Eugeniusz Bodo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eugeniusz Bodo
Ilustracja
Eugeniusz Bodo ze swoim psem Sambo
Imię i nazwisko Bohdan Eugène Junod
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1899
Genewa
Data i miejsce śmierci 7 października 1943
Kotłas
Zawód aktor, reżyser, scenarzysta, tancerz, piosenkarz, producent filmowy
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi
Kadr z filmu Uroda życia z 1930
Eugeniusz Bodo po aresztowaniu przez NKWD 1941. Ostatnie zdjęcie

Eugeniusz Bodo, właśc. Bohdan Eugène Junod (ur. 28 grudnia 1899 w Genewie, zm. 7 października 1943 w Kotłasie) – polski aktor filmowy, rewiowy i teatralny. Syn Polki i Szwajcara, reżyser, scenarzysta, tancerz, piosenkarz i producent filmowy.

Pseudonim sceniczny – „Bodo” – pochodzi od pierwszych sylab imion: jego pierwszego imienia (Bohdan) i matki (Jadwiga Anna Dorota)[1].

Życiorys[edytuj]

Tablica upamiętniająca teatrzyk Qui Pro Quo i jego artystów na Senatorskiej 29/31 w Warszawie

Jego ojciec był Szwajcarem, ewangelikiem reformowanym, a matka – Jadwiga Anna Dorota Dylewska (zm. w 1944) polska szlachcianka – była katoliczką. Eugeniusz był wyznania swego ojca. Około 1900 roku jego rodzina przeniosła się do Polski i osiedliła w Łodzi. Tam jego ojciec – Théodore, z wykształcenia inżynier – zajął się działalnością kulturalną. Ludwik Sempoliński wspominał, że Junod był „specjalistą od prowadzenia kabaretów” na prowincji. Najpierw, w latach 1903–1907, w wynajętym od braci Krzemińskich iluzjonie przy Piotrkowskiej 17, przemianowując go na Teatr Iluzji Urania. Od 1907 r. kino-teatr Urania mieścił się w drewnianym budynku na zapleczu domów u zbiegu obecnych ulic Piotrkowskiej i S. Jaracza (obecnie w tym miejscu dom handlowy Magda). O miejscu tym, jako swoim ulubionym wspomina Julian Tuwim.

Aktor przez całe życie zachował obywatelstwo Szwajcarii (co przyczyniło się do jego śmierci), jednak fakt ten nie był powszechnie znany w okresie międzywojennym.

Zadebiutował na deskach ojcowskiej Uranii[2], prawdopodobnie w numerze opisywanym we wspomnieniach Ludwika Starskiego jako »10-letni kowboj Bodo – cudowne dziecko XX wieku«. Imię kowboja stało się artystycznym pseudonimem artysty.

W 1917 zaczął występować jako pieśniarz i tancerz na scenach rewiowych, początkowo w Poznaniu i Lublinie, a od 1919 w Warszawie. Występował tam m.in. w kabaretach: „Qui Pro Quo”, „Morskie Oko”, „Cyganeria” i „Cyrulik Warszawski”. W 1925 zadebiutował w filmie Rywale i od tego momentu rozpoczęła się jego ogromna popularność. Ogółem zagrał w ponad 30 filmach. Grał zarówno role amantów, tragiczne, komediowe i w filmach muzycznych. Śpiewane przez niego w filmach piosenki stawały się w Polsce szlagierami.

27 maja 1929, prowadząc swój samochód marki Chevrolet, którym podróżował z kabaretu „Morskie Oko” w Warszawie do Poznania wraz z czterema pasażerami, nocą ok. 3-4 km przed Łowiczem spowodował wypadek, w którym pojazd na zakręcie wypadł z jezdni i stoczył się z ok. 4-metrowego nasypu, w wyniku czego śmierć na miejscu poniósł aktor Witold Roland[3] (według innego źródła kierowca w ciemnościach wpadł samochodem na nieoznakowaną stertę kamieni[4]). Bodo został skazany na karę 6 miesięcy pzbawienia wolności w zawieszeniu.

Gdy dorobił się w Warszawie mieszkania, sprowadził do siebie matkę[4]. Uważany był za osobę dowcipną, szarmancką i uwodzicielską, co przysparzało mu wielu wielbicielek. Przez kilka lat był związany z aktorką Norą Ney. Miał ożenić się z ekscentryczną aktorką amatorką, tahitanką Reri (Anne Chevalier). Poznali się, gdy Reri przyjechała do Warszawy na jedyny w Polsce występ. Bodo namówił ją do pozostania w Polsce. W 1934 obsadził ją w filmie Czarna perła. Mieszkali w domu przy ul. Marszałkowskiej. Ostatecznie – z powodu różnic kulturowych i nadużywania alkoholu przez narzeczoną – do małżeństwa nie doszło[5]. Inaczej opisuje to Arkady Fiedler: (...) a Bodo jak to Bodo. Niestety gładysz, dzióbasowy letkiewicz, po kilku tygodniach sprzykrzył sobie egzotyczną aktorkę i tu zaczęła się mniej chwalebna część romansu. Bodo zaczął bezceremonialnie wpychać Reri w ramiona innych galopantów, swych koleżków, a im więcej ich było, tym lepiej dla niego; im rzęsiściej lała się gorzałka, tym skuteczniejsza woda na młyn szałaputa. Gdy Reri wyrwała się z birbancko-sprośnego bagienka i wyjechała z Polski, już było za późno, by się wyprostować; nie mogła wyzbyć się trunkowego nałogu. (...)[6].

Reklamował krawaty od Chojnackiego, kapelusze Młodkowskiego i marynarki Old England. Był abstynentem, miłośnikiem kobiet[4] i jedzenia.

Posiadał doga niemieckiego – arlekina o imieniu Sambo[7] (Sambo przeżył Bodo, został zabity przypadkowo podczas powstania warszawskiego).

W latach 30. zaczął pisać scenariusze, a tuż przed wybuchem II wojny światowej zaczął reżyserować filmy, w których grał główne role. Był producentem i jednym ze współwłaścicieli (od 1931) wytwórni filmowej B.W.B. (skrót od nazwisk właścicieli Bodo, Waszyński i Brodzisz), która zrealizowała m.in. „Bezimiennych bohaterów” (1932) i „Głos pustyni” (1932) oraz właścicielem od 1933 wytwórni „Urania-Film” (nazwał ją na cześć firmy nieżyjącego już ojca), w której powstały jego największe przeboje. W 1939 podpisał bardzo korzystny kontrakt z amerykańską wytwórnią filmową.

W 1935 r. występował w Palestynie[8]. W 1938 występował z programem estradowym z Mirą Zimińską[9]. W kwietniu 1939 otworzył w Warszawie przy ul. Foksal 17[10] kawiarnię Café-Bodo, a na piętrze kupił czteropokojowy apartament. Rozpoczął przygotowania do reżyserii nowego filmu Uwaga – szpieg!. W sierpniu 1939 podpisał kontrakt z nowym teatrem Tip-Top. W tym samym roku zamieszkiwał w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 132[11].

Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 oddał kawiarnię w dzierżawę i uciekając przed wojną przeniósł się do Lwowa, gdzie zamieszkał w podlwowskich Brzuchowicach. Tam, znając biegle rosyjski, został konferansjerem i występował w teatrze Tea-Jazz Henryka Warsa, dokonywał nagrań swoich piosenek w wersji rosyjskiej[12]. Wtedy też, po powrocie z jednego z tournée po ZSRR, postanowił wyemigrować do USA i złożył w tej sprawie dokumenty, ujawniając obywatelstwo szwajcarskie.

Nie zdążył wyjechać. Po ataku III Rzeszy na ZSRR NKWD aresztowało go 26 czerwca 1941 w domu i wywiozło do Moskwy, gdzie został osadzony w więzieniu Butyrki. Decyzją specjalnej narady przy NKWD ZSRR został skazany na 5 lat ciężkiego obozu wychowawczego jako element społecznie niebezpieczny[13]. Wyrok odsiadywał zarówno w więzieniu Butyrki, jak i później w Ufie[14]. W czasie pobytu w Moskwie o jego uwolnienie starali się w imieniu ambasady polskiej Stanisław Kot i Tadeusz Romer. Jednak władze radzieckie nie wyraziły na to zgody ze względu na szwajcarskie obywatelstwo Bodo. Z tych samych przyczyn nie objęła go amnestia dla obywateli polskich.

Z Moskwy odtransportowano go do łagru w Kotłasie, w którym zmarł z wycieńczenia i głodu. Według radzieckich dokumentów miało to miejsce 7 października 1943 roku[13]. Fakt ten obalił głoszoną w czasach PRL-u wersję, zgodnie z którą Bodo miał zostać rozstrzelany przez Niemców po tym, jak wkroczyli oni do Lwowa. Został pochowany w zbiorowym grobie[15].

Dnia 2 października 2011 w Kotłasie na cmentarzu Makaricha odsłonięty został pomnik, będący także symboliczną mogiłą artysty[16].

Filmografia[edytuj]

Aktor
Reżyser

Dyskografia[edytuj]

 • Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo (SP, Syrena-Electro9437)
 • Eugeniusz Bodo (Pocztówka, Tonpress R-0508-II)
 • 1978 Jak za dawnych lat (LP, Muza SX-1701)
 • 1990 W starym kinie: Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza (LP, Muza SX-2920)

Najpopularniejsze piosenki[edytuj]

 • Ach, śpij, kochanie (Dlaczego nie chcesz spać; muz. Henryk Wars, sł. Ludwik Starski)
 • Ach, te baby (muz. Roman Palester, sł. J. Nell)
 • Całuję twoją dłoń, madame (muz. Ralph Erwin, sł. Andrzej Włast)
 • Już taki jestem zimny drań (muz. H. Wars, sł. J. Nell, L. Starski)
 • Najcudowniejsze nóżki (muz. H. Wars, sł. Jerzy Jurandot)
 • O Key (muz. H. Wars, sł. Konrad Tom, Emanuel Schlechter)
 • Sex appeal (muz. H. Wars, sł. E. Schlechter)
 • Tyle miłości (muz. H. Wars, sł. K. Tom)
 • ros. Прощальная Песенка Львовского Джаза (trans. Praszczalnaja piesenka lwowskogo dżaza – sł. G. Grigoriew) pol. Pożegnalna piosenka lwowskiego jazzu[12], walc (po 1939) – wersja ros. Tylko we Lwowie (muz. H. Wars, sł. E. Schlechter),
 • Tylko z tobą i dla ciebie (muz. H. Wars, sł. J. Nell, L. Starski)
 • Umówiłem się z nią na dziewiątą (muz. H. Wars, sł. E. Schlechter)
 • Zrób to tak (muz. H. Wars, sł. J. Nell, L. Starski)

Odznaczenia[edytuj]

Inne[edytuj]

Przypisy

 1. Filip Gańczak. Szwajcar, czyli szpion. „Biuletyn IPN „pamięć.pl””. 10 (19), s. 22-26, październik 2013. 
 2. W. Pierzchała, A. Magnuszewska, „Tu w Łodzi debiutował słynny amant filmowy”.
 3. Tragiczny wypadek znanego artysty warszawskiego. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 120 z 28 maja 1929. 
 4. a b c Bodo, dziecko XX wieku.
 5. Bodo i Reri. wysokieobcasy.pl, 12 maja 2010. [dostęp 12 maja 2010].
 6. Arkady Fiedler, Wiek Męski-Zwycięski, s. 218.
 7. Trubadur Warszawy – Eugeniusz Bodo. jednota.pl, 15 marca 2002. [dostęp 15 marca 2002].
 8. polona.pl
 9. Z Teatru Wielkiego. Mira Zimińska – Eugeniusz Bodo. „Gazeta Lwowska”, s. 2, Nr 396 z 31 grudnia 1938. 
 10. Teatry Warszawy 1939. books.google.pl.
 11. Bodo Junod Eugeniusz, art., m., Marszałkowska 132, tel. 2-13-72 za: Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna: Spis abonentów warszawskiej sieci telefonów Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej 1938 – 1939, s. 32 (pol.). 1938. [dostęp 2013-06-20].
 12. a b ПРЩАЛЬНАЯ ПЕСЕНКА ЛЬВОВСКОГО ДЖАЗА, вальц, муз. Г. Варса, сл. П. Григорьева, ЕВГЕНИЙ БОДО, Львовский теа-джаз-орк. под упр. Г. Варса, АПРЕЛЕВСКИЙ ЗАВОД, 10550 Г-л/ту-5, СССР (pl. Pożegnalna piosenka lwowskiego jazzu, walc – ros. wersja Tylko we Lwowie, muz. H. Warsa, sł. P. Grigoriewa, Eugeniusz Bodo Lwowski Tea-Jazz pod dyr. H. Warsa., Wytwórnia (płyt) Aprelewska, 10550 G-ł/ty-5, ZSRR) (ros. • niem.). [dostęp 2011-02-18].
 13. a b Marta Grzywacz. Eugeniusz Bodo. Element społecznie niebezpieczny. „Ale Historia”. 10/2016 (216), s. 8-10, 2016-03-07. Agora SA (pol.). 
 14. „Dziennik Łódzki”, 14 XI 1994, nr 264, s. 23.
 15. Piotr Lisiewicz: „Zdążyłem wziąć płaszcz i kapelusz”. 70 lat temu komuniści zamordowali Eugeniusza Bodo. niezalezna.pl, 6 października 2013. [dostęp 2013-09-27].
 16. Pomnik Eugeniusza Bodo stanął w Rosji. wyborcza.pl, 3 października 2011. [dostęp 3 października 2011].
 17. Urania-film: Eugeniusz Bodo cz. 1 (pol.). [dostęp 2011-03-30].
 18. Serial dokumentalny Na tropach tajemnic, odc. Bodo – śledztwo, Discovery Historia, 2008

Bibliografia[edytuj]

 • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ISBN 83-86848-05-7, tu hasło Bodo, Eugeniusz, s. 19, 20.
 • Pierzchała Wiesław, Magnuszewska Agnieszka, Tu w Łodzi debiutował słynny amant filmowy. W podwórku stał kino-teatr "Urania", należący do ojca Eugeniusza Bodo; [w:] "Polska. Dziennik Łódzki. 26-27 X 2013, nr 251, s. 6.
 • ................., [w:] „Dziennik Łódzki”, 14 XI 1994, nr 264, s. 23 (artykuł ilustrowany dwoma zdjęciami policyjnymi z 1941 r., wykonanymi w więzieniu na Butyrkach w Moskwie).
 • .......... [w:] „Gazeta Wyborcza. Magazyn”, 30 X 1997, nr 44, ss. 32-.....
 • ....?....., Eugeniusz Bodo, zapomniany łodzianin. W 60. rocznicę łagrowej śmierci. [w:] „Kronika miasta Łodzi”, 2003, nr 2, ss. 125–130.

Linki zewnętrzne[edytuj]