Przejdź do zawartości

Wojownicze Żółwie Ninja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teenage Mutant Ninja Turtles
Ilustracja
Wydawnictwo

Mirage Studios

Pierwszy występ

Teenage Mutant Ninja Turtles vol.1 #1 (maj 1984)

Twórca

Kevin Eastman
Peter Laird

Informacje
Inna nazwa

Ninja Turtles

Teren działania

Manhattan (Nowy Jork)

Główni sojusznicy

Splinter, April O'Neil, Casey Jones

Przywódca

Leonardo

Członkowie

Leonardo
Donatello
Michelangelo
Raphael

Wojownicze Żółwie Ninja (ang. Teenage Mutant Ninja Turtles, TMNT; w dosłownym tłumaczeniu Nastoletnie Zmutowane Żółwie Ninja) – grupa fikcyjnych postaci (superbohaterów), występujących w komiksach wydawnictwa Mirage Studios, a także wszelkich adaptacjach komiksów. Autorami postaci są Kevin Eastman i Peter Laird[1][2]. Pierwszą publikacją z ich udziałem był komiks Teenage Mutant Ninja Turtles vol.1 #1 (maj 1984)[3]. Wojownicze Żółwie Ninja powstały w listopadzie 1983 roku, kiedy to Eastman dla żartu narysował obrazek z dopiskiem Ninja Turtle, przedstawiający stojącego na kończynach tylnych żółwia, który nosił maskę i dzierżył nunczako[1][2]. Później Eastman rozwinął ten pomysł, rysując trzy kolejne żółwie, które wyposażone były w różnego rodzaju broń białą, jaką posługiwali się ninja[1]. Laird dodał wówczas do nazwy Teenage Mutant[1][2]. Twórcy z początku chcieli, by postacie nosiły imiona japońskie, jednak szybko odrzucili ten pomysł i każdemu z bohaterów nadali imiona włoskich malarzy i rzeźbiarzy renesansu: Leonardo (Leonardo da Vinci), Michelangelo (Michał Anioł), Donatello (Donatello) oraz Raphael (Rafael Santi)[1].

Wojownicze Żółwie Ninja to drużyna czterech żółwi, które w wyniku działania mutagenu przeobraziły się w antropomorficzne istoty o dużej inteligencji. Pod okiem ich sensei – antropomorficznego szczura o imieniu Splinter[a], zostali wyszkoleni w sztuce ninjutsu. Zamieszkując w odosobnieniu kanalizację burzową w Nowym Jorku, cztery żółwie stały się obrońcami miasta, toczącymi bój z pospolitymi przestępcami, mistrzami zbrodni, innymi mutantami lub najeźdźcami z kosmosu. Ich zawołaniem bojowym jest „Cowabunga!”. Ulubionym daniem żółwi jest pizza.

Szczyt popularności postaci przypadał na przełom lat 80. i 90. XX wieku. Na podstawie komiksów powstał szereg różnych adaptacji telewizyjnych oraz kinowych, jak również gier komputerowych i całej gamy innych towarów dystrybuowanych na bazie franczyzy. W Polsce komiksy z udziałem Wojowniczych Żółwi Ninja były wydawane przez nieistniejące już wydawnictwo TM-Semic (21 numerów) i Egmont (20 numerów + 16 książeczek).

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pewnego dnia dwóch, małych, bezdomnych chłopców – Yoshi i Mashimi – spotkało mężczyznę, który nazywał się Ancient One. Zaprosił ich do siebie do domu na obiad, po czym zaprzyjaźnił się z nimi. Adoptował ich. Uczył ich ninjutsu przez wiele lat. Ale po latach przyjaźń chłopców, którzy byli dla siebie jak bracia, została zachwiana przez dziewczynę – Tang Shen. Dziewczyna przychodziła do mistrza chłopców, żeby zajmować się domostwem. Mashimi i Yoshi zakochali się w niej. Tang Shen to zauważała, wolała Yoshiego. Mashimi nie mógł się z tym pogodzić. Pewnego wieczoru cała trójka wybrała się na spacer po mieście. Nagle zauważyli, że ninja atakują nieznajomego. Yoshi i Mashimi ruszyli na ratunek. Okazało się, że nieznajomym był Mortu, który zaproponował im dołączenie do Strażników. Jednak Ancient One nie zgadzał się na to, ale chłopcy i tak dołączyli do nich i musieli pokonać Shreddera Utromsa. Jednak podczas walki z nim, Mashimi przyłączył się do Shreddera i stał się jednym z Foot ninja. Pewnego wieczoru, gdy Yoshi wyszedł do Utromsów, Mashimi przyszedł do Tang Shen i ją zabił. Yoshi pomścił swą ukochaną i zamordował Mashimiego. Po Tang Shen Yoshiemu został tylko jej szczur, którego nazwał Splinter. Razem z Utromsami przybył do Nowego Jorku, gdzie założył szkołę sztuk walki. Jednak Shredder odnalazł Yoshiego i chciał wyciągnąć informacje o siedzibie Utromsów, ale Yoshi milczał, więc Shredder go zabił. Podczas walki klatka ze szczurem rozbiła się. Splinter był wolny. Był świadkiem, jak o mały włos ciężarówka nie przejechała niewidomego, ale podczas hamowania i nagłego skrętu spod plandeki wypadł pojemnik. Wypadając zbił trzymany przez chłopca słój z czterema żółwiami i razem z nimi wpadł do otwartej studzienki kanału. Pojemnik się rozbił, a zawarta w nim ciecz oblała żółwie. Splinter próbował zmyć ją z ich skorup i tym samym sam się nią umazał. Cała piątka zaczęła rosnąć i stawać się inteligentniejsza, aż w końcu zaczęli chodzić na dwóch nogach i mówić. Wtedy Splinter rozpoczął naukę, w ramach której uczył ich walki wręcz, posługiwania się bronią oraz skradania się. Znalazł pewnego razu książkę o renesansie, wybrał z niej imiona dla podopiecznych: Leonardo, Michelangelo, Donatello oraz Raphael. Z czasem stali się prawdziwymi ninja.

Bohaterowie

[edytuj | edytuj kod]
Shredder (cosplay)
  • Leonardo – honorowy żółw, przywódca czwórki. Zawsze stosuje się do kodeksu Bushidō. Jego bandana ma niebieski kolor. Jako broni używa dwóch katan.
  • Donatello – „mózg” grupy, wynalazca, mechanik. Kieruje się inteligencją i rozumem, zawsze myśli, zanim coś zrobi. Fioletowy to kolor bandany, którą nosi. Jego bronią jest kij .
  • Michelangelo – żółw z wielkim poczuciem humoru. Jego dziwaczne pomysły nie raz wpędziły go i jego przyjaciół w kłopoty. Ma pomarańczową bandanę i dwa nunchaku jako broń.
  • Raphael – impulsywny, waleczny i agresywny żółw. Zawsze idzie własną drogą i prawie nigdy nie zgadza się z innymi lecz w sezonie 3 zdejmuje maskę twardziela i czuwa nad Leonardem czekając kiedy się obudzi (po wygraniu z krangami wraca do dawnego stylu). Walczy dwoma sai i nosi czerwoną bandanę.
  • Splinter – honorowy szczur, sensei żółwi. Po odnalezieniu swych podopiecznych nauczył ich ninjutsu.
  • April O'Neil – przyjaciółka żółwi. Ma rude włosy i zielone oczy. Jest zakochana w Caseyu lecz nie przyznaje się do tego.
  • Casey Jones – przyjaciel żółwi. Często z nimi walczy. Nosi maskę hokeisty. Podkochuje się w April.
  • Shredder / Oroku Saki – Mistrz ninjutsu, główny przeciwnik Żółwi. Znając umiejętności Leonarda próbował przeciągnąć go na swoją stronę ofiarowując mu miecz wykonany z najczystszej stali. Zawsze chce przeciągnąć jakiegoś żółwia na ciemną stronę.
  • Rocksteady i Bebop – pomocnicy Shreddera, mutanci.
  • Krang – potwór z wymiaru X, (postać przypominająca mózg w ciele robota).

Kontrowersje

[edytuj | edytuj kod]

Autorom Wojowniczych Żółwi Ninja zarzuca się wzięcie części pomysłów z serii komiksów o Daredevilu wydawnictwa Marvel Comics[2]. Zwraca się uwagę na niektóre uderzające podobieństwa pomiędzy postaciami Kevina Eastmana i Petera Lairda a superbohaterem autorstwa Stana Lee: Sensei żółwi, szczur Splinter, jest aluzją do Sticka – mentora niewidomego Matta Murdocka[2]. Klan Stopy w serii Lairda i Eastmana to nawiązanie do innego klanu ninja z komiksów o Daredevilu, znanym jako The Hand[2]. Kolejną zbieżnością jest geneza Żółwi oraz Daredevila. W obu historiach istotną rolę odgrywa tajemnicza substancja. Natomiast okładka pierwszego numeru była parodią jednej okładek komiksu Ronin autorstwa innego znanego twórcy komiksów – Franka Millera[2].

W krajach Europy Zachodniej, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, emitowany od 1988 roku pierwszy serial animowany o przygodach postaci wzbudził pewne kontrowersje. Tyczyło się to przede wszystkim obecności w nim broni białej, która nie mogła być zbyt często pokazywana w telewizyjnych produkcjach dla dzieci[1]. Szczególnie dotyczyło to scen z udziałem Michelangelo, gdyż używane przez niego nunczako jest w Wielkiej Brytanii objęte zakazami[1]. Na dodatek nazwa serialu została zmieniona na Teenage Mutant Hero Turtles, ponieważ słowo „ninja” miało zdaniem cenzury zbyt brutalną konotację[1].

Adaptacje

[edytuj | edytuj kod]

Seriale animowane

[edytuj | edytuj kod]

Filmy animowane

[edytuj | edytuj kod]

Seriale aktorskie

[edytuj | edytuj kod]

Filmy aktorskie

[edytuj | edytuj kod]
  1. Słowo splinter oznacza w języku angielskim drzazgę lub zadrę.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h Rob Lammle: The Complete History of Teenage Mutant Ninja Turtles. Mental Floss, 3 maja 2014. [dostęp 2014-08-11]. (ang.).
  2. a b c d e f g Robert Skowroński: Cowabunga i do przodu. Historia Źółwi Ninja. Onet.pl, 01 sierpnia 2014. [dostęp 2014-08-29]. (pol.).
  3. Chad Polenz: Remembering the ORIGINAL Teenage Mutant Ninja Turtles (part 1 in a series). Blogs - Times Union, 3 kwietnia 2014. [dostęp 2014-08-11]. (ang.).

Linki zewnętrzne i cytaty

[edytuj | edytuj kod]