Rudolf Clausius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rudolf Julius Emanuel Clausius
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 stycznia 1822
Koszalin

Data i miejsce śmierci

24 sierpnia 1888
Bonn

Zawód, zajęcie

fizyk

podpis

Rudolf Julius Emanuel Clausius (ur. 2 stycznia 1822 w Koszalinie, zm. 24 sierpnia 1888 w Bonn[1]) – fizyk niemiecki, jeden z twórców zasad termodynamiki. Laureat Medalu Copleya (1879).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Profesor uniwersytetów w Zurychu i Bonn. Prowadził prace z zakresu termodynamiki i kinetyki gazów. Wprowadził pojęcie entropii i precyzyjnie sformułował II zasadę termodynamiki (1865) oraz twierdzenie o wiriale (1870). Opracował teorię polaryzacji dielektryków. Współpracował z Maxwellem nad kinetyczną teorią gazów.

Clausius opublikował szesnaście dużych prac naukowych. Pierwsza, i jednocześnie najsłynniejsza jego praca ukazała się w 1850 roku. Nosiła tytuł O motorycznej sile ciepła i o prawach, które można wywnioskować stąd na potrzeby teorii ciepła. Był to początek cyklu prac, które ostatecznie doprowadziły go do zdefiniowania pojęcia entropii i sformułowania drugiej zasady termodynamiki. Praca ta uważana jest za początek nowoczesnej termodynamiki.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 1868 roku został wybrany członkiem londyńskiego Towarzystwa Królewskiego (The Royal Society), a w 1879 roku otrzymał prestiżową nagrodę tego towarzystwa, tzw. "Copley Medal".

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

(Rudolf Clausius, 1865)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Clausius Rudolf Julius Emmanuel, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-12-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]