Order Sabaudzki Wojskowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Sabaudzki Wojskowy
lub
Order Wojskowy Sabaudii
(wł. Ordine militare d'Italia)
Awers
Awers odznaki klasy II i III oraz gwiazdy I klasy
Awers
Awers odznak IV i V klasy
Baretka
Baretka V klasy
Ustanowiono

1815

Wycofano

1946
(w 1956 odnowiony jako Order Wojskowy Włoch)

Order Sabaudzki Wojskowy[1] lub Order Wojskowy Sabaudii[2] (it.: Ordine militare di Savoia); obecna nazwa: Order Wojskowy Włoch (it.: Ordine militare d'Italia) – najwyższe odznaczenie wojskowe Królestwa Sardynii, a później Królestwa Włoch, nadawane w latach 1815-1946.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Insygnia II klasy

Order został ustanowiony w Genui 14 sierpnia 1815, pod koniec wojen napoleońskich, przez króla Sardynii Wiktora Emanuela I jako odznaczenie za zasługi wojskowe i miał zastąpić dwa ordery Napoleona, Korony Żelaznej i Legii Honorowej, poprzednio nadawane poddanym włoskim za te zasługi. Początkowo posiadał cztery klasy:

  • Kawaler Wielkiego Krzyża (Cavaliere di gran croce),
  • Komandor (Commendatore),
  • Kawaler (Cavaliere),
  • Żołnierz (Milite).

W roku 1855 król Wiktor Emanuel II nadał orderowi nowe statuty, wprowadzając nową II klasę Wielkiego Oficera (Grande Ufficiale) oraz IV, Oficera (Ufficiale). Posiadacze najniższej, V klasy byli odtąd zwani Kawalerami (Cavaliere). W takiej formie order był nadawany także w okresie Królestwa Włoch, istniejącego do 1946. Utworzona w tym roku Republika Włoska zezwoliła posiadaczom na noszenie odznaczenia, a 9 stycznia 1956 wznowiła go jako order Republiki, zachowując jego strukturę z czasów monarchii lecz zmieniając nazwę na Order Wojskowy Włoch.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Insygnia orderu królewskiego to oznaka i gwiazdy I i II klasy. Oznaką był krzyż pizański, emaliowany obustronnie na biało. W emaliowanym na czerwono medalionie awersu znajdowały się dwa skrzyżowane złote miecze, data "1855" i monogram założyciela "V.E.", a w również czerwonym medalionie rewersu biały krzyż dynastii sabaudzkiej. Między ramionami krzyża znajdował się zielony wieniec laurowo-dębowy. Zawieszką oznaki w I-III klasie była złota korona królewska, w IV klasie trofeum w kształcie zbroi rycerskiej, V. klasa ozdobnej zawieszki nie posiadała. Gwiazdy I (większa) i II klasy (mniejsza) były srebrne, ośmiopromienne, cyzelowane na kształt brylantów, i nosiły na sobie awers oznaki. Order był noszony na niebieskiej wstążce z szerokim czerwonym paskiem pośrodku.

Sposoby noszenia orderu
Divisa.Ord.Militare di Savoia.png
Baretki orderu
Cavaliere BAR.svg
Kawaler
Ufficiale OMS BAR.svg
Oficer
Commendatore OMS BAR.svg
Komandor
Grande ufficiale OMS BAR.svg
Wielki Oficer
Cavaliere di gran croce OMS BAR.svg
Krzyż Wielki

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Sabaudzkim Wojskowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks orderowy, Warszawa 1939, s. 596
  2. Leksykon wiedzy wojskowej. Warszawa: MON, 1979, s. 286. ISBN 83-11-06229-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]