Norwegia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Norwegia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912
Norwegia
Kod MKOl NOR
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1912
Sztokholm
Liczba zawodników 191 w 58 konkurencjach w 14 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 8.
Złoto
4
Srebro
1
Brąz
4
Razem
9

Norwegia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912 w Sztokholmie reprezentowana była przez 191 sportowców – w tym dwie kobiety.

Zdobyte medale[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Dyscyplina sportowa Konkurencja
Gold medal-2008OB.svg Złoto Isak Abrahamsen, Hans Beyer, Hartmann Bjornsen, Alfred Engelsen, Bjarne Johnsen, Sigurd Jorgensen, Knud Leonard Knudsen, Alf Lie, Rolf Lie, Tor Lund, Petter Martinsen, Per Mathiesen, Jacob Opdahl, Nils Opdahl, Bjarne Pettersen, Frithjof Salen, Oistein Schirmer, Georg Selenius, Sigvard Sivertsen, Robert Sjursen, Einar Strom, Gabriel Thorstensen, Thomas Thorstensen, Nils Voss Gimnastyka Ćwiczenia wolne drużynowo
Gold medal-2008OB.svg Złoto

Thomas Aass
Andreas Brecke
Torleiv Corneliussen
Thoralf Glad
Christian Jebe

Żeglarstwo Klasa 8 metrów
Gold medal-2008OB.svg Złoto

Johan Anker
Nils Bertelsen
Eilert Falch-Lund
Halfdan Hansen
Magnus Konow
Arnfinn Heje
Alfred Larsen
Petter Larsen
Christian Staib
Carl Thaulow

Żeglarstwo Klasa 12 metrów
Gold medal-2008OB.svg Złoto

Ferdinand Bie

Lekkoatletyka Pięciobój
Silver medal-2008OB.svg Srebro

Gudbrand Skatteboe, Ole Sæther, Østen Østensen, Albert Helgerud, Olaf Sæther, Einar Liberg

Strzelectwo Karabin dowolny drużynowo
Bronze medal-2008OB.svg Brąz Arthur Amundsen, Jørgen Andersen, Trygve Bøyesen, Georg Brustad, Conrad Christensen, Oscar Engelstad,Marius Eriksen, Axel Henry Hansen, Petter Hol, Eugen Ingebretsen, Olaf Ingebretsen, Olof Jacobsen, Erling Jensen, Thor Jensen, Frithjof Olsen, Oscar Olstad, Edvin Paulsen, Carl Alfred Pedersen, Paul Pedersen, Rolf Robach, Sigurd Smebye, Torleif Torkildsen Gimnastyka Ćwiczenia z przyrządem drużynowo
Bronze medal-2008OB.svg Brąz Claus Høyer, Reidar Holter, Magnus Herseth, Frithjof Olstad, Olav Bjørnstad Wioślarstwo Czwórka z sternikiem – łodzie z takielunkiem
Bronze medal-2008OB.svg Brąz Engebret Skogen Strzelectwo Karabin wojskowy 300 metrów z trzech pozycji
Bronze medal-2008OB.svg Brąz Molla Bjurstedt Tenis ziemny Kobiety gra pojedyncza na zewnątrz

Skład kadry[edytuj | edytuj kod]

Gymnastics (artistic) pictogram.svg Gimnastyka[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Finał
Wynik Miejsce
Isak Abrahamsen, Hans Beyer, Hartman Bjørnson, Alfred Engelsen, Bjarne Johnsen, Sigurd Jørgensen, Knud Knudsen, Alf Lie, Rolf Lie, Tor Lund, Petter Martinsen, Per Mathisen, Jacob Opdahl, Nils Opdahl, Bjarne Pettersen, Frithjof Sælen, Øistein Schirmer, Georg Selenius, Sigvard Sivertsen, Robert Sjursen, Einar Strøm, Gabriel Thorstensen, Thomas Thorstensen, Nils Voss wielobój drużynowo w systemie wolnym 114,25 Gold medal.svg
Arthur Amundsen, Jørgen Andersen, Trygve Bøyesen, Georg Brustad, Conrad Christensen, Oscar Engelstad, Marius Eriksen, Aksel Hansen, Peter Hol, Eugen Ingebretsen, Olaf Ingebrigtsen, Olaf Jacobsen, Erling Jensen, Thor Jensen, Frithjof Olsen, Oscar Olstad, Edvin Paulsen, Carl Alfred Pedersen, Paul Pedersen, Realf Robach, Sigurd Smebye, Torleif Torkildsen wielobój drużynowo system szwedzki 857,21 Bronze medal.svg

Equestrian pictogram.svg Jeździectwo[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik Koń Finał
Wynik Poz.
Ujeżdżenie indywidualnie Jens Falkenberg King 103 15.
Konkurencja Zawodnik Koń Finał
Punkty karne Zdobyte punkty Miejsce
Skoki indywidualnie Karl Kildal Garcia 22 168 24.
Jørgen Jensen Jossy 25 165 26.
Jens Falkenberg Florida 29 161 28.

Cycling (road) pictogram.svg Kolarstwo[edytuj | edytuj kod]

Kolarstwo szosowe[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Czas Pozycja
Birgir Andreassen jazda indywidualna na czas (m) 11:20:14,6 14.
Paul Henrichsen 11:55:23,2 47.
Anton Hansen 12:21:23,7 65.
Carl Gulbrandsen Nie ukończył wyścigu
Carl Olsen Nie ukończył wyścigu
Martin Sæterhaug Nie ukończył wyścigu
Birgir Andreassen
Paul Henrichsen
Anton Hansen[1]
jazda drużynowa na czas (m) Nie sklasyfikowani

Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje biegowe

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Półfinał Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce
100 m Herman Sotaaen b.d 3. Nie awansował
Alexander Pedersen b.d 3. Nie awansował
200 m Herman Sotaaen b.d 3. Nie awansował
400 m Ole Jacob Pedersen 51,6 2. b.d 5. Nie awansował
Alexander Pedersen Dyskwalifikacja Nie awansował
800 m Jacob Pedersen b.d 3. Nie awansował
Oscar Larsen b.d 3. Nie awansował
1500 m Jacob Pedersen b.d 4. Nie awansował
Oscar Larsen b.d 4. Nie awansował
110 m przez płotki Ferdinand Bie 16,2 1. 15,8 3. Nie awansował
bieg przełajowy Olaf Hovdenak 50:40,8 19.
Parelius Finnerud 51:16,2 20.
Johannes Andersen 51:47,4 22.
Nils Dahl Nie ukończył biegu
bieg przełajowy drużynowo Olaf Hovdenak
Parelius Finnerud
Johannes Andersen
61 4.
maraton Axel Simonsen 3:04:59,4 23.
Otto Osen 3:36:35,2 34.
Oscar Fonbæk nie ukończył biegu

Konkurencje techniczne

Zawodnik Konkurencja Finał
Wynik Miejsce
Ferdinand Bie skok w dal 6,75 11.
Nils Fixdal 6,71 13.
Erling Vinne trójskok 14,14 4.
Edvard Larsen 14,06 6.
Nils Fixdal 13,96 8.
Otto Monsen skok wzwyż 1,75 13.
Gerhard Meling 1,75 13.
Ole Aarnæs 1,75 13.
Birger Brodtkorb skok w dal z miejsca 3,05 12.
skok wzwyż z miejsca 1,40 13.
Arne Halse rzut oszczepem 51,98 7.
Daniel Johansen 47,61 12.
Arne Halse rzut oszczepem oburącz 96,92 5.
Daniel Johansen 92,82 7.
Zawodnik Konkurencje Wyniki Punkty Miejsce
Ferdinand Bie pięciobój skok w dal 6,85 2 2.
rzut oszczepam 46,45 4 4.
Bieg na 200 m 23,5 7 7.
rzut dyskiem 31,79 4 4.
Bieg na 1500 m 5:07,8 6 6.
Finał 21 Gold medal.svg
dziesięciobój bieg 100 m 11,7 785,8 12.
skok w dal 6,69 806,45 4.
pchnięcie kulą 10,20 540 16.
skok wzwyż 1,65 650 13.
bieg 400 m 53,2 819,52 6.
rzut dyskiem 31,65 627,22 9.
bieg na 110 m przez płotki 16,4 867,0 4.
skok o tyczce 2,90 562,6 10.
rzut oszczepem 48,52 826,475 2.
bieg na 1500 m Nie stanął na starcie
Finał Nie ukończył konkurencji

Modern pentathlon pictogram.svg Pięciobój nowoczesny[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Strzelanie Pływanie Szermierka Jazda konna Bieg przełajowy Suma punktów Pozycja
Wynik M. Punkty Czas M. Punkty Wygrane M. Punkty Kary M. Punkty Czas M. Punkty
Carl Paaske idywidualnie 147 19. 19 6:49,2 16. 16 13 14. 14 0 14. 14 21:19,8 8. 8 71 13.
Henrik Norby 110 27. 27 7:48,6 21. 21 14 12. 12 Dyskwalifikacja Nie ukończył konkurencji

Football pictogram.svg Piłka nożna[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja mężczyzn

Reprezentacja Norwegii w turnieju olimpijskim rozpoczęła od ćwierćfinału w którym uległa reprezentacji Danii. W turnieju pocieszania reprezentacja Norwegii w pierwszej rundzie uległa reprezentacji Cesarstwa Austrii. Ostatecznie reprezentacja Norwegii została sklasyfikowana na 11. miejscu.

Ćwierćfinał[edytuj | edytuj kod]

30 czerwca 1912
16:30
Dania  7 : 0
(3:0)
 Norwegia Idrottsplats Råsunda, Solna  
Anthon Olsen Gol 4'70'88'
Vilhelm Wolfhagen Gol 25'
Nils Middelboe Gol 37'
Sophus Nielsen Gol 60'85'
Widzów: 700
Sędzia: Szwecja Ruben Gelbord

Turniej pocieszenia (dla drużyn, które odpadły)[edytuj | edytuj kod]

I runda turnieju[edytuj | edytuj kod]

1 lipca 1912
11:00
Austria Cesarstwo Austrii 1 : 0
(1:0)
 Norwegia Sportplats, Traneberg  
Leopold Grundwald Gol 2' Widzów: 200
Sędzia: Szwecja Per Sjöblom

Swimming pictogram.svg Pływanie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Ćwierćfinał Półfinał Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
100 m dowolnym John Johnsen 1:19,2 4. Nie aweansował
400 m dowolnym 6:14,4 2. b.d 6. Nie awansował
1500 m dowolnym 25:45,6 3. Nie awansował
Herbert Wetter Nie ukończył wyścigu Nie awansował
100 m grzbietowym Harry Svendsen 1:47,2 3. nie awansował
John Johnsen 1:34,20 4. Nie awansował
200 m klasycznym Audun Rusten Dyskwalifikacja Nie awansował

Kobiety

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Półfinał Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
100 m dowolnym Aagot Normann b.d 6. Nie awansowała

Diving pictogram.svg Skoki do wody[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Półfinał Finał
Wynik Pozycja Wynik Pozycja Wynik Pozycja
wieża 10 m Nils Tvedt 31,7 5. Nie awansował
Sigvard Andersen 28,6 7. Nie awansował
Alfred Engelsen 28,3 7. Nie awansował
skoki standard i dowolne Sigvard Andersen 56,40 5. Nie awansował

Shooting pictogram.svg Strzelectwo[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik Finał
Wynik Pozycja
karabin dowolny 600 m Ole Degnæs 84 17.
Arne Sunde 80 30.
Hans Nordvik 79 35.
Gudbrand Skatteboe 77 40.
Thomas Refsum 76 41.
Ragnvald Maseng 73 55.
Ole Jensen 73 56.
Paul Vighals 72 57.
Ole Sæther 70 60.
Søren Christensen Bough 40 82.
Alfred Thielemann 57 75.
Albert Helgerud 74 47.
karabin wojskowy trzy pozycje 300 m Engebret Skogen 95 Bronze medal.svg
Julius Braathe 88 15.
Mathias Glomnes 82 35.
Johannes Jordell 80 41.
Arne Sunde 80 44.
Albert Helgerud 75 55.
Herman Skjerven 71 62.
Alfred Thielemann 62 76.
Ole Bjerke 61 80.
Johannes Espelund 60 81.
Birger Lie 59 82.
Carl Veidahl 40 89.
karabin wojskowy drużynowo Ole Degnæs
Arne Sunde
Ole Jensen
Hans Nordvik
Olaf Husby
Mathias Glomnes
1473 6.
karabin dowolny 3 pozycje Gudbrand Skatteboe 956 5.
Albert Helgerud 952 7.
Ole Sæther 941 9.
Einar Liberg 921 15.
Olaf Sæther 914 18.
Paul Vighals 911 22.
Østen Østensen 911 23.
Thomas Refsum 905 26.
Olaf Husby 905 27.
Julius Braathe 900 29.
Arne Sunde 900 30.
Engebret Skogen 899 31.
karabin dowolny 3 pozycje drużynowo Gudbrand Skatteboe
Ole Sæther
Østen Østensen
Albert Helgerud
Olaf Sæther
Einar Liberg
5602 Silver medal.svg
karabin małokalibrowy dowolna pozycja 50 m Arne Sunde 176 30.
Johannes Jordell 172 35.
Ragnvald Maseng 156 40.
trap indywidualnie Frantz Rosenberg 81 23.
Carsten Henrik Bruun 74 27.
Alfred Stabell 3 61.

Fencing pictogram.svg Szermierka[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik 1 runda 2 runda Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik
szpada indywidualnie Hans Bergsland Grecja Konstantinos Kotzias
Monarchia Habsburgów Arthur Griez
Belgia Léon Tom
Imperium Rosyjskie Wladimir Keiser
Portugalia Fernando Correia
Czechy (kraina) Vilém Tvrzský
Nie awansował
Severin Finne Czechy (kraina) Vilém Goppold Jr.
Szwecja Einar Sörensen
Stany Zjednoczone Sherman Hall
Holandia George van Rossem
Imperium Rosyjskie Wladimir de Sarnawskij
Grecja Georgios Petropoulos
Wielka Brytania Robert Montgomerie
Holandia Jan de Beaufort
Monarchia Habsburgów Arthur Griez
Belgia Paul Anspach
Nie awansował
Christopher von Tangen Czechy (kraina) Zdeněk Vávra
Imperium Rosyjskie Gawriil Bertrain
Stany Zjednoczone George Breed
P
P
P
Nie awansował
Bjarne Eriksen Wielka Brytania Edgar Seligman
Czechy (kraina) Miloš Klika
Belgia Jacques Ochs
Imperium Rosyjskie Leonid Martuczew
P
P
P
W
Nie awansował
Lars Aas Belgia Philippe Le Hardy
Wielka Brytania Martin Holt
Stany Zjednoczone Alfred Sauer
Czechy (kraina) Josef Javůrek
Holandia Albertus Perk
Związek Południowej Afryki Walter Gate
Czechy (kraina) František Kříž
Wielka Brytania Edgar Amphlett
Dania Einar Levison
Cesarstwo Niemieckie Hans Thomson
Belgia Jacques Ochs
Nie awansował
Harald Platou Wielka Brytania Robert Montgomerie
Czechy (kraina) František Kříž
Cesarstwo Niemieckie Heinrich Schrader
Stany Zjednoczone Marc Larimer
Belgia Orphile de Montigny
Nie awansował
Sigurd Mathiesen Wielka Brytania Arthur Everitt
Belgia Victor Boin
Stany Zjednoczone Graeme Hammond
Wikiprojekt:Szablony flag Jacob van Geuns
Szwecja Einar Sörensen
Wielka Brytania Gerald Ames
Grecja Petros Manos
Stany Zjednoczone George Breed
Cesarstwo Niemieckie Emil Schön
Nie awansował
szpada drużynowo Hans Bergsland
Severin Finne
Lars Aas
Christopher von Tangen
 Bohemia
 Szwecja
P
P
Nie awansowali
floret indywidualnie Lars Aas Zjednoczone Królestwo Włoch Francesco Pietrasanta
Grecja Sotirios Notaris
Belgia Orphile de Montigny
Wielka Brytania Ernest Stenson-Cooke
Stany Zjednoczone John MacLaughlin
Imperium Rosyjskie Nikołaj Goredeckij
Nie awansował
Christopher von Tangen Szwecja Carl Hjorth
Wielka Brytania Robert Montgomerie
Dania Oluf Berntsen
Imperium Rosyjskie Leonid Martuczew
Belgia Paul Anspach
Cesarstwo Austrii Reinhold Trampler
Nie awansował
Bjarne Eriksen Belgia Henri Anspach
Cesarstwo Austrii Richard Verderber
Holandia Adrianus de Jong
Imperium Rosyjskie Anatolij Żakowlew
Sułtanat Egiptu Ahmed Mohamed Hassanein
Królestwo Węgier Lázsló Berty
Cesarstwo Niemieckie Emil Schön
Belgia Paul Anspach
Dania Einar Levison
Belgia Jacques Ochs
Nie awansował

Tennis pictogram.svg Tenis ziemny[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik 1 runda 2 runda 3 runda Ćwierćfinały Półfinały Finał Miejsce
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Singiel (m) Herman Bjørklund Cesarstwo Niemieckie Oscar Kreuzer
P 0:3
(0:6,0:6,1:6)
Nie awansował 31.
Willem Stibolt Czechy (kraina) Josef Šebek
P 0:3
(1:6,3:6,0:6)
Nie awansował 17.
Conrad Langaard Francja Albert Canet
P 0:3
(3:6,0:6,1:6)
Nie awansował 31.
Richard Peterson Cesarstwo Austrii Ludwig von Salm
P 0:3
(1:6,5:7,3:6)
Nie awansował 31.
Trygve Smith Szwecja Wollmar Boström
P 0:3
(2:6,4:6,1:6)
Nie awansował 31.
debel (m) Trygve Smith
Herman Bjørklund
Cesarstwo Austrii Arthur Zborzil
Cesarstwo Austrii Felix Pipes
P 0:3
(0:6,2:6,0:6)
Nie awansowali 15.
Bjarne Angell
Willem Stibolt
Czechy (kraina) Ladislav Žemla
Czechy (kraina) Jaroslav Just
P 0:3
(1:6,2:6,0:6)
Nie awansowali 15.
Richard Peterson
Conrad Langaard
Czechy (kraina) Ladislav Žemla
Czechy (kraina) Jaroslav Just
P 0:3
(1:6,2:6,4:6)
Nie awansowali 9.
singiel (k) Molla Bjurstedt wolny los Francja Marguerite Broquedis
P 1:2
(3:6,6:2,4:6)
Szwecja Edith Arnheim
W 2:0
(6:2,6:2)
Bronze medal.svg
mikst Molla Bjurstedt
Conrad Langaard
Szwecja Annie Holmström
Szwecja Thorsten Grönfors
P 1:2
(4:6,6:4,5:7)
Nie awansowali 5.

Rowing pictogram.svg Wioślarstwo[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik Runda 1 Ćwierćfinał Pólfinał Finał Pozycja
Czas M. Czas M. Czas M. Czas M.
Czwórka ze sternikiem Henry Larsen
Mathias Torstensen
Theodor Klem
Håkon Tønsager
Ejnar Tønsager
7:15,0 1. 7:05,5 1. 7:05,0 2. Nie awansowali Bronze medal.svg
Øyvin Davidsen
Leif Rode
Theodor Schjøth
Olaf Dahll
Einar Eriksen
7:27,4 1. b.d 2. Nie awansowali
Czwórka ze sternikiem (łodzie z takielunkiem) Gunnar Grantz
Olaf Solberg
Gustav Hæhre
Hannibal Fegth
John Bjørnstad
b.d 2. Nie aansowali
Claus Høyer
Reidar Holter
Magnus Herseth
Frithjof Olstad
Olav Bjørnstad
8:03,0 1. b.d 2. Nie awansowali Bronze medal.svg
ósemka Einar Sommerfelt
Thomas Høie
Harald Herolfson
Olaf Solberg
Gustav Hæhre
Hannibal Fegth
Gunnar Grantz
Otto Krogh
John Bjørnstad
b.d 2. Nie awansowali

Wrestling pictogram.svg Zapasy[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Runda 5 Runda 6 Runda 7 Finał Miejsce
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
styl klasyczny waga piórkowa Mikael Hestdahl Szwecja Bruno Åkesson
W
Szwecja Erik Öberg
p
Wielkie Księstwo Finlandii Hjalmar Lehmusvirta
p
Nie awansował
Kristian Arneson Czechy (kraina) Josef Beránek
W
Imperium Rosyjskie Paweł Pawłowicz
p
Szwecja Arvid Beckman
p
Nie awansował
Ragnvald Gullaksen Szwecja Ewald Persson
W
Szwecja Arvid Beckman
p
Wielkie Księstwo Finlandii Otto Lasanen
p
Nie awansował
styl klasyczny waga lekka Herbrand Lofthus Francja Raymond Cabal
W
Cesarstwo Niemieckie Andreas Dumrauf
W
Szwecja Johan Nilsson
p
Cesarstwo Niemieckie Ludwig Saeurhöfer
W
Szwecja Edvin Mattiasson
p
Nie awansował
Thorbjørn Frydenlund Cesarstwo Austrii Viktor Fischer
p
Szwecja Gottfrid Svenson
p
Nie awansował
Richard Frydenlund Wielka Brytania William Lupton
W
Wielka Brytania William Ruff
W
Czechy (kraina) Jan Balej
p
Wielkie Księstwo Finlandii Johan Salonen
p
Nie awansował
Thorvald Olsen Wielkie Księstwo Finlandii David Kolehmainen
p
Wielkie Księstwo Finlandii Aatami Tanttu
p
Nie awansował
styl klasyczny waga półciężka Ansgar Løvold Wielkie Księstwo Finlandii Karl Lind
p
Cesarstwo Austrii Karl Barl
p
Nie awansował

Sailing pictogram.svg Żeglarstwo[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Wyścig Punkty Finałowa pozycja
Wyścig I
miejsce
Wyścig II
miejsce
Edvart Christensen
Hans Christiansen
Eigil Christiansen
klasa 6 metrów 5. 5. 0 5.
Thoralf Glad
Thomas Aass
Andreas Brecke
Torleiv Corneliussen
Christian Jebe
klasa 8 metrów 1. 1. 14 Gold medal.svg
Johan Anker
Nils Bertelsen
Eilert Falch-Lund
Halfdan Hansen
Magnus Konow
Arnfinn Heje
Alfred Larsen
Petter Larsen
Christian Staib
Carl Thaulow
klasa 12 metrów 1. 1. 14 Gold medal.svg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyścig ukończyło tylko 3 zawodników.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]