Gwiazda Zasługi za Pracę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gwiazda Zasługi za Pracę
Stella al Merito del Lavoro
Awers
Awers insygniów orderu
Baretka
Baretka ogólna
Ustanowiono

30 grudnia 1923

Gwiazda Zasługi za Pracę (wł. Stella al Merito del Lavoro) – odznaczenie włoskie za zasługi osiągnięte w pracy, nadawane od 1924 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1898 król Humbert I stworzył „odznaczenie za zasługi dla rolnictwa i przemysłu” dla „wybitnych osobistości” oraz medal honorowy „dla pracowników”. W roku 1901 następca Humberta, Wiktor Emanuel III, ustanowił „Order Zasługi Rolniczej, Przemysłowej i Handlowej”, którego posiadacze, niezależnie od pozycji społecznej, mieli prawo do tytułu „Kawaler Pracy” (wł. Cavaliere del Lavoro). Dekret królewski tego samego monarchy z dnia 30 grudnia 1923 podzielił dotychczasowe odznaczenie na dwa, jednoklasowy Order Zasługi za Pracę i również jednoklasową „Gwiazda Zasługi za Pracę”. Proklamowana w 1947 Republika Włoska odnowiła oba odznaczenia w latach 1952 i 1967, zachowując wygląd gwiazdy z czasów monarchii.

Oznaka[edytuj | edytuj kod]

Oznaką odznaczenia jest obustronnie emaliowana na biało ze złotym obramowaniem pięcioramienna gwiazda. W emaliowanym na zielono medalionie środkowym awersu znajduje się złoty symbol Italii, głowa kobieca -Italia Turrita -, medalion rewersu nosi napis „Al Merito del Lavoro – 1924”. Odznaczenie jest noszone na lewej piersi na żółtej wstążce z szerokim zielonym paskiem w środku.

Nadawane wyłącznie obywatelom włoskim odznaczenie jest przyznawane w dniu Święta Pracy, 1 maja. Liczba corocznych nadań jest ograniczona do 1000. Opiniodawcą jest Ministerstwo Pracy. Odznaczonym przysługuje tytuł honorowy „Mistrza Pracy” (Maestro del Lavoro). Posiadają własną organizację „Maestri del Lavoro”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]