Marta Wiśniewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marta Wiśniewska
Ilustracja
Marta Wiśniewska (2017)
Imię i nazwisko Marta Katarzyna Wiktoria Wiśniewska
Pseudonim Mandaryna
Data i miejsce urodzenia 12 marca 1978
Łódź
Gatunki dance, pop
Zawód tancerka, instruktorka tańca, wokalistka, choreografka i aktorka
Aktywność 2003-2013, od 2018
Wydawnictwo Magic Records, Universal Music Polska, Fonografika
Współpracownicy
Michał Wiśniewski, Harald Reitinger, Katarzyna Kanclerz

Marta Katarzyna Wiktoria Wiśniewska z domu Mandrykiewicz, znana jako Mandaryna (ur. 12 marca 1978 w Łodzi[1]) – polska tancerka, instruktorka tańca, wokalistka, choreografka i aktorka.

Publiczności dała się poznać na początku XXI wieku jako tancerka i choreografka Ich Troje oraz partnerka lidera zespołu, Michała Wiśniewskiego. W 2004 zadebiutowała jako wokalistka, wydając singiel Here I Go Again (cover piosenki Whitesnake). Jej pierwsze dwa albumy studyjne – Mandaryna.com (2004) oraz Mandarynkowy sen (2005) spotkały się z sukcesywną sprzedażą i wydaniami zagranicznymi, a utwór Ev'ry Night (pierwszy singiel promujący Mandarynkowy sen) jest uznawany za jej największy przebój. Wykonanie piosenki podczas festiwalu sopockiego w 2005 wywołało poruszenie w mediach i zarzucenie artystce braku umiejętności wokalnych. W 2006 prowadziła swój program Let's Dance, czyli zrobię dla was wszystko, w 2007 otworzyła szkołę tańca Mandaryna Dance Studio, a w 2009 ukazał się jej trzeci i ostatni album studyjny zatytułowany AOK. W 2013 Mandaryna ogłosiła koniec kariery muzycznej, by w pełni poświęcić się byciu instruktorką tańca we własnej sieci szkół. Na początku 2018 zapowiedziała jednak powrót do koncertowania[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

1978-2003: Wczesne życie, Ich Troje i Jestem jaki jestem[edytuj | edytuj kod]

Będąc uczennicą trzeciej klasy szkoły podstawowej wstąpiła do zespołu dziecięcego Krajki, w którym tańczyła przez siedem lat.[1] W 1996 będąc jedną z tancerek zespołu 7 coma 7, zdobyła mistrzostwo Polski w tańcu hip-hop[1]. Była następnie częścią zespołu Imago[1]. Ukończyła policealne studium zawodowe Szkołę Projektowania i Reklamy na Wydziale Aktorskim przy Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi[1]. Z wykształcenia jest animatorem kultury[1]. Uczęszczała również do Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie[1]. Brała lekcje śpiewu u Elżbiety Zapendowskiej[3][kiedy?]. Rozwój zdolności artystycznych Mandrynkiewicz przyśpieszyło nawiązanie współpracy z zespołem Ich Troje jako tancerz[4], a później również choreograf, już na początku istnienia grupy[1][4] oraz doskonalenie umiejętności w szkole kaskaderskiej i podczas zajęć z akrobatyki[1]. W 2000 rozpoczęła tworzenie własnego zespołu tanecznego[1]. Początkowo rozbudowywała skład tańczący w Ich Troje, później zdecydowała się na zorganizowanie castingu i przyjęcie do zespołu kilkunastu nowych osób oraz zaangażowanie ich do projektów innych niż Ich Troje[1].

W 2003 zawarła związek małżeński z Michałem Wiśniewskim u boku którego zaczęła występować w inspirowanym amerykańskim The Osbournes, reality show Jestem jaki jestem. Uwieczniony dzięki telewizji TVN ślub, który odbył się w szwedzkiej miejscowości Kiruna, okazał się jednym z najpopularniejszych momentów w polskiej telewizji. W obu edycjach Jestem jaki jestem była m.in. odpowiedzialna za choreografię nie tylko do teledysków Wiśniewskiego czy Ich Troje, ale także innych, międzynarodowych artystów, np. In-Grid, Vanilla Ninja, Natasha Saint-Pier, Milk Inc. czy Groove Coverage, mających w niedalekiej przyszłości mieć duży wpływ na jej debiutancki album studyjny.

2003-05: Mandaryna.com[edytuj | edytuj kod]

W ramach Jestem jaki jestem Wiśniewska nagrała i zaśpiewała dla męża Stand by Your Man oraz Śliczny obcy pan[1]. Ten epizod skłonił ją do rozpoczęcia kariery muzycznej, do której zaczęła się przygotowywać zimą 2003.[1] Przybrała pseudonim Mandaryna nawiązujący do jej nazwiska rodowego.

21 czerwca 2004 w czasopiśmie Naj ukazał się minialbum zatytułowany Mandaryna[5]. Składał się on z pięciu utworów[6]Jesteś, ale Cię nie ma, Idę przez deszcz, Jungle Mix, Wystarczysz Ty (utwór w wykonaniu Michała Wiśniewskiego)[5] oraz tanecznej wersji utworu Summertime Matthiasa Reima[1]. EP osiągnął sukces sprzedając się w nakładzie 200 tys. egzemplarzy, a koncerty wokalistki cieszyły się dużym zainteresowaniem[1]. Przy pracy nad debiutanckim singlem, Wiśniewska podjęła się współpracy z poznanym w trakcie nagrywania Jestem jaki jestem, niemieckim zespołem Groove Coverage[1]. Owocem tego jest solowy cover piosenki WhitesnakeHere I Go Again[1]. Wydany 15 lipca singel również osiągnął sukces, a 9 sierpnia premierę miał debiutancki album studyjny zatytułowany Mandaryna.com, promowany przez sieć sklepów Orsay i Radio Eska[6]. Za produkcję płyty odpowiada Groove Coverage[1] oraz inni niemieccy producenci – Harald Reitinger, Ulrich Fischer i Axel Konrad[7]. Utrzymany w gatunach dance oraz pop krążek, osiągnął sukces komercyjny docierając do ósmej pozycji notowania sprzedaży albumów w Polsce[8] oraz pokrywając się złotem za sprzedaż ponad 35 tys. kopii[9]. Była to dziesiąta najchętniej kupowana płyta 2004 roku w Polsce[1]. Umożliwiło to Mandarynie występ na festiwalu TOPtrendy 2005 jako jednej z artystów, którzy sprzedali w 2004 roku najwięcej albumów. Drugim singlem jesienią został utwór L'Été indien z repertuaru Joe Dassina. W październiku 2004 album Mandaryna.com ukazał się w Niemczech i Austrii.

Na początku 2005 Here I Go Again zostało wydane w Hiszpanii, Bułgarii, Czechach, Niemczech i Austrii, gdzie dotarło na pierwsze miejsce listy przebojów[1].

2005: Mandarynkowy sen[edytuj | edytuj kod]

15 lipca 2005 premierę miał pierwszy singiel zapowiadający nowy album Mandaryny – Ev'ry Night. Utwór okazał się być największym przebojem w jej karierze, często określanym jako piosenka–sygnatura Wiśniewskiej. Teledysk nakręcono w Chorwacji, a piosenkę zgłoszono jako propozycję do konkursu Sopot Festival 2005. Promowany przez singiel, album studyjny zatytułowany Mandarynkowy sen ukazał się 22 sierpnia i dwa tygodnie po premierze, znalazł się na szczycie notowania sprzedaży albumów w Polsce, na którym utrzymał się kolejne dwa tygodnie[10]. Jak w przypadku debiutanckiego albumu, produkcją zajął się Harald Reitinger[11], a płyta jest kontynuacją brzmień poprzedniej. W sierpniu 2005 Mandarynkowy Sen wydano w Stanach Zjednoczonych, we wrześniu w Indonezji, w październiku we Włoszech, a w grudniu w Austrii i Niemczech. 3 września odbył się Sopot Festival 2005, po którym piosenkarka spotkała się z krytyką podważającą sensowność jej kariery wokalnej[12]. Na kilka dni przed festiwalem, w internecie pojawiło się nagranie kompromitujące wokalistkę udostępnione przez jednego z jej współpracowników[12]. Wiśniewska postanowiła uciąć plotki nt. braku talentu i zdecydowała się na występ w pełni na żywo[12]. Wykonanie spotkało się z dezaprobatą jury, sama piosenkarka skarżyła się na różne utrudnienia m.in. na brak odsłuchu na wokal. Mimo to, zdobyła drugie miejsce w głosowaniu widzów o Słowika Publiczności, uzyskując 16% głosów[13]. Jako drugi singiel jesienią wybrano cover piosenki Bon Jovi – You Give Love a Bad Name[14]. Cover spotkał się z pozytywnym odzewem oryginalnych wykonawców. Trzecim i ostatnim singlem zostało wykonanie A Spaceman Came Travelling z repertuaru Chrisa de Burgha, wydane w okresie świątecznym. Dzięki wysokiej sprzedaży albumu (krążek był szóstym najchętniej kupowanym albumem w Polsce w 2005) Mandaryna powróciła na festiwal TOPtrendy w 2006.

2006–13: Mandaryna Dance Studio, AOK, zapowiedzi czwartego albumu, zakończenie kariery muzycznej, powrót[edytuj | edytuj kod]

W 2006 zakończyła współpracę z wytwórnią Universal Music Polska i podpisała kontrakt z firmą Promotion House, założoną przez jej menedżerkę, Katarzynę Kanclerz. Ostatnim wspólnym projektem Mandaryny i Universal Music Polska było wydanie kompliacji The Best of Mandaryna. 8 kwietnia uczestniczyła w odbywającym się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, koncercie poświęconym Varius Manx. Zaprezentowała tam udostępniony 12 września radiu, singiel zapowiadający kolejny album studyjny – Stay Together[potrzebny przypis]. 20 i 27 sierpnia wyemitowane zostały dwa pilotażowe odcinki jej programu Let’s Dance, czyli zrobię dla was wszystko[15]. W jednym z nich wystąpiła posłanka Renata Beger, jednak dalszej produkcji programu zaprzestano z powodu niskiej oglądalności.

Na 2007 Mandaryna zaplanowała premierę nowego albumu. W marcu występiła w serialu Pierwsza miłość, gdzie wcieliła się w rolę piosenkarki Rosy[16]. W lipcu ukazał się singel Heaven. Utworowi towarzyszył skandal, bowiem uznany został za plagiat piosenki Jump Madonny. 14 września w Mińsku Mazowieckim otworzono pierwszy oddział Mandaryna Dance Studio. Działalność okazała się być sukcesem. Jesienią razem z Beatą Tyszkiewicz, Wiśniewska pojawiała się w cyklu Babiniec, w programie Rozmowy w toku. W październiku była gościem specjalnym w Big Brother 4.1. W tym samym czasie producent Marek Sośnicki popadł w konflikt z Mandaryną i Katarzyną Kanclerz, twierdząc, że nie zapłacono mu za skomponowanie nowych piosenek. Sprawa trafiła na drogę sądową.

Na styczeń 2008 zaplanowano premierę trzeciego albumu studyjnego, roboczo zatytułowanego Third Time: Mandaryna4You. Mimo ujawnienia tytułów wszystkich utworów, wydawnictwo nie ukazało się. W tym samym roku Wiśniewska zainicjowała powstanie młodzieżowej formacji 2be3. W lipcu do stacji radiowych i telewizyjnych trafił wykonany przez grupę cover piosenki Step By Step zespołu New Kids On The Block[17]. 1 grudnia Mandaryna zakończyła współpracę z Kanclerz.

Jej trzeci i ostatni album studyjny AOK trafił do sprzedaży 7 sierpnia 2009. Krążek zawierał kompozycje electropopowe, inspirowane muzyką wykonawców takich jak Lady Gaga. Wydawnictwo stanowiło kompozycyjne od poprzednich albumów wokalistki Mandaryny. Płytę promował singiel Good Dog, Bad Dog. Choć album zdobył kilka nagród, nie okazał się sukcesem komercyjnym i nie wszedł na listę sprzedaży w Polsce.

W 2010 roku była jurorką drugiej edycji programu Hot or Not na antenie VIVA Polska. Występowała także w programie MTV Pudelek. 26 września 2010 w programie Dzień dobry TVN potwierdziła, że jej menedżerem został jej były mąż, Michał Wiśniewski. Poinformowała też, że powróciła do producenta jej pierwszych płyt, Haralda Reitingera. W grudniu Wiśniewski udostępnił wstępne demo, na którym zamieszczone zostały dwie piosenki, mające pojawić się na albumie. Płyta, wstępnie zatytułowana Sugar Sugar, miała pojawić się na rynku 14 lutego 2011. Równolegle, Wiśniewski potwierdził współpracę Mandaryny z DJ-em BoBo[18], co po latach zostało zdementowane przez wokalistkę[19]. Ostatecznie do realizacji obu projektów nie doszło.

Latem 2012 roku Mandaryna zaprezentowała utwór Bring the Beat, utrzymany w tanecznym stylu z elementami dubstepu. Singel był zapowiedzią czwartego albumu piosenkarki[20]. W styczniu 2013 na oficjalnym kanale Mandaryny w serwisie YouTube opublikowany został teledysk do piosenki[21].

W październiku 2013 roku ogłosiła koniec kariery muzycznej z uwagi na otwieranie nowych szkół tańca Mandaryna Dance Studio[22].

Na początku 2018 Wiśniewska ogłosiła powrót do koncertowania[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Wiesławy i Romana Mandrykiewiczów. Ma siostrę, Małgorzatę (ur. 1985). W latach 2002–2006 była drugą żoną Michała Wiśniewskiego[23]. W 2002 roku para pobrała się, a na świat przyszło ich pierwsze dziecko, syn Xavier Michał (ur. 24 czerwca)[23]. 21 sierpnia 2003 roku Wiśniewska urodziła drugie dziecko, córkę Fabienne Martę[23], a w grudniu wzięła ślub kościelny z Michałem Wiśniewskim w Kirunie na północy Szwecji[24]. Przebieg ceremonii można było śledzić za pośrednictwem stacji telewizyjnej TVN. Od 2007 była związana z Michałem Szatkowskim. W listopadzie 2009 Szatkowski zakończył związek z piosenkarką. Od 2010 związana z fotografem, Wojciechem Bąkiewiczem[25].

Choruje na cukrzycę[26].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Mandaryny.
Albumy

Programy telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody, wyróżnienia i nominacje[edytuj | edytuj kod]

 • 2004: Press – Najczęściej pojawiająca się osoba na okładkach gazet
 • 2004: Yach Film – Cytryna, czyli najgorszy teledysk roku dla „Here I Go Again” (II miejsce)
 • 2005: Mikrofon Popcornu – Artystka Roku (III miejsce)
 • 2005: Bravoora – Artystka Roku (II miejsce)
 • 2005: Bisery – Baty Bis Polskiego Radia, czyli najgorsze wydarzenie muzyczne roku (nominacja)
 • 2005: Sopot Festival – Słowik Publiczności (II miejsce)
 • 2005: Sopot Festival – Bursztynowy Słowik (nominacja)
 • 2005: Świry – Hit Roku dla „Ev'ry Night” (III miejsce)
 • 2005: Świry – Artysta Estradowy (IV miejsce)
 • 2005: Róże Gali – Piękne Debiuty (nominacja)
 • 2005: Rewii: Pozytywny bohater Rewii
 • 2005: Eska Music Award – Artystka Roku Polska
 • 2005: Jetix Kids Awards – Artystka Roku
 • 2006: Mikrofony Popcornu – Artystka Roku Polska (III miejsce)
 • 2006: Mikrofony Popcornu – Hit Roku Polska dla „Ev'ry Night"
 • 2006: Bravoora – Artystka Roku (IX miejsce)
 • 2006: Świry – Artysta Estradowy (nominacja)
 • 2007: Świry – Artysta Estradowy (III miejsce)
 • 2008: Najseksowniejsza Polka miesięcznika CKM (nominacja)
 • 2008: Przyznaje się pomagam sobie i innym (wygrana)
 • 2009: Steve Music Awards – najlepszy teledysk „Good dog bad dog” (nominacja)
 • 2009: Mikrofony Popcornu – Wokalistka Roku Polska (nominacja)
 • 2009: Korony 2009 Powrót Roku (wygrana)
 • 2009: Korony 2009 Teledysk Roku (II miejsce)
 • 2010: Viva Comet Award – Image roku (Klejnot Kapina Lansa)(nominacja)
 • 2010: PAM London Awards – Piosenka roku (nominacja)
 • 2010: PAM London Awards – Ulubieniec Publiczności (nominacja)
 • 2010: PAM London Awards – Album roku dance/house/electro (wygrana)
 • 2010: Wykonawca Dekady (XI miejsce)
 • 2010: Polski Hit Dekady dla „Ev'ry Night” (VIII miejsce)
 • 2010: Polski Hit Dekady dla „Here I Go Again” (IX miejsce)
 • 2010: Polski Hit Dekady dla „Good Dog, Bad Dog” (XXIX miejsce)
 • 2010: Nagroda telewizji iTV

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Kariera muzyczna Mandaryny była od początku przedmiotem częstej krytyki. Negatywnie oceniano przede wszystkim zdolności wokalne artystki, która odparła zarzuty, określając swoją muzykę jako „proste dźwięki, przy których ludzie mają się bawić”[28]. Wokalistka Urszula Sipińska krytycznie odniosła się do występu Mandaryny na festiwalu w Sopocie w 2005 roku. Jej zdaniem, „na rynku panuje duże zapotrzebowanie na spreparowane w studiu nagraniowym piosenki”. Dodała: Albo jest się towarem dance, albo śpiewa się na żywo[29].

Dziennikarz Mariusz Szczygieł zwrócił uwagę na obecność piosenkarki w telewizji publicznej: Zwątpiłem, gdy zobaczyłem, że Dwójka pozwala już u siebie występować Mandarynie[30].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Grupa Wirtualna Polska, Mandaryna - Biografia, muzyka.wp.pl [dostęp 2018-01-14] (pol.).
 2. a b Mandaryna powraca z nowym singlem?! Nie wierzymy własnym oczom!, „RMF FM” [dostęp 2018-01-14] (pol.).
 3. Elżbieta Zapendowska (pol.). znanipolacy.pl. [dostęp 2012-11-16].
 4. a b Andrzej Grabowski, A wszystko to... Ich Troje, 2001, s. 119, ISBN 83-914735-0-3.
 5. a b Naj - debiut Mandaryny, „OnetKobieta”, 21 czerwca 2004 [dostęp 2018-01-14] (pol.).
 6. a b MANDARYNA: MANDARYNA.COM, Universal Music Polska [dostęp 2018-01-14] (pol.).
 7. Mandaryna - mandaryna.com, Discogs [dostęp 2018-01-14] (ang.).
 8. Mandaryna.com by Mandaryna - Music Charts, acharts.co [dostęp 2018-01-14] (ang.).
 9. Onyx Sp., +48 572 400 000, l, ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Złote płyty CD - Archiwum, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2018-01-14].
 10. Mandarynkowy Sen.com2me by Mandaryna - Music Charts, acharts.co [dostęp 2018-01-14] (ang.).
 11. Mandaryna - Mandarynkowy Sen, Discogs [dostęp 2018-01-14] (ang.).
 12. a b c Mandaryna szantażowana w związku z Sopotem, „Onet Wiadomości”, 31 sierpnia 2005 [dostęp 2018-01-14] (pol.).
 13. Sopot Festival: Przyznano Słowiki (pol.). Onet.pl, 2005-09-04. [dostęp 2009-11-16].
 14. Premiera klipu Mandaryny!, „Onet Muzyka”, 14 października 2005 [dostęp 2018-01-14] (pol.).
 15. Polsat rusza z nowym tanecznym show (pol.). W: WirtualneMedia.pl [on-line]. www.wirtualnemedia.pl, 2006-07-18. [dostęp 2014-09-05].
 16. Mandaryna wystąpi w serialu "Pierwsza miłość" (pol.). filmweb.pl, 2007-01-30. [dostęp 2018-01-18].
 17. Marta Mandaryna Wiśniewska (pol.). martawisniewska.vgh.pl. [dostęp 2014-07-13].
 18. Mandaryna będzie współpracować z DJ BoBo (pol.). www.plejada.pl. [dostęp 2010-12-18].
 19. Mandaryna: nie mam już ciśnienia na robienie kariery (pol.). plejada.pl. [dostęp 2017-12-22].
 20. Nowy singiel Mandaryny (pol.). muzyka.onet.pl, 2012-07-02. [dostęp 2012-07-12].
 21. Bring The Beat – Mandaryna. Zobacz na Eska.pl teledysk Mandaryny!. www.eska.pl, 2013-01-21. [dostęp 2013-01-21].
 22. Mandaryna kończy karierę muzyczną (pol.). muzyka.onet.pl, 2013-10-05. [dostęp 2013-10-05].
 23. a b c Mandaryna - Muzyka, muzyka.onet.pl [dostęp 2018-01-13] (pol.).
 24. Michał Wiśniewski: Ślub w lodowej kaplicy (pol.). Interia.pl, 2003-12-11. [dostęp 2009-11-16].
 25. Marta Wiśniewska z nowym facetem – Fotonewsy – Onet Życie Gwiazd (pol.). zyciegwiazd.onet.pl. [dostęp 2012-06-12].
 26. Mandaryna żyje z cukrzycą (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-11-16].
 27. Mandaryna, Jacyków i Kupicha wybiorą nową twarz stacji Viva Polska (pol.). www.wirtualnemedia.pl. [dostęp 2010-12-18].
 28. Mandaryna nie szuka poklasku (pol.). fakt.pl, 2010-11-05. [dostęp 2013-01-01].
 29. Michał Wiśniewski ostrzegał Mandarynę (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-09-16].
 30. Dlaczego telewizja publiczna traci widzów? (pol.). www.przeglad-tygodnik.pl. [dostęp 2013-04-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]