Jedward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jedward
Ilustracja
Inne nazwy Jedward (2013)
Rok założenia 2009
Pochodzenie Irlandia
Gatunek pop
Aktywność od 2009 roku
Wydawnictwo muzyczne Sony Music (styczeń-marzec 2010)
Universal (od 2010)
Powiązania Louis Walsh (menedżer)[1][2]
Obecni członkowie
John Grimes
Edward Grimes
Strona internetowa

Jedwardirlandzki duet muzyczny, złożony z braci bliźniaków - Johna i Edwarda Grimes (ur. 16 października 1991 w Dublinie). W 2009 roku duet wziął udział w szóstej edycji programu The X Factor, w którym zajął ostatecznie szóste miejsce[3].

Jedward mają na koncie trzy albumy studyjne: Planet Jedward, Victory i Young Love. Pierwsze dwa krążki zdobyły certyfikat podwójnej platynowej płyty w Irlandii[4][5]. Dwukrotnie reprezentowali Irlandię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji: w 2011 z utworem „Lipstick” zajęli ósme, a w 2012 z utworem „Waterline” – 19. miejsce.

Jedward są znani także z ich telewizyjnej działalności: prowadzili program dla dzieci Jedward's Big Adventure oraz OMG! Jedward's Dream Factory, brali udział w ósmej edycji brytyjskiego programu Celebrity Big Brother 8[6][7].

3 maja 2012 ukazał się ich singiel „Put The Green Cape On” będący nieoficjalną piosenką Irlandii na Euro 2012. Wszystkie dochody ze sprzedaży singla zostały przekazane dla Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci w Irlandii[8].

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Bliźnięta John Paul Henry Daniel Richard Grimes i Edward Peter Anthony Kevin Patrick Grimes urodzili się 16 października 1991 roku w Rathangan (w Irlandii). John jest dziesięć minut starszy niż Edward[9]. Mają starszego o rok brata Kevina[10]. Ich rodzice rozstali się w 2001 roku i synowie przeprowadzili się, wraz z matką, do Dublina. Pozostali w bliskich stosunkach z obojgiem rodziców.

Ze względu na nietypowy wygląd i uwielbienie do muzyki pop[11], byli obiektem agresji w szkole King’s Hospital i po czterech latach zostali przeniesieni do Institute of Education. Uczestniczyli w szkolnych konkursach talentów i w zawodach lekkoatletycznych[12].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

2009-10: The X Factor[edytuj | edytuj kod]

Jedward podczas występu w programie The X Factor w 2010 roku

W 2009 roku John i Edward wzięli udział w przesłuchaniach do szóstej edycji brytyjskiej wersji programu The X Factor[13][14], co wzbudziło kontrowersje wśród opinii publicznej. Pomimo, że juror programu, Simon Cowell, opisał ich jako „niezbyt dobrych i bardzo irytujących”, John i Edward dostali się do kolejnego etapu talent-show, w którym Louis Walsh wybrał ich do odcinków na żywo[15].

Fani nadali braciom pseudonim Jedward, który stał się popularny w prasie[16]. Brytyjska prasa, a nawet sam Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, wyrażali się o nich nieprzychylnie, podczas gdy sławy takie jak Robbie Williams, Shakira i The Black Eyed Peas deklarowały swoje poparcie. John i Edward przetrwali w programie siedem tygodni, odpadli ostatecznie 22 listopada w siódmym odcinku show.

Piosenki zaśpiewane w The X Factor:

2010: Planet Jedward[edytuj | edytuj kod]

Po ich przygodzie z programem The X Factor, bracia Jedward podpisali kontrakt z wytwórnią menedżmentową Modest! Management[17]. Od lutego do kwietnia 2010 roku występowali w ramach trasy koncertowej X Factor' Live[18].

W styczniu 2010 roku podpisali kontrakt z wytwórnią muzyczną Sony Music Entertainment, opiewający na sumę 90 tys. funtów[19]. Niedługo potem wydali swój debiutancki singiel „Under Pressure (Ice Ice Baby)”, będący mashupem piosenek „Under Pressure” i „Ice Ice Baby”). Utwór dotarł do pierwszego miejsca irlandzkiej listy przebojów oraz do drugiego miejsca notowania w Wielkiej Brytanii[19]. W marcu kontrakt z Sony Music został rozwiązany, a dzień później bliźniacy podpisali umowę z Universal Music Ireland[20]. W kwietniu bracia rozpoczęli swoją pierwszą solową trasę koncertową po kraju zatytułowaną Planet Jedward Tour, w ramach której zagrali 27 koncertów[21]. W lipcu Jedward pojawili się na koncercie T4 on the Beach w Weston-super-Mare. Podczas wykonywania piosenki „Ghostbusters”, Edward upadł i zerwał sobie więzadła w lewym kolanie[22], co ostatecznie wymagało operacji korygującej[23].

W lipcu ukazał się drugi singiel Jedward – „All the Small Things”, który był ich interpretacją utworu Blink-182 o tym samym tytule. Piosenka dotarła do 21. miejsca krajowej listy przebojów oraz do 6. w Wielkiej Brytanii. W tym samym tygodniu Jedward wydał swój debiutancki album zatytułowany Planet Jedward, na którym znalazły się piosenki popowe, rockowe i elementy rapu. Krążek zajął 1. miejsce na irlandzkiej i 17. na brytyjskiej liście najczęściej kupowanych albumów[24][25]. W tym samym miesiącu bliźniacy pojawili się w reality show stacji Channel 4 Big Brother, w którym wykonali piosenkę „All the Small Things” w ogrodzie, jako część zadania uczestników programu, by „ignorowali rzucające się w oczy rzeczy”[26][27][28][29]. W sierpniu telewizja ITV2 stworzyła trzyczęściowy dokument o zespole Jedward zatytułowany Jedward: Let Loose, w którym przenieśli się do nich domu na dziesięć dni. Program promował ich debiutancki album, dokumentował kontuzję Edwarda podczas koncertu T4 on the Beach oraz produkcję teledysków do singli „Under Pressure (Ice Ice Baby)” i „All the Small Things”[30] We wrześniu duet pojawił się w programie OMG! It's Jedward![31].

2011: Konkurs Piosenki Eurowizji, Celebrity Big Brother i Victory[edytuj | edytuj kod]

Jedward podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2011 roku

W lutym 2011 roku Jedward zostali ogłoszeni reprezentantami Irlandii podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Lipstick[32], który zajął pierwsze miejsce na listach przebojów w Irlandii. W kwietniu rozpoczęli swoją drugą trasę koncertową Bad Behaviour Tour, z którą jeździli po całej Irlandii[33]. 12 maja wystąpili w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Düsseldorfie i z ósmego miejsca awansowali do finału[34], w którym zajęli ostatecznie 8. miejsce[35][36] .

Po Konkursie Piosenki Eurowizji utwór „Lipstick” został wydany cyfrowo w całej Europie, pojawił się na listach przebojów w Belgii, Szwecji, Niemczech i Austrii, gdzie trafił na 3. miejsce listy przebojów. Utwór był również na 8. miejscu listy międzynarodowych przebojów w Korei Południowej[37]. Piosenkę wykorzystano w kampanii reklamowej firmy Hyundai w Azji Południowo-Wschodniej[38]. Pod koniec maja Jedward pojawili się przez 60-tysięczną publicznością w College Green w Dublinie przed przemową Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy[39].

W lipcu został wydany kolejny singiel Jedward – „Bad Behaviour”, który dotarł do pierwszego miejsca irlandzkiej listy przebojów[40]. Dwa tygodnie wcześniej wydali swój drugi album zatytułowany Victory, w tym samym czasie w Niemczech została wydana re-edycja ich debiutanckiej płyty zawierająca utwory z obu krążków wydanych przez duet[41]. Pod koniec miesiąca bliźniacy rozpoczęli pierwszą część swojej trzeciej trasy koncertowej nazwanej The Carnival Tour składającej się z 12 koncertów zagranych w Irlandii i Irlandii Północnej[42] We wrześniu zagrali swoją pierwszą europejską trasę koncertową, w ramach której wystąpili w Szwecji, Niemczech[43] i Wielkiej Brytanii[44].

W tym samym roku wystąpili w ósmej edycji brytyjskiej wersji programu Celebrity Big Brother 8 i doszli aż do finału, w którym zajęli ostatecznie trzecie miejsce, tuż za Kerry Katoną i zwycięzcą – Paddy’m Dohertym[45]. W sierpniu wydany został trzeci singiel Jedward z nowej płyty – „Wow Oh Wow”. W grudniu bliźniacy zagrali w pantomimie Jedward i magiczna fasola będącej komediowo-musicalową wersją baśni Jaś i magiczna fasola[46].

2012: Konkurs Piosenki Eurowizji i Young Love[edytuj | edytuj kod]

Jedward i The Arrangement

W styczniu 2012 roku Jedward rozpoczęli europejską część swojej trasy koncertowej zatytułowanej Victory Tour, w ramach której zagrali w Austrii, Niemczech, Szwecji, Finlandii i Estonii[47]. W lutym bliźniacy po raz drugi wygrali irlandzkie eliminacje eurowizyjne, do których zgłosili się z utworem „Waterline”, z którym reprezentowali Irlandię podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Baku[48]. W marcu wystąpili na zakończeniu maratonu w Los Angeles[49]. 22 maja duet wystąpił w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji i z szóstego miejsca zakwalifikował się do finału[50], w którym zajął ostatecznie 19. miejsce[51].

W maju Jedward wydali charytatywny singiel i nieoficjalną irlandzką piosenkę na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 – „Put the Green Cape On” będącą nową interpretacją utworu „Lipstick” zawierającą nowe słowa napisane przez DJ-a Colma Hayesa. Dochód ze sprzedaży singla został przekazany Stowarzyszeniu na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci w Irlandii[52]. W czerwcu duet wydał swój trzeci album studyjny zatytułowany Young Love, który dotarł do pierwszego miejsca notowania najczęściej kupowanych płyt w Irlandii[53]. Krążek pojawił się także w zestawieniach sprzedaży w Szwecji, Korei Południowej, Finlandii, Austrii, Niemczech i w Wielkiej Brytanii. 6 czerwca John i Edward pobiegli w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Dublinie[54][55]. W lipcu odwiedzili Singapur, gdzie ich nowy album cieszył się ogromnym sukcesem[56] W sierpniu duet rozpoczął irlandzką część trasy koncertowej nazwanej Young Love Tour[57].

We wrześniu UK TV channel wyemitował serię Jedward's Weird Wild World, w której John i Edward prezentowali popularne filmy w Internecie[58]. Miesiąc później wydany został dziewiąty singiel Jedward – „Luminous”, który pojawił się na listach przebojów w Irlandii i Korei Południowej. W tym samym czasie nagrali akustyczną wersją przeboju „Skyfall” piosenkarki Adele, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu o Jamesie Bondzie o tym samym tytule[59][60]. W listopadzie bliźniacy przedstawili nagrodę dla najlepszej Niezależnej Firmy Produkcyjnej podczas rozdania Dziecięcych Nagród Befta[61]. W grudniu pojawili się jako muzyczny goście podczas drugiej edycji rumuńskiej wersji programu The Voice of Romania[62]

Pozostała działalność[edytuj | edytuj kod]

Reklama[edytuj | edytuj kod]

Jeden z braci Jedward

Po zakończeniu przygody z programem The X Factor Jedward pojawiali się w wielu kampaniach reklamowych w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W 2009 roku zgodzili się pojawić w radiowej kampanii Turystyki Irlandii, w której zawarli żartobliwe przeprosiny za groteskowe występy w programie The X Factor[63]. W 2010 roku zostali twarzą kampanii irlandzkiej restauracji fast food Abrakebabra[64], a w 2011 roku – sieci komórkowej 3 Ireland, która stworzyła markowy telefon komórkowy Jedward[65].

W ciągu kolejnych miesięcy bracia wzięli udział w kampaniach reklamowych dla przewoźników kolejowych East Midlands Trains[66], słodyczy Rowntree's Randoms[67], gry Dragon Quest IX na Nintendo DS[68], trasy koncertowej Scooby-Doo: Mystery Machine[69], Disney Universe[70] i Travel Supermarket[71], która została zakazana w Wielkiej Brytanii z powodu rzekomego wprowadzania w błąd (jak orzekła Instytucja Nadzorująca Przestrzeganie Brytyjskiego Kodeksu Reklamowego)[72].

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Jedward wystąpili w Teatrze Olimpijskim w Dublinie w pantomimie Kopciuszek, która odbywała się od 22 grudnia do 9 stycznia 2011 roku. Wrócili na tę scenę podczas świątecznej pantomimy Jedward i magiczna fasola w grudniu 2011 roku[73]. W 2012 roku wystawili sztukę Jedward i magiczna lampa[74].

Modeling[edytuj | edytuj kod]

Jedward podpisali kontrakt z agencją Next Models i pojawili się w magazynach modowych, takich jak i-D, Esquire czy Grazia.

Filantropia[edytuj | edytuj kod]

Pomoc charytatywna[edytuj | edytuj kod]

Jedward angażują się w wiele projektów charytatywnych, dzięki czemu mają tytuł jednych z najlepiej ocenianych ambasadorów charytatywnych w Irlandii na rok 2011[75].

Jedward są ambasadorami Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci w Irlandii (ISPCC)[76] Dochody z charytatywnego singla promującego Irlandię podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, "Put The Green Cape On", również został przeznaczony na ISPCC. W 2010[77], 2011[78] i 2012 roku[79] wystąpili na Koncercie ChildLine, z podopiecznymi irlandzkiej akcji charytatywnej ChildLine. Jedward wystąpili are scheduled to perform again at Childline 2012[80]. Zaangażowali się również w organizacje charytatywne "Comic Relief"[81], "Sport Relief"[82] i Children in Need[83], w Wielkiej Brytanii. Znajdują też czas na odwiedzanie dzieci w szpitalach[84].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Jedward byli tematem komentarzy serwisów społecznościowych i mediów[85]. Również wiele celebrytów komentowało fenomen Jedward[86]. Fanami duetu są m.in. Peaches Geldof[87], Pixie Lott, Westlife[88], Robbie Williams[89] i Brian Cowen[90]. Brytyjska piosenkarka Leona Lewis wyznała, że „martwi się o nich”[91][92].

Podczas trwania programu The X Factor Liam Gallagher skrytykował bliźniaków słowami: Jak ich nie uderzyć? Wiem wszystko o irytujących cholernych braciach, ale nikt nie podchodzi blisko nich. Co się do cholery dzieje z brytyjską muzyką? I co to za rzeczy na ich głowach?[93]. Członkowie zespołu Queen – gitarzysta Brian May oraz perkusista Roger Taylor – również wyrazili negatywne opinie o Jedward. W listopadzie 2009 roku Taylor skomentował ich w wywiadzie dla BBC News słowami: oni nie są dobrymi wokalistami. Ale... ośmiolatki kochają ich... nie ma w tym nic złego - to rozrywka[94], natomiast May przyznał, że „ludzie albo ich kochają albo nienawidzą, a to zawsze dobry znak. Jeżeli jesteś obojętny, to zapominają o tym”.

Zarówno irlandzcy, jak i brytyjscy politycy, też wyrazili swoje uczucia dotyczące Jedward. Przewodniczący dwóch najważniejszych partii brytyjskich, Partii Pracy i Partii Konserwatywnej, wydali na potrzeby kampanii wyborczej plakaty parodiujące bliźniaków[95][96] Były Premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, był pod ostrzałem w listopadzie 2009 roku, kiedy opisał Jedward jako „nie za dobrych”. Potem przepraszał za te słowa[97][98]. Brytyjski premier, David Cameron, przyznał, że lubił oglądać program The X Factor i że Jedward byli jego faworytami. Cameron kupił nawet t-shirt z wizerunkiem bliźniaków[97][99][100][101]. Magazyn Irish Independent nazwał Jedward „bliźniakami, którym słoń na ucho nadepnął”[102]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Informacje Pozycja na listach przebojów Certyfikat
IRL
[103]
UK
[104]
Planet Jedward 1 17
Victory
 • Data: 5 sierpnia 2011
 • Wytwórnia: Universal Music
1 34
Young Love
 • Data: 1 czerwca 2012[108]
 • Wytwórnia: Universal Music

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Informacje Pozycja na listach przebojów
AUT
[109]
EST
[110]
GER
[111]
SWE
[112]
Planet Jedward

(Nowa wersja)

 • Kompilacja utworów z płyt Planet Jedward i Victory
 • Data: 15 lipca 2011 (Europe)
 • Wytwórnia: Universal Music
53 6 51 15

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na listach przebojów Album
IRL
[113]
AUT
[109]
BEL (FL)
[114]
BEL (WL)
[115]
FIN
[116]
GER
[111]
NL
[117]
SWE
[118]
SWI
[119]
UK
[120]
2010 „Under Pressure (Ice Ice Baby)” 1 2 Planet Jedward
„All the Small Things” 21 80
2011 Lipstick 1 3 14 26 22 12 84 11 28 40 Victory
„Bad Behaviour” 1
„Wow Oh Wow”
2012 Waterline 5 62 Young Love
Put the Green Cape On 31
„Young Love” 3 Young Love
„Luminous” 59

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Manager (2009). „The Daily Telegraph”, 4 grudnia 2009. London. [dostęp -18 lutego 2010]. 
 2. Louis Walsh signs X Factor duo John and Edward. BBC News, 3 grudnia 2009. [dostęp 9 sierpnia 2011].
 3. Jedward bow out of X Factor show. BBC News, 23 listopada 2009. [dostęp 23 listopada 2009].
 4. 2010 Certification Awards. The Irish Charts. [dostęp 5 maja 2012].
 5. 2011 Certification Awards. The Irish Charts. [dostęp 5 maja 2012].
 6. Jedward finish third in Celebrity Big Brother. 8 września 2011. [dostęp 8 września 2011].
 7. 1 Katie Price, 33, (reality TV) £45m (+£5m) - UK & World News - News. People.co.uk, 2012-04-15. [dostęp 2012-08-09].
 8. Jedward launch Euro 2012 single on RTÉ 2fm (ang.). rte.ie, 2012-05-03. [dostęp 2012-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-11)].
 9. X Factor's Jedward: Twogether on their journey from premature babies to TV stars The Mirror, 11 listopada 2009
 10. Alison Boshoff; Spencer Bright. The terrible twins: Everything you never knew you wanted to know about Jedward. „Daily Mail”, 20 listopada 2009. UK. [dostęp 15 grudnia 2009]. 
 11. John and Edward Bullied at School The Mirror
 12. John Burns: Profile: John and Edward Grimes. W: The Sunday Times UK [on-line]. 1 listopada 2009.
 13. So Bad They Are Brilliant. Irish Independent. [dostęp 2011-08-09].
 14. Gavin Reilly. X Factor's John and Edward: Terrible twins or the next big thing?. „The Independent”, 9 października 2009. UK. 
 15. The X Factor 2009: who's who in the final 12. „Guardian”, 5 października 2009. Londyn. [dostęp 2012-05-05]. 
 16. Alison Boshoff;Spencer Bright. The terrible twins: Everything you never knew you wanted to know about Jedward. „Mail Online”, 20 listopada 2009. Londun. [dostęp 5 maja 2012]. 
 17. Louis Walsh signs X Factor duo John and Edward BBC News, 3 grudnia 2009
 18. John and Edward boost X Factor tour ticket sales STV, 28 listopada 2009
 19. a b JEDWARD PROMISE TO DELIVER IN 2010 Daily Star, 3 stycznia 2010
 20. X Factor twins Jedward signed by Universal. „The Daily Telegraph”, 17 marca 2010. Londyn. 
 21. Ken Sweeney: Hair-raising duo make the cut as tour kicks off. Irish Independent, 7 kwietnia 2010.
 22. Sarah Bull. T4 On The Beach: Jedward's Edward Grimes in hospital after Ghostbusters routine fall | Mail Online. „Daily Mail”, 6 lipca 2010. UK. [dostęp 27 sierpnia 2010]. 
 23. Sarah Bull. Jedward's Edward Grimes struggles on crutches as he finds out he needs knee surgery following T4 On The Beach fall. „Mail Online”, 6 lipca 2010. Londyn. [dostęp 5 maja 2012]. 
 24. Caroline Sullivan. Jedward: Planet Jedward. „The Guardian”, 23 lipca 2010. Londyn. 
 25. Album Review by Johnny Dee: Jedward: Planet Jedward Review – Reviews – Music – Virgin Media. Virginmedia.com, 26 lipca 2010. [dostęp 9 sierpnia 2011].
 26. Sunday, 25 lipca 2010, 15:11 BST: Jedward to enter the Big Brother house – Big Brother News – TV. Digital Spy, 25 lipca 2010. [dostęp 9 sierpnia 2011].
 27. Big Brother 2010: Jedward set to perform for housemates. Metro.co.uk, 25 lipca 2010. [dostęp 9 sierpnia 2011].
 28. 30 lipca 2010: Davina And Jedward Enter Big Brother House. Channelhopping.onthebox.com, 30 lipca 2010. [dostęp 9 sierpnia 2011].
 29. Jedward to annoy Big Brother housemates this evening –. „Daily Mirror”. UK. [dostęp 9 sierpnia 2011]. 
 30. Jedward: Let Loose | Week 34 – ITV Press Centre. Itv.com, 10 sierpnia 2010. [dostęp 27 sierpnia 2010].
 31. OMG! It's Jedward!. RTE. [dostęp 5 maja 2012].
 32. Jarmo Siim: Ireland pick Jedward to carry their flag (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-12. [dostęp 2015-06-26].
 33. Presenting Jedward: The Bad Behaviour Tour. [dostęp 28 marca 2011].
 34. Eurovision Song Contest 2011 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-26. [dostęp 2015-06-26].
 35. Eurovision Song Contest 2011 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-26. [dostęp 2015-06-26].
 36. Caitriona Gaffney. Jed... but not buried. A stitch-up by Eastern Europe sees Azerbaijan triumph.... „Mail Online”, 15 maja 2012. London. [dostęp 5 maja 2012]. 
 37. :: 가온차트와 함께하세요 ::. Gaonchart.co.kr. [dostęp 11 marca 2012].
 38. Opublikowano we wtorek, 29 marca 2011, 09:42 BST: Jedward single 'for Hyundai ad campaign' – X Factor News – Music. Digital Spy, 29 marca 2011. [dostęp 11 marca 2012].
 39. "Musicians entertain 60,000 at event", Irish Times, wtorek, 24 maja 2011. „The Irish Times”, 23 maja 2011. [dostęp 11 marca 2012]. 
 40. IRMA - Irish Charts - Singles, Albums & Compilations >>. Irma.ie, 4 sierpnia 2011. [dostęp 9 sierpnia 2011].
 41. Jedward – Detail – Planet Jedward – (CD) – Universal Music. Universal-music.de, 15 lipca 2011. [dostęp 9 sierpnia 2011].
 42. News : JEDWARD CARNIVAL TOUR 2011. Planet Jedward. [dostęp 11 marca 2012].
 43. Jedward to stir things up in Germany | Eurovision Song Contest 2012 in Baku. EuroVisionary, 8 lipca 2011. [dostęp 11 marca 2012].
 44. News : Announcement: Victory Tour of Germany in January!!. Planet Jedward. [dostęp 11 marca 2012].
 45. Georgina Littlejohn. 'I thought I'd only last a week!' My Big Fat Gypsy Wedding star Paddy Doherty's disbelief after winning Celebrity Big Brother. „Mail Online”, 9 września 2011. Londyn. [dostęp 5 maja 2012]. 
 46. Jedward in Celebs Sunday Mirror Magazine - Scans. „Sunday Mirror”. [dostęp 5 maja 2012]. 
 47. Jedward Victory Tour Ireland 2012. Savee Entertainment. [dostęp 5 maja 2012].
 48. Gordon Roxburgh: Jedward to represent Ireland again! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-02-25. [dostęp 20152-06-26].
 49. No food or training but Jedward's energy takes them all the way to the end of the Los Angeles marathon. „Daily Mail”. [dostęp 8 września 2012]. 
 50. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-26].
 51. Eurovision Song Contest 2013 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-26].
 52. Jedward launch Euro 2012 single on RTÉ 2fm. RTE Ten, 3 maja 2012. [dostęp 5 maja 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-11)].
 53. JEDWARD YOUNG LOVE ALBUM ADVERT. @planetjedward. [dostęp 5 maja 2012].
 54. OLYMPIC TORCH RELAY READY TO GO! ROUTE, NAMES AND TIMINGS. Olympic Council of Ireland. [dostęp 6 czerwca 2012].
 55. Jedward carry Olympic torch in Dublin. BBC News, 6 czerwca 2012. [dostęp 6 czerwca 2012].
 56. Brian Lim: Jedward jet to S'pore on a whim. AsiaOne Showbiz. [dostęp 20 lipca 2012].
 57. JEDWARD ANNOUNCE 'YOUNG LOVE' TOUR 2012. Planet Jedward. [dostęp 8 września 2012].
 58. Jedward's Weird Wild World. Channel 5. [dostęp 8 września 2012].
 59. Jedward prove they have a serious side with acoustic Skyfall cover. „The Sun”. [dostęp 2012-10-25]. 
 60. ADELE - SkyFall (JEDWARD COVER). JedwardTV. [dostęp 25 października 2012].
 61. Jedward steal the show at the Baftas. „Herald”. [dostęp 26 listopada 2012]. 
 62. VTibi Scobiola, Julie Mayaya, Cristi Nistor si Vizi Imre sunt finalistii emisiunii "Vocea Romaniei" (rum.). Pro TV, 15 grudnia 2012.
 63. Fiachra O Cionnaith. Jedward issue public apology (well, sort of). „Irish Examiner”, 12 grudnia 2009. [dostęp 5 maja 2012]. 
 64. Jedward -- it's a kind of magic. „Independent”, 3 kwietnia 2010. [dostęp 5 maja 2012]. 
 65. The Blaney Bunch. AdWorld. [dostęp 5 maja 2012].
 66. Jedward help do the business for East Midlands Trains. Moving People. [dostęp 5 maja 2012].
 67. Lisa McGarry: Jedward become the face of Rowntree’s Randoms. Unreality TV. [dostęp 5 maja 2012].
 68. Is there anything these two won't do?. „Daily Mail”, 13 listopada 2010. Londyn. [dostęp 5 maja 2012]. 
 69. Spencer Bright. They've bought Ferraris but can't even drive, insist THEY don't need a girlfriend. A ruse to sell records or are Jedward just TWIN FREAKS?. „Daily Mail”, 29 października 2010. Londyn. [dostęp 5 maja 2012]. 
 70. Jedward suit up for Disney Challenge. RTE Ten, 7 grudnia 2011. [dostęp 5 maja 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-10)].
 71. Jedward's holiday hoo-hah: Twins 'fall out' over package deal price in funny travel ad. „Daily Mail”. Londyn. [dostęp 5 maja 2012]. 
 72. Bramwell Johnson: Jedward holiday ad banned for misleading price claims. Marketing Week. [dostęp 5 maja 2012].
 73. Jedward sell tickets for show in 11 months' time. „Belfast Telegraph”. [dostęp 14 sierpnia 2012]. 
 74. Jedward announce new panto details. RTÉ Ten. [dostęp 14 sierpnia 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)].
 75. Jedward Among Highest Rated Charity Ambassadors In 2011. Laois Tatler. [dostęp 5 maja 2012].
 76. In pictures: ISPCC casts Jedward in a new light. „The Journal”, 5 sierpnia 2011. [dostęp 5 maja 2012]. 
 77. All The Fun Of Childline 2010.... „Showbiz.ie”, 6 grudnia 2010. [dostęp 5 maja 2012]. 
 78. Nadia Mendoza. Life after X Factor!. „Mail Online”, 14 listopada 2011. Londoyn. [dostęp 5 maja 2012]. 
 79. The Script, JLS, Little Mix and more for Childline Concert. Entertainment.i e. [dostęp 30 października 2012].
 80. The Script, JLS, Little Mix and more for Childline Concert. Entertainment.ie. [dostęp 2012-10-30].
 81. Jedward join BBC's 24-hr panel show. RTE Ten, 3 marca 2011. [dostęp 5 maja 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-13)].
 82. Olly Murs, Amy Childs, Kirk Norcross and Jedward pose for Sport Relief. OMG From Yahoo, 24 stycznia 2012. [dostęp 5 maja 2012].
 83. Jedward at Rock School in Ballymoney. BBC. [dostęp 5 maja 2012].
 84. Bray Allison. Stars walk the walk for sick kids. „Independent”, 23 grudnia 2011. [dostęp 5 maja 2012]. 
 85. Stuart Heritage. I'm backing John and Edward to win The X Factor. „The Guardian”, 19 października 2009. UK. 
 86. Lizzie Smith. John and Edward Celebrate Birthday. „Daily Star”, 16 października 2009. UK. 
 87. John and Edward Are Really Fit Now Magazine
 88. Westlife (2009). [dostęp -18-02-2010].
 89. Anita Singh. X Factor: Robbie Williams declares his love for Jedward but tips Olly Murs to win. „The Daily Telegraph”, 10 listopada 2009. UK. 
 90. Taoiseach gives backing to Jedward. Raidió Teilifís Éireann, 10 listopada 2009.
 91. Superstar Leona on Simon, Jedward, that shock attack and playing Belfast. „The Belfast Telegraph”, 13 listopada 2009. 
 92. Robbie: 'I worry about Jedward'. ITN, 12 listopada 2009.
 93. Liam Gallagher: I'd smack X Factor's Jedward twins. „Daily Mirror”. UK. [dostęp 9 sierpnia 2011]. 
 94. 'Queen: Absolute Greatest'. BBC, 6 listopada 2009.
 95. Jedward = David Cameron & George Osbourne. The Labour Party.
 96. Labour and Conservatives jump on X Factor bandwagon. „The Daily Telegraph”, 23 listopada 2009. Londyn. [dostęp 6 maja 2010]. 
 97. a b Oli Simpson: Gordon Brown bemoans John & Edward. Digital Spy, 5 listopada 2009.
 98. Patrick Wintour. Jedward Gordon Brown X Factor The. „The Guardian”, 19 listopada 2009. UK. [dostęp 9 sierpnia 2011]. 
 99. Jedward fans target Cowell offices. Raidió Teilifís Éireann, 5 listopada 2009.
 100. Hugo Rifkind. My Week: Jedward. „The Times”, 14 listopada 2009. UK. 
 101. Andy Bloxham. X Factor twins Jedward win David Cameron's vote. „The Daily Telegraph”, 5 listopada 2009. UK. [dostęp 6 maja 2010]. 
 102. OK, we lost the football, but . . We still have Jedward!. Irish Independent, (21 listopada 2009). [dostęp 29 marca 2010].
 103. GFK Chart-Track. Chart-track.co.uk. [dostęp 11 marca 2012].
 104. Jedward – Planet Jedward. Chart Stats. [dostęp 11 marca 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-29)].
 105. Ryan Love: Jedward reveal album tracklisting. Digital Spy. [dostęp 5 maja 2012].
 106. The Irish Charts - All there is to know, www.irishcharts.ie [dostęp 2017-11-24].
 107. The Irish Charts - All there is to know, www.irishcharts.ie [dostęp 2017-11-24].
 108. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
 109. a b Steffen Hung: Jedward – Lipstick. austriancharts.at. [dostęp 2012-03-11].
 110. R2 Eesti müügitabel . Raadio 2. R2.err.ee. [dostęp 11 marca 2012].
 111. a b Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche. musicline.de, 21 sierpnia 2011. [dostęp 11 marca 2012].
 112. Steffen Hung: Jedward – Planet Jedward. swedishcharts.com. [dostęp 11 marca 2012].
 113. GFK Chart-Track. Chart-track.co.uk. [dostęp 11 marca 2012].
 114. Jedward – Lipstick. ultratop.be. [dostęp 11 marca 2012].
 115. Jedward – Lipstick. ultratop.be. [dostęp 11 marca 2012].
 116. Artistit – Jedward. Latauslista.fi. [dostęp 11 marca 2012].
 117. Steffen Hung: Jedward – Lipstick. dutchcharts.nl. [dostęp 11 marca 2012].
 118. Steffen Hung: Jedward – Lipstick. swedishcharts.com. [dostęp 11 marca 2012].
 119. Steffen Hung: Jedward – Lipstick. swisscharts.com. [dostęp 11 marca 2012].
 120. Jedward. Chart Stats. [dostęp 11 marca 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-30)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]