Nartnikowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nartnikowate
Gerridae
Leach, 1815
nartnik duży
nartnik duży
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd pluskwiaki
Podrząd pluskwiaki różnoskrzydłe
Infrarząd pluskwiaki półwodne
Nadrodzina Gerroidea
Rodzina nartnikowate
Przedstawiciel rodzaju Halobates z Hawajów

Nartnikowate (Gerridae) – rodzina pluskwiaków z podrzędu różnoskrzydłych i infrarzędu pluskwiaków półwodnych (Amphibicorisae, syn. Gerromorpha).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele rodziny osiągają od 2 do 35 mm długości ciała, którego kształt jest silnie wydłużony lub rzadziej krępy i wrzecionowaty. Głowa krótka o dużych oczach i pozbawiona przyoczek. Czułki i kłujka 4-członowe, długie. Przedplecze długie, z przodu lekko przewężone, z tyłu zakrywające tarczkę trójkątną płytką. Półpokrywy wyposażone w kilka żyłek formujących 3 do 4 komórek. Przednie odnóża znacznie oddalone od środkowych ku przodowi tułowia, służą do chwytania zdobyczy. Odnóża środkowe i tylne położone blisko siebie, silnie wydłużone, służą do poruszania po powierzchni wody, przy czym środkowe są źródłem napędu, a tylne pełnią rolę steru. Stopy dwuczłonowe. Gruczoł zapachowy zapiersia zazwyczaj bez kanałów bocznych. Boczna i spodnia strona ciała srebrzyście omszona[1].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Nartnikowate żyją na powierzchni wody, wchodząc w skład pleustonu. Są drapieżnikami, odżywiającymi się owadami spadłymi na powierzchnię wody[1]. Potrafią poruszać się z prędkością 1,5 m/s[potrzebne źródło]. Zamieszkują wody stojące i wolno płynące. Owady wykorzystują napięcie powierzchniowe wody do utrzymania się na jej powierzchni.

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Pluskwiaki te żyją na wszystkich kontynentach, a przedstawiciele Halobatinae także z dala od lądów na otwartych oceanach. W Polsce 12 gatunków[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Opisano dotąd około 1 700 gatunków nartnikowatych[2], zgrupowanych w 9 podrodzinach[3]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c Tadaeusz Jaczewski, Aleksander Wróblewski: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XVIII Pluskwiaki różnioskrzydłe - Heteroptera z. 4 Hebridae, Mesoveliidae, Hydrometridae, Veliidae i nartniki - Gerridae. Warszawa: PWN, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1976.
  2. J. B. Lancaster, R. Briers: Aquatic insects: challenges to populations. CABI, 2008, s. 23, 270, 284.
  3. Gerridae na BioLib.cz. [dostęp 2014-03-16].