Osman II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy sułtana osmańskiego. Zobacz też: władcy o imieniu Usman II.
Osman II
ilustracja
wizerunek herbu
Tugra Osmana II
Sułtan Imperium Osmańskiego
Okres panowania od 1618
do 20 maja 1622
Poprzednik Mustafa I
Następca Mustafa I
Dane biograficzne
Dynastia Osmanowie
Data urodzenia 3 listopada 1604
Data śmierci 20 maja 1622
Ojciec Ahmed I
Matka Mahfiruz Hatice
żony 1. Ayse
2. Akile Rukiye
Dzieci Omer
Mustafa
Zeynep

Osman II (turc. Genç Osman - młody Osman) (ur. 3 listopada 1604, zm. 20 maja 1622) – sułtan Imperium Osmańskiego w latach 16181622.

Był synem sułtana Ahmeda I (16031617). Wszechstronnie wykształcony, był znanym poetą, znał wiele języków m.in.: arabski, perski, łacinę, grekę i język włoski. Objął tron w Stambule w wieku lat 14 w wyniku przeprowadzenia zamachu stanu przeciwko swojemu stryjowi Mustafie I.

Już jako władca zabezpieczył wschodnią granicę imperium, podpisując pokój z Persją w Sarawie, przygotowując tym samym wojnę z I Rzeczpospolitą, która wybuchła w 1620. Wojska tureckie zostały pobite przez wojska polskie dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza w bitwie pod Chocimiem w dniach 2 września-9 października 1621. W wyniku doznanej klęski Osman II rozpoczął prześladowania janczarów, widząc w nich głównych sprawców porażki. Nakazał zamknąć ich kawiarnie, podejrzewając że stały się one miejscem spisku. Sułtan zginął powieszony w czasie przewrotu pałacowego, dokonanego przez rozwścieczoną gwardię janczarską.