Operacja Bodenplatte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja Bodenplatte
II wojna światowa, front zachodni, część ofensywy w Ardenach
Ilustracja
Zniszczone P-47 na lotnisku Metz-Frescaty
Czas 1 stycznia 1945
Miejsce Holandia, Belgia i Francja
Terytorium Europa Zachodnia
Wynik taktyczne zwycięstwo Niemców
strategiczne zwycięstwo aliantów
Strony konfliktu
 Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
 Kanada
 II Rzeczpospolita
 Nowa Zelandia
 III Rzesza
Dowódcy
Wielka Brytania Arthur Coningham
Stany Zjednoczone Jimmy Doolittle
Stany Zjednoczone Hoyt Vandenberg
III Rzesza Werner Kreipe
III Rzesza Joseph Schmid
III Rzesza Dietrich Peltz
III Rzesza Gotthard Handrick
Siły
Wielka Brytania Second Tactical Air Force
Stany Zjednoczone Eighth Air Force
Stany Zjednoczone Ninth Air Force
III Rzesza II Korpus Myśliwski
III Rzesza 3. Dywizja Myśliwska
III Rzesza 5. Dywizja Myśliwska
Straty
465 samolotów straconych 304 samoloty stracone
brak współrzędnych

Operacja Bodenplatteoperacja wojskowa przeprowadzona 1 stycznia 1945 roku, będąca próbą niemieckiego lotnictwa, Luftwaffe, zadania alianckim oddziałom lotniczym zgrupowanym na lotniskach w Belgii i Holandii dotkliwych strat i wyeliminowania ich z dalszej walki. Celem operacji było także wsparcie ofensywy w Ardenach.

Operację zamierzano przeprowadzić już 16 grudnia 1944 roku w dniu rozpoczęciu ofensywy w Ardenach, ale fatalna pogoda uniemożliwiła to. Planowano zaatakować z zaskoczenia 17 alianckich baz lotniczych w Belgii, Holandii i Francji oraz zniszczyć jak najwięcej samolotów, hangarów oraz magazynów i lotnisk. Do przeprowadzenia ofensywy włączono wszystkie dostępne niemieckie siły lotnicze. Niemieckie zgrupowania lotnicze składające się m.in. z Junkersów Ju 188 i Ju 88 zostały włączone do walki, ale największą rolę podczas ataku odegrały myśliwce Messerschmitt Bf 109 i Focke-Wulf Fw 190. Razem do przeprowadzenia operacji „Bodenplatte” Niemcy przygotowali 1035 samolotów.

Podczas operacji uszkodzonych lub zniszczonych zostało 465 alianckich samolotów, z czego 70 w powietrzu. Większość lotnisk, które zostały zaatakowane nie mogły zostać wykorzystane bojowo przez ok. dwa tygodnie. Luftwaffe straciła 304 samoloty, z czego 62 w walkach powietrznych, 84 z powodu ostrzału alianckiej artylerii przeciwlotniczej, a nie mniej niż 84 samoloty zostały zestrzelone przez pomyłkę przez własną artylerię przeciwlotniczą (niemieccy dowódcy oddziałów artylerii przeciwlotniczej nie wiedzieli o ofensywie, więc uznawali niemieckie samoloty za alianckie). Niemieckie straty wśród doświadczonych pilotów i dowódców były znaczne.

Operacja „Bodenplatte” była krótkotrwałym taktycznym zwycięstwem Niemców, ponieważ alianckie lotnictwo poniosło dość duże straty na pewien czas. Jednak na dłuższą metę operacja była strategiczną porażką, bowiem ostatnia ofensywa Luftwaffe zakończyła się bez uzyskania rozstrzygającego zwycięstwa, a siły alianckie były w stanie dość szybko uzupełnić swoje straty.

Galeria[edytuj | edytuj kod]