Przejdź do zawartości

Jedward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jedward
Ilustracja
Bracia Jedward podczas gościnnego występu w finale 14. Konkursu Piosenki Eurowizji Junior w Valletcie, 20 listopada 2016
Rok założenia

2009

Pochodzenie

 Irlandia

Gatunek

pop

Aktywność

od 2009

Wydawnictwo

Universal (od 2010)
Sony Music (2010)

Powiązania

Louis Walsh (menedżer)[1][2]

Skład
John Grimes
Edward Grimes
Strona internetowa

John i Edward Grimesowie (ur. 16 października 1991 w Dublinie), znani jako Jedwardirlandzki duet piosenkarzy i osobowości telewizyjnych, którzy szerszą rozpoznawalność zyskali w 2009 dzięki udziałowi w szóstej edycji programu The X Factor[3].

Dwukrotni reprezentanci Irlandii w Konkursie Piosenki Eurowizji (2011, 2012). Wydali trzy albumy studyjne: Planet Jedward, Victory i Young Love. Pierwsze dwa albumy zdobyły certyfikat podwójnej platynowej płyty w Irlandii[4][5].

Poza działalnością muzyczną, prowadzili program dla dzieci Jedward's Big Adventure oraz OMG! Jedward's Dream Factory oraz brali udział w ósmej edycji brytyjskiego programu Celebrity Big Brother[6][7].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Bliźnięta John Paul Henry Daniel Richard Grimes i Edward Peter Anthony Kevin Patrick Grimes urodzili się w Rathangan. John jest dziesięć minut starszy od Edwarda[8]. Mają starszego o rok brata Kevina[9]. Po rozwodzie rodziców w 2001, synowie zamieszkali z matką w Dublinie, ale pozostali w bliskich stosunkach z ojcem.

Ze względu na nietypowy wygląd i uwielbienie do muzyki pop[10] John i Edward Grimesowie byli obiektem agresji w szkole King’s Hospital i po czterech latach zostali przeniesieni do Institute of Education. Uczestniczyli w szkolnych konkursach talentów i w zawodach lekkoatletycznych[11].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 2009 wzięli udział jako duet Jedward w przesłuchaniach do szóstej edycji programu The X Factor[12][13]. Ich występ wzbudził kontrowersje wśród opinii publicznej, głównie ze względu na ich niecodzienny wygląd. Simon Cowell opisał ich jako „niezbyt dobrych i bardzo irytujących”, mimo to dostali się do kolejnego etapu programu, w którym ich mentorem został Louis Walsh. Zakwalifikowali się do odcinków na żywo[14]. W trakcie udziału w programie zyskali popularność w lokalnej prasie[15]. Odpadli w siódmym odcinku, emitowanym 22 listopada.

Bracia Jedward podczas występu w programie The X Factor, 2010

Po udziale w X Factorze zaangażowali się w radiową kampanię promocyjną Turystyki Irlandii[16] oraz podpisali kontrakt z wytwórnią menedżmentową Modest! Management[17]. W styczniu 2010 zawarli umowę z wytwórnią muzyczną Sony Music Entertainment, opiewający na sumę 90 tys. funtów[18]. Niedługo potem wydali debiutancki singiel „Under Pressure (Ice Ice Baby)”, będący mashupem piosenek „Under Pressure” i „Ice Ice Baby”, z którym dotarli do pierwszego miejsca irlandzkiej listy przebojów i do drugiego miejsca notowania w Wielkiej Brytanii[18]. Od lutego do kwietnia występowali w ramach trasy koncertowej X Factor' Live[19]. W marcu zakończyli współpracę z Sony Music, po czym podpisali umowę z irlandzkim oddziałem Universal Music[20]. W kwietniu rozpoczęli pierwszą samodzielną trasę koncertową pod nazwą Planet Jedward Tour, obejmującą 27 koncertów na terenie Irlandii[21]. W maju zostali ambasadorami kampanii reklamowej irlandzkiej restauracji fast food Abrakebabra[22]. W lipcu wystąpili w koncercie T4 on the Beach w Weston-super-Mare, gdzie Edward niefortunnie upadł, wskutek czego zerwał więzadła w lewym kolanie[23], co wymagało operacji korygującej[24]. Również w lipcu zaprezentowali singiel „All the Small Things”, będący ich interpretacją utworu Blink-182, z którym dotarli do 21. miejsca listy przebojów w Irlandii i do 6. miejsca w Wielkiej Brytanii. Utwór umieścili na debiutanckim albumie studyjnym pt. Planet Jedward, który ukazał się w lipcu i dotarł do pierwszego miejsca Irish Albums Chart i do 17. miejsca UK Albums Chart[25][26]. W ramach promocji płyty wystąpili gościnnie w reality show Channel 4 Big Brother, wykonując piosenkę „All the Small Things” jako część zadania uczestników programu, którzy mieli „ignorować rzucające się w oczy rzeczy”[27][28][29][30]. W sierpniu telewizja ITV2 wyemitowała trzyczęściowy film dokumentalny Jedward: Let Loose, którego byli bohaterami. Program promował debiutancki album duetu, dokumentował kontuzję Edwarda podczas koncertu T4 on the Beach oraz produkcję teledysków do singli „Under Pressure (Ice Ice Baby)” i „All the Small Things”[31]. We wrześniu byli bohaterami programu OMG! It's Jedward![32]. Od 22 grudnia 2010 do 9 stycznia 2011 występowali w pantomimie Kopciuszek wystawianej w Teatrze Olimpijskim w Dublinie.

Jedward podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2011

W 2011 wzięli udział z piosenką „Lipstick” w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. 11 lutego zwyciężyli w finale selekcji, zostając reprezentantami Irlandii podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie[33]. Ich konkursowa piosenka dotarła do pierwszego miejsca na listach przebojów w Irlandii. Przed udziałem w konkursie rozpoczęli ogólnokrajową trasę koncertową Bad Behaviour Tour[34]. W maju pomyślnie przeszli przez półfinał Eurowizji i awansowali do finału[35], w którym zajęli ósme miejsce[36][37]. Po udziale w konkursie singiel „Lipstick” został wydany cyfrowo w Europie oraz pojawił się na listach przebojów w krajach, takich jak Belgia, Szwecja, Niemcy czy Austria, a także w Korei Południowej (8. miejsce na liście międzynarodowych hitów)[38]. Piosenka została wykorzystana w kampanii reklamowej firmy Hyundai w Azji Południowo-Wschodniej[39]. Pod koniec maja bracia zagrali minikoncert w College Green w Dublinie przed przemową Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy[40] oraz wzięli udział w kampanii reklamowej sieci komórkowej Three Ireland, która stworzyła model telefonu komórkowego o nazwie Jedward. W kolejnych miesiącach wzięli udział w kampaniach reklamowych dla przewoźników kolejowych East Midlands Trains[41], słodyczy Rowntree's Randoms[42], gry Dragon Quest IX na Nintendo DS[43], trasy koncertowej Scooby-Doo: Mystery Machine[44] oraz marek Disney Universe[45] i Travel Supermarket[46], której reklama została zakazana w Wielkiej Brytanii z powodu rzekomego wprowadzania konsumentów w błąd[47]. W lipcu wydali singiel „Bad Behaviour”, który dotarł do pierwszego miejsca irlandzkiej listy przebojów[48]. Utwór umieścili na swoim drugim albumie studyjnym pt. Victory[49]. Pod koniec miesiąca rozpoczęli pierwszą część trasy koncertowej The Carnival Tour, składającej się z 12 koncertów zagranych w Irlandii i Irlandii Północnej[50]. We wrześniu zagrali pierwszą europejską trasę koncertową – wystąpili w Szwecji, Niemczech[51] i Wielkiej Brytanii[52]. W tym samym roku wystąpili w ósmej brytyjskiej edycji programu Celebrity Big Brother, zajmując ostatecznie trzecie miejsce w finale[53]. W sierpniu wydali singiel „Wow Oh Wow”, a w grudniu zagrali w pantomimie Jedward i magiczna fasola będącej komediowo-musicalową wersją baśni Jaś i magiczna fasola[54][55].

Bracia Jedward podczas pobytu w Sydney, grudzień 2013

W styczniu 2012 rozpoczęli europejską część trasy Victory Tour, obejmującej koncerty w Austrii, Niemczech, Szwecji, Finlandii i Estonii[56]. 24 lutego z piosenką „Waterline” wygrali irlandzkie eliminacje eurowizyjne, zostając reprezentantami Irlandii w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji w Baku[57]. W marcu wystąpili na zakończeniu maratonu w Los Angeles[58]. W maju pomyślnie przeszli przez półfinał Eurowizji i dostali się do finału[59], w którym zajęli 19. miejsce[60]. Również w maju wydali charytatywny singiel i nieoficjalną irlandzką piosenkę na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 – „Put the Green Cape On”, będącą nową interpretacją utworu „Lipstick” z nowymi słowami napisanymi przez DJ-a Colma Hayesa. Dochód ze sprzedaży singla został przekazany Stowarzyszeniu na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci w Irlandii[61]. W czerwcu wydali trzeci album studyjny pt. Young Love, który dotarł do pierwszego miejsca notowania najczęściej kupowanych płyt w Irlandii[62], a także znalazł się w zestawieniach sprzedaży w Szwecji, Korei Południowej, Finlandii, Austrii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. 6 czerwca pobiegli w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Dublinie[63][64]. W lipcu zagrali koncert w Singapurze[65]. W sierpniu rozpoczęli krajową część trasy Young Love Tour[66]. W sierpniu wystąpili w sztuce Jedward i magiczna lampa[67]. We wrześniu telewizja UK TV wyemitowała serię Jedward’s Weird Wild World, w której bracia prezentowali popularne filmy w Internecie[68]. W październiku wydali singiel „Luminous”, który pojawił się na listach przebojów w Irlandii i Korei Południowej. W tym samym czasie nagrali akustyczną wersją przeboju AdeleSkyfall[69]. W listopadzie przedstawili nagrodę dla „najlepszej niezależnej firmy produkcyjnej” na gali rozdania Dziecięcych Nagród Befta[70]. W grudniu pojawili się jako goście muzyczni w jednym z odcinków drugiej rumuńskiej edycji programu The Voice of Romania[71].

W maju 2020 roku wystąpili w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonali „Lipstick” i cover kompozycji „Satelliteniemieckiej piosenkarki Leny[72].

Filantropia[edytuj | edytuj kod]

Bracia angażują się w wiele projektów charytatywnych, dzięki czemu w 2011 zdobyli tytuł jednych z najlepiej ocenianych ambasadorów charytatywnych w Irlandii[73]. Są ambasadorami Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci w Irlandii (ISPCC)[74] Dochody z charytatywnego singla promującego Irlandię podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, "Put The Green Cape On", również został przeznaczony na ISPCC. W latach 2010–2012 wystąpili na koncercie ChildLine wraz z podopiecznymi irlandzkiej akcji charytatywnej ChildLine[75][76][77][78]. Zaangażowali się również w organizacje charytatywne: Comic Relief[79], Sport Relief[80] i Children in Need[81], w Wielkiej Brytanii. Znajdują też czas na odwiedzanie dzieci w szpitalach[82].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Bracia Jedward byli tematem komentarzy użytkowników serwisów społecznościowych i mediów[83]. Fenomen bliźniaków komentowało również wielu celebrytów[84]. Fanami duetu są m.in. Peaches Geldof[85], Pixie Lott, Westlife[86], Robbie Williams[87] i Brian Cowen[88]. Brytyjska piosenkarka Leona Lewis wyznała, że „martwi się o nich”[89][90]. Podczas trwania programu The X Factor Liam Gallagher skrytykował bliźniaków słowami: Jak ich nie uderzyć? Wiem wszystko o irytujących cholernych braciach, ale nikt nie podchodzi blisko nich. Co się do cholery dzieje z brytyjską muzyką? I co to za rzeczy na ich głowach?[91]. Członkowie zespołu Queen – gitarzysta Brian May oraz perkusista Roger Taylor – również wyrazili negatywne opinie o Jedward. W listopadzie 2009 Taylor w wywiadzie dla BBC News stwierdził, że „nie są dobrymi wokalistami”[92], a May przyznał, że „ludzie albo ich kochają albo nienawidzą, a to zawsze dobry znak”.

Swoje zdanie o duecie wyrazili również irlandzcy i brytyjscy politycy. Przewodniczący dwóch najważniejszych partii brytyjskich, Partii Pracy i Partii Konserwatywnej, wydali na potrzeby kampanii wyborczej plakaty parodiujące bliźniaków[93][94]. Były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown opisał braci jako „nie za dobrych”, ale później przeprosił za te słowa[95][96]. Brytyjski premier David Cameron przyznał, że lubił oglądać program The X Factor i że Jedward byli jego faworytami[95][97][98][99].

Magazyn „Irish Independent” nazwał ich „bliźniakami, którym słoń na ucho nadepnął”[100]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Informacje Najwyższe pozycje na listach Certyfikat
IRL
[101]
AUT
[102]
UK
[103]
Planet Jedward 1 56 17
Victory
 • Data: 5 sierpnia 2011
 • Wytwórnia: Universal Music
1 34
Young Love
 • Data: 1 czerwca 2012[106]
 • Wytwórnia: Universal Music

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Informacje Najwyższe pozycje na listach
AUT
[107]
EST
[108]
GER
[109]
SWE
[110]
Planet Jedward
 • Kompilacja utworów z płyt Planet Jedward i Victory
 • Data: 15 lipca 2011 (Europe)
 • Wytwórnia: Universal Music
53 6 51 15

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Najwyższe pozycje na listach Album
IRL
[111]
AUT
[112]
BEL
(Fl)

[113]
BEL
(Wa)

[114]
FIN
[115]
NLD
[116]
KOR
[117]
GER
[109]
SWE
[118]
SWI
[119]
UK
[120]
2010 Under Pressure (Ice Ice Baby)(inne języki)
(gościnnie: Vanilla Ice)
1 2 Planet Jedward
„All the Small Things” 21 80
2011 Lipstick(inne języki) 1 3 [a] [b] 22 84 8 12 11 28 40 Victory
Bad Behaviour(inne języki) 1 43
Wow Oh Wow(inne języki)
2012 Waterline(inne języki) 5 50 [c] 62 122 Young Love
Put the Green Cape On(inne języki) 3
Young Love(inne języki) 31 [d]
Luminous(inne języki) 59 [e]
2014 Free Spirit(inne języki) 31
„Ferocious”[121] 15
2015 „Make Your Own Luck”[122]
„Oh Hell No”[123] 80
„Leave a Mark”[124]
2016 „Good Vibes”
„The Hope Song”
„Hologram”
2017 „Oxygen”
2018 „Perfect Wonderland”
„Karma”
„Golden Years”
2020 „Taste the Heat” Voice of a Rebel
„Extraordinary”
„–” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Singel „Lipstick” nie znalazł się w notowaniu Ultratop 50 Singles, jednak uplasował się na 14. miejscu w zestawieniu Ultratip: Bubbling Under, które jest 50-pozycyjnym rozszerzeniem głównego notowania.
 2. Singel „Lipstick” nie znalazł się w notowaniu Ultratop 50 Singles, jednak uplasował się na 26. miejscu w zestawieniu Ultratip: Bubbling Under, które jest 50-pozycyjnym rozszerzeniem głównego notowania.
 3. Singel „Waterline” nie znalazł się w notowaniu Ultratop 50 Singles, jednak uplasował się na 27. miejscu w zestawieniu Ultratip: Bubbling Under, które jest 50-pozycyjnym rozszerzeniem głównego notowania.
 4. Singel „Young Love” nie znalazł się w notowaniu Ultratop 50 Singles, jednak uplasował się na 34. miejscu w zestawieniu Ultratip: Bubbling Under, które jest 50-pozycyjnym rozszerzeniem głównego notowania.
 5. Singel „Luminous” nie znalazł się w notowaniu Gaon Digital Chart, jednak uplasował się na 73. miejscu w zestawieniu Gaon Download Chart.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Manager (2009). „The Daily Telegraph”, 4 grudnia 2009. London. [dostęp -18 lutego 2010]. 
 2. Louis Walsh signs X Factor duo John and Edward. BBC News, 3 grudnia 2009. [dostęp 2011-08-09].
 3. Jedward bow out of X Factor show. BBC News, 23 listopada 2009. [dostęp 2009-11-23].
 4. 2010 Certification Awards. The Irish Charts. [dostęp 2012-05-05].
 5. 2011 Certification Awards. The Irish Charts. [dostęp 2012-05-05].
 6. Jedward finish third in Celebrity Big Brother. 8 września 2011. [dostęp 2011-09-08].
 7. 1 Katie Price, 33, (reality TV) £45m (+£5m) - UK & World News - News. People.co.uk, 2012-04-15. [dostęp 2012-08-09].
 8. X Factor's Jedward: Twogether on their journey from premature babies to TV stars The Mirror, 11 listopada 2009
 9. Alison Boshoff; Spencer Bright. The terrible twins: Everything you never knew you wanted to know about Jedward. „Daily Mail”, 20 listopada 2009. UK. [dostęp 2009-12-15]. 
 10. John and Edward Bullied at School The Mirror
 11. John Burns: Profile: John and Edward Grimes. [w:] The Sunday Times UK [on-line]. 1 listopada 2009.
 12. So Bad They Are Brilliant. Irish Independent. [dostęp 2011-08-09].
 13. Gavin Reilly. X Factor's John and Edward: Terrible twins or the next big thing?. „The Independent”, 9 października 2009. UK. 
 14. The X Factor 2009: who's who in the final 12. „Guardian”, 5 października 2009. Londyn. [dostęp 2012-05-05]. 
 15. Alison Boshoff;Spencer Bright. The terrible twins: Everything you never knew you wanted to know about Jedward. „Mail Online”, 20 listopada 2009. Londun. [dostęp 2012-05-05]. 
 16. Fiachra O Cionnaith. Jedward issue public apology (well, sort of). „Irish Examiner”, 12 grudnia 2009. [dostęp 2012-05-05]. 
 17. Louis Walsh signs X Factor duo John and Edward BBC News, 3 grudnia 2009
 18. a b JEDWARD PROMISE TO DELIVER IN 2010 Daily Star, 3 stycznia 2010
 19. John and Edward boost X Factor tour ticket sales STV, 28 listopada 2009
 20. X Factor twins Jedward signed by Universal. „The Daily Telegraph”, 17 marca 2010. Londyn. 
 21. Ken Sweeney: Hair-raising duo make the cut as tour kicks off. Irish Independent, 7 kwietnia 2010.
 22. Jedward -- it's a kind of magic. „Independent”, 3 kwietnia 2010. [dostęp 2012-05-05]. 
 23. Sarah Bull. T4 On The Beach: Jedward's Edward Grimes in hospital after Ghostbusters routine fall | Mail Online. „Daily Mail”, 6 lipca 2010. UK. [dostęp 2010-08-27]. 
 24. Sarah Bull. Jedward's Edward Grimes struggles on crutches as he finds out he needs knee surgery following T4 On The Beach fall. „Mail Online”, 6 lipca 2010. Londyn. [dostęp 2012-05-05]. 
 25. Caroline Sullivan. Jedward: Planet Jedward. „The Guardian”, 23 lipca 2010. Londyn. 
 26. Album Review by Johnny Dee: Jedward: Planet Jedward Review – Reviews – Music – Virgin Media. Virginmedia.com, 26 lipca 2010. [dostęp 2011-08-09].
 27. Sunday, 25 lipca 2010, 15:11 BST: Jedward to enter the Big Brother house – Big Brother News – TV. Digital Spy, 25 lipca 2010. [dostęp 2011-08-09].
 28. Big Brother 2010: Jedward set to perform for housemates. Metro.co.uk, 25 lipca 2010. [dostęp 2011-08-09].
 29. 30 lipca 2010: Davina And Jedward Enter Big Brother House. Channelhopping.onthebox.com, 30 lipca 2010. [dostęp 2011-08-09].
 30. Jedward to annoy Big Brother housemates this evening –. „Daily Mirror”. UK. [dostęp 2011-08-09]. 
 31. Jedward: Let Loose | Week 34 – ITV Press Centre. Itv.com, 10 sierpnia 2010. [dostęp 2010-08-27].
 32. OMG! It's Jedward!. RTE. [dostęp 2012-05-05].
 33. Jarmo Siim: Ireland pick Jedward to carry their flag. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-12. [dostęp 2015-06-26]. (ang.).
 34. Presenting Jedward: The Bad Behaviour Tour. [dostęp 2011-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 lutego 2011)].
 35. Eurovision Song Contest 2011 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-26. [dostęp 2015-06-26]. (ang.).
 36. Eurovision Song Contest 2011 Final. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-26. [dostęp 2015-06-26]. (ang.).
 37. Caitriona Gaffney. Jed... but not buried. A stitch-up by Eastern Europe sees Azerbaijan triumph.... „Mail Online”, 15 maja 2012. London. [dostęp 2012-05-05]. 
 38. :: 가온차트와 함께하세요 ::. Gaonchart.co.kr. [dostęp 2012-03-11].
 39. Opublikowano we wtorek, 29 marca 2011, 09:42 BST: Jedward single 'for Hyundai ad campaign' – X Factor News – Music. Digital Spy, 29 marca 2011. [dostęp 2012-03-11].
 40. "Musicians entertain 60,000 at event", Irish Times, wtorek, 24 maja 2011. „The Irish Times”, 23 maja 2011. [dostęp 2012-03-11]. 
 41. Jedward help do the business for East Midlands Trains. Moving People. [dostęp 2012-05-05].
 42. Lisa McGarry: Jedward become the face of Rowntree’s Randoms. Unreality TV. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 października 2010)].
 43. Is there anything these two won't do?. „Daily Mail”, 13 listopada 2010. Londyn. [dostęp 2012-05-05]. 
 44. Spencer Bright. They've bought Ferraris but can't even drive, insist THEY don't need a girlfriend. A ruse to sell records or are Jedward just TWIN FREAKS?. „Daily Mail”, 29 października 2010. Londyn. [dostęp 2012-05-05]. 
 45. Jedward suit up for Disney Challenge. RTE Ten, 7 grudnia 2011. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-10)].
 46. Jedward's holiday hoo-hah: Twins 'fall out' over package deal price in funny travel ad. „Daily Mail”. Londyn. [dostęp 2012-05-05]. 
 47. Bramwell Johnson: Jedward holiday ad banned for misleading price claims. Marketing Week. [dostęp 2012-05-05].
 48. IRMA - Irish Charts - Singles, Albums & Compilations >>. Irma.ie, 4 sierpnia 2011. [dostęp 2011-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 marca 2012)].
 49. Jedward – Detail – Planet Jedward – (CD) – Universal Music. Universal-music.de, 15 lipca 2011. [dostęp 2011-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 sierpnia 2011)].
 50. News : JEDWARD CARNIVAL TOUR 2011. Planet Jedward. [dostęp 2012-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 kwietnia 2012)].
 51. Jedward to stir things up in Germany | Eurovision Song Contest 2012 in Baku. EuroVisionary, 8 lipca 2011. [dostęp 2012-03-11].
 52. News : Announcement: Victory Tour of Germany in January!!. Planet Jedward. [dostęp 2012-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 kwietnia 2012)].
 53. Georgina Littlejohn. 'I thought I'd only last a week!' My Big Fat Gypsy Wedding star Paddy Doherty's disbelief after winning Celebrity Big Brother. „Mail Online”, 9 września 2011. Londyn. [dostęp 2012-05-05]. 
 54. Jedward in Celebs Sunday Mirror Magazine - Scans. „Sunday Mirror”. [dostęp 2012-05-05]. 
 55. Jedward sell tickets for show in 11 months' time. „Belfast Telegraph”. [dostęp 2012-08-14]. 
 56. Jedward Victory Tour Ireland 2012. Savee Entertainment. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 marca 2012)].
 57. Gordon Roxburgh: Jedward to represent Ireland again!. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-02-25. [dostęp 2015-06-26]. (ang.).
 58. No food or training but Jedward's energy takes them all the way to the end of the Los Angeles marathon. „Daily Mail”. [dostęp 2012-09-08]. 
 59. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (1). [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-26]. (ang.).
 60. Eurovision Song Contest 2013 Grand Final. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-26]. (ang.).
 61. Jedward launch Euro 2012 single on RTÉ 2fm. RTE Ten, 3 maja 2012. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-11)].
 62. JEDWARD YOUNG LOVE ALBUM ADVERT. @planetjedward. [dostęp 2012-05-05].
 63. OLYMPIC TORCH RELAY READY TO GO! ROUTE, NAMES AND TIMINGS. Olympic Council of Ireland. [dostęp 2012-06-06].
 64. Jedward carry Olympic torch in Dublin. BBC News, 6 czerwca 2012. [dostęp 2012-06-06].
 65. Brian Lim: Jedward jet to S'pore on a whim. AsiaOne Showbiz. [dostęp 2012-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 czerwca 2015)].
 66. JEDWARD ANNOUNCE 'YOUNG LOVE' TOUR 2012. Planet Jedward. [dostęp 2012-09-08].
 67. Jedward announce new panto details. RTÉ Ten. [dostęp 2012-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)].
 68. Jedward's Weird Wild World. Channel 5. [dostęp 2012-09-08].
 69. Jedward prove they have a serious side with acoustic Skyfall cover. „The Sun”. [dostęp 2012-10-25]. 
 70. Jedward steal the show at the Baftas. „Herald”. [dostęp 2012-11-26]. 
 71. VTibi Scobiola, Julie Mayaya, Cristi Nistor si Vizi Imre sunt finalistii emisiunii "Vocea Romaniei". Pro TV, 15 grudnia 2012. (rum.).
 72. Eurovision Home Concerts: Here are the artists of Episode 6. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. [dostęp 2020-05-08]. (ang.).
 73. Jedward Among Highest Rated Charity Ambassadors In 2011. Laois Tatler. [dostęp 2012-05-05].
 74. In pictures: ISPCC casts Jedward in a new light. „The Journal”, 5 sierpnia 2011. [dostęp 2012-05-05]. 
 75. All The Fun Of Childline 2010.... „Showbiz.ie”, 6 grudnia 2010. [dostęp 2012-05-05]. 
 76. Nadia Mendoza. Life after X Factor!. „Mail Online”, 14 listopada 2011. Londoyn. [dostęp 2012-05-05]. 
 77. The Script, JLS, Little Mix and more for Childline Concert. Entertainment.i e. [dostęp 2012-10-30].
 78. The Script, JLS, Little Mix and more for Childline Concert. Entertainment.ie. [dostęp 2012-10-30].
 79. Jedward join BBC's 24-hr panel show. RTE Ten, 3 marca 2011. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-13)].
 80. Olly Murs, Amy Childs, Kirk Norcross and Jedward pose for Sport Relief. OMG From Yahoo, 24 stycznia 2012. [dostęp 2012-05-05].
 81. Jedward at Rock School in Ballymoney. BBC. [dostęp 2012-05-05].
 82. Bray Allison. Stars walk the walk for sick kids. „Independent”, 23 grudnia 2011. [dostęp 2012-05-05]. 
 83. Stuart Heritage. I'm backing John and Edward to win The X Factor. „The Guardian”, 19 października 2009. UK. 
 84. Lizzie Smith. John and Edward Celebrate Birthday. „Daily Star”, 16 października 2009. UK. 
 85. John and Edward Are Really Fit Now Magazine
 86. Westlife (2009). [dostęp -18-02-2010].
 87. Anita Singh. X Factor: Robbie Williams declares his love for Jedward but tips Olly Murs to win. „The Daily Telegraph”, 10 listopada 2009. UK. 
 88. Taoiseach gives backing to Jedward. Raidió Teilifís Éireann, 10 listopada 2009.
 89. Superstar Leona on Simon, Jedward, that shock attack and playing Belfast. „The Belfast Telegraph”, 13 listopada 2009. 
 90. Robbie: 'I worry about Jedward'. ITN, 12 listopada 2009. [dostęp 2012-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 listopada 2009)].
 91. Liam Gallagher: I'd smack X Factor's Jedward twins. „Daily Mirror”. UK. [dostęp 2011-08-09]. 
 92. 'Queen: Absolute Greatest'. BBC, 6 listopada 2009.
 93. Jedward = David Cameron & George Osbourne. The Labour Party. [dostęp 2012-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-09)].
 94. Labour and Conservatives jump on X Factor bandwagon. „The Daily Telegraph”, 23 listopada 2009. Londyn. [dostęp 2010-05-06]. 
 95. a b Oli Simpson: Gordon Brown bemoans John & Edward. Digital Spy, 5 listopada 2009.
 96. Patrick Wintour. Jedward Gordon Brown X Factor The. „The Guardian”, 19 listopada 2009. UK. [dostęp 2011-08-09]. 
 97. Jedward fans target Cowell offices. Raidió Teilifís Éireann, 5 listopada 2009.
 98. Hugo Rifkind. My Week: Jedward. „The Times”, 14 listopada 2009. UK. 
 99. Andy Bloxham. X Factor twins Jedward win David Cameron's vote. „The Daily Telegraph”, 5 listopada 2009. UK. [dostęp 2010-05-06]. 
 100. OK, we lost the football, but . . We still have Jedward!. Irish Independent, (21 listopada 2009). [dostęp 2010-03-29].
 101. GFK Chart-Track. Chart-track.co.uk. [dostęp 2012-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 marca 2012)].
 102. Jedward - Austrian Charts [online], austriancharts.at [dostęp 2021-08-28].
 103. Jedward – Planet Jedward. Chart Stats. [dostęp 2012-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-29)].
 104. The Irish Charts - All there is to know [online], www.irishcharts.ie [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-30].
 105. The Irish Charts - All there is to know [online], www.irishcharts.ie [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-02].
 106. YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 107. Steffen Hung: Jedward – Lipstick. austriancharts.at. [dostęp 2012-03-11].
 108. R2 Eesti müügitabel . Raadio 2. R2.err.ee. [dostęp 2012-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 września 2010)].
 109. a b Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche. musicline.de, 21 sierpnia 2011. [dostęp 2012-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 stycznia 2012)].
 110. Steffen Hung: Jedward – Planet Jedward. swedishcharts.com. [dostęp 2012-03-11].
 111. irishcharts.com - Discography Jedward, Chart History. irish-charts.com. [dostęp 2021-08-28]. (ang.).
  Ireland – Week 25, 2015 – Charts Around The World. chartsaroundtheworld.com. [dostęp 2021-08-28]. (ang.).
 112. Jedward - Austrian Charts [online], austriancharts.at [dostęp 2021-08-28].
 113. Jedward – Lipstick. ultratop.be. [dostęp 2012-03-11].
 114. Jedward – Lipstick. ultratop.be. [dostęp 2012-03-11].
 115. Artistit – Jedward. Latauslista.fi. [dostęp 2012-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 września 2012)].
 116. Steffen Hung: Jedward – Lipstick. dutchcharts.nl. [dostęp 2012-03-11].
 117. Jedward – Lipstick (Gaon Digital Chart: 24.07 – 30.07.2011). gaonchart.co.kr. [dostęp 2021-08-28]. (kor.).
  Jedward – Bad Behaviour (Gaon Digital Chart: 03.07 – 09.07.2011). gaonchart.co.kr. [dostęp 2021-08-28]. (kor.).
  Jedward – Luminous (Gaon Digital Chart: 14.10 – 20.10.2012). gaonchart.co.kr. [dostęp 2021-08-28]. (kor.).
 118. Steffen Hung: Jedward – Lipstick. swedishcharts.com. [dostęp 2012-03-11].
 119. Steffen Hung: Jedward – Lipstick. swisscharts.com. [dostęp 2012-03-11].
 120. Jedward | Full Official Chart History | Official Charts Company [online], www.officialcharts.com [dostęp 2021-08-28].
 121. Ferocious - Single by Jedward. [dostęp 2021-08-28].
 122. Make Your Own Luck - Single by Jedward. [dostęp 2021-08-28].
 123. Oh Hell No by Jedward. [dostęp 2021-08-28].
 124. Leave a Mark - Single by Jedward. [dostęp 2021-08-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]