Juno (sonda kosmiczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Juno
Juno Mission to Jupiter (2010 Artist's Concept).jpg
Zaangażowani NASA
Indeks COSPAR 2011-040A
Rakieta nośna Atlas V 551
Miejsce startu Cape Canaveral Air Force Station, USA
Cel misji Jowisz
Orbita (docelowa, początkowa)
Okrążane ciało niebieskie Jowisz
Czas trwania
Początek misji 5 sierpnia 2011 (16:25:00,146 UTC)
Wymiary
Wymiary kadłub: 3,5 m śred.,
3,5 m wys.

wysokość całkowita 4,5 m, rozpiętość całkowita 20 m

Masa całkowita 3625 kg
Sonda Juno podczas przygotowań przedstartowych
Rozmieszczenie instrumentów naukowych sondy Juno

Juno – bezzałogowa sonda kosmiczna amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Sztuczny satelita Jowisza. Juno jest drugą misją realizowaną w ramach programu New Frontiers. Głównym zadaniem misji jest zrozumienie pochodzenia i ewolucji Jowisza, co poprawi wiedzę na temat fundamentalnych procesów formowania i wczesnej ewolucji Układu Słonecznego[1].

Sonda Juno została wystrzelona 5 sierpnia 2011 roku przez rakietę nośną Atlas V (konfiguracja 551) i wprowadzona na orbitę heliocentryczną. Po ponad dwóch latach lotu ponownie zbliżyła się do Ziemi, żeby wykorzystać jej asystę grawitacyjną. 5 lipca 2016 roku, po prawie pięciu latach lotu, Juno wykonała manewr wejścia na orbitę polarną wokół Jowisza[2]. Sonda ma prowadzić obserwacje planety przynajmniej do lipca 2018 roku, z możliwością dalszego przedłużenia misji[3]. Na jej zakończenie planowana jest deorbitacja i spalenie sondy w atmosferze Jowisza[4].

Cele naukowe misji[edytuj]

Misja poświęcona jest badaniom składu i struktury atmosfery, pomiarom pola magnetycznego, pola grawitacyjnego oraz magnetosfery Jowisza[5].

 • Skład atmosfery – zbadanie procesu formowania i pochodzenia atmosfery Jowisza oraz możliwego procesu migracji planet dzięki wykonaniu pomiarów globalnej obfitości wody i amoniaku:
  • pomiar globalnego stosunku tlenu do wodoru (obfitość wody) w atmosferze;
  • pomiar globalnego stosunku azotu do wodoru (obfitość amoniaku) w atmosferze.
 • Struktura atmosfery – zbadanie zmienności w głębokich warstwach atmosfery Jowisza związanej z warunkami meteorologicznymi, składem, profilami temperatury, nieprzezroczystością obłoków i dynamiką atmosfery:
  • określenie stopnia nieprzezroczystości dla mikrofal (microwave opacity) jako funkcji szerokości planetograficznej i wysokości (ciśnienia);
  • określenie głębokości obłoków i struktur atmosfery jak strefy, pasy i plamy oraz wykonanie map dynamicznej zmienności obfitości amoniaku i wody;
  • scharakteryzowanie stopnia nieprzezroczystości dla mikrofal polarnych rejonów atmosfery.
 • Pole magnetyczne – zbadanie drobnych struktur w polu magnetycznym Jowisza, dostarczenie informacji na temat jego wewnętrznej struktury oraz natury dynama:
  • wykonanie globalnych map pola magnetycznego Jowisza przez bezpośrednie pomiary pola w bliskich odległościach radialnych;
  • określenie spektrum magnetycznego pola dostarczającego informacji o promieniu jądra dynama;
  • obserwacja zmienności długookresowej pola magnetycznego.
 • Pole grawitacyjne – zbadanie dystrybucji masy wewnątrz planety:
 • Magnetosfera biegunowa – zbadanie trójwymiarowej struktury magnetosfery w obszarach biegunowych i obserwacja zórz polarnych:
  • zbadanie podstawowych procesów zorzowych odpowiedzialnych za przyspieszanie cząstek;
  • scharakteryzowanie zorientowanych zgodnie z polem (field-aligned) prądów przekazujących moment pędu z Jowisza do jego magnetosfery;
  • zidentyfikowanie i scharakteryzowanie zorzowych emisji fal radiowych i plazmowych związanych z przyspieszaniem cząstek;
  • scharakteryzowanie natury, lokalizacji i skali przestrzennej struktur zorzowych.

Konstrukcja sondy[edytuj]

Konstrukcja sondy wykonana jest głównie z materiałów kompozytowych. Kadłub ma kształt graniastosłupa sześciokątnego. Większość instrumentów naukowych została umieszczona na górnym i dolnym panelu sondy. Jedynie magnetometr został umieszczony poza zasadniczą jednostką sondy, na panelu słonecznym. Większość awioniki sondy i elektroniki instrumentów została umieszczona wewnątrz ochronnej konstrukcji wykonanej z tytanu, tzw. „skarbca”, o wymiarach 0,8 × 0,8 × 0,6 m i masie około 150 kg, którego ściany mają grubość 1 cm. Znajduje się on na szczycie górnego pokładu kadłuba, pod anteną główną. Znacząco zmniejsza on narażenie znajdującej się wewnątrz elektroniki na promieniowanie jonizujące, do maksimum 25 krad, podczas gdy wnętrze kadłuba jest narażone na dawkę około 11 Mrad[5].

Do łączności z Ziemią wykorzystywana jest głównie antena o wysokim zysku (High-Gain Antenna, HGA) o średnicy 2,5 m, z nadajnikiem o mocy 25 W pracującym w paśmie X na częstotliwości 8,4 GHz (o zysku 43 dBi) i odbiornikiem na częstotliwości 7,1 GHz (o zysku 41,5 dBi). Poza łącznością z Ziemią antena główna wykorzystywana jest w paśmie Ka przez radiowy eksperyment pomiarów pola grawitacyjnego. Juno posiada także przednią antenę o średnim zysku (MGA), dwie anteny – przednią (FLGA) i tylną (ALGA) – o niskim zysku oraz dodatkowo antenę toroidalną o niskim zysku (TLGA). Na Ziemi łączność z sondą utrzymywana jest przez sieć Deep Space Network, z antenami o średnicy 34 m i 70 m[6].

Energię elektryczną zapewniają 3 skrzydła paneli fotowoltaicznych umieszczone promieniście wokół kadłuba. Warto podkreślić, że ogniwa słoneczne po raz pierwszy stanowią źródło energii elektrycznej w misji do Jowisza. Każde ze skrzydeł ma wymiary 8,9 × 2,65 m. Dwa ze skrzydeł składają się z 4 paneli ogniw każda. Ostatnie skrzydło ma 3 panele, natomiast miejsce ostatniego panelu zajmuje konstrukcja magnetometru. Baterie słoneczne dostarczały w okolicy orbity Ziemi energii o mocy około 14 kW, która na orbicie wokół Jowisza spadnie do około 400 W.

System napędowy satelity składa się z dwóch układów: układu z silnikiem głównym, korzystającym z dwuskładnikowego materiału pędnego (tetratlenek diazotu i hydrazyna) oraz układu z 12 silnikami korekcyjnymi, wykorzystujący jedynie hydrazynę. Silnik główny Leros-1b ma ciąg 645 N i używany był do wszystkich najważniejszych manewrów misji. Ruchoma osłona chroni jego dyszę przed uderzeniami cząstek pyłu. Po wejściu na orbitę wstępną wystąpiły problemy z zaworami helu w systemie paliwowym tego silnika i nie zostanie on już więcej użyty[3]. Silniki korekcyjne rozmieszczone są w czterech zestawach silnikowych przymocowanych do kadłuba. Służą one do kontroli położenia sondy i wykonywania większości manewrów korekcyjnych.

Sonda jest stabilizowana obrotowo. Prędkość wirowania będzie się zmieniała w zależności od fazy misji: 1 obrót na minutę podczas biernej fazy lotu, 2 obroty na minutę podczas prowadzenia obserwacji naukowych i 5 obrotów na minutę podczas manewrów z użyciem silnika głównego. Wirowanie nadaje sondzie stabilność oraz umożliwia przemiatanie Jowisza przez pole widzenia instrumentów. Całkowita masa sondy przy starcie wynosiła 3625 kg, w tym masa konstrukcji 1593 kg i masa materiałów pędnych 2032 kg (1280 kg paliwa i 752 kg utleniacza)[7].

Instrumenty naukowe sondy[edytuj]

Cele misji zostaną zrealizowane przy użyciu 29 czujników dostarczających danych do 9 instrumentów na pokładzie sondy. 8 z tych instrumentów składa się na ładunek naukowy, natomiast kamera JunoCam traktowana jest jako dodatkowy instrument przeznaczony dla celów edukacji i oświaty publicznej[8].

Instrument Ilustracja Opis instrumentu
 • Wykonawca instrumentu
  • Kierownik (Instrument Lead)
Gravity Science – eksperyment pomiarów pola grawitacyjnego[9]
GS(Juno).png
System telekomunikacyjny sondy: transpondery sondy w paśmie Ka i paśmie X. Systemy odbiorcze sieci Deep Space Network na Ziemi.
Magnetometer (MAG) – magnetometr[10]
MAG(Juno).png
Dwa trójosiowe magnetometry transduktorowe na szczycie skrzydła paneli słonecznych, w odległości 10 m i 12 m od centrum sondy.

Advanced Stellar Compass (ASC) – szukacze gwiazd (4 kamery CCD) dostarczające dokładnych danych o orientacji sondy w przestrzeni.

Microwave Radiometer (MWR) – radiometr mikrofal[11]
MWR(juno).jpg
6 radiometrów, każdy z oddzielną anteną. Pomiary w zakresie fal o częstotliwości 0,6–22 GHz (o długości 1,37–50 cm) – odbiorniki o centralnych częstotliwościach: 0,6; 1,25; 2,6; 5,2; 10 i 22 GHz. Sondowanie głębokich warstw atmosfery planety do poziomu ciśnienia około 1000 barów (do głębokości około 550 km).
 • NASA Jet Propulsion Laboratory
  • Michael Janssen z NASA Jet Propulsion Laboratory
Jupiter Energetic Particle Detector Instrument (JEDI) – detektor cząstek energetycznych
JEDI detector Juno arrival press kit 01072016 223947.jpg
3 identyczne detektory cząstek ze spektrometrami mas time-of-flight. Pomiary jonów w zakresie energii 10 keV – 8 MeV i elektronów w zakresie energii 25–800 keV.
Jovian Auroral Distributions Experiment (JADE) – instrument do badania rozkładu zórz polarnych
JADE sensors Juno arrival press kit 01072016 224145.jpg
Zestaw detektorów złożony z 3 analizatorów elektronów i spektrometru masowego jonów. Pomiary elektronów (w zakresie energii 100 eV – 95 keV) oraz jonów wodoru, helu, tlenu i siarki o niskiej energii (10 eV – 46 keV).
Waves – odbiornik fal radiowych i plazmowych[12]
Wawes instrument Juno arrival press kit 01072016 223359.jpg
Elektryczna antena dipolowa i magnetyczna antena cewkowa wraz z odbiornikami. Pomiary pól elektrycznych i pól magnetycznych związanych z emisją fal radiowych i plazmowych w obszarach polarnych magnetosfery Jowisza, w zakresie częstotliwości od 50 Hz do ∼40MHz.
Ultraviolet Imaging Spectrograph (UVS) – spektrograf obrazujący w ultrafiolecie
UVS instrument Juno Arrival press kit 01072016 223624.jpg
Spektrograf obrazujący w zakresie długości fal 68–210 nm. Obrazowanie i pomiary spektralne w ultrafiolecie obszarów emisji zorzowej.
 • Southwest Research Institute w San Antonio, Teksas
  • Randy Gladstone z Southwest Research Institute
Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) – instrument obrazujący w podczerwieni[13]
JIRAM instrument Juno arrival press kit 01072016 223752.jpg
Kamera podczerwieni i spektrometr podczerwieni. Pomiary w zakresie długości fal 2,0–5,0 μm. Obrazowanie i sondowanie obszarów zorzowych i górnych warstw atmosfery Jowisza do poziomu ciśnienia 5–7 barów (na głębokości 50–70 km).
JunoCam – kamera[14][15]
Junocam Juno press kit 01072016 223202.jpg
Kamera szerokokątna z 4 filtrami barwnymi: 420–520 nm (niebieski), 500–600 nm (zielony), 600–800 nm (czerwony) i 878–899 nm (pasmo absorpcji metanu). Obrazy tworzone przez przemiatanie pola widzenia podczas wirowania sondy. Rozdzielczość 1600 × 4800 pikseli (w pasmie metanu 800 × 2400 pikseli). Zdolność rozdzielcza 673 μrad/piksel (od około 3 km/piksel na poziomie powierzchni chmur planety w peryapsis do 1800 km/piksel w apoapsis).

Przebieg misji[edytuj]

Start rakiety Atlas V z Juno na pokładzie
Trajektoria międzyplanetarna sondy Juno
Przebieg orbit sondy Juno w stosunku do pasów radiacyjnych Jowisza
Zdjęcie Jowisza wykonane przez kamerę JunoCam

Misja Juno została w maju 2005 roku wybrana przez NASA do realizacji w ramach programu New Frontiers. Start według pierwotnych planów miał nastąpić w 2009 r., lecz następnie ulegał kolejno przesunięciu na 2010 i 2011 rok[5]. Montaż sondy rozpoczął się 1 kwietnia 2010 roku w zakładach koncernu Lockheed Martin Space Systems w Denver[16]. 8 kwietnia 2011 roku Juno została przetransportowana drogą lotniczą na kosmodrom Cape Canaveral. Zostały na nim przeprowadzone finalne etapy montażu i testów przedstartowych sondy oraz jej integracja z rakietą nośną[17].

Start sondy nastąpił 5 sierpnia 2011 roku o 16:25 UTC, ze stanowiska startowego SLC-41 na Cape Canaveral Air Force Station. Po 10 min 45 s rakieta nośna wprowadziła sondę na wstępną orbitę parkingową. Po kolejnych 31 minutach nastąpił powtórny zapłon górnego członu Centaur rakiety nośnej, którego praca trwała przez następne 9 min. O 17:18 UTC Juno odłączyła się od członu Centaur, po czym pomyślnie rozłożyła skrzydła baterii słonecznych[18].

Po starcie sonda weszła na sięgającą poza orbitę Marsa orbitę heliocentryczną o peryhelium 1,0 j.a, aphelium 2,26 j.a. i nachyleniu względem ekliptyki 0,1°[19].

1 lutego 2012 r. o 18:10 UTC wykonano trwający 25 min pierwszy manewr korekcji trajektorii (Δv = 1,2 m s-1)[20].

W pobliżu aphelium Juno dwukrotnie uruchomiła silnik główny (30 sierpnia i 14 września 2012), wykonując manewry DSM (Deep Space Maneuvers). 9 października 2013 roku sonda przeleciała obok Ziemi, zbliżając się do niej na odległość 559 km. Wykonany w efekcie przelotu manewr asysty grawitacyjnej zwiększył prędkość sondy o około 7,6 km s-1 i skierował ją na orbitę prowadzącą do Jowisza[21].

W lipcu 2015 roku NASA zatwierdziła zmiany w planie lotu sondy w pobliżu Jowisza. Planowana orbita wstępna, z czasem obiegu 107 dni, została zmieniona na dwie orbity o okresie 53,5 dnia, a okres orbitalny orbit roboczych wydłużono z 11 do 14 dni. Zmodyfikowany plan wydłuży czas trwania misji Juno z 15 do 20 miesięcy, a sonda okrąży Jowisza 37 razy. Dodatkowy czas nie zmieni zakresu zaplanowanych badań[22].

5 lipca 2016 roku, w momencie największego zbliżenia do Jowisza, Juno ponownie uruchomiła na 35 minut silnik główny i wykonała manewr JOI (Jupiter Orbit Insertion), który zmienił prędkość sondy o Δv = 542 m s-1 i wprowadził ją na orbitę okołobiegunową wokół Jowisza o parametrach: perycentrum 3900 km, apocentrum 8 029 000 km i nachyleniu 89,8°. Podczas tego kluczowego dla misji manewru wszystkie instrumenty na pokładzie sondy były wyłączone. Pierwsza orbita sondy miała okres obiegu wynoszący 53,5 dnia[23].

31 lipca 2016 roku sonda znalazła się w w największej odległości od Jowisza (apojowium) - 8,1 milionów kilometrów[24].

27 sierpnia sonda przeleciała przez peryjowium 1, w odległości 4200 km nad powierzchnią chmur Jowisza, tym razem z włączonymi wszystkimi instrumentami naukowymi[25].

14 października 2016 roku, podczas przygotowań do zaplanowanego na 19 października uruchomienia silnika głównego, wykryto nieprawidłowe działanie dwóch zaworów helu w systemie paliwowym sondy. Otworzenie zaworów trwało kilka minut zamiast kilku sekund. Z tego powodu podjęto decyzję o przełożeniu manewru zmniejszenia okresu obiegu (PRM – Period Reduction Maneuver), który miał skrócić okres obiegu sondy wokół Jowisza do 14 dni. Następnym możliwym terminem wykonania manewru PRM miał być przelot przez peryjowium w dniu 11 grudnia 2016 roku. Możliwe było też pozostawienie sondy na dotychczasowej orbicie o okresie obiegu 53,4 dni[26].

19 października 2016 roku Juno przeleciała przez peryjowium 2. Ponad 13 godzin wcześniej układ monitorujący oprogramowanie wydał komendę restartu komputera pokładowego, co spowodowało przejście sondy w tryb bezpieczny (safe mode). Wszystkie instrumenty zostały wyłączone i nie wykonano żadnych zaplanowanych podczas przelotu obserwacji naukowych. Sonda została wyprowadzona z trybu bezpiecznego 24 października[27][28].

12 grudnia 2016 roku sonda przeleciała przez peryjowium 3. Podczas przelotu włączone zostało 7 urządzeń naukowych. Silnik główny nie został uruchomiony i Juno pozostała na 53-dniowej orbicie wstępnej.

2 lutego 2017 roku Juno przeleciała przez peryjowium 4. Tym razem zostały wykonane najdokładniejsze zdjęcia Jowisza.

17 lutego 2017 roku NASA ostatecznie zdecydowała o rezygnacji z ponownego użycia niesprawnego silnika głównego. Juno pozostanie na obecnej orbicie, o okresie obiegu 53 dni, do końca misji. Nie wpłynie to na jakość danych zbieranych przez instrumenty naukowe podczas każdego przelotu przez peryjowium. Dotychczasowa orbita umożliwi też przeprowadzenie dodatkowych badań odległych obszarów magnetosfery Jowisza[3].

27 marca sonda przeleciała przez peryjowium 5.

Silnie eliptyczne okołobiegunowe orbity sondy pozwalają na uniknięcie przelotów przez najbardziej niebezpieczne obszary pasów radiacyjnych planety. Podczas peryapsis Juno będzie zbliżać się na odległość sięgającą od 4200 km do 7900 km powyżej szczytów chmur w rejonie północnego bieguna Jowisza. W apoapsis sonda będzie się oddalać od planety na odległość około 8 milionów km. W pobliżu peryapsis sonda będzie się też poruszała z prędkością około 65 km/s, szybciej niż jakikolwiek pojazd wykonany przez człowieka[29].

Według pierwotnego planu misję miał zakończyć manewr deorbitacji podczas 37. orbity i zniszczenie sondy przy wtargnięciu w atmosferę Jowisza w dniu 20 lutego 2018 roku[30]. Po decyzji NASA o rezygnacji z przeprowadzenia manewru zmniejszenia okresu obiegu planety, Juno pozostanie na orbicie przynajmniej do lipca 2018 roku, z możliwością dalszego przedłużenia misji[3].

Fazy misji[edytuj]

Według pierwotnego planu, przebieg misji Juno był podzielony na trzynaście faz, podczas których zaplanowano wykonanie czterech dużych manewrów silnikowych korekty orbity oraz manewr asysty grawitacyjnej ze strony Ziemi[8]. Rezygnacja z przeprowadzenia manewru zmniejszenia obiegu spowodowała, że sonda, aż do deorbitacji, pozostanie na wstępnie osiągniętej orbicie wokół Jowisza.

Faza/Manewr Początek fazy
Data manewru
Czas trwania (dni)
Faza przedstartowa 2 sierpnia 2011 (-3 dni przed startem) 3
Faza startowa 5 sierpnia 2011 3
Lot wokółsłoneczny 1 (Inner Cruise 1) 8 sierpnia 2011 63
Lot wokółsłoneczny 2 (Inner Cruise 2) 10 października 2011 597
Manewr DSM-1 30 sierpnia 2012 -
Manewr DSM-2 14 września 2012 -
Lot wokółsłoneczny 3 (Inner Cruise 3) 29 maja 2013 160
Manewr asysty grawitacyjnej Ziemi 9 października 2013 -
Faza zbliżania (Outer Cruise) 4 listopada 2013 792
Faza podejścia do Jowisza (Jupiter Approach) 5 stycznia 2016 178
Faza wejścia na orbitę Jowisza 1 lipca 2016 4
Manewr wejścia na orbitę (JOI) 5 lipca 2016 -
Orbity wstępne (Capture Orbit) 5 lipca 2016 101
Faza manewru zmniejszenia okresu obiegu 14 października 2016 7
Manewr zmniejszenia okresu obiegu (PRM) zrezygnowano (pierwotny plan: 19 października 2016) -
Orbity 5-6 zrezygnowano (pierwotny plan: 21 października 2016)
Orbity badawcze (7-36 + orbita rezerwowa 37.) zrezygnowano (pierwotny plan: listopad 2016)
Faza deorbitacji  ? (pierwotny plan:luty 2018) 5,5
Planowany koniec misji (deorbitacja)  ? (pierwotny plan:20 lutego 2018) -

Zespół i koszty misji[edytuj]

Misja jest prowadzona dla NASA przez Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. Kierownikiem misji (Principal Investigator) jest dr Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio, Teksas. Głównym naukowcem projektu (Project Scientist) jest Steve Levin z Jet Propulsion Laboratory. Sonda została skonstruowana w zakładach koncernu Lockheed Martin Space Systems w Denver, Kolorado[7].

Całkowity koszt misji, od etapu planowania do jej zakończenia, ma wynieść 1 miliard 130 milionów USD[8].

Przypisy

 1. NASA: Juno (ang.). [dostęp 2011-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-14)].
 2. Sonda Juno już na orbicie Jowisza, tvnmeteo.tvn24.pl [dostęp 2016-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-09].
 3. a b c d NASA: NASA’s Juno Mission to Remain in Current Orbit at Jupiter (ang.). 2017-02-17. [dostęp 2017-03-19].
 4. Jupiter Orbit Insertion Press Kit, www.jpl.nasa.gov [dostęp 2016-07-03] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-09].
 5. a b c R. S. Grammier: A look inside the Juno mission to Jupiter (ang.). 2008–12–18. [dostęp 2011–07–19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-09)].
 6. Joseph D. Vacchione; Ronald C. Kruid; Aluizio Prata, Jr. i wsp.: Telecommunications antennas for the Juno Mission to Jupiter (ang.). 2012–03–03. [dostęp 2017–03–25].
 7. a b NASA: Juno Launch. Press Kit (ang.). [dostęp 2011-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-09)].
 8. a b c NASA: Jupiter Orbit Insertion Online Press Kit (ang.). 2016. [dostęp 2016-09-03].
 9. NASA: Juno – Spacecraft: Instruments – GSE (ang.). [dostęp 2011-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-08)].
 10. NASA: Juno Magnetic Field Investigation (ang.). [dostęp 2011-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-09)].
 11. NASA: Juno – Spacecraft: Instruments – MWR (ang.). [dostęp 2011-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-09)].
 12. The University of Iowa: Juno Waves Investigation (ang.). [dostęp 2011-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-12)].
 13. NASA: Juno – Spacecraft: Instruments – JIRAM (ang.). [dostęp 2011-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-10)].
 14. Malin Space Science Systems: JunoCam (ang.). [dostęp 2011-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-18)].
 15. Emily Lakdawalla: Junocam will get us great global shots down onto Jupiter's poles (ang.). [dostęp 2011-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-09)].
 16. JPL: Juno Taking Shape in Denver (ang.). 2010–04–05. [dostęp 2011–07–30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-02)].
 17. JPL: NASA's Jupiter-Bound Spacecraft Arrives in Florida (ang.). 2010–04–05. [dostęp 2011–07–30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-09)].
 18. Justin Ray: Juno Mission Status Center (ang.). 2011–08–05. [dostęp 2011–08–05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-09)].
 19. Jonathan McDowell: Jonathan's Space Report No. 645 (ang.). 2011–08–16. [dostęp 2011–08–18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-31)].
 20. Jet Propulsion Laboratory: NASA's Juno Spacecraft Refines its Path to Jupiter (ang.). 2012-02-02. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-10)].
 21. Juno (pol.). Loty kosmiczne. [dostęp 2013-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-10)].
 22. Kosarzycki: Zmiany w misji sondy Juno na rok przed osiągnięciem celu (pol.). Urania - Postępy Astronomii, 2015-07-10. [dostęp 2015-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-09)].
 23. Jonathan McDowell: Jonathan's Space Report No. 728 (ang.). 2016–07–12. [dostęp 2016–10–29].
 24. NASA: Five Years Post-Launch, Juno Is at a Turning Point (ang.). 2016-07-29. [dostęp 2016-10-29].
 25. NASA: NASA's Juno to Soar Closest to Jupiter This Saturday (ang.). 2016-08-25. [dostęp 2016-10-29].
 26. NASA: Mission Prepares for Next Jupiter Pass (ang.). 2016-10-15. [dostęp 2016-05-29].
 27. NASA: Juno Spacecraft in Safe Mode for Latest Jupiter Flyby (ang.). 2016-10-19. [dostęp 2016-10-29].
 28. NASA: NASA's Juno Mission Exits Safe Mode, Performs Trim Maneuver (ang.). 2016-10-26. [dostęp 2016-10-29].
 29. Allen Zeyher: Here's why Juno is taking a deep, dangerous dive into Jupiter's magnetic fields (ang.). Astronomy.com, 2016-06-23. [dostęp 2016-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-09)].
 30. Juno Mission & Trajectory Design – Juno, spaceflight101.com [dostęp 2016-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-09].

Linki zewnętrzne[edytuj]