Most kolejowy na dużej obwodnicy Krakowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Most kolejowy
na dużej obwodnicy Krakowa
(Przylasek Rusiecki-Podgrabie)
Ilustracja
Widok mostu ze wschodu, z lewego brzegu Wisły
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków-Przylasek Rusiecki i Niepołomice-Podgrabie

Podstawowe dane
Przeszkoda

Wisła

Długość

250 m

Szerokość:
• całkowita


13 m

Liczba torów

2

Liczba przęseł

3

Rozpiętość przęseł

72,72 – 98,00 m – 72,72 m

Data budowy

1952

Plan
Plan okolic mostu
Most kolejowy pod numerem 18
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, po prawej znajduje się punkt z opisem „Most kolejowyna dużej obwodnicy Krakowa(Przylasek Rusiecki-Podgrabie)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Most kolejowyna dużej obwodnicy Krakowa(Przylasek Rusiecki-Podgrabie)”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Most kolejowyna dużej obwodnicy Krakowa(Przylasek Rusiecki-Podgrabie)”
Ziemia50°02′34,1″N 20°09′33,8″E/50,042806 20,159389

Most kolejowy na dużej obwodnicy Krakowa – most kolejowy w Krakowie na Wiśle, leżący na trasie linii kolejowej nr 95 łączącej stację Kraków Mydlniki ze stacją Podłęże, pomiędzy przystankami Kraków Nowa Huta Północ i Podgrabie Wisła. Jest to linia kolejowa omijająca dworzec Kraków Główny.

Most to trójprzęsłowa konstrukcja długości ok. 250 metrów i szerokości ok. 13 metrów. Przęsło środkowe ma długość 98 metrów a skrajne po 72,72 m. Przęsła są stalowymi kratownicami parabolicznymi z jazdą dołem, oddzielnymi pod każdym torem, posadowionymi na betonowych podporach. Podpory wykonało Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych Nr 9 (ZBM Kraków) a kratownice Mostostal Kraków. Most jest dwutorowy. Oddany został do użytku w 1952 roku.

Linia kolejowa na której się znajduje służyła do zaopatrywania w surowce (rudy żelaza i węgiel) kombinatu metalurgicznego Huty im. Lenina oraz do wywozu jego produktów a ma być w przyszłości częścią krakowskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, w Przylasku Rusieckim ma powstać przystanek kolejowy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]