Przejdź do zawartości

Blade: Mroczna trójca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Blade: Mroczna trójca
Blade: Trinity
Gatunek

superbohaterski
fantastyka naukowa
horror
akcja

Rok produkcji

2004

Data premiery

7 grudnia 2004
28 stycznia 2005 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

113 minut[1]

Reżyseria

David S. Goyer

Scenariusz

David S. Goyer

Główne role

Wesley Snipes
Kris Kristofferson
Jessica Biel
Ryan Reynolds
Parker Posey
Natasha Lyonne
Dominic Purcell
Triple H

Muzyka

Ramin Djawadi
RZA

Zdjęcia

Gabriel Beristei

Scenografia

Chris Gorak

Kostiumy

Laura Jean Shannon

Montaż

Conrad Smart
Howard E. Smith

Produkcja

Peter Frankfurt
Wesley Snipes
David S. Goyer
Lynn Harris

Wytwórnia

Marvel Enterprises
Amen Ra Films
Imaginary Forces

Dystrybucja

New Line Cinema

Budżet

65 000 000 USD

Przychody brutto

131 977 904 USD

Poprzednik

Blade: Wieczny łowca II

Kontynuacja

Blade: The Series

Strona internetowa

Blade: Mroczna trójca (ang. Blade: Trinity) –– amerykański fantastycznonaukowy film akcji, horror na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i scenariusz odpowiadał David S. Goyer. W tytułowej roli wystąpił Wesley Snipes, a obok niego w rolach głównych pojawili się: Kris Kristofferson, Jessica Biel, Ryan Reynolds, Parker Posey, Natasha Lyonne, Dominic Purcell i Triple H.

Światowa premiera filmu miała miejsce 7 grudnia 2004 roku w Los Angeles. W Polsce zadebiutował on 28 stycznia 2005 roku. Film przy budżecie 65 milionów dolarów zarobił ponad 130 milionów. Otrzymał przeważnie negatywne oceny od krytyków. Powstały jego dwie poprzednie części Blade: Wieczny łowca z 1998 i Blade: Wieczny łowca II z 2002 roku. Jego bezpośrednią kontynuacją jest serial Blade: The Series z 2006 roku, w którym Sticky Fingaz zastąpił Snipesa. W 2019 roku zapowiedziany został reboot z Mahershalą Alim w głównej roli jako część franczyzy Filmowego Uniwersum Marvela.

Streszczenie fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Na Syryjskiej Pustyni mała grupa wampirów odkrywa starożytny grobowiec, wierząc, że należy on do pierwszego z wampirów, Drakuli. Aby powstrzymać Blade’a przed ingerencją, wrobili go w morderstwo. Agenci FBI lokalizują kryjówkę Blade’a, zabijają jego mentora i przyjaciela, Abrahama Whistlera. Blade poddaje się i zostaje aresztowany[2].

Sojusznicy wampirów wystąpiły do władz, aby przekazali im Blade’a. Zostaje on uratowany przez Hannibala Kinga i Abigail Whistler, córkę Abrahama, którzy zapraszają Blade’a, aby dołączył do ich ekipy łowców wampirów o nazwie Nightstalkers. Od nich Blade dowiaduje się, że Danica Talos, stary wróg Kinga, wskrzesiła Draculę „Drake’a”, aby użyć jego mocy do wyleczenia wampirów z ich słabości. Jako pierwszego z wampirów DNA Drake’a jest nieskażone i jest w stanie przetrwać w słońcu. Nightstalkers stworzyli eksperymentalną broń biologiczną znaną jako Daystar, zdolną do zabijania wampirów na poziomie genetycznym. Potrzebne im jest jednak czyste źródło krwi, aby była ona skuteczna. Drake’a nie można zabić konwencjonalnymi metodami, więc mają nadzieję, że wirus go zabije, a przy okazji reszta gatunku zostanie zniszczona. Obawiają się jednak, że może to dotyczyć również Blade’a[2].

Drake izoluje Blade’a od Nightstalkerów, uznając ich za niegodnych rzucenia mu wyzwania. Wyjaśnia mu swój pogląd, że uważa wszystkich ludzi i wampirów za gorszych od niego i zamierza ich wszystkich zgładzić. Abigail znajduje dowody na „ostateczne rozwiązanie” wampirów, sieć „farm”, w których ludzie w stanie śpiączki są pozbawiani krwi do spożycia przez wampiry. Odkryto, że wszyscy ci ludzie są w stanie śmierci mózgowej, więc Blade wyłącza systemy podtrzymywania ich życie[2].

Po powrocie do kryjówki Nightstalkerów, Abigail i Blade zastają tam wszystkich martwych poza Kingiem i córką Sommerfield, Zoe, którzy zostali porwani. Nagranie pozostawione przez Sommerfield, twórczynię Daystar, ujawnia, że krew Drake’a jest wszystkim, co potrzeba, aby broń była skuteczna. King jest torturowany przez wampiry w celu uzyskania informacji, ale odmawia, nawet gdy grożą, że go przemienią w wampira i nakarmią krwią Zoe[2].

Blade i Abigail uwalniają jeńców. Drake pokonuje Blade’a i planuje zabić go jego własnym mieczem. Abigail wystrzeliwuje Daystar, ale ten łapie ją i upuszcza na podłogę obok Blade’a. Abigail strzela do niego ponownie, tym razem raniąc go. Blade wykorzystuje odwróconą jego uwagę i dźga go strzałą z Daystar, wywołując reakcję chemiczną, która aktywuje wirus, który zabija wampiry. Drake umierając chwali Blade’a za jego honorową walkę i ostrzega go, że w końcu ulegnie pokusie krwi, udowadniając, że jest on nowym typem wampira[2].

Wykorzystując resztki swoich mocy, Drake przemienia się w Blade’a. FBI odnajduje jego ciało i ogłasza, że Blade nie żyje. King tłumaczy, że wirus nie zabił Blade’a ponieważ jego ludzka połowa serca nie przestała bić, ale tylko zwolniła, przez co zapadł on w stan śpiączki. Blade przebudza się kilka miesięcy później i kontynuuje dalszą walkę z wampirami[2].

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
 • Wesley Snipes jako Eric Brooks / Blade, hybryda wampira i człowieka, który może poruszać się w ciągu dnia i poluje na wampiry[3].
 • Kris Kristofferson jako Abraham Whistler, mentor i przyjaciel Blade’a[3].
 • Jessica Biel jako Abigail Whistler, córka Abrahama, która jest członkiem grupy Nightstalkers[4].
 • Ryan Reynolds jako Hannibal King, były wampir stworzony przez Danicę Talos. Został uwolniony i wyleczony przez grupę Nightstalkers, której został członkiem[4].
 • Parker Posey jako Danica Talos, wampirzyca, która wyruszyła na poszukiwania grobowca Drakuli[3].
 • Natasha Lyonne jako Sommerfield, niewidoma twórczyni Daystar, która należy do grupy Nightstalkers[5]
 • Dominic Purcell jako Drakula / Drake, jest pierwszym z gatunku wampirów, który został wskrzeszony[3].
 • Paul "Triple H" Levesque jako Jarko Grimwood, wampir, który wyruszył na poszukiwania grobowca Drakuli[6].

W filmie ponadto wystąpili: Callum Keith Rennie jako Asher Talos[6], Cascy Beddow jako Flick[7], Paul Anthony jako Wolfe[1], Scott Heindl jako Gedge[8], Françoise Yip jako Virago[1] i John Ashker jako Campbell[9], wampiry, którzy wyruszyli na poszukiwania grobowca Drakuli; Haili Page jako Zoe, córka Sommerfield[10]; James Remar i Michael Anthony Rawlins jako agenci FBI Ray Cumberland i Wilson Hale[6][1]; Mark Berry jako Martin Vreede i John Michael Higgins jako Edgar Vance, sojusznicy wampirów oraz Patton Oswalt jako Hedges[6] i Ron Selmour jako Dex, członkowie grupy Nightstalkers[11].

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Wesley Snipes nie był zadowolony ze scenariusza, ani z pierwotnego wyboru reżysera. David S. Goyer, który napisał scenariusz do wszystkich trzech filmów został wybrany na miejsce wcześniejszego reżysera, czemu Snipes również był przeciwny[12]. Poza Goyerem i Snipesem producentami byli Peter Frankfurt i Lynn Harris. Produkcją zajęły się studia New Line Cinema, Amen Ra Films i Imaginary Forces przy współpracy z Marvel Enterprises[6].

W październiku 2003 roku poinformowano, że Jessica Biel została obsadzona w roli Abigail Whistler. Potwierdzony został również Snipesa oraz udział Ryana Reynoldsa, Parker Posey i Dominica Purcella[4].

Zdjęcia trwały od 22 września 2003 roku do 22 stycznia 2004 roku. Kręcony był w Montrealu, Toronto i Vancouver. Za zdjęcia odpowiadał Gabriel Beristain[7], za scenografię Chris Gorak, a za kostiumy Laura Jean Shannon[6]. Montażem zajęli się Conrad Smart i Howard E. Smith[6].

Według doniesień Snipes sprawiał problemy podczas zdjęć, między innymi przez odmowę w kręceniu scen zmuszając Goyera do używania dublerów i efektów komputerowych. Patton Oswalt ujawnił, że Snipes spędził większość czasu zdjęciowego w swojej przyczepie paląc marihuanę, był agresywny w stosunku Goyera, którego wielokrotnie posądzał o rasizm. Snipes odmawiał również kontaktów z reżyserem i resztą obsady, zamiast tego porozumiewał się z nimi za pomocą asystenta lub liścików[12]. Snipes również zwracał się często w stosunku do Reynoldsa słowem „cracker”[13].

Muzyka

[edytuj | edytuj kod]

Do skomponowania muzyki do filmu zatrudnieni byli Ramin Djawadi i RZA. Współpracowali z nimi członkowie Wu-Tang Clan oraz związane z nimi: Black Lab, E-40, Lil’ Flip, Overseer, Paris Texas, The Crystal Method, Thee Undatakerz i WC. Soundtrack został wydany 23 listopada 2004 roku nakładem New Line Records[14].

2004Blade: Trinity (Original Motion Picture Soundtrack)
Nr Tytuł utworu AutorWykonawcaDługość
1.„Fatal”R. Diggs, L. ReedRZA3:43
2.„I Gotta Get Paid”W. Weston, D. Coles, C. Woods, R. DiggsLil’ Flip, Ghostface Killah i Raekwon3:49
3.„When the Guns Come Out”W. Calhoun, E. Stevens, A. Johnson, N. Greenaway, R. DiggsWC, E-40 i Christ Bearer4:09
4.„Thirsty”K. Robinson, R. DiggsOl’ Dirty Bastard i Black Keith4:04
5.„Daywalkers”R. Djawadi, R. DiggsRZA i Ramin Djawadi2:34
6.„Party in tha Morgue (Club Mix)”A. Agcoalil, D. Roberts, K. Jefferies, K. Thornton, D. MerlotKool Keith i Thee Undatakerz6:56
7.„Skylight”R. HowesOverseer4:59
8.„This Blood”P. Durham, A. EllisBlack Lab3:06
9.„Bombs Away (Danny Saber Remix)”S. Sherpe, N. Treolo, N. Zinkgraf, M. Tennessen, S. VinzParis Texas3:28
10.„Weapons of Mad Distortion”S. Kirkland, K. Jordan, Y. SeinoThe Crystal Method4:50
11.„Hard Wax”B. Parker, M. Odell, M. WilliamsManchild4:08
12.„Blade’s Back”R. DjawadiRamin Djawadi4:03
49:49
2004Blade: Trinity (Original Motion Picture Score)[15]
Nr Tytuł utworu AutorDługość
1.„Blade: Trinity”R. Djawadi1:49
2.„Set Up”R. Djawadi1:42
3.„Shooting Around Corners”R. Djawadi1:20
4.„Syrian Desert”R. Djawadi3:27
5.„Drake’s Parting Gift”R. Djawadi4:22
6.„Blade’s Rescue”R. Djawadi3:23
7.„The Gnome King”R. Djawadi2:32
8.„Drake Feeds / Talos’ Request”R. Djawadi3:19
9.„Chasing Blade”R. Djawadi1:58
10.„The Blood Harvest”R. Djawadi3:27
11.„Daywalkers”R. Djawadi2:05
12.„Whistler’s Sacrifice”R. Djawadi1:54
13.„Talos Threatens Hannibal King”R. Djawadi2:11
14.„Blade Vs. Drake”R. Djawadi4:56
15.„Blade Is Back”R. Djawadi3:53
42:18

Wydanie

[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera filmu Blade: Mroczna trójca miała miejsce 7 grudnia 2004 roku w Los Angeles. Podczas wydarzenia uczestniczyła obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierze tej towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[16]. Dla szerszej publiczności w Stanach Zjednoczonych zadebiutował 8 grudnia[7]. W Polsce film miał premierę 28 stycznia 2005 roku[17].

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Box office

[edytuj | edytuj kod]

Film przy budżecie 65 milionów dolarów zarobił ponad 130 milionów, z czego ponad 52 miliony w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz ponad 300 tysięcy w Polsce[18].

Krytyka w mediach

[edytuj | edytuj kod]

Film został przeważnie negatywnie oceniony przez krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 26% z 168 recenzji filmu jest pozytywnych (średnia ocen wyniosła 4,42 na 10)[19]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 30 recenzji wyniosła 38 punktów na 100[20]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu ocenę B+ w skali od F do A+[21].

Nominacje

[edytuj | edytuj kod]
Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2005 Saturn Awards Najlepszy horror Blade: Mroczna trójca Nominacja [22]

Kontynuacja

[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednią kontynuacją filmu Blade: Mroczna trójca jest serial Blade: The Series z 2006 roku, w którym Sticky Fingaz zastąpił Wesleya Snipesa. Był on emitowany przez Spike TV[23].

Reboot

[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku prawa do postaci powróciły do Marvel Studios[24]. W lipcu 2019 roku prezes studia Kevin Feige zapowiedział reboot zatytułowany Blade z Mahershalą Alim w głównej roli jako część franczyzy Filmowego Uniwersum Marvela[25].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. a b c d Jules Diepstraten: Blade: Trinity (2004). Cine Magazine. [dostęp 2005-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-03)]. (niderl.).
 2. a b c d e f Blade: Mroczna trójca, reż. David S. Goyer
 3. a b c d Padraig Cotter: Blade: Trinity Cast & Character Guide. Screen Rant. [dostęp 2020-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-11)]. (ang.).
 4. a b c Ryan J. Downey: Jessica Biel signs on to bash bloodsuckers in 'Blade 3'. MTV. [dostęp 2003-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-20)]. (ang.).
 5. Jeff Otto: Blade: Trinity Review. IGN. [dostęp 2004-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 6. a b c d e f g Dennis Harvey: Blade: Trinity. Variety. [dostęp 2004-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-07)]. (ang.).
 7. a b c James Berardinelli: Blade: Trinity (United States, 2004). Reel Views. [dostęp 2020-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-20)]. (ang.).
 8. Scott Heindl. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-07-25]. (ang.).
 9. John Ashker. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-07-25]. (ang.).
 10. Haili Page. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-07-25]. (ang.).
 11. Ron Selmour. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-07-25]. (ang.).
 12. a b Nathan Rabin: Patton Oswalt on his most memorable roles and giving life advice to Dane Cook. AV Club. [dostęp 2012-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-19)]. (ang.).
 13. Chris Parry: Drugs, Stand-Ins, Mood Swings and Legal Action: The Real Wesley Snipes. Film Critic. [dostęp 2005-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-20)]. (ang.).
 14. Jules Diepstraten: 'Blade' Soundtrack Wields Wu-Tang Members. Billboard. [dostęp 2004-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-21)]. (ang.).
 15. 'Blade:Trinity' Original Promo Score. filmmusicsite.com. [dostęp 2020-07-26]. (ang.).
 16. 'Blade:Trinity' Premiere. CBS News. [dostęp 2004-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 17. Blade: mroczna trójca. Elbląska Gazeta Internetowa. [dostęp 2005-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 18. Blade: Trinity. Box Office Mojo. [dostęp 2020-07-25]. (ang.).
 19. Blade: Trinity. Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-07-25]. (ang.).
 20. Blade: Trinity. Metacritic. [dostęp 2020-07-25]. (ang.).
 21. CinemaScore. CinemaScore. [dostęp 2020-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 22. Ammon Gilbert: 31st Saturn Awards. joblo.com. [dostęp 2005-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 23. Danette Chavez: Blade: The Series lacked bite but not a point. AV Club. [dostęp 2016-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-16)]. (ang.).
 24. Borys Kit: Fox's Daredevil Rights on Verge of Reverting to Marvel as Ticking Clock Looms (Video). The Hollywood Reporter. [dostęp 2012-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 25. Hannah Shaw-Williams: Blade Is Officially An MCU Phase 5 Movie. Screen Rant. [dostęp 2019-07-21]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]