John Glenn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Glenn
John Glenn Low Res.jpg
Data i miejsce urodzenia 18 lipca 1921
Cambridge
Senator Stanów Zjednoczonych 3. klasy
ze stanu Ohio
Okres od 24 grudnia 1974
do 3 stycznia 1999
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Howard Metzenbaum
Następca George Voinovich
John Glenn Signature.svg
Odznaczenia
Naval Aviator Badge Naval Pilot Astronaut Badge
Valor device.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Zaszczytny Krzyż Lotniczy z odznaką waleczności - pięciokrotnie (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Air Medal - trzykrotnie (Stany Zjednoczone)
US Navy Presidential Unit Citation Navy Unit Commendation (USA) American Campaign Medal Asiatic-Pacific Campaign Medal (USA) World War II Victory Medal (USA) China Service Medal Army of Occupation Medal National Defense Service Medal Korean Service Medal Medal ONZ za służbę w KOREI Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Congressional Space Medal of Honor (Stany Zjednoczone) NASA Distinguished Service Medal Presidential Unit Citation (Korea)

John Herschel Glenn Jr. (ur. 18 lipca 1921 w Cambridge w stanie Ohio) – amerykański lotnik, astronauta i polityk.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Szkołę średnią ukończył w New Concord w stanie Ohio. W 1942 roku rozpoczął szkolenie według programu dla pilotów lotnictwa morskiego. Rok później przyjęto go do wojska. Podczas II wojny światowej brał udział w 59 lotach bojowych. Po wojnie kontynuował służbę w lotnictwie na wyspie Guam. W 1953 roku uczestniczył w wojnie koreańskiej. Później ukończył szkołę pilotów oblatywaczy i w tym charakterze służył w latach 1956 - 1959. W tym czasie ukończył studia na University of Maryland.

W lipcu 1957 roku J. Glenn ustanowił rekord prędkości przelotu transkontynentalnego. Dokonał tego na myśliwcu F8U. Odległość pomiędzy Los Angeles a Nowym Jorkiem pokonał w 3 godziny i 23 minuty.

2 kwietnia 1959 roku John Glenn został członkiem pierwszej grupy amerykańskich astronautów, którzy rozpoczęli przygotowania do lotów kosmicznych w ramach programu Mercury. Była to siódemka lotników nazwanych przez Amerykanów original seven.

John Glenn był dublerem Alana Sheparda, który 5 maja 1961 roku wykonał suborbitalny lot kosmiczny oraz Virgila Grissoma, który 21 lipca 1961 roku uczestniczył w podobnym locie.

20 lutego 1962 roku został pierwszym amerykańskim astronautą, który wykonał lot orbitalny na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6. Kapsuła, w której leciał J. Glenn nosiła nazwę Friendship-7. Podczas trwającej 4 godziny, 55 minut i 23 sekundy misji astronauta trzykrotnie okrążył Ziemię. W czasie lotu Glenn miał problemy ze sterowaniem kapsuły. Temperatura w kabinie podniosła się do ponad 40 °C na skutek problemów z klimatyzacją. Po pomyślnym wodowaniu na Oceanie Atlantyckim w odległości około 350 km od wyspy San Juan został bohaterem narodowym Stanów Zjednoczonych.

Podczas lotu STS 95 John Glenn był specjalistą ładunku

W 1964 roku zajął się polityką. Wcześniej z powodów zdrowotnych opuścił grupę astronautów NASA. Do Senatu Stanów Zjednoczonych wybrano go z ramienia demokratów w listopadzie 1974 roku. W Senacie do 1999 roku nieprzerwanie reprezentował stan Ohio. W 1984 roku nieudanie startował w wyścigu do fotela prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Drugi lot kosmiczny odbył po 36 latach w charakterze specjalisty ładunku użytecznego na pokładzie wahadłowca Discovery w 1998 roku. Był to lot STS-95. Prom kosmiczny wystartował 29 października 1998 roku. W momencie startu John Glenn miał ukończone 77 lat. Nikt w jego wieku wcześniej ani później nie poleciał w kosmos. Wywołało to bardzo duże zainteresowanie mediów. W misji uczestniczył również pierwszy hiszpański astronauta Pedro Duque. Podczas lotu STS-95 na orbicie pozostawiono studenckiego satelitę PANSAT oraz satelitę służącego do obserwacji korony słonecznej SPARTAN. J. Glenn był przez cały czas pod obserwacją lekarzy, których interesowało jak człowiek w takim wieku zniesie warunki lotu kosmicznego. Lot zakończył się 7 listopada 1998 roku po 8 dniach, 21 godzinach, 43 minutach i 57 sekundach.

W sumie podczas obu pobytów w przestrzeni kosmicznej John Glenn spędził tam 9 dni, 2 godziny, 39 minut i 20 sekund.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]