Andrés Segovia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrés Segovia
Ilustracja
Andrés Segovia (1963)
Imię i nazwisko

Andrés Segovia Torres

Data i miejsce urodzenia

21 lutego 1893
Linares

Data i miejsce śmierci

3 czerwca 1987
Madryt

Instrumenty

gitara

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

muzyk (gitarzysta, kompozytor)

Wydawnictwo

MCA, Deutsche Grammophon, EMI, Aura

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Alfonsa X Mądrego (Hiszpania) Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

Andrés Segovia Torres, markiz de Salobreña (ur. 21 lutego 1893 w Linares, zm. 3 czerwca 1987 w Madrycie) – hiszpański gitarzysta, wirtuoz i popularyzator gitary klasycznej, a także kompozytor.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Z gitarą zetknął się po raz pierwszy w wieku czterech lat, dzięki inspiracji swojego wuja. Jego największą zasługą była zmiana postrzegania gitary – dzięki jego znakomitej technice i licznym koncertom przestała ona być postrzegana jako instrument ludowy i uzyskała akceptację profesjonalnych muzyków jako instrument do wykonywania utworów muzyki poważnej.

Dzięki doświadczeniom zdobytym podczas swoich koncertów, rozwinął on (we współpracy z lutnikiem Hermannem Hauserem seniorem) projekt gitary, wykonany pięćdziesiąt lat wcześniej przez Antonia Torresa Jurado. Nowa gitara wykonana była z lepszego drewna, posiadała lepsze właściwości akustyczne i nylonowe struny, co przełożyło się na donośniejsze brzmienie podczas koncertów. Projekt Segovii przetrwał do dziś jako kanon gitary klasycznej.

W 1974 został laureatem prestiżowej duńskiej Nagrody Fundacji Muzycznej Léonie Sonning.

W uznaniu dla jego zasług krzewienia kultury hiszpańskiej, w 1981 został wyniesiony do godności szlacheckiej, uzyskując tytuł „markiza de Salobreña”. Zmarł na zawał serca w wieku 94 lat[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Donal Henahan, Andres Segovie Is Dead at 94; His Crusade Elevated Guitar, nytimes.com, 4 czerwca 1987 [dostęp 2014-06-12] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]