Operacja Varsity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja Varsity
II wojna światowa, front zachodni, część operacji Plunder
Ilustracja
Desant spadochronowy z samolotów C-47
Czas 24 marca 1945
Miejsce Zagłębie Ruhry
Terytorium Niemcy
Przyczyna dążenia aliantów do szybkiego zajęcia Zagłębia Ruhry
Wynik zwycięstwo aliantów
Strony konfliktu
 Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
 Kanada
 III Rzesza
Dowódcy
Bernard Law Montgomery
Matthew B. Ridgway
Eric Bols
Günther Blumentritt
Siły
16 870 żołnierzy 8000 żołnierzy
Straty
2378 – 2700 żołnierzy
72 samoloty stracone
3500 pojmanych
Położenie na mapie Rzeszy Niemieckiej
Mapa lokalizacyjna Rzeszy Niemieckiej
miejsce bitwy
miejsce bitwy
51°39′31″N 6°37′04″E/51,658611 6,617778

Operacja Varsityamerykańsko-brytyjsko-kanadyjska operacja powietrznodesantowa przeprowadzona 24 marca 1945 nad Zagłębiem Ruhry.

W operacji wzięło udział ponad 16 000 spadochroniarzy i kilka tysięcy samolotów, co daje jej status największej w historii operacji powietrznodesantowej, która była przeprowadzona w ciągu jednego dnia i w jednym miejscu.

Varsity stanowiła część operacji Plunder, akcji mającej na celu przekroczenie Renu przez 21. Grupę Armii marszałka Bernarda Montgomery’ego. Varsity miała pomóc jego jednostce przekroczyć rzekę na wysokości Zagłębia Ruhry, konkretnie miast Hamminkeln i Wesel.

Samoloty C-47 Dakota i szybowce CG-4 na lotnisku tuż przed startem, 24 marca 1945 roku

Brytyjska 6. Dywizja Powietrznodesantowa została zobowiązana do zdobycia miast Schnappenberg i Hamminkeln oraz większości powierzchni lesistych wzgórz Diersfordter Wald, a także zabezpieczenia trzech mostów na rzece Issel.

Świeżo sformowana amerykańska 17. Dywizja Powietrznodesantowa miała zdobyć miasto Diersfordt i resztę Diersfordter Wald.

Obie dywizje wykonały wszystkie swoje zadania w ciągu jednego dnia i utrzymały zdobyte tereny aż do przybycia jednostek 21. Grupy Armii, a następnie wzięły udział ofensywie na północne Niemcy.

W operacja wzięły udział także jednostki szybowcowe – głównie 194. Pułk Piechoty Szybowcowej i 6. Brygada Szybowcowa.

Jednostki powietrznodesantowe były transportowane samolotami C-47 i nowymi C-46. Utracono 44 samoloty, uszkodzone zostały 332.

Jednostki niemieckie walczące przeciwko aliantom w operacji Varsity składały się m.in. z oddziałów Volkssturmu i elementów 116. Dywizji Pancernej oraz 7. i 8. Dywizji Strzelców Spadochronowych.

Pomimo kilku błędów, operacja zakończyła się sukcesem, zarówno jeśli chodzi o uchwycenie mostów na Renie, jak i zabezpieczenie miast, które mogłyby zostać wykorzystane przez Niemców do opóźnienia ataku brytyjskich sił lądowych. Dwie dywizje powietrznodesantowe poniosły ponad 2000 ofiar, ale do niewoli dostało się około 3000 żołnierzy niemieckich. Varsity była ostatnią przeprowadzoną na szeroką skalę operacją powietrznodesantową aliantów podczas II wojny światowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]