Nick Bollettieri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nick Bollettieri
Ilustracja
Nick Bollettieri udzielający wywiadu podczas US Open 2006
Data i miejsce urodzenia

31 lipca 1931
Pelham

Data i miejsce śmierci

4 grudnia 2022
Bradenton

Narodowość

amerykańska

Nick Bollettieri, właściwie Nicholas James Bollettieri (ur. 31 lipca 1931 w Pelham, zm. 4 grudnia 2022 w Bradenton[1]) – amerykański trener i nauczyciel tenisa ziemnego, którego wychowankami byli m.in. liderzy rankingów: Andre Agassi, Boris Becker, Jim Courier, Marcelo Ríos, Martina Hingis, Jelena Janković, Monica Seles, Marija Szarapowa, Venus i Serena Williams. Pracował także m.in. z: Tommym Haasem, Anną Kurnikową, Jimmym Ariasem i Nicole Vaidišovą[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był absolwentem Spring Hill College w Mobile w stanie Alabama (rocznik 1953), z licencjatem w filozofii. Po odbyciu służby wojskowej w United States Army, gdzie awansował na porucznika (First Lieutenant), w 1956 podjął się instruktażu tenisa ziemnego, przerywając permanentnie studia prawnicze na Uniwersytecie Miami. Pierwszymi wychowankami Bollettieriego byli m.in. Sheryl Smith i Brian Gottfried. Założył swoją pierwszą szkołę tenisową przy prywatnym liceum z internatem, Wayland Academy, w Beaver Dam w stanie Wisconsin.

Był odpowiedzialny za tenis w Dorado Beach Hotel w Portoryko w latach 70., gdy hotel był stowarzyszony w sieci Rockefeller. Jego trenerem-asystentem tamże był Julio Moros, długoletni współpracownik jeszcze w późniejszej Szkole Tenisowej w Bradenton na Florydzie. Ten okres w Dorado nie zaowocował światowej klasy wychowankami, chociaż Boris Becker gościł w hotelu i zagrał mecz charytatywny w pobliskim Cerromar Beach Hotel, siostrzanym obiekcie Dorado Beach Hotel.

Przenosząc się do Longboat Key na Florydzie w 1977, Bollettieri pracował jako instruktor dla Colony Beach and Tennis Resort. W 1981 założył Szkołę Tenisową Nicka Bollettieriego (Nick Bollettieri Tennis Academy) w Bradenton na Florydzie, na 40-akrowej działce (161 874 m²) na obszarze wiejskim hrabstwa Manatee na zachodnim brzegu Florydy (Zatoka Meksykańska), ok. 80 km (50 mil) na południe od centrum miasta Tampa. W 1987 Szkołę Tenisową przejęła firma IMG, lecz Bollettieri nadal odgrywał ważną rolę w rozwoju szkoły i nauczaniu.

Bollettieri uczył i udzielał się publicznie jako mówca, w tym celu podróżował międzynarodowo. Był redaktorem ds. instrukcji czasopisma „Tennis Magazine”. Napisał i nakładem wydawnictwa HarperCollins wydał autobiografię pt. My Aces, My Faults, wspólnie z redaktorem sportowym i pisarzem Dickiem Schaapem (1934-2001).

W 2004 wraz z żoną Cindi założył Camp Kaizen, pięciotygodniowy obóz treningowy na zasadzie non-profit dla dziewcząt w wieku od 9 do 14 lat z nadwagą.

W 2014 został przyjęty do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.

Ożenił się z Cindi (Eaton) Bollettieri 22 kwietnia 2004. Miał pięcioro dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Greg Garber: Nick Bollettieri and a baseline of greatness. Women’s Tennis Association, 2022-12-05. [dostęp 2022-12-05]. (ang.).
  2. Nicholas J. „Nick” Bollettieri. [w:] Bio [on-line]. nickbollettieri.com. [dostęp 2013-06-16]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]