Mark I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mark I
Mark I
Dane podstawowe
Państwo  Wielka Brytania
Typ pojazdu czołg
Trakcja gąsienicowa
Załoga 7
Historia
Prototypy 1916
Produkcja 19161918
Egzemplarze 150
Dane techniczne
Silnik 1 silnik gaźnikowy, 6-cylindrowy Daimler o mocy 105 KM
Transmisja mechaniczna
Pancerz grubość: 6 – 10 mm
Długość 7,93 m

9,90 m (z kołem sterowniczym)

Szerokość 4,13 m
Wysokość 2,45 m
Masa 26 000 kg (własna)
Osiągi
Prędkość 6 km/h (po drodze)
Zasięg 30 km (po drodze)
Dane operacyjne
Uzbrojenie
wersja męska
2 armaty kal. 57 mm
3 karabiny maszynowe Hotchkiss
wersja żeńska
5 karabinów maszynowych
Użytkownicy
Wielka Brytania

Mark Iczołg brytyjski z okresu I wojny światowej.

Historia[edytuj]

Po próbach terenowych w styczniu 1916 roku, pojazd został skierowany do produkcji. Angielska nazwa czołgu - Tank oznaczająca zbiornik, została użyta, aby zmylić wywiad wroga. Dodatkowo zakamuflowano przedsięwzięcie, twierdząc oficjalnie, że zakłady produkują zbiorniki na zamówienie Rosji.

W sumie wyprodukowano 150 czołgów Mark I w wersji "żeńskiej" (wyposażone w 5 ciężkich karabinów maszynowych) i "męskiej" (wyposażone w 2 armaty 57mm i 3 karabiny maszynowe).

Zastosowanie bojowe[edytuj]

15 września 1916 roku, 49 czołgów Mark I miało wspomagać atak piechoty brytyjskiej w bitwie nad Sommą. Na linię frontu dotarły tylko 32 czołgi, z czego 5 ugrzęzło w podmokłym terenie, a 9 uległo awarii. Pozostałe 18 wozów nie odegrało decydującej roli w przebiegu walk. Atakowały w znacznym rozproszeniu (w grupach po dwa, trzy wozy) na nieprzyjaznym terenie, pomimo to były zaskoczeniem dla Niemców. Użycie ich zaowocowało znacznym zmniejszeniem strat. 17 września w sztabie angielskiego dowódcy, gen. Haiga, znaleźli się: pułkownik Ernest Swinton i porucznik Albert Stern, obaj zaangażowani w rozwój broni pancernej. Generał Haig był jednak sceptycznie nastawiony do nowego wynalazku i nie spowodował szerszego i bardziej celowego wykorzystania czołgów. Okazało się to błędem, ponieważ ich pojawienie się na linii frontu zaskoczyło Niemców w równym stopniu, jak generała Haiga ich skuteczność. Gdy okazało się, że czołgi zrobiły we froncie wyrwę o szerokości kilkunastu kilometrów i głębokości kilkudziesięciu, wojska angielskie nie mogły wykorzystać powodzenia, ponieważ zaopatrzenie pozostało daleko w tyle i czołgi z braku amunicji wycofano na tyły.

Czołg Mark I - 26 września 1916 roku. Kształt romboidalny pozwalał łatwiej pokonywać przeszkody i okopy. W późniejszych wersjach usunięte zostały koła z tyłu. Siatka na szczycie czołgu miała za zadanie odbijać granaty