Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim
105/54 z dnia 02.06.1954 roku[1]
kościół filialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Dobrzeń Wielki

Adres

Śwętego Rocha, 46-081 Dobrzeń Wielki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzeniu Wielkim

Wezwanie

św. Rocha

Wspomnienie liturgiczne

16 sierpnia

Położenie na mapie gminy Dobrzeń Wielki
Mapa konturowa gminy Dobrzeń Wielki, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim”
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa konturowa powiatu opolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim”
Ziemia50°46′21,086″N 17°51′21,488″E/50,772524 17,855969
Strona internetowa

Kościół św. Rocha – drewniana, zabytkowa, rzymskokatolicka świątynia znajdująca się na cmentarzu w północnej części Dobrzenia Wielkiego. Otoczona jest starodrzewiem oraz ceglanym murem. Kościół należy do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzeniu Wielkim w dekanacie Siołkowice, diecezji opolskiej. 2 czerwca 1954 roku pod numerem 105/54 kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego[2].

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana w 1658 roku - jest to obiekt o konstrukcji zrębowej, orientowany. Nawa główna jest szersza niż krótkie prezbiterium (zamknięte trójbocznie), nakryta płaskim stropem. Od wschodu przylega zakrystia. Kościół otoczono sobotami, wspartymi na słupach z zastrzałami. Nad głównym wejściem znajduje się ganek, wsparty czterema słupami - ganek umożliwia dojście do chóru. Dachy konstrukcji siodłowej i pulpitowej zostały pokryte gontem, podobnie jak soboty. Nad nawą wzniesiono niewielką wieżyczkę na sygnaturkę, zwieńczoną baniastym, podwójnym hełmem.

Kościół gruntowanie odnowiono lub przebudowano w 1752, a następnie jeszcze w 1928, 1958 i w 2006 roku. Największa restauracja miała miejsce w 1928 roku, kiedy powstało m.in. nowe malowanie wnętrza.[3]

Wnętrze kościoła

Wyposażenie i wnętrze kościoła[edytuj | edytuj kod]

Wyposażenie kościoła jest przeważnie barokoweołtarz główny z obrazem świętego Rocha pochodzi z ok. 1700 (choć sam obraz został przemalowany współcześnie). Ołtarze boczne są także barokowe i powstały w II połowie XVII wieku. Cennym elementem wyposażenia jest ambona z początku XVII wieku, zdobiona dekoracją z rzeźbami czterech ewangelistów. Z okresu baroku pochodzą również dwa XVIII-wieczne obrazy św. Barbary i św. Katarzyny.

W 1945 roku, po wkroczeniu do wsi, wojska sowieckie kilkukrotnie próbowały podpalić kościół, jednak za każdym razem parafianom udało się go ugasić.

W pobliżu kościoła, już za ogrodzeniem cmentarnym, w latach 30. XX wieku powstał pomnik poświęcony poległym mieszkańcom wsi podczas I wojny światowej o wymowie pacyfistycznej. Pomnik przetrwał wszystkie burze dziejowe XX stulecia i nadal stoi na swoim miejscu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]