Przejdź do zawartości

Napoleon Ludwik Bonaparte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Napoleon Ludwik Bonaparte
Ludwik II
Ilustracja
ilustracja herbu
Wielki książę Bergu
Okres

od 1 marca 1809
do 1 grudnia 1813

Poprzednik

Joachim Murat
(pomijając krótkotrwałe, bezpośrednie rządy cesarza Napoleona)

Król Holandii
Okres

od 1 lipca 1810
do 9 lipca 1810

Poprzednik

Ludwik I

Następca

brak (włączenie do Francji)

Dane biograficzne
Dynastia

Bonaparte

Data i miejsce urodzenia

11 października 1804
Paryż

Data i miejsce śmierci

17 marca 1831
Forli

Miejsce spoczynku

Saint-Leu-La-Forêt

Ojciec

Ludwik Bonaparte

Matka

Hortensja de Beauharnais

Żona

Charlotta Napoleona Bonaparte

Dzieci

brak

Napoleon Ludwik Bonaparte, fr. Napoléon Louis, Prince français, Altesse Impériale, hol. Napoleon Lodewijk Bonaparte, Lodewijk II, koning van Holland (ur. 11 października 1804 w Paryżu, zm. 17 marca 1831 w Forlì) – drugi (średni) syn Ludwika Bonaparte i Hortensji de Beauharnais oraz brat Napoleona III. Wielki książę Bergu w latach 1809-1813.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci najstarszego brata Napoleona Ludwika Karola (1807) Napoleon Ludwik był do roku 1810 następcą tronu Królestwa Holandii i po abdykacji ojca przez krótki czas był królem Holandii jako Ludwik II, przed aneksją Holandii przez Francję. W roku 1809 stryj Napoleon I przemeblował swe marionetkowe monarchie: szwagier Joachim Murat został wysłany jako król do Neapolu, a jego niemieckie księstwa Kleve i Berg przekazane pięcioletniemu bratankowi, za którego jako regentka rządziła matka, królowa Hortensja. Po utracie tych księstw w roku 1813 mały książę, zwany teraz hrabia de Flahaut, udał się na wygnanie do Włoch.

23 lipca 1827 Napoleon Ludwik poślubił we Florencji swą kuzynkę Szarlottę, córkę stryja Józefa Bonaparte. Małżeństwo pozostało bezdzietne. Na krótko przed śmiercią Napoleon Ludwik wraz z bratem Napoleonem III brał udział w powstaniu karbonariuszy przeciw Państwu Kościelnemu.

Mimo tego, że tak krótko żył, zdziałał wiele: otworzył w miejscowości Serravezza wydawnictwo i drukarnię z drukarkami skonstruowanymi według własnych szkiców i prowadził przedsiębiorstwo jako dyrektor; przetłumaczył na francuski Życie Agrykoli Tacyta i Historię Sacco di Roma, napisaną w 1527 r. przez przodka, Giacomo Buonapartego, oraz napisał Historię Florencji, opublikowaną po jego śmierci w 1833 r.

Pochowany jest wraz ze starszym bratem i ojcem w Saint-Leu-La-Forêt we Francji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biographie Générale, 1-48, Paris 1866.
  • Dictionnaire de biographie française, tom VI, Paris 1951.