Medieval II: Total War

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medieval II: Total War
Producent The Creative Assembly[1]
Wydawca Sega[1]
Dystrybutor PL: CD Projekt[1]
Seria gier Total War
Aktualna wersja 1.3.0.0
Data wydania EU: 10 listopada 2006[1]
PL: 1 grudnia 2006[1]
Gatunek strategiczna gra turowa, taktyczna gra czasu rzeczywistego
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen
PEGI: 16
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
Nośniki 2x DVD
Wymagania

Windows 2000/XP
Pentium 4 1.8 GHz lub odpowiednik AMD
11 GB wolnego miejsca na dysku, 512 MB RAM
Karta graficzna 128 MB z akceleracją graficzną obsługująca Pixel Shader 1.0 i zgodna z DirectX 9.0c (zaleca się co najmniej nVidia GeForce 4 Ti 4400 lub ATI Radeon 9600 SE)
Karta dźwiękowa 16-bitowa zgodna z DirectX 9.0c
DirectX 9.0c, napęd DVD 8x

Medieval II: Total War – czwarta odsłona serii gier strategicznych Total War, stworzona przez brytyjskie studio The Creative Assembly i wydana 10 listopada 2006 roku przez firmę Sega. Jest kontynuacją gry Medieval: Total War wydanej w 2002 roku.

28 sierpnia 2007 roku wydany został niesamodzielny dodatek do gry o nazwie Medieval II: Total War – Królestwa, który zawiera cztery kampanie dotyczące: kolonizacji Nowego Świata, wypraw krzyżowych, walk zakonu krzyżackiego ze wschodnioeuropejskimi poganami oraz wojen za panowania angielskiego króla Henryka III[2].

Przebieg gry[edytuj]

Akcja gry toczy się w latach 1080-1530 na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu i Nowego Świata[1]. Gracz może pokierować jednym z dwudziestu jeden państw. Przebieg gry każdym z dostępnych krajów nieco się różni, co spowodowane jest wielością dostępnych jednostek, która powoduje powstawanie różnorodnych taktyk na polu walki. Liczba dostępnych jednostek przekracza dwieście pięćdziesiąt, jednak nie ze wszystkich można korzystać na początku zmagań. Rozbudowaniu uległy możliwości przeprowadzania oblężeń budowli przeciwnika. Gracze mogą korzystać z: nowych machin oblężniczych (taran, wyrzutni pocisków, jak również mogą niszczyć mury twierdzy wroga za pomocą ciężkiej artylerii w postaci dział. Jeżeli chodzi o zależności ekonomiczne, gospodarcze, handlowe i polityczne, to także zadbano o zgodność z historią.

Rozgrywka w Medieval II: Total War podzielona jest na dwie części: turową (polegającą na rządzeniu państwem, powiększaniu granic, rozbudowie miast i zamków, ogólnie rzecz biorąc – dbaniu o rozwój ekonomiczny i przygotowywaniu zakrojonych na szerszą skalę kampanii wojennych) – oraz bitewną w czasie rzeczywistym (gracz dowodzi posiadanymi jednostkami podczas bitwy).

Grafika[edytuj]

Opisywany tytuł korzysta ze zmodyfikowanej i ulepszonej wersji silnika znanego z Rome: Total War. W jednej bitwie jednocześnie może wziąć udział ponad dziesięć tysięcy postaci, czyli podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu. Wygląd żołnierzy jest zróżnicowany (różne zbroje, miecze, symbole herbów na tarczach, postura, twarz etc.). W grze jest ponad tysiąc nowych animacji ruchów rycerzy (stworzonych z użyciem techniki motion capture), czy nowy system animacji niszczonych budowli. To wszystko ma za zadanie podnieść realizm rozgrywki.

Muzyka[edytuj]

Ścieżka dźwiękowa do Medieval II: Total War zawiera elementy mające nawiązywać do rozległego okresu historycznego. Reprezentowane są tutaj kultury z całego świata. A ponieważ wydarzenia w grze dzieją się na całym globie, w różnych regionach świata odgrywane są różne instrumenty. Podczas bitwy w tle słychać granie werbli. Tempo muzyki podczas walki zwiększa się stopniowo. Muzyka na mapie bitewnej zależy od wskazanego regionu, na przykład podczas walki na pustyni ścieżka dźwiękowa ma brzmienie arabskie, a podczas walki z Aztekami słychać muzykę charakterystyczną dla Azteków.

Kompozycja i wykonanie:

Przypisy

  1. a b c d e f Medieval II: Total War [PC] (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-07-26].
  2. Medieval II: Total War – Królestwa [PC] (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-07-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]