John Cassavetes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Cassavetes
Ilustracja
John Cassavetes w filmie Człowiek, który pokonał strach (1957)
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1929
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 3 lutego 1989
Los Angeles
Zawód aktor, scenarzysta, reżyser
Współmałżonek Gena Rowlands
John Cassavetes i Gena Rowlands

John Cassavetes (ur. 9 grudnia 1929 w Nowym Jorku, zm. 3 lutego 1989 w Los Angeles) − amerykański aktor, scenarzysta i reżyser, uznawany za jednego z pierwszych twórców kina niezależnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn greckich imigrantów Nicholasa Cassavetesa i Katherine z d. Demetre. Dzieciństwo spędził w Grecji u rodziny.

Granie w hollywoodzkich filmach pozwalało mu realizować swoje niezależne projekty. Cassavetes wystąpił m.in. w tak głośnych produkcjach jak: Dziecko Rosemary (1968) czy Parszywa dwunastka (1967), za rolę w którym zdobył nominację do Oscara w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy. W 1975 otrzymał kolejną nominację do Oscara za reżyserię filmu Kobieta pod presją (1974).

Wyreżyserował dwanaście filmów pełnometrażowych i dwie etiudy. W swych projektach angażował całe swoje najbliższe otoczenie, zaczynając od żony − aktorki Geny Rowlands i dzieci − Nicka Cassavetesa, poprzez swoją matkę i teściową, a także grono zainteresowanych jego twórczością przyjaciół − Petera Falka, Bena Gazzarę, Seymoura Cassela.

Metoda twórcza[edytuj | edytuj kod]

Autorskie filmy Cassavetesa opierały się w istotnym stopniu na improwizacji. Na planie filmów Cassavetesa panowała swoboda i aktorzy mogli bez ograniczeń wczuwać się w postać i niejednokrotnie dokonywać znaczących odstępstw od pierwotnie przyjętych założeń. Relacja reżyser-aktor opierała się na zaufaniu i wierności swoistemu hasłu programowemu − bycia wiernym prawdzie za wszelką cenę, nieważne jak niewygodnej czy przykrej.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żoną Cassavetesa była aktorka Gena Rowlands. Byli małżeństwem od 9 kwietnia 1954 do jego śmierci (1989). Mieli 3 dzieci: syn Nick (ur. 1959) oraz córki Alexandra (ur. 1965) i Zoe (ur. 1970); cała trójka związała się z branżą filmową.

John Cassavetes przez lata zmagał się z alkoholizmem. Zmarł w wieku 59 lat; bezpośrednią przyczyną śmierci była marskość wątroby. Został pochowany na Westwood Village Memorial Park Cemetery w Los Angeles.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser:

Aktor:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • John Vassavetes. T. 6: Kolekcja Alfred Hitchcock Przedstawia. Poznań: Oxford Educational Sp. z o.o., lipiec 2009, s. 21. ISBN 978-83-252-0467-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]