Mehmed V

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mehmed V
Mehmed V Reşad
Ilustracja
ilustracja herbu
Sułtan Imperium Osmańskiego
Okres od 27 kwietnia 1909
do 3 lipca 1918
Poprzednik Abdülhamid II
Następca Mehmed VI
Dane biograficzne
Dynastia Osmanowie
Data i miejsce urodzenia 2 listopada 1844
Topkapı
Data i miejsce śmierci 3 lipca 1918
Pałac Gwiazd
Ojciec Abdülmecid I
Matka Gülcemal Sultan
Odznaczenia
Order Zasługi (Turcja) Order Osmana (Turcja) Order Medżydów (Turcja) Order Sławy (Turcja) Order Maksymiliana Józefa (Bawaria) Krzyż Wielki Orderu Waleczności (Bułgaria) Krzyż Zasługi Wojskowej (w czasie wojny) Order Świętego Aleksandra (Bułgaria) Krzyż Zasługi Wojennej (Meklemburgia-Strelitz)

Mehmed V (osm. محمد خامس, tur. Mehmed V Reşad, ur. 2 listopada 1844 w Konstantynopolu, zm. 3 lipca 1918 tamże) – 35. sułtan Imperium Osmańskiego.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Osmański Sułtan.

Był synem sułtana Abdülmecida I. Objął władzę 27 kwietnia 1909, po obaleniu przez parlament swego poprzednika a zarazem starszego brata Abdülhamida II. Przybrał przydomek Reşad („Prawowierny”). Nie miał wielkiej władzy politycznej, ale też nie zdradzał ambicji w tym kierunku. Faktyczne decyzje w państwie podejmował rządzący wówczas Komitet Jedności i Postępu, a od 1913 triumwirat: Enver Pasza, Talaat Pasza, Dżemal Pasza. Jedyną znaczącą jego decyzją było ogłoszenie świętej wojny, tzw. dżihadu, 14 listopada 1914. Apel ten, który miał na celu wezwać wszystkich muzułmanów na świecie do wojny z niewiernymi (choć w aktualnych warunkach politycznych dotyczył tylko państw Ententy) nie wywarł większego wpływu na toczącą się Wielką Wojnę. Był ostatnim osmańskim, nominalnym zwierzchnikiem Egiptu, który w związku z wybuchem wojny w 1914 roku zerwał z iluzoryczną podległością, przechodząc pod protektorat brytyjski.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter Ohm-Hieronymussen: Die Mecklenburg-Strelitzer Orden und Ehrenzeichen, Kopenhaga, 2000, s. 150 (niem.)