Przejdź do zawartości

Konrad Nałęcki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konrad Nałęcki
Ilustracja
Konrad Nałęcki (1967)
Data i miejsce urodzenia

29 października 1919
Piotrków Trybunalski

Data i miejsce śmierci

28 maja 1991
Warszawa

Zawód

reżyser

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Odznaka Grunwaldzka

Konrad Nałęcki (ur. 29 października 1919 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. 28 maja 1991 w Warszawie) – polski reżyser, twórca m.in. serialu telewizyjnego Czterej pancerni i pies (1966–1970).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]
Premiera serialu Czterej pancerni i pies w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki (1966), pierwszy z prawej reżyser Konrad Nałęcki
Grób Konrada Nałęckiego na cmentarzu Bródnowskim

Konrad Nałęcki urodził się w rodzinie kolejarskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Uczęszczał do tamtejszego państwowego gimnazjum im. B. Chrobrego. Był w nim drużynowym IV drużyny harcerskiej. Po zdaniu matury w maju 1938 został skierowany przez komisję poborową do kompanii CKM-ów. Podchorążówkę w Częstochowie ukończył 29 lipca 1939. Brał udział w walkach pod Olsztynem k. Częstochowy.

9 września 1939 został ciężko ranny w drodze na Solec nad Wisłą. Z Solca był ewakuowany wraz z całym szpitalem do Lublina, do szpitala PCK, w którym przebywał do 9 listopada 1939. Zwolniony do domu kontynuował leczenie w Siedlcach. Do 1941 przebywał na wsi pod Siedlcami, utrzymując się z udzielania korepetycji. Od 1941 mieszkał w Wesołej pod Warszawą, pracując jako robotnik placowy w młynie na warszawskiej Pradze.

W połowie kwietnia 1945 został powołany do Ludowego Wojska Polskiego w stopniu porucznika. Starał się o zwolnienie z wojska chcąc podjąć studia. Zdemobilizowany jesienią 1946, zdał egzamin i rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Na akademii należał do „zespołu samokształceniowego” Związku Akademickiej Młodzieży Polskiej, przy kole naukowym ASP, któremu przewodniczył Andrzej Wróblewski. Należeli do niego Andrzej Strumiłło, Andrzej Wajda, Jan Tarasin.

W 1949 zmienił kierunek studiów. Po zdaniu egzaminów do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej im. L. Schillera w Łodzi, został przyjęty na drugi rok studiów. „Filmówkę” skończył w 1953 obroną pracy na temat „Środków plastycznego wyrazu w filmie współczesnym”.

W styczniu 1953 rozpoczął pracę jako asystent reżysera w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Od lat 60. realizował filmy w Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. W roku 1978 została mu przyznana „pierwsza kategoria reżysera filmu fabularnego”.

Zmarł 28 maja 1991. Pochowany na cmentarzu Bródnowskim (kwatera 24I-2-7).

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Filmy o sztuce

[edytuj | edytuj kod]

Wybrane filmy fabularne, seriale TV

[edytuj | edytuj kod]

Z powodu choroby reżysera Konrada Nałęckiego jeden odcinek reżyserował Andrzej Czekalski, oraz jeden Henryk Kluba.

Publikacje K. Nałęckiego

[edytuj | edytuj kod]
  • „Kompozycja obrazu w filmach dźwiękowych” Eizensteina (kwartalnik filmowy 28/52)
  • „O wykorzystywaniu tradycji malarstwa w sztuce filmowej” Nr30/52 Nowa Kultura
  • „Styl plastyczny filmu „HAMLET” L. Oliviera – Przegląd Kulturalny nr 5 i 6/52

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]