Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Ortelu Królewskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Ortelu Królewskim
Distinctive emblem for cultural property.svg A/67 z dnia 24.05.1956
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Ortel Królewski Pierwszy
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Diecezja Diecezja siedlecka
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Ortelu Królewskim
Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Ortelu Królewskim
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Ortelu Królewskim
Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Ortelu Królewskim
Ziemia51°57′33,0″N 23°15′29,4″E/51,959167 23,258167

Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Ortelu Królewskimrzymskokatolicki kościół parafialny w Ortelu Króleskim, dawna cerkiew unicka, a następnie prawosławna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Informacje o pierwszej cerkwi w Ortelu Królewskim sięgają 1660 roku i prawdopodobnie ten obiekt został prezbiterium nowego budynku cerkiewnego wybudowanego za staraniami ks. Teodora Bileckiego przez cieślę Nazara w 1707 roku. Cerkiewnosłowiański napis fundacyjny cerkwi zachował się do dziś na belce drzwi wejściowych do nawy głównej. Cerkiew do 1875 roku należała do Kościoła unickiego, następnie, po jego likwidacji na Chełmszczyźnie, do Kościoła prawosławnego. Po I wojnie światowej została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki i rekoncyliowana jako kościół Matki Bożej Różańcowej w 1922 roku[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Ortelu Królewskim jest budowlą drewnianą, orientowaną, o konstrukcji zrębowej (na jaskółczy ogon), oszalowaną, na podmurówce. Dominującą częścią obiektu jest prostopadłościenna nawa, pokryta wspólnym z węższym prezbiterium czterospadowym dachem. Na kalenicy nawy nadstawiona sygnaturka w formie cebulastej kopułki. Zakrystia położona w osi prezbiterium, przykryta pulpitowym dachem. Wieża-dzwonnica od zachodu, postawiona na planie kwadratu, dwukondygnacyjna, zwieńczona kopułką w formie nawiązującą do tej nad nawą.

Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz główny z przełomu XVIII i XIX wieków oraz rokokowe ołtarze boczne z XVIII wieku. Po remoncie prowadzonym od 1994 r. zostały odsłonięte cerkiewne malowidła z 1720 r. umieszczona m.in. na łuku tęczowym prezbiterium[1].

Za świątynią znajduje się cmentarz rzymskokatolicki, dawniej unicki i prawosławny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kościół obecnie (pol.). parafiaortelkrolewski.pl. [dostęp 2015-10-22].
  2. J. Maraśkiewicz, Zabytkowe cmentarze i mogiły w Polsce. Województwo bialskopodlaskie, Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Warszawa 1995, ​ISBN 83-85548-40-8​, s. 63.