Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Międzyrzecu Podlaskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg A/1402 z dnia 05.04.1990 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Elewacja kościoła
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miejscowość Międzyrzec Podlaski
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzyrzecu Podlaskim
Wezwanie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny
Położenie na mapie Międzyrzeca Podlaskiego
Mapa konturowa Międzyrzeca Podlaskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie powiatu bialskiego
Mapa konturowa powiatu bialskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny”
Ziemia51°59′04,30″N 22°47′06,35″E/51,984528 22,785097

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Pannykościół parafialny w Międzyrzecu Podlaskim należący do dekanatu międzyrzeckiego.

Na miejscu obecnego kościoła św. Józefa w 1564 roku została wzniesiona z fundacji Zofii i Jana Daniłowiczów cerkiew prawosławna, która być może stanęła na miejscu starszej świątyni[2].

Obecnie istniejący kościół zbudowano w latach 1782-84 w stylu barokowym z funduszy Augusta Czartoryskiego dla społeczności unickiej i otrzymał on wezwanie św. Mikołaja. W 1845, po pożarze, miał miejsce remont obiektu, po którym wstawiono do niego organy[2].

W 1875, wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej, obiekt przeszedł w ręce nowo erygowanej parafii prawosławnej. W 1899 wzniesiono przy nim bramę-dzwonnicę, zaś w 1912 wyremontonowano[2]. Kościół łaciński przejął cerkiew św. Mikołaja po odzyskaniu przez Polskę niepodległości; w 1921 świątynia należała już do parafii katolickiej i nosiła wezwanie św. Józefa, zaś w 1923 została rozbudowana[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie. 2020-09-30. [dostęp 23.06.2016].
  2. a b c d A. Bobryk, I. Kochan, Ślady przeszłości. Historia i teraźniejszość prawosławia na południowo-zachodnim Podlasiu w świadomości społecznej, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedlce 2010, s.154-155

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]