Przejdź do zawartości

Jego ekscelencja subiekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jego ekscelencja subiekt
Jego ekscelencja subjekt
Ilustracja
Eugeniusz Bodo jako subiekt Jurek
w scenie z filmu
Gatunek

komedia romantyczna

Rok produkcji

1933

Data premiery

7 kwietnia 1933

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

78 min

Reżyseria

Michał Waszyński

Scenariusz

Konrad Tom

Główne role

Eugeniusz Bodo,
Konrad Tom,
Mieczysława Ćwiklińska,
Ina Benita

Muzyka

Henryk Wars

Zdjęcia

Seweryn Steinwurzel

Scenografia

Stefan Norris

Produkcja

Witold Dybowski
(kierownik produkcji)
Urania-Film

Kamienica przy ul. Marszałkowskiej
w Warszawie, w której mieścił się Dom Mody Bogusław Herse

Jego ekscelencja subiekt (tytuł oryg. Jego ekscelencja subjekt) – polski film komediowy z 1933 roku.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

W roli tytułowej wystąpił Eugeniusz Bodo, czołowy amant polskiej kinematografii przedwojennej. Z filmu pochodzą piosenki „Tyle miłości” i „Złociste włoski”. Film został nakręcony w okresie wielkiego kryzysu, do którego odniesienia znalazły się w filmie.

Zdjęcia zrealizowano w Warszawie (Dom Mody Bogusław Herse przy ul. Marszałkowskiej, kawiarnia „Adria” przy ul. Moniuszki, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Traugutta, Kolonia Staszica i Kolonia Lubeckiego na Ochocie).

Napisy w filmie są w formie sprzed reformy ortografii polskiej w 1936 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jerzy jest uwielbianym przez klientki subiektem (sprzedawcą) w ekskluzywnym Domu Mody Bogusław Herse w Warszawie. Nadchodzi sylwestrowa noc. Jurek „wypożycza” sobie w miejscu pracy wieczorowy ubiór (frak) ze sklepowego manekina i wychodzi na miasto. Przypadkowo pomaga kobiecie, która przewróciła się na ulicy i trafia z nią na bal sylwestrowy wyższych sfer w rezydencji państwa Poreckich. Szereg zabawnych nieporozumień prowadzi do tego, że towarzystwo bierze go za znanego i bardzo poważanego radcę Chełmońskiego. Jurek nie prostuje tego, bo zajęty jest adorowaniem córki gospodarzy – Ani. Młodzi szybko zakochują się w sobie.

Subiekt udaje „ekscelencję” do czasu, kiedy przekonuje się, że miłość jego i panny Poreckiej nie ma przyszłości. Okazuje się bowiem, że rodzice Ani zamierzają wydać ją za tzw. dobrą partię – kogoś o wysokim statusie społecznym i materialnym. Poreccy są w bardzo złej sytuacji materialnej i liczą, że uratuje ich bogate zamążpójście córki. Zakochani są zmuszeni rozstać się, ale szereg zbiegów okoliczności oraz determinacja Jurka sprawiają, że ich los niespodziewanie odwraca się. Przyszły mąż Ani – Kracht – okazuje się hochsztaplerem, który liczy jedynie na jej posag. Wywiązuje się bójka, podczas której Jurek daje Krachtowi nauczkę. Na koniec Ania i Jurek zostają razem, a kierownik domu mody obiecuje Jurkowi pięciokrotnie wyższą pensję.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]