Janusz Andrzejczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Andrzejczak
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 stycznia 1956
Toruń

Narodowość

polska

Język

polski

Alma Mater

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dziedzina sztuki

pisarz, malarz

Epoka

współczesność

Ważne dzieła
 • Takijeden
 • Łagodnia
 • Ulotnia
 • Przedziwnia. Ballada o Genku
 • Powłóczystość. Drogami, bezdrożami Podlasia
Nagrody

Nagroda główna w VIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Las – moja miłość”, Nagroda w dziale poezji „Duże Piwo Grzane z Łyżką”

Strona internetowa

Janusz Andrzejczak (ur. 11 stycznia 1956 w Toruniu) – polski pisarz, malarz i pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął naukę w szkole leśnej, której nie ukończył. Został potem absolwentem technikum. Pracował następnie jako mistrz budowlany, robotnik w wykopach, dekorator wystaw sklepowych oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, po czym przez rok pracował jako nauczyciel w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego, a następnie przez blisko 20 lat w okolicach Torunia. Później został wychowawcą w internacie toruńskiego liceum[1].

Jest autorem wierszy, opowiadań, esejów, a także form prozatorskich. Główna tematyka jego dzieł to przyroda i człowiek (ukazanie jego samotności i nieprzystawalności do współczesnego świata). Swój pierwszy tomik poezji Takijeden wydał z inspiracji Jana Leończuka. W 2011 miał miejsce jego autorski występ w Książnicy Podlaskiej, a w 2013 Anna Polony i Andrzej Mrowiec zaprezentowali jego wiersze w Krakowskim Salonie Poezji w ramach Salonu Rekomendacji Mistrzowskich Anny Dymnej. Występował także w toruńskim ratuszu wraz z Leszkiem Długoszem. W 2013 zainicjował cykliczną toruńską Rynnę Poetycką, wzorowaną na zainicjowanej przez Leszka Długosza (od którego Janusz Andrzejczak otrzymał zgodę) krakowskiej Rynnie Poetyckiej (w której działalność angażowała się m.in. Wisława Szymborska). Publikował w prasie krajowej oraz polonijnej. Należy do warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydał kilka autorskich publikacji książkowych. Recenzje jego twórczości wydali m.in. Elżbieta Morawiec, Przemysław Dakowicz, Wojciech Wencel, Alicja Patey-Grabowska czy Jarosław Ławski.

Zajmował się również malowaniem. Miał autorskie wystawy obrazów i grafiki w Polsce i za granicą. Malował farbami olejnymi na płótnach o różnej fakturze. Zajmuje się grafiką o tematyce przyrodniczej.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Jego autorskie publikacje książkowe to:

Publikuje także cyklicznie w kwartalniku SPP „Podgląd”, jak również m.in. w pismach „Arcana”, „Okolica Poetów”, „Almanach Prowincjonalny”, „Epea” i wielu innych.

Dzieła malarskie[edytuj | edytuj kod]

Malowany olejem portret św. Jana Pawła II jego autorstwa znajdował się w toruńskim kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny. Jego inne olejne obrazy (Panorama Torunia, autorski portret Jana Pawła II oraz portret bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego) wyeksponowane są w toruńskich szkołach. Jego dzieła znajdują się głównie w prywatnych kolekcjach, na różnych kontynentach. Jest także autorem ilustracji w swoich książkach.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • Nagroda Kapituły Symbolicznych Nagród Ryszarda Milczewskiego-Bruno w dziale poezji „Duże Piwo Grzane z Łyżką” (2012)
 • Nagroda główna w VIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Las – moja miłość” (Białowieża 2013)
 • Wyróżnienie w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Herb Grodu Miasta Chrzanowa” (2014)
 • Wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie Jednego Wiersza im. Wiktora Gomulickiego o Laur Błękitnej Narwi (2014)

Za książkę Powłóczystość. Drogami, bezdrożami Podlasia był nominowany do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2017 rok[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kadra, 8lo.torun.pl.
 2. Nominowani do tegorocznej nagrody literackiej im. Kazaneckiego, wyborcza.pl, 20 stycznia 2018.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]