Jerzy Lewi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Lewi
Jerzy Lewi.jpg
Państwo  Polska
 Szwecja
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1949
Wrocław
Data i miejsce śmierci 30 października 1972
Lund

Wiktor Jerzy Lewi[1] (ur. 22 kwietnia 1949 we Wrocławiu, zm. 30 października 1972 w Lund) – polski szachista żydowskiego pochodzenia, od 1972 reprezentant Szwecji.

Kariera szachowa[edytuj | edytuj kod]

Lewi był jednym z najbardziej utalentowanych juniorów w historii polskich szachów. W latach 1965-1968 cztery razy z rzędu zdobył tytuł mistrza Polski juniorów. W 1967 zajął trzecie miejsce na nieoficjalnych mistrzostwach Europy juniorów w Groningen, za Anatolijem Karpowem i Andrásem Adorjánem, a przed Janem Timmanem. Był to w latach 60. największy międzynarodowy sukces polskiego juniora. Lewi miał realne szanse na wygranie tego turnieju, lecz nie udało mu się zrealizować uzyskanej przewagi w partii z Karpowem.

W 1968 zdobył w Kielcach brązowy medal na mistrzostwach Polski w szachach błyskawicznych. W następnym roku wygrał silnie obsadzony V Międzynarodowy Festiwal im. PKWN w Lublinie (przed m.in. arcymistrzami Aivarsem Gipslisem oraz László Bárczayem), co było jego wielkim sukcesem. Również w 1969 w Lublinie zajął I miejsce w indywidualnych mistrzostwach Polski, co uprawniło go do reprezentowania kraju na turnieju strefowym (eliminacji do rozgrywek o tytuł mistrza świata) w Atenach. Turniej ten zakończył na odległym miejscu, a następnie odmówił powrotu do kraju. Osiedlił się w Szwecji, gdzie rozpoczął studia matematyczne i uczestniczył w turniejach szwedzkiej czołówki. W Polsce jego nazwisko trafiło na cenzorski indeks i przez wiele lat nie publikowano żadnych informacji o niespełnionej nadziei polskich szachów.

W 1972 w wieku dwudziestu trzech lat, zginął w wypadku na autostradzie. Jest pochowany na cmentarzu żydowskim w Malmö[2].

Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 lipca 1971 r., z wynikiem 2430 punktów dzielił wówczas 2-3. miejsce (za Włodzimierzem Schmidtem, wspólnie ze Zbigniewem Dodą) wśród polskich szachistów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W rzeczywistości na imię miał Wiktor. Za: Jerzy Lewi, końcówka (pol.). szachowavistula.pl. [dostęp 27 kwietnia 2014].
  2. Jerzy Lewi, końcówka (pol.). szachowavistula.pl/vistula. [dostęp 27 kwietnia 2014].
  3. FIDE rating history :: Lewi, Jerzy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzedni
Romuald Grąbczewski
Mistrz Polski w szachach
1969
Następny
Jerzy Kostro