów i kontynentów. Stworzył chemiczną systematykę minerałów.

Dana już za czasów młodości interesował się nauką. Uczył się, a następnie pracował na Uniwersytecie Yale, którego w latach 1855 - 1892 był profesorem historii naturalnej. Uczestniczył w wielu wyprawach naukowych, które zaowocowały znacznym wkładem w rozwój wiedzy na temat kształtowania skorupy ziemskiej. W dowód uznania swoich osiągnięć został wybrany prezydentem Amery­kańskiego Związku Geologów oraz Amerykańskiego Związku Postępu i Nauki. Od roku 1884 był członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie

Jednym z jego największych osiągnięć jest stworzenie chemicznej systematyki minerałów, którą w 1937 zawarł w dziele The System of Mineralogy. Systematyka ta wielokrotnie rozwijana i uzupełniana jest jednym z najważniejszych obecnie systemów klasyfikacji minerałów, popularnym szczególnie w krajach anglosaskich.