Hipgnosis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Hipgnosis – brytyjska grupa grafików specjalizująca się w projektowaniu okładek do albumów rockowych. Znana głównie ze współpracy z zespołami Pink Floyd, Led Zeppelin, Wishbone Ash, Genesis. Początkowo w skład Hipgnosis wchodzili Aubrey Powell i Storm Thorgerson, później dołączył do nich Peter Christopherson.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powell i Thorgerson rozpoczęli działalność w 1968 roku przy pracy nad A Saucerful of Secrets Pink Floyd (Roger Waters był znajomym Thorgersona ze studiów). Był to również początek współpracy grupy z EMI. Kariera Hipgnosis rozpoczęła się na dobre w 1973 roku, wraz z sukcesem The Dark Side of the Moon. Okładka przedstawiająca rozszczepienie światła do tej pory znajduje się w czołówce zestawień najlepszych okładek płytowych.

Ze względu na dużą liczbę ofert, które napłynęły do artystów po wydaniu tego albumu (m.in. od Black Sabbath, UFO, Genesis) grupa zmuszona była powiększyć skład. W 1974 roku wstąpił do niej (początkowo jako asystent) Christopherson. Na przestrzeni lat Hipgnosis współpracowali również: George Hardie, Colin Elgie, Richard Evans i Richardem Manning.

Grupa rozpadła się w 1983 roku, ale mimo tego Thorgerson zajmował się designem okładkowym (m.in. dla Pink Floyd).

Styl[edytuj | edytuj kod]

Twórczość grupy oparta była na fotografiach, głównie przedstawiających sceny związane z warstwą tekstową albumu. Zdjęcia miały opowiadać historię, stąd modele często ustawieni są w teatralnych pozach. Grupa modyfikowała zdjęcia używając do tego innowacyjnych jak na owe czasy technik retuszu.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Okładka albumu Coda, zespołu Led Zeppelin, zrealizowana przez Hipgnosis

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]