Julian Bream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Julian Bream (ur. 15 lipca 1933) − światowej sławy brytyjski gitarzysta i lutnista, uznawany z jednego z czołowych wykonawców muzyki na gitarze klasycznej. Przyczynił się znacząco do wzbudzenia zainteresowania lutnią renesansową.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Julian Bream urodził się w Londynie. Jego ojciec grał na gitarze jazzowej. Posiadał pokaźną kolekcję nagrań jazzowych, m. in. Django Reinhardta, którego muzyka zachwyciła młodego Juliana. Chłopiec podjął też naukę gry na pianinie. Jednak kiedy na 11 urodziny dostał gitarę klasyczną, wiadomo było, że właśnie ten instrument jest dla niego stworzony. Jednocześnie uczył się gry na pianinie i wiolonczeli w Royal College of Music.

Większość czasu służby w armii udało mu się spędzić w wojskowym zespole, gdzie grał na gitarze jazzowej.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Repertuar Breama zawiera transkrypcje muzyki XVII wieku, wiele utworów Johanna Sebastiana Bacha oraz popularne utwory hiszpańskie. Największy wpływ na gitarzystę mieli Andrés Segovia, na którego koncercie był już jako chłopiec, i Francisco Tárrega.

Utwory dla Breama komponowali m.in. Malcolm Arnold, Richard Rodney Bennett, Benjamin Britten, Leo Brouwer, Peter Racine Fricker, Hans Werner Henze, Humphrey Searle, Tōru Takemitsu, Michael Tippett and William Walton.

Wirtuozowska gra Breama cechuje się wielką ekspresją i doskonałością techniczną połączoną z zastosowaniem ogromnej skali różnorodnych timbrów.

Film[edytuj | edytuj kod]

Film z roku 2003 Julian Bream: My Life In Music zawiera opowiedzianą przez gitarzystę autobiografię i występy.

Linki zewnętrzne (język angielski)[edytuj | edytuj kod]