Mondragon (spółdzielnia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mondragon to spółdzielnia powstała w 1956 r. w Hiszpanii, a dokładniej w Kraju Basków. Jej początki są związane ze skromnym warsztatem produkującym podgrzewacze do parafiny. Obecnie jest siódmą pod względem obrotów hiszpańską firmą. Pod koniec 2009 r. zatrudniała 85.066 pracowników w czterech obszarach aktywności: finansach, przemyśle, sprzedaży detalicznej oraz strategii.

Na obszar finansów składa się bankowość, firma ubezpieczeniowa oraz organizacja zajmująca się opieką społeczną (emerytury, zasiłki dla wdów, renty inwalidzkie), komplementarna do hiszpańskiego systemu pomocy społecznej.

Zakres przemysłowej działalności spółdzielni jest bardzo szeroki. Dostarcza produktów zarówno dla klientów indywidualnych (np. lodówki, pralki), jak i dla innych organizacji (m. in. matryce, formy i oprzyrządowania do odlewu żelaza i aluminium).

Działalność Mondragonu pod względem sprzedaży detalicznej wykracza daleko poza granice Hiszpanii, głównie do Francji oraz Niemiec. Jest on właścicielem licznych hipermarketów, stacji benzynowych, biur podróży i perfumerii. Lista obszarów działalności spółdzielni jest imponująca.

Równie ważną dziedziną aktywności, jest obszar związany z pozyskiwaniem wiedzy i kreowaniem strategii. Jest on związany z treningami i edukacją pracowników oraz innowacyjnością. Są to elementy uważane za kluczowe w rozwoju organizacji.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]