Owczarnia (Pożarki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Owczarnia w innych znaczeniach tej nazwy.
Artykuł 54°1′55″N 21°28′7″E
- błąd 38 m
WD 54°1'0.1"N, 21°28'0.1"E
- błąd 14 m
Odległość 1799 m
Owczarnia
przysiółek wsi
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Kętrzyn
Sołectwo Pożarki
Część miejscowości Pożarki
Liczba ludności (2000) 17
Strefa numeracyjna 89
Kod pocztowy 11-400[1]
Tablice rejestracyjne NKE
SIMC 0477937
Położenie na mapie gminy wiejskiej Kętrzyn
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Kętrzyn
Owczarnia
Owczarnia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Owczarnia
Owczarnia
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Owczarnia
Owczarnia
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kętrzyńskiego
Owczarnia
Owczarnia
Ziemia54°01′55″N 21°28′07″E/54,031944 21,468611

Owczarnia (niem. Schäferei) – przysiółek wsi Pożarki w Polsce, położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn[2][3]. Wchodzi w skład sołectwa Pożarki.

W latach 1975–1998 przysiółek administracyjnie należał do województwa olsztyńskiego.

Przysiółek położony jest przy drodze KętrzynGiżycko (od drogi tej trzeba skręcić w prawo, dalej 3 km przez las). Przysiółek Owczarnia podobnie jak i niektóre wsie z gm. Kętrzyn np. Nakomiady do II wojny światowej znajdowała się na terenie powiatu mrągowskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XIX w. był tu majątek ziemski o powierzchni 200 ha. W czasie kryzysu gospodarczego na początku lat 30. XX w. majątek za długi przejmuje państwo. We wsi powstają cztery gospodarstwa rolne, w których zabudowę stanowią budynki mieszczące pod jednym dachem część mieszkalną, pomieszczenia inwentarskie i stodołę. Resztówkę po majątku w 1938 roku wykupiła rodzina Rohde. Właścicielka mająteczku w czasie II wojny światowej zajmowała się rabatami kwiatowymi w Wilczym Szańcu. W czasie przejścia frontu w styczniu 1945 zniszczeniu uległ dwór i część zabudowań z nim związanych. Pozostał wybudowany w XIX w. folwarczny czworak. Budynek ten składał się z czterech mieszkań ( każda izba z komorą), dwóch sieni i wspólnej czarnej kuchni usytuowanej w centralnej części budynku. Budynkowi temu groziła zagłada, ale wykupił go i odrestaurował Aleksander Puszko. W budynku w 11 pomieszczeniach wystawione są kolekcje pana Puszko prezentujące kulturę materialną z bliższych i dalszych okolic. Zbiory prezentowane są tematycznie. W dziale militaria można zobaczyć np. maskę przeciwgazową dla konia z I wojny światowej, czy betonową minę pochodzącą z Wilczego Szańca, w dziale starodruków np. mazurskie kancjonały – śpiewniki drukowane gotykiem, w których można znaleźć utwory Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja. Bogata kolekcja sprzętu domowego, w tym pokojowa lodówka użytkowana niegdyś bez użycia energii elektrycznej.

Przysiółek Owczarnia w 2000 miał 17 mieszkańców,[potrzebny przypis] ale znany jest dzięki funkcjonującemu tu Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. GUS. Rejestr TERYT

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]