Przejdź do zawartości

Mikrobiologia lekarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mikrobiologia lekarska – dział mikrobiologii zajmujący się oddziaływaniem mikroorganizmów (bakterii, wirusów, prionów, grzybów, pasożytów) na organizmy wyższe, a w szczególności na organizm człowieka, a także na ekologię środowiska[1][2]. W obrębie zainteresowań mikrobiologii lekarskiej znajduje się diagnostyka, leczenie i profilaktyka zakażeń, badanie toksyczności drobnoustrojów, ich lekooporności i jej mechanizmów[1][2]. W Polsce jest jedną ze specjalizacji lekarskich[2], a jej konsultantem krajowym od 1 czerwca 2018 jest prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat[3].

Mikrobiologia lekarska stanowi podstawy diagnostyki i leczenia wszystkich chorób zakaźnych. Mikrobiologia lekarska narodziła się właściwie razem z mikrobiologią ogólną, tj. za czasów Louisa Pasteura[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b mikrobiologia, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-06-01].
  2. a b c Program specjalizacji w dziedzinie MIKROBIOLOGII LEKARSKIEJ dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I stopnia. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2018-11-13. [dostęp 2021-06-01].
  3. Konsultanci krajowi. Ministerstwo Zdrowia. [dostęp 2021-06-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]