Przejdź do zawartości

Mandaryna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Marta Wiśniewska)
Mandaryna
Marta Wiśniewska
Ilustracja
Marta Wiśniewska (2018)
Imię i nazwisko

Marta Katarzyna Wiśniewska

Data i miejsce urodzenia

12 marca 1978
Łódź

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

taniec, muzyka, film

Mandaryna, właśc. Marta Katarzyna Wiśniewska z domu Mandrykiewicz (ur. 12 marca 1978 w Łodzi[1]) – polska piosenkarka, tancerka oraz instruktorka tańca i choreografka, także sędzia międzynarodowy tańca hip-hop oraz aktorka i prezenterka telewizyjna.

Zaczęła karierę jako tancerka i choreografka Ich Troje oraz partnerka lidera zespołu, Michała Wiśniewskiego. W 2004 zadebiutowała jako wokalistka, wydając singiel „Here I Go Again” (cover piosenki Whitesnake). Jej pierwsze dwa albumy studyjne, Mandaryna.com (2004) i Mandarynkowy sen (2005), odniosły sukces, a utwór „Ev’ry Night” (pierwszy singiel promujący Mandarynkowy sen) stał się przebojem. Wykonanie piosenki podczas festiwalu sopockiego w 2005 wywołało poruszenie w mediach i zarzucenie artystce braku umiejętności wokalnych[2].

W 2006 prowadziła autorski program Let’s Dance, czyli zrobię dla was wszystko. W 2007 otworzyła szkołę tańca Mandaryna Dance Studio. W 2009 ukazał się jej trzeci album studyjny pt. AOK. W 2013 ogłosiła koniec kariery muzycznej. Na początku 2018 zapowiedziała powrót do koncertowania[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzina i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Wiesławy i Romana Mandrykiewiczów[4]. Ma młodszą siostrę, Małgorzatę[5] (ur. 1985).

Ukończyła policealne studium zawodowe Szkołę Projektowania i Reklamy na Wydziale Aktorskim przy Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi[1]. Z wykształcenia jest animatorem kultury[1]. Uczęszczała również do Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie[1]. W 2006 brała lekcje śpiewu[6].

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Będąc uczennicą trzeciej klasy szkoły podstawowej, wstąpiła do zespołu dziecięcego Krajki, w którym tańczyła przez siedem lat[1]. W 1996 zdobyła mistrzostwo Polski w tańcu hip-hop jako członkini zespołu tanecznego 7 coma 7[1]. Następnie była częścią zespołu Imago[1].

Na początku XXI wieku nawiązała współpracę z zespołem Ich Troje jako tancerka[7], a później również choreografka[1][7], doskonaliła swoje umiejętności w szkole kaskaderskiej i podczas zajęć z akrobatyki[1]. W 2000 rozpoczęła tworzenie własnego zespołu tanecznego[1]. Początkowo rozbudowywała skład tańczący w Ich Troje, później zdecydowała się na zorganizowanie castingu i przyjęcie do zespołu kilkunastu nowych osób oraz zaangażowanie ich do projektów innych niż Ich Troje[1].

Wiosną 2003 występowała z mężem Michałem Wiśniewskim w programie typu reality show Jestem jaki jestem; na potrzeby programu nagrała i zaśpiewała dla męża dwa utwory, „Stand by Your Man” i „Śliczny obcy pan”[1]. Nagrania skłoniły ją do rozpoczęcia kariery muzycznej, do której zaczęła się przygotowywać zimą 2003[1]. Przybrała wówczas pseudonim Mandaryna, nawiązujący do jej nazwiska rodowego. W latach 2003–2004 grała Kasię Sarnecką w serialu TVN Na Wspólnej[8].

21 czerwca 2004 w czasopiśmie „Naj” ukazał się minialbum pt. Mandaryna[9], na którym znalazło się pięć utworów[10]: „Jesteś, ale Cię nie ma”, „Idę przez deszcz”, „Jungle Mix”, „Wystarczysz Ty” (utwór w wykonaniu Michała Wiśniewskiego)[9] oraz tanecznej wersji utworu „Summertime” Matthiasa Reima[1]. Minialbum został sprzedany w nakładzie 200 tys. egzemplarzy[1]. Przy pracy nad debiutanckim singlem Wiśniewska podjęła się współpracy z, poznanym w trakcie nagrywania Jestem jaki jestem, niemieckim zespołem Groove Coverage[1]. Efektem był solowy cover piosenki WhitesnakeHere I Go Again[1], który 15 lipca został wydany jako singiel. 9 sierpnia premierę miał jej debiutancki album studyjny pt. Mandaryna.com, promowany przez sieć sklepów Orsay i Radio Eska[10]. Za produkcję płyty odpowiadał Groove Coverage[1] oraz inni niemieccy producenci – Harald Reitinger, Ulrich Fischer i Axel Konrad[11]. Utrzymany w gatunkach dance oraz pop krążek osiągnął sukces komercyjny, docierając do ósmej pozycji notowania sprzedaży albumów w Polsce[12] oraz pokrywając się złotem za sprzedaż ponad 35 tys. kopii[13]. Była to dziesiąta najchętniej kupowana płyta w 2004 w Polsce[1]. Umożliwiło to Mandarynie występ na festiwalu TOPtrendy 2005 jako jednej z artystów, którzy sprzedali w 2004 najwięcej albumów. Drugim singlem jesienią został utwór „L’Été indien” z repertuaru Joego Dassina. W październiku 2004 album Mandaryna.com ukazał się w Niemczech i Austrii.

Na początku 2005 singiel „Here I Go Again” został wydany w Hiszpanii, Bułgarii, Czechach, Niemczech i Austrii, gdzie dotarł na pierwsze miejsce listy przebojów[1]. 15 lipca wydała singiel „Ev’ry Night”, którym zapowiadała drugi album studyjny. Teledysk do piosenki nakręcono w Chorwacji, a sam utwór zgłoszono jako propozycję do konkursu Sopot Festival 2005. Promowany przez singiel album studyjny pt. Mandarynkowy sen ukazał się 22 sierpnia i dwa tygodnie po premierze znalazł się na szczycie notowania sprzedaży albumów w Polsce, utrzymując się na pierwszym miejscu przez kolejne dwa tygodnie[14]. Jak w przypadku debiutanckiego albumu, produkcją materiału zajął się Harald Reitinger[15]. W sierpniu 2005 Mandarynkowy Sen wydano w Stanach Zjednoczonych, we wrześniu w Indonezji, w październiku we Włoszech, a w grudniu w Austrii i Niemczech. Na kilka dni przed festiwalem do Internetu wyciekło amatorskie nagranie kompromitujące wokalistkę udostępnione przez jednego z jej współpracowników. Wiśniewska zdecydowała się wówczas na występ bez użycia playbacku. 3 września wystąpiła w koncercie Sopot Festival 2005. Choć jej występ, a zwłaszcza warunki wokalne, spotkał się z dezaprobatą jury, piosenkarka zdobyła drugie miejsce w głosowaniu widzów o Słowika Publiczności, uzyskując 16% głosów[16]. Jako drugi singiel jesienią wybrano cover piosenki Bon Jovi – „You Give Love a Bad Name[17]. Trzecim i ostatnim singlem zostało wykonanie „A Spaceman Came Travelling” z repertuaru Chrisa de Burgha, wydane w okresie świątecznym. Dzięki wysokiej sprzedaży albumu (krążek był szóstym najchętniej kupowanym albumem w Polsce w 2005) Mandaryna powróciła na festiwal TOPtrendy w 2006[18].

Marta Wiśniewska, 2007

W 2006 zakończyła współpracę z wytwórnią Universal Music Polska i podpisała kontrakt z firmą Promotion House, założoną przez jej menedżerkę, Katarzynę Kanclerz. Ostatnim wspólnym projektem Mandaryny i Universal Music Polska było wydanie kompilacji The Best of Mandaryna. W tym samym roku wzięła udział w koncercie dla Varius Manx, zorganizowanym i emitowanym przez Polsat[19]. Na 2007 zaplanowała premierę nowego albumu. W lipcu wydała singel „Heaven”, który został uznany za plagiat piosenki „JumpMadonny. W tym samym czasie producent Marek Sośnicki popadł w konflikt z Mandaryną i Katarzyną Kanclerz, twierdząc, że nie zapłacono mu za skomponowanie nowych piosenek. Sprawa trafiła na drogę sądową. 20 i 27 sierpnia 2006 telewizja Polsat wyemitowała dwa pilotażowe odcinki jej programu Let’s Dance, czyli zrobię dla was wszystko[20], jednak z powodu niskiej oglądalności zaprzestano jego dalszej produkcji. 1 grudnia zakończyła współpracę z Katarzyną Kanclerz.

14 września 2007 w Mińsku Mazowieckim otworzyła pierwszy oddział „Mandaryna Dance Studio”[21]. W 2007 grała piosenkarkę Rosę w serialu Polsatu Pierwsza miłość[22]. W październiku 2008 otworzyła kolejne filie swojej szkoły tańca w: Warszawie, Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Oleśnicy i wsi Kamion[21]. W 2008 zainicjowała powstanie młodzieżowej formacji 2be3[21], z którą w lipcu nagrała cover piosenki „Step By Step” zespołu New Kids on the Block.

7 sierpnia 2009 wydała trzeci album studyjny pt. AOK, na którym zawarła kompozycje electropopowe. Wydawnictwo stanowiło odstępstwo kompozycyjne od poprzednich albumów Mandaryny. Płytę promował singiel „Good Dog, Bad Dog”. Choć album zdobył kilka nagród, nie osiągnął sukcesu komercyjnego i nie wszedł na listę sprzedaży w Polsce. W 2010 była jurorką w drugiej edycji programu Viva Polska Hot or Not[23]. We wrześniu w programie Dzień dobry TVN potwierdziła, że jej menedżerem został jej były mąż, Michał Wiśniewski. Poinformowała też, że powróciła do producenta jej pierwszych płyt, Haralda Reitingera. W grudniu Wiśniewski udostępnił wstępne demo, na którym zamieszczone zostały dwie piosenki, mające pojawić się na albumie. Płyta, wstępnie zatytułowana Sugar Sugar, miała pojawić się na rynku 14 lutego 2011. Równolegle Wiśniewski potwierdził współpracę Mandaryny z DJ-em BoBo[24], co po latach zostało zdementowane przez wokalistkę[25]. Do realizacji obu projektów nie doszło.

Marta Wiśniewska, 2017

Latem 2012 zaprezentowała utwór „Bring the Beat”, utrzymany w tanecznym stylu z elementami dubstepu. Singel był zapowiedzią jej czwartego albumu studyjnego[26]. W styczniu 2013 na oficjalnym kanale Mandaryny w serwisie YouTube opublikowany został teledysk do piosenki[27]. W październiku 2013 ogłosiła koniec kariery muzycznej z uwagi na otwieranie nowych szkół tańca „Mandaryna Dance Studio”[28].

Na początku 2018 ogłosiła powrót do koncertowania[3]. 27 stycznia wystąpiła w klubie HAH we Wrocławiu[29]. 28 lipca wystąpiła jako gość specjalny na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie, transmitowanym przez telewizję Polo TV[30]. W sierpniu 2018 zapowiedziała wydanie nowego singla wraz z klipem[31] – piosenka „Not Perfect” ukazała się premierowo 27 sierpnia 2018[32] w programie TVP2 Pytanie na śniadanie.

Latem 2020 ponownie została choreografem koncertowym zespołu Ich Troje[33]. 16 sierpnia 2020 wykonała gościnnie fragment „Ev’ry Night” w trakcie występu Ich Troje podczas plenerowego koncertu TVP2 Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki w Augustowie. Jesienią zapowiedziała nowy materiał muzyczny, tworzony przez jej pierwszych producentów. 31 grudnia wystąpiła podczas sylwestrowego koncertu telewizji Polsat Sylwestrowa Moc Przebojów.

18 czerwca 2021 w klubokawiarni Kipisz w Łodzi miał premierę jej performance oŚĆ! w reżyserii Małgorzaty Haduch[34]. 21 lipca wydała piosenkę „Nie będziesz szła sama”, nagraną z Gosią Andrzejewicz i Iną, która jest coverem utworu „All The Things She Said” zespołu Tatu[35]. 20 listopada wydała teledysk do utworu „Love is just a game” pochodzącego z płyty Mandaryna.com[36]. 6 grudnia producent pierwszych płyt Mandaryny, Harald Reitinger, ogłosił w mediach społecznościowych wydanie cyfrowe zremasterowanej wersji debiutanckiego albumu artystki pt. Mandaryna One[37]. Dzień wcześniej w godzinach wieczornych płyta została udostępniona bezpłatnie w serwisie YouTube[38]. Względem swojego pierwowzoru, zamiast oryginalnej wersji hitu "Here I Go Again" udostępniona została odświeżona cyfrowo edycja z 2006, którą Mandaryna do dziś wykonuje na koncertach.

4 marca 2022 wydała singel „Po(między)”, do którego napisała także tekst[39]. 18 maja miał premierę singel Anny Świątczak „Od nowa”, w którym gościnnie zaśpiewała[40].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W latach 2002–2006 była zamężna z Michałem Wiśniewskim[41]. Pobrali się 11 lutego 2002, a 10 grudnia 2003 wzięli ślub kościelny w Kirunie[42][43][44][45]. Ceremonia była transmitowana na żywo przez stację TVN. Mają dwoje dzieci, Xaviera Michała (ur. 24 czerwca 2002)[41] i Fabienne Martę (ur. 21 sierpnia 2003)[41]. Rozwiedli się 18 kwietnia 2006[46]. Następnie była związana z trenerem koszykówki Michałem Szatkowskim (2007–2009), fotografem Wojciechem Bąkiewiczem (2010–2015)[47] i radcą prawnym Pawłem Wójcikiem (2017–2019)[48].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Mandaryny.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok konkurs/Nagroda Kategoria Rezultat
2004 Press Najczęściej pojawiająca się osoba na okładkach gazet Wygrana[49]
Yach Film Cytryna, czyli najgorszy teledysk roku („Here I Go Again”) II miejsce
2005 Mikrofon Popcornu Artystka roku III miejsce
Bravoora Artystka roku II miejsce
Bisery Baty Bis Polskiego Radia, czyli najgorsze wydarzenie muzyczne roku Nominacja[50]
Sopot Festival Słowik Publiczności II miejsce
Bursztynowy Słowik Nominacja
Świry Hit Roku („Ev’ry Night”) III miejsce
Artysta Estradowy IV miejsce
Róże Gali Piękne Debiuty Nominacja[51]
Rewia Pozytywny bohater Rewii Wygrana[49]
Eska Music Award Artystka roku – Polska Wygrana
Jetix Kids Awards Artystka roku Wygrana
2006 Mikrofony Popcornu Artystka roku – Polska III miejsce
Hit Roku – Polska („Ev’ry Night”) Wygrana
Bravoora Artystka roku IX miejsce
Świry Artysta estradowy Nominacja
2007 Artysta estradowy III miejsce
2008 CKM Najseksowniejsza Polka Nominacja
2009 Steve Music Awards Najlepszy teledysk („Good Dog, Bad Dog”) Nominacja
Mikrofony Popcornu Wokalistka roku – Polska Nominacja
Korony 2009 Powrót roku Wygrana
Teledysk roku II miejsce
2010 Viva Comet Award Image roku (Klejnot Kapina Lansa) Nominacja
PAM London Awards Piosenka roku Nominacja
Ulubieniec publiczności Nominacja
Album roku dance/house/electro Wygrana
Wykonawca Dekady XI miejsce
Polski Hit Dekady Pop utwór dekady („Ev’ry Night”) VIII miejsce
Pop utwór dekady („Here I Go Again”) IX miejsce
Pop utwór dekady („Good Dog, Bad Dog”) XXIX miejsce
iTV Nagroda telewizji iTV Wygrana
2018 Plebiscyt „Party Polski hit – Jesień 2018 („Not Perfect”) III miejsce
Luvpop Awards 2018 Artysta roku – Polska Nominacja
Piosenka roku – Polska („Not Perfect”) Nominacja
2019 Vogule Poland Awards Powrót roku Wygrana

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Mandaryna. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2021-08-22]. (pol.).
 2. Sukces Dody i porażka Mandaryny na Sopot Festival 2005. [w:] Onet.pl [on-line]. www.onet.pl, 2005-09-05. [dostęp 2020-04-24]. (pol.).
 3. a b Mandaryna powraca z nowym singlem?! Nie wierzymy własnym oczom!. [w:] RMF FM [on-line]. rmf.fm, 2018-01-18. [dostęp 2018-01-18].
 4. Marta Katarzyna WIŚNIEWSKA. familytrees.genopro.com. [dostęp 2019-09-10]. (pol.).
 5. Małgorzata MANDRYKIEWICZ. familytrees.genopro.com. [dostęp 2019-09-10]. (pol.).
 6. Mandaryna uczy się śpiewać, [w:] Wirtualne Media [online], www.wirtualnemedia.pl, 5 czerwca 2006 [dostęp 2020-01-17] (pol.).
 7. a b Andrzej Grabowski, A wszystko to... Ich Troje, 2001, s. 119, ISBN 83-914735-0-3.
 8. "Mandaryna" zniknie z "Na Wspólnej"?. [w:] Onet.pl [on-line]. Onet Kultura, 2004-10-14. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
 9. a b Naj – debiut Mandaryny, „OnetKobieta”, 21 czerwca 2004 [dostęp 2018-01-14].
 10. a b MANDARYNA: MANDARYNA.COM [online], Universal Music Polska [dostęp 2018-01-14].
 11. Mandaryna – mandaryna.com [online], Discogs [dostęp 2018-01-14] (ang.).
 12. Mandaryna.com by Mandaryna – Music Charts [online], acharts.co [dostęp 2018-01-14] (ang.).
 13. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia – Wyróżnienia – Złote płyty CD – Archiwum [online], bestsellery.zpav.pl [dostęp 2018-01-14].
 14. Mandarynkowy Sen.com2me by Mandaryna – Music Charts [online], acharts.co [dostęp 2018-01-14] (ang.).
 15. Mandaryna – Mandarynkowy Sen [online], Discogs [dostęp 2018-01-14] (ang.).
 16. Sopot Festival: Przyznano Słowiki [online], Onet.pl, 4 września 2005 [dostęp 2009-11-16] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-11].
 17. Premiera klipu Mandaryny! [online], Onet.pl, 14 października 2005 [dostęp 2018-01-14] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-15].
 18. Łukasz Szewczyk: Festiwal TOPtrendy 2006. media2.pl, 2006-05-24. [dostęp 2021-08-22]. (pol.).
 19. Łukasz Szewczyk: Koncert dla Varius Manx w Polsacie. media2.pl, 2006-07-04. [dostęp 2018-07-22]. (pol.).
 20. Polsat rusza z nowym tanecznym show. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-07-18. [dostęp 2014-09-05].
 21. a b c Mandaryna otwiera nowe szkoły tańca. Onet.pl, 2008-09-19. [dostęp 2020-04-24]. (pol.).
 22. Mandaryna wystąpi w serialu „Pierwsza miłość”. [w:] Filmweb [on-line]. filmweb.pl, 2007-01-30. [dostęp 2018-01-18].
 23. Mandaryna, Jacyków i Kupicha wybiorą nową twarz stacji Viva Polska. [w:] Wirtualne Media [on-line]. m.wirtualnemedia.pl, 2010-03-15. [dostęp 2020-03-16]. (pol.).
 24. Mandaryna będzie współpracować z DJ BoBo [online], Plejada.pl, 13 grudnia 2010 [dostęp 2010-12-18] [zarchiwizowane z adresu 2011-04-10].
 25. Michał Misiorek, Mandaryna: nie mam już ciśnienia na robienie kariery [online], Plejada.pl, 19 sierpnia 2016 [dostęp 2017-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-22].
 26. Nowy singiel Mandaryny [online], Onet.pl, 2 lipca 2012 [dostęp 2012-07-12] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-06].
 27. Bring The Beat – Mandaryna. Zobacz na Eska.pl teledysk Mandaryny!. eska.pl, 2013-01-21. [dostęp 2013-01-21].
 28. Mandaryna kończy karierę muzyczną [online], Onet.pl, 5 października 2013 [dostęp 2013-10-05].
 29. Mandaryna wróciła na scenę! Zobaczcie jej pierwszy od lat występ. rmf.fm. [dostęp 2018-01-30].
 30. Mandaryna zaśpiewała na festiwalu w Ostródzie (WIDEO), „Portal muzyczny – filmy, gwiazdy, muzyka, teledyski, koncerty, mp3”, 30 lipca 2018 [dostęp 2018-08-03].
 31. Mandaryna wraca z nowym teledyskiem! W sieci pojawiła się już zapowiedź [online] [dostęp 2018-08-08].
 32. Wiemy kiedy ukaże się nowy singiel Mandaryny! Gwiazda pochwaliła się na Instagramie [online] [dostęp 2018-08-24].
 33. Mandaryna ponownie choreografem Ich Troje. „Wszystko zostaje w rodzinie”. Onet.pl, 16 lipca 2020. [dostęp 2021-01-10]. (pol.).
 34. Weronika Tomaszewska, Mandaryna pokazała swoje nagie zdjęcia. Wiśniewska zapowiada swój nowy projekt [online], naTemat.pl.
 35. Aleksandra Głowińska, Gosia Andrzejewicz i Marta Wiśniewska nagrały cover tATu w ważnej sprawie [online], plejada.pl, 21 lipca 2021.
 36. Paulina Pucuła, Po 17 latach nagrała klip do piosenki [online], Jastrząb Post, 20 listopada 2021.
 37. Today is Release Day of our remastered/reproduced allbum MANDARYNA ONE!!!!!! [online], www.instagram.com [dostęp 2021-12-06].
 38. Here i go again. [dostęp 2021-12-06].
 39. Mandaryna znowu śpiewa. W nowym klipie wygląda jak milion dolarów! [online], www.eska.pl.
 40. Dominika Czerniszewska, Byłe żony Michała Wiśniewskiego nagrały wspólny utwór [online], Dzień dobry TVN, 18 maja 2022.
 41. a b c Mandaryna [online], Onet.pl [dostęp 2018-01-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-14].
 42. Michał Wiśniewski: Ślub w lodowej kaplicy. [w:] Interia.pl [on-line]. Interia.pl, 2003-12-11. [dostęp 2009-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-11)].
 43. Najgłośniejsze śluby gwiazd. kobieta.wp.pl, 2010-11-17. [dostęp 2020-03-15]. (pol.).
 44. Ślub w lodowej kaplicy. [dostęp 2020-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-18)].
 45. Konrad Szczęsny: Mandaryna i Michał Wiśniewski, pierwsza polska power couple, wzięli ślub 15 lat temu!. [w:] Viva! [on-line]. viva.pl, 2018-12-10. [dostęp 2020-03-15]. (pol.).
 46. Wiśniewski i Mandaryna to koniec. [w:] Interia.pl [on-line]. kobieta.interia.pl, 2005-09-20. [dostęp 2020-03-15]. (pol.).
 47. Marta Wiśniewska z nowym facetem [online], Onet.pl [dostęp 2012-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2010-07-12].
 48. Mandaryna rozstała się z ukochanym! Potwierdziła smutne doniesienia. [w:] Viva! [on-line]. viva.pl. [dostęp 2020-01-15]. (pol.).
 49. a b Mandaryna nr 1 [online], Onet Kultura, 29 stycznia 2005.
 50. Radio Bis wręczy po raz pierwszy swoje nagrody muzyczne [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-01-17] (pol.).
 51. 'Róże Gali' przyznane [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-01-17] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]