Linia kolejowa nr 95

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa nr 95
Kraków Mydlniki - Podłęże
Mapa przebiegu linii kolejowej 95
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 95
Długość 33,738 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 3000 V DC
Prędkość maksymalna 80 km/h
Zdjęcie LK95
Stacja kolejowa Kraków Nowa Huta na linii nr 95
Historia
Rok otwarcia 1952-55
Rok elektryfikacji 1959-61
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 95 – linia łącząca stację Kraków Mydlniki ze stacją Podłęże. Wchodzi w skład kolei obwodowej w Krakowie jako tzw. duża obwodnica.

Przebieg[edytuj]

Prowadzi ona od stacji Kraków Mydlniki, przez Azory, Prądnik Biały, Górkę Narodową i Prądnik Czerwony do stacji Kraków Batowice, gdzie łączy się z linią kolejową nr 8. Na tym odcinku linia była nieczynna przez 9 lat (od 1997 do 2006 roku) na skutek powodzi w 1997 r. Dalej obwodnica biegnie północnym skrajem Nowej Huty, mijając nieczynny i zaniedbany przystanek Kraków Lubocza. Za kombinatem znajduje się jedna z dwóch największych w Krakowie stacji towarowych oraz zdewastowany przystanek osobowy Kraków Nowa Huta. Oprócz pociągów towarowych aktualnie (2016 r.) nie docierają tu żadne pociągi; ruch pasażerski zawieszono w 2000 r., gdy wycofane zostały ostatnie kursy do Niepołomic tą właśnie trasą.

Dalej linia skręca na południe, by niemal prostą drogą dotrzeć do Podłęża – tu jest jej koniec. W okolicach mostu na Wiśle znajduje się nieczynny przystanek Podgrabie Wisła.

Historia[edytuj]

Linia powstała w latach 50. XX wieku, a jej wybudowanie należy łączyć z budową Nowej Huty celem umożliwienia dojazdu pociągów dowożących m.in. węgiel ze Śląska do huty. Linia została zelektryfikowana ok. rok po wybudowaniu.

Linia nr 95 na odcinku Kraków Mydlniki – Kraków Nowa Huta od 2006 do 2012 roku była linią jednotorową. Na odcinku Mydlniki – Batowice konieczny był jej kapitalny remont. Remontu doczekał się już również most na Wiśle w Podgrabiu.

Most kolejowy nad rzeką Dłubnią w Zesławicach