Marcin Markowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin Markowicz
Data i miejsce urodzenia

19 marca 1979
Olsztyn

Pochodzenie

polskie

Instrumenty

skrzypce

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

skrzypek, kompozytor

Marcin Markowicz (ur. 19 marca 1979 w Olsztynie) – polski skrzypek i kompozytor.

Od 2019 roku koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. W latach 2006–2019 koncertmistrz NFM Filharmonii Wrocławskiej. Założyciel i drugi skrzypek Lutosławski Quartet. Od 2005 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Ensemble na Zamku w Książu[1]. Był również pomysłodawcą oraz w latach 2015–2019 dyrektorem artystycznym Akademii Orkiestrowej NFM[2].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Wychował się w Krakowie, gdzie rozpoczął naukę gry na skrzypcach w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Edukację kontynuował w Państwowym Liceum Muzycznym im. F. Chopina. Studia rozpoczął w 1998 w Musikhochschule Lübeck w klasie prof. Christiane Edinger. W latach 2000-2005 studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza oraz prof. Romana Lasockiego. Równolegle studiował u prof. Romana Totenberga w Longy School of Music w Bostonie. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem między innymi: Idy Haendel, Sherbana Lupu, Grigorija Żyslina oraz członków Juilliard Quartet, Cleveland Quartet oraz Kwartetu Śląskiego i Szymanowski Quartet.

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Skrzypek[edytuj | edytuj kod]

Jako solista współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Filharmonią Bałtycką, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz Filharmonią Sudecką, pod batutą m.in. Jacka Kaspszyka, Nicolae Moldeveanu, Giancarlo Guerrero, Michała Klauzy, Georga Tchitchinadze, Tomasa Hanusa, Benjamina Shwartza.

Jako solista i kameralista był uczestnikiem festiwali: Hong Kong Festival of Performing Arts, Tongyeong International Music Festival w Korei Płd., St Barts Music Festival, Warszawska Jesień, Łańcuch, Forum Lutosławskiego, Turning Sounds w Warszawie, Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Klara Festival w Brukseli, Ankara Festival oraz Kneisel Hall Chamber Music Festival w USA.

W latach 2005–2006 był członkiem Amadé Kammerphilharmonie w Akwizgranie. Od 2006 do 2019 był koncertmistrzem NFM Filharmonii Wrocławskiej. W 2006 został również II skrzypkiem założonego przez siebie Lutosławski Quartet. Marcin Markowicz założył również w 2015 roku Akademię Orkiestrową NFM, której był do 2019 dyrektorem artystycznym i jednym z wykładowców. W 2019 został Koncertmistrzem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. W tym samym roku został skrzypkiem zespołu Jazz Band Młynarski-Masecki.

Jako kameralista współpracuje z takimi artystami, jak: Garrick Ohlsson, Piotr Anderszewski, Kevin Kenner, Jose Gallardo, Bruno Canino, Grzegorz Skrobiński, Paul Gulda, Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz, Agata Szymczewska, Bartłomiej Nizioł, Szymon Krzeszowiec, Mats Lidström, Tomoko Akasaka, Vladimir Mendelssohn, Andrzej Bauer, Tomasz Strahl, Alexander Gebert, Michel Lethiec, Uri Caine, Mark Feldman, Marcin Masecki, Benoit Delbeque.

Koncertował w większości krajów Europy, a także USA, RPA, Chinach, Japonii, Singapurze, Hongkongu, Korei Południowej i Brazylii, występując w takich salach, jak m.in. Konzerthaus (Berlin), Bozar (Bruksela), Kioi Hall (Tokio), Forbidden City Concert Hall (Pekin), Megaron (Ateny), Megaron (Saloniki), Cite de la Musique (Paryż), Filharmonia Narodowa oraz Studio S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie, sala NOSPR w Katowicach.

Nagrywał dla Naxos, CD Accord, DUX, NFM, Odradek oraz dla Polskiego Radia.

Marcinowi Markowiczowi dedykowany jest utwór Jana Duszyńskiego „Loophole” na skrzypce i orkiestrę (2014) oraz Koncert skrzypcowy Pawła Mykietyna (2019)

Pedagog[edytuj | edytuj kod]

Od 2018 jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2009–2010 i 2013–2014 był wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi kursy skrzypcowe i kameralne w Polsce, Włoszech, Grecji, Singapurze, Turcji i Korei Południowej. Jest wieloletnim wykładowcą Zakopiańskiej Akademii Sztuki oraz jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu.

Kompozytor[edytuj | edytuj kod]

W 1999 roku otrzymał wyróżnienie w Konkursie Kompozytorskim im. A. Panufnika w Krakowie. Jego utwory były wykonywane na festiwalach w wielu krajach Europy (w takich salach jak m.in. Konzerthaus w Berlinie, Bozar w Brukseli, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach, Studio S1 w Warszawie) oraz Azji (Pekin, Tokio, Hong Kong, Singapur), a także w USA (m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, Kneisel Hall Festival w Meine) i Brazylii.

Zamówienia kompozytorskie otrzymał między innymi od festiwalu Wratislavia Cantans, Kwartetu Śląskiego, Lutosławski Quartet, Agaty Szymczewskiej, Janusza Wawrowskiego i Georga Tchitchinadze.

Jego kompozycje wykonują m.in.: Patricia Kopatchinskaja, Sol Gabetta, Agata Szymczewska, Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz, Alexander Gebert, Szymanowski Quartet, Kwartet Śląski, Lutosławski Quartet, Polish Cello Quartet, Detmolder Cello Quartet.

Autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów (13 sierpnia '44 M. Bramy oraz Wrzątek A. Casianova).

W 2014 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego "Wena" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2019 otrzymał Muzyczną Nagrodę Miasta Wrocławia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Organizatorzy (pol.). [dostęp 2018-03-30].
  2. Akademia Orkiestrowa NFM (pol.). [dostęp 2018-03-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]