Order Gwiazdy Solidarności Włoskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Order Gwiazdy Solidarności Włoskiej (wł. Ordine della Stella della Solidarietà Italiana – OSSI) – odznaczenie Republiki Włoskiej, nadawane w latach 19472011.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ten pierwszy order Republiki Włoskiej został ustanowiony 27 stycznia 1947 i otrzymał statuty 20 stycznia 1949 roku. W 1946 Włochy przestały być monarchią, popularne i masowo nadawane ordery dynastii sabaudzkiej – jak np. Order Korony Włoch – przestały być przyznawane, stając się orderami domowymi wygnanej dynastii, i zaistniała potrzeba stworzenia republikańskiego odznaczenia w celu nagradzania przede wszystkim cudzoziemców, w tym wielu Włochów na emigracji, którzy zaangażowali się w dzieło odbudowy zniszczonego wojną kraju. Wielkim Mistrzem jest każdorazowy Prezydent Republiki. Order otrzymał trzy klasy:

  • Wielki Oficer (Grande ufficiale)
  • Komandor (Commendatore)
  • Kawaler (Cavaliere).

Posiadacze pierwszej klasy noszą oznakę w formie gwiazdy na piersi, druga klasa noszona jest na szyi, a trzecia na wstążce na lewej piersi.

3 lutego 2011 trzyklasowy Order Gwiazdy Solidarności Włoskiej został zastąpiony przez pięcioklasowy Order Gwiazdy Włoch[1].

Insygnia w latach 1947–2001[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy model to wykonana w brązie pięcioramienna gwiazda z promieniami między ramionami. W medalionie środkowym awersu znajduje się relief z grupą postaci, symbolizujących uczynki Dobrego Samarytanina, w medalionie rewersu napis "Anno MCMXLVIII Stella della Solidarietà Italiana". Oznaka III. klasy nie posiadała promieni między ramionami. Wstążka orderu była zielona z obustronnymi czerwono-białymi bordiurami. Jako zawieszka II i III klasy służył wieniec laurowy.

Ord.StellaSolidarietàItaliana-1°decreto.PNG
Baretki
OSSIbis3.png
Kawaler
OSSIbis2.png
Komandor
OSSIbis1.png
Wielki Oficer

Insygnia w latach 2001–2011[edytuj | edytuj kod]

Nowe insygnia to emaliowana na biało czteroramienna gwiazda z czterema zielonymi szpicami między jej ramionami, ze złotym medalionem ze sceną Dobrego Samarytanina pośrodku, otoczonym złotym napisem "Solidarietà Italiana" w niebieskim polu. Gwiazda jest nałożona na złoty wieniec laurowy. I. klasa otrzymała jako insygnium dużą srebrną, 16-promienną gwiazdę z nałożonym na nią medalionem awersu. Wstążka została zmieniona na czerwoną z biało-zielonymi bordiurami. Zawieszką było proste kółko.

Divisa-Stelladellasolitdarietà.png
Baretki
Cavaliere OSSI medal BAR.svg
Kawaler
Commendatore OSSI medal BAR.svg
Komandor
Grande ufficiale OSSI medal BAR.svg
Wielki Oficer

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Gwiazdy Solidarności Włoskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ordine della Stella d’Italia. quirinale.it. [dostęp 2011-12-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012–09–07)]. (wł.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]