Przejdź do zawartości

Kopciuszek (film 2015)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kopciuszek
Cinderella
Gatunek

Romans, fantasy

Rok produkcji

2015

Data premiery

13 lutego 2015 (Berlin)
13 marca 2015

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

112 min

Reżyseria

Kenneth Branagh

Scenariusz

Chris Weitz

Główne role

Lily James
Richard Madden
Cate Blanchett
Stellan Skarsgård
Holliday Grainger
Derek Jacobi
Helena Bonham Carter

Muzyka

Patrick Doyle

Zdjęcia

Haris Zambarloukos

Kostiumy

Sandy Powell

Montaż

Martin Walsh

Produkcja

Simon Kinberg
David Barron
Allison Shearmur

Wytwórnia

Walt Disney Pictures

Dystrybucja

Walt Disney Studios Motion Pictures

Budżet

95 mln USD

Przychody brutto

543 mln USD

Strona internetowa

Kopciuszekamerykańsko-brytyjski[1] film w reżyserii Kennetha Branagha ze scenariuszem Chrisa Weitza z 2015 roku. Wyprodukowany przez Davida Barrona, Simona Kinberga i Allison Shearmur dla Walt Disney Pictures, film jest inspirowany bajką o Kopciuszku Charlesa Perraulta (z kilkoma odniesieniami do wersji braci Grimm tej baśni) i, choć nie jest dokładnym remakiem, zapożycza wiele elementów z filmu o tym samym tytule z 1950 r. Walta Disneya[2]. W filmie wystąpili Lily James w tytułowej roli jako Ella („Kopciuszek”), Richard Madden jako książę, Cate Blanchett jako lady Tremaine (macocha), Sophie McShera jako Gryzelda, Holliday Grainger jako Anastazja i Helena Bonham Carter jako wróżka chrzestna.

Film wszedł na ekrany 13 marca 2015 roku[3]. Miał swoją światową premierę 13 lutego 2015 roku w sekcji poza konkursem na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie[4][5].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Mimo że film nie jest bezpośrednim remakiem filmu animowanego z 1950 r. Walta Disneya, historia w dużym stopniu odzwierciedla jego fabułę z kilkoma dodatkowymi zwrotami akcji. W tej wersji Kopciuszek i Książę spotykają się przed balem. Podczas ich pierwszego spotkania on mówi jej, że jest pracownikiem pałacu nazywanym przez innych Tycio. Dobra wróżka ma ważniejszą rolę niż w poprzednim filmie: początkowo przebrana za starą żebraczkę czuwa nad Kopciuszkiem, zanim ostatecznie objawia się jako jej wróżka chrzestna.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

W maju 2010 roku, po sukcesie box office'u filmu Tima Burtona Alicja w Krainie Czarów, który był drugim najbardziej dochodowym filmem 2010 roku i zarobił ponad 1 mld USD w kinach na całym świecie[6], Walt Disney Pictures rozpoczął pracę nad nową filmową adaptacją Kopciuszka, decydując się na stworzenie aktorskiej, przeobrażonej wersji klasycznej baśni na podstawie scenariusza Aline Brosh McKenna i wyprodukowanej przez Simona Kinberga[7]. W sierpniu 2011 roku Mark Romanek został wybrany na reżysera filmu[8]. 29 lutego 2012 roku ogłoszono, że Chris Weitz wprowadzi zmiany do scenariusza McKenny[9][10]. W styczniu 2013 roku Romanek opuścił projekt z powodu różnic twórczych, ponieważ wytwórnia uznała, że opracowana przez niego wizja filmu była zbyt mroczna[11]. Później w tym miesiącu Disney wynegocjował z Kennethem Branaghem przejęcie pracy Romanka jako nowy reżyser filmu[12][13].

Kostiumy[edytuj | edytuj kod]

Trzykrotnie nagrodzona Oscarem projektantka kostiumów Sandy Powell była odpowiedzialna za filmowe kostiumy. Powell rozpoczęła pracę nad koncepcjami wyglądu bohaterów na prawie dwa lata przed rozpoczęciem kręcenia głównych zdjęć latem 2013 roku. Powell powiedziała, że dążyła do uzyskania wyglądu „filmu z epoki XIX wieku kręconego w latach 40. lub 50.”[14]. W rozmowie z „Vanity Fair” wyjawiła, że „chciałam, by kostiumy bohaterów wyglądały tak, jak gdyby zostały narysowane do książki”, ale jednocześnie „zależało mi na tym, aby każdy z kostiumów idealnie odzwierciedlał charakter noszącej go postaci, aby był wiarygodny i jasny w odbiorze”[15].

Dla macochy i przyrodnich sióstr Powell miała bardzo zdecydowane wyobrażenie o ich wyglądzie: „Mają one być całkowicie śmieszne z zewnątrz - trochę przerysowane i przesadzone - i brzydkie w środku”[14]. Podczas gdy strój księcia był wzorowany na oryginalnej animacji, stworzyła jednak bardziej dopasowany wygląd w „mniej męskich kolorach, jak błękit, zieleń i biel”, niektóre stroje księcia były farbowane, aby zaakcentować oczy Maddena[15].

Suknia balowa była inspirowana projektem z animowanego filmu Disneya odwzorowując jej kolor i kształt – „Suknia miała wyglądać piękne, kiedy [Ella] tańczyła i uciekała z balu. Chciałam, żeby wyglądała jakby płynęła, jak akwarela”[15]. Suknia została wykonana z kilkunastu drobnych warstw tkaniny, gorsetu i halki. Wykonano dziewięć wersji sukni Kopciuszka, każda z ponad 270 jardów tkanin i 10 tysięcy kryształków. Nad jej wykonaniem pracowało 18 krawców przez ponad 500 godzin, aby wykonać każdą z nich[15].

Suknia ślubna była kolejnym trudnym projektem. „Stworzenie sukni ślubnej było wyzwaniem. Zamiast starać się zrobić coś jeszcze lepszego niż kreacja balowa, musiałam zrobić coś zupełnie innego i prostego... Chciałam, aby końcowy efekt był ulotny i finezyjny, stąd pomysł na suknię, która ekstremalnie podkreśla sylwetkę długim trenem.” mówiła Powell[15]. Szesnastu krawców pracowało przez ponad 550 godzin, by ukończyć ręcznie malowaną sukienkę z jedwabnej organzy. Podczas gdy produkcja fotografowała James w sukni, aktorka stała zbyt blisko grzejnika elektrycznego i suknia zajęła się ogniem, górna warstwa sukni musiała być przerobiona, ponieważ tylko jedna suknia ślubna została utworzona ze względu na ograniczenia czasowe i budżetowe[16].

Tworząc projekt szklanego pantofelka Powell zaczerpnęła inspirację bucika pochodzącego z końca XIX wieku, który widziała w muzeum w Northampton[15]. Ponieważ szkło nie błyszczało wystarczająco, postanowiła zamiast tego wykorzystać kryształ. Swarovski nawiązał współpracę z Disneyem, aby stworzyć słynny bucik. Powell udała się bezpośrednio do siedziby Swarovskiego w Austrii, aby spotkać się z projektantami. Zanim powstał ostateczny projekt pantofelka stworzono 6 cyfrowych wizualizacji jego wersji. Swarovski wykonał do filmu osiem par pantofelków z kryształu, choć żaden z nich w rzeczywistości nie nadawał się do noszenia. Z tego względu, twórcy efektów specjalnych cyfrowo zmienili skórzane buty James, które nosiła na planie, w kryształowe. Oprócz pantofelków, Swarovski zapewnił ponad 7 milionów kryształków, które zostały wykorzystane w strojach i ponad 100 diademów do sceny balowej[17].

Casting[edytuj | edytuj kod]

Cate Blanchett była pierwszą wybraną aktorką z obsady, kiedy to w listopadzie 2012 ogłoszono, że wcieli się w rolę Lady Tremaine[18]. W marcu 2013 roku rolę Kopciuszka zaproponowano Emmie Watson, która jednak odmówiła jej przyjęcia[19]. Inne aktorki, które brano pod uwagę w roli Kopciuszka to Gabriella Wilde, Saoirse Ronan, Alicia Vikander, Bella Heathcote i Margot Robbie, ale umowa nie mogła być sfinalizowana z powodu harmonogramu lub innych konfliktów[20][21]. 30 kwietnia 2013 ogłoszono, że tytułową rolę zagra Lily James[22].

Tydzień później Richard Madden został obsadzony w roli księcia[23]. W czerwcu 2013 ogłoszono, że Holliday Grainger i Sophie McShera dołączyły do obsady jako przyrodnie siostry, Anastazja i Gryzelda[24][25]. Później tego miesiąca na rolę wróżki chrzestnej wybrano Helenę Bonham Carter[26]. W lipcu 2013 Stellan Skarsgård rozpoczął rozmowy dotyczące roli Arcyksięcia, a jego udział w filmie został potwierdzony wkrótce potem[27]. W sierpniu 2013 Hayley Atwell dołączyła do obsady, odgrywając rolę matki Kopciuszka[28]. 23 września 2013 ogłoszono, że Derek Jacobi został obsadzony w roli króla, a Nonso Anozie w roli kapitana, lojalnego przyjaciela księcia[27].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęto 23 września 2013[27]. Realizowano je w Pinewood Studios w Buckinghamshire[29] oraz w innych lokalizacjach w Anglii, takich jak Blenheim Palace, Zamek Windsor, Old Royal Naval College i Black Park[13].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Cinderella (Original Motion Picture Soundtrack)
Wydany

10 marca 2015

Nagrywany

Air Lyndhurst Studios (Londyn)

Długość

1:27:02

Wydawnictwo

Walt Disney Records

7 czerwca 2013 roku zostało potwierdzone, że kompozytor Patrick Doyle opracuje instrumentację do filmu[30]. Doyle komponował wcześniej muzykę do filmów Branagha, Hamlet i Thor. Stworzył także ścieżkę dźwiękową filmu animowanego Disney·PixarMerida Waleczna.

Utwory w wykonaniu London Symphony Orchestra zostały nagrane w Air Lyndhurst Studios w Londynie[31].

Ścieżka dźwiękowa zadebiutowała na 60 miejscu listy Billboard 200, ze sprzedanymi 8000 egzemplarzami w ciągu tygodnia od swojej premiery[32].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie utwory zostały skomponowane przez Patricka Doyle’a (ścieżki 1-27).


Nr Tytuł utworu Tytuł polskiego wydaniaWykonawcaDługość
1.„A Golden Childhood”Cudowne dzieciństwo3:56
2.„The Great Secret”Wielki sekret3:01
3.„A New Family”Nowa rodzina2:15
4.„Life and Laughter”Życie i śmiech1:34
5.„The First Branch”Pierwsza gałązka2:11
6.„Nice and Airy”Duży i przestronny1:53
7.„Orphaned”Sierota3:46
8.„The Stag”Jeleń4:56
9.„Rich Beyond Reason”Nieznośnie bogaty1:43
10.„Fairy Godmother”Dobra wróżka2:47
11.„Pumpkins and Mice”Dynie i myszy4:32
12.„You Shall Go”Pójdziesz na bal3:02
13.„Valse Royale”Valse Royale2:06
14.„Who Is She”Kto to jest?3:20
15.„La Valse De L'amour”La Valse De L'amour2:34
16.„La Valse Champagne”La Valse Champagne1:35
17.„La Polka Militaire”La Polka Militaire1:47
18.„La Polka De Paris”La Polka De Paris1:22
19.„A Secret Garden”Tajemny ogród2:48
20.„La Polka De Minuit”La Polka De Minuit2:02
21.„Choose That One”Ta jedyna1:16
22.„Pumpkin Pursuit”Pogoń za dynią2:28
23.„The Slipper”Pantofelek1:00
24.„Shattered Dreams”Koniec marzeń4:10
25.„Searching the Kingdom”Przeszukać królestwo2:51
26.„Ella and Kit”Ela i Tycio2:11
27.„Courage and Kindness”Odwaga i dobro4:38
28.„Strong”StrongSonna Rele3:14
29.„A Dream Is a Wish Your Heart Makes”We śnie budzą się marzeniaLily James/Katarzyna Golecka2:00
30.„Bibbidi-Bobbidi-Boo (The Magic Song)”Bibbidi–Bobbidi–Boo (The Magic Song)Helena Bonham Carter2:28
31.„Strong (Instrumental Version)”3:14
32.„A Dream Is a Wish Your Heart Makes (Instrumental Version)”2:01
33.„Bibbidi-Bobbidi-Boo (The Magic Song) (Instrumental Version)”2:21
1:27:02

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Z dniem 1 lutego 2016 roku film Kopciuszek zarobił $201,151 mln w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a $342,363 mln na innych terytoriach na całym świecie; łącznie $543,514 mln[33].

W Polsce w premierowym weekendzie otwarcia film obejrzało 106 tys. osób, z czego 94% widowni (99640 widzów) stanowiła tak zwana widownia dubbingowa[34]. Film zarobił 2 144 073 PLN (z dniem 6 lipca 2015)[35].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

W serwisie Rotten Tomatoes krytycy przyznali wynik 85% ze średnią ocen 7,2/10[36]. Na portalu Metacritic film dostał od krytyków 67 punktów na 100[37]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu ocenę A w skali od F do A+[38].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Kategoria Wynik
2015 33. Golden Gross Award Film zagraniczny – Excellence Silver Award Wygrana[39]
Women Film Critics Circle Awards Mommie Dearest Worst Screen Mom of the Year Award (Cate Blanchett) Wygrana[40]
20. Capri Hollywood International Film Festival Nagroda Capri – Najlepszy kostium (Sandy Powell) Wygrana[40]
Heartland Film Truly Moving Picture Award (Kenneth Branagh (reżyser), Genre Films (production company), Walt Disney Studios Motion Pictures (dystrybutor)) Wygrana[40]
International Film Music Critics Award IFMCA Award – Film Score of the Year (Patrick Doyle) Nominacja[40]
Best Original Score for a Fantasy/Science Fiction/Horror Film (Patrick Doyle)
Italian Online Movie Awards Najlepsza scenografia (Dante Ferretti) Nominacja[40]
Najlepsze kostiumy (Sandy Powell)
Las Vegas Film Critics Society Awards Nagroda Sierra – Najlepszy film familijny Wygrana[40]
2016 Gildia Charakteryzatorów i Stylistów Fryzur Best Period and/or Character Hair Styling - Feature Motion Picture (Carol Hemming, Orla Carrol, Wakana Yoshihara) Wygrana[40]
Best Period and/or Character Makeup - Feature Motion Picture (Naomi Donne, Norma Webb) Nominacja[40]
88. ceremonia wręczenia Oscarów Najlepsze kostiumy (Sandy Powell) Nominacja[40]
69. ceremonia wręczenia nagród BAFTA BAFTA Film Award – Best Costume Design (Sandy Powell) Nominacja[40]
Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2016 Najlepszy film Nominacja[40]
Najlepsza aktorka filmowa (Lily James)
People's Choice Awards Ulubiony film rodzinny Nominacja[41]
Critics’ Choice Movie Awards Najlepsze kostiumy (Sandy Powell) Nominacja[42]
20. ceremonia wręczenia Satelitów Najlepsza scenografia i dekoracje wnętrz (Dante Ferretti) Nominacja[40]
Najlepsze kostiumy (Sandy Powell)
Amerykańska Gildia Kostiumologów Najlepsze kostiumy w filmie fantasy (Sandy Powell) Nominacja[43]
Empire Awards Najlepsze kostiumy (Sandy Powell) Nominacja[40]
Saturn Najlepszy film fantasy Wygrana[43]
Najlepsze kostiumy (Sandy Powell) Nominacja[43]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Cinderella. lumiere.obs.coe.int. [dostęp 2018-07-10]. (ang.).
 2. Cinderella: Press Release. wdsmediafile.com. [dostęp 2015-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-25)]. (ang.).
 3. Disney Dates ‘Cinderella’ For March 2015. deadline.com. [dostęp 2015-03-13]. (ang.).
 4. Programme – Cinderella. berlinale.de. [dostęp 2015-03-13]. (ang.).
 5. BERLINALE 2015: COMPETITION COMPLETE. berlinale.de. [dostęp 2015-03-13]. (ang.).
 6. 2010 Worldwide Grosses. boxofficemojo.com. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 7. Disney Pays Seven-Figures For Aline Brosh McKenna’s Live-Action ‘Cinderella’ Pitch. deadline.com. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 8. Disney Courting Mark Romanek To Direct Re-Imagined ‘Cinderella’. deadline.com. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 9. Borys Kit: ’A Better Life’ Director Chris Weitz Joins Disney’s Live-Action ‘Cinderella’ as Writer. The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 10. Oliver Lyttelton: ’A Better Life’ And ‘Twilight: New Moon’ Director Chris Weitz To Rewrite Disney’s ‘Cinderella’ For Mark Romanek. Indiewire. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 11. Disney’s new ‘Cinderella’ loses director Mark Romanek. Digital Spy. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 12. Disney Negotiating With Kenneth Branagh to Direct Cinderella. vulture.com. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 13. a b Renee Jackson: Disney’s ‘Cinderella’ Returning to Theaters in 2015. gottafilm.com. [dostęp 2015-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-21)]. (ang.).
 14. a b Lesile Camhi: What Would Cinderella Wear? Costuming Lily James and Cate Blanchett in Kenneth Branagh’s Forthcoming Film. Vogue. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 15. a b c d e f Paul Chi: First Look: The Making of Cinderella’s Wedding Gown. Vanity Fair. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 16. Paul Chi: First Look: The Making of Cinderella’s Wedding Gown. Vanity Fair. [dostęp 2015-03-15]. (ang.).
 17. Magic in the Making w serwisie YouTube
 18. Dominic Patten: Cate Blanchett Poised To Join Disney’s New ‘Cinderella’. deadline.com. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 19. Dominic Patten: Kopciuszek (2015); Trivia. IMDb. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 20. Marc Graser: Cinderella’s Glass Slipper Didn’t Fit Emma Watson. deadline.com. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 21. Mike Fleming Jr: Three Actresses Testing To See If Glass Slipper Fits For ‘Cinderella’. deadline.com. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 22. Lily James is Disney’s Cinderella. comingsoon.net. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 23. Sophie Schillaci: Disney Casts ‘Game of Thrones’ Actor as ‘Cinderella’s’ Prince. The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 24. Jeff Sneider: ’The Borgias’ Star Holliday Grainger Joins Disney’s ‘Cinderella’. TheWrap. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 25. Borys Kit: ’Downtown Abbey’ Star in Talks to Join Disney’s ‘Cinderella’. The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 26. Borys Kit: Helena Bonham Carter to Play Fairy Godmother in Disney’s ‘Cinderella’. The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 27. a b c DISNEY'S LIVE ACTION „CINDERELLA” BEGINS PRINCIPAL PHOTOGRAPHY IN LONDON. The Walt Disney Company. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 28. Hayley Atwell joins Kenneth Branagh's 'Cinderella'. Digital Spy. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 29. Sharon Churcher, Brendan Carlin: Disney comes to Pinewood. Daily Mail. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 30. Sharon Churcher, Brendan Carlin: Patrick Doyle to Reunite with Kenneth Branagh on Disney’s ‘Cinderella’. filmmusicreporter.com. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 31. Walt Disney Records Presents The Cinderella Original Motion Picture Soundtrack Available March 10. prnewswire.com. [dostęp 2015-03-29]. (ang.).
 32. Keith Caulfield: Billboard 200 Chart Moves: Marvin Gaye Sales Up 246% After 'Blurred Lines' Trial. Billboard. [dostęp 2015-03-29]. (ang.).
 33. Cinderella (2015). boxofficemojo.com. [dostęp 2016-02-01]. (ang.).
 34. Dezerter: 94% widowni otwarcia „Kopciuszka” wybrało seanse z dubbingiem. polski-dubbing.pl. [dostęp 2015-04-13]. (pol.).
 35. Cinderella (2015) - International Box Office Results. boxofficemojo.com. [dostęp 2016-02-01]. (ang.).
 36. Rotten Tomatoes: Cinderella (2015). Rotten Tomatoes. [dostęp 2015-08-26]. (ang.).
 37. Cinderella. Metacritic. [dostęp 2015-08-26]. (ang.).
 38. Ray Subers: Weekend Report: 'Cinderella' Shines, 'Run' Stumbles. boxofficemojo.com. [dostęp 2015-08-26]. (ang.).
 39. 第60回「映画の日」中央大会開催、金賞は「妖怪ウォッチ」「ベイマックス」. eiga.com. [dostęp 2016-04-29]. (jap.).
 40. a b c d e f g h i j k l m Kopciuszek (film 2015) – lista nagród w bazie IMDb (ang.)
 41. People’s Choice Awards 2016: Full List Of Nominees. blog.peopleschoice.com. [dostęp 2016-08-29]. (ang.).
 42. Critics’ Choice Award Nominations Led by ‘Mad Max,’ ‘Fargo’. variety.com. [dostęp 2016-08-29]. (ang.).
 43. a b c Kopciuszek – lista nagród w bazie Filmweb

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]