Parafia Najświętszego Serca Jezusa w Śremie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół parafialny
Kościół parafialny
Siedziba Śrem
Adres ul. Kilińskiego 23
63-100 Śrem
Data powołania 1977
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja poznańska
Dekanat śremski
Proboszcz ks. kan. Ryszard Adamczak
Wezwanie Najświętsze Serce Jezusa
Wspomnienie liturgiczne Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie Śremu
Mapa lokalizacyjna Śremu
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ziemia 52°04′52,2″N 17°00′24,3″E/52,081167 17,006750
Strona internetowa
Ołtarz główny
Witraż
Dzwonnica

Parafia Najświętszego Serca Jezusa w Śremie – największa parafia w dekanacie śremskim obejmująca mieszkańców os. Jeziorany i os. Helenki Wysokie w Śremie.

Parafia została erygowana w styczniu 1977 roku. Konsekracja kościoła parafialnego nastąpiła 20 kwietnia 1993 roku.

Proboszczem jest ks. Ryszard Adamczak.

Historia[edytuj]

1977-1999[edytuj]

Historia parafii nierozerwalnie związana jest z Odlewnią Żeliwa w Śremie, przy powstaniu której, w latach 1964-1968, opracowano plan budowy osiedla na ok. 15 tysięcy mieszkańców (os. Jeziorany). W 1959 roku ksiądz Arcybiskup Antoni Baraniak powierzył ks. Bogdanowi Elegańczykowi zadanie budowy kościoła. W roku 1976 dekretem księdza Arcybiskupa został utworzony ośrodek duszpasterski z kaplicą. W lutym 1977 r. została utworzona Parafia Najświętszego Serca Jezusa. Równocześnie rozpoczęły się prace budowlane kościoła projektu Aleksandra Holasa. Kościół jest dwukondygnacyjny, część dolną, obniżoną w stosunku do terenu, zajmuje tzw. dolny kościół, z mieszczącą się w nim Kaplicą Wieczystej Adoracji, zakrystia oraz centrum parafialne. Ołtarz główny został wykonany przez Ireneusza Daczkę z Leszna. 12 czerwca 1979 zostało dokonane przez ks. Arcybiskupa Jerzego Strobę poświęcenie dolnego kościoła, a także wmurowanie kamienia węgielnego, poświęconego przez Jana Pawła II. 24 grudnia 1982 r. została odprawiona w tym kościele pierwsza Msza Święta. W 1983 r. powstawały pierwsze ruchy katolickie. 20 kwietnia 1993 r. ks. Arcybiskup Jerzy Stroba dokonał konsekracji świątyni. 1 lutego 1999 r. zmarł ks. kanonik Bogdan Elegańczyk, pierwszy proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusa w Śremie. W tym samym miesiącu urząd proboszcza parafii objął ks. kanonik Ryszard Adamczak[1].

1999-obecnie[edytuj]

Pierwszymi wikariuszami współpracującymi z księdzem Proboszczem Ryszardem byli: ks. Grzegorz Szafraniak (obecnie proboszcz parafii pw. Karola Boromeusza w Poznaniu na Winogradach), ks. Jędrzej Piasek oraz ks. Paweł Smuszkiewicz. W 1999 r. powstało Centrum Parafialne im. bł. Edmunda Bojanowskiego po byłych salkach katechetycznych. Pierwsze salki pełniły funkcję kawiarenki oraz świetlicy socjoterapeutycznej, obecnie w centrum spotyka się tygodniowo ok. tysiąca osób, odbywają się w nim, przeróżne spotkania grup, próby, kursy itp. Również w 1999 r. pod schodami do głównego wejścia przystosowano pomieszczenie do funkcji sklepiku parafialnego. W tym samym roku odbyły się w parafii Misje Święte, 22 października z okazji Misji Świętych odbyła się ulicami parafii uroczysta droga krzyżowa zakończona ustawieniem nowego Krzyża Misyjnego Roku Jubileuszowego 2000. 20 października 1999 r. została dokonana uroczysta Intronizacja Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez ks. Biskupa Grzegorza Balcerka. 24 października 1999 r. odbyło się uroczyste poświęcenie miejsca Wieczystej Adoracji w dolnym kościele. W 2000 r. kościół zgodnie z rozporządzeniem Penitencjarii Apostolskiej został wyznaczony jako kościół jubileuszowy. W lutym 2002 nad wejściem od strony os. Jeziorany został wykonany i wstawiony pierwszy witraż w kościele, projektu Grażyny Strykowskiej z Poznania, przedstawiający krzyż w połączeniu ze sceną Ostatniej Wieczerzy. Również przy ścianie południowej zostały wstawione witraże przedstawiające sceny Męki Pańskiej: Anioł wskazujący na krzyż, Pojmanie, Dźwiganie Krzyża, Śmierć na Krzyżu, Pieta i Złożenie do Grobu. W maju 2002 roku rozpoczęła się budowa kawiarenki Emaus i Auli im. Jana Pawła II. We wrześniu 2002 r. zamontowano pierwszy dzwon na kościelnej dzwonnicy – Święta Faustyna. 8 listopada 2005 r. ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki dokonał poświęcenia dzwonu Jan Paweł II, na którym widnieje napis: Totus Tuus – Za 27 lat posługi Piotrowej, świadectwo życia i cierpienia – wdzięczni parafianie. Poświęcona została również w tym dniu Aula im. Jana Pawła II[1].
W tym roku parafia obchodzi 30-lecie istnienia. Rozpoczął się gruntowny remont kościoła. Trzeci, ostatni dzwon – im. św. Rity – został zamontowany na wieży kościoła 9 sierpnia 2007. 24 grudnia 2008 roku ks. proboszcz Ryszard Adamczak został uhonorowany godnością kanonika gremialnego przez Metropolitę poznańskiego ks. bp. Stanisława Gądeckiego[potrzebny przypis]. W 2008 roku w parafii zostało zawartych 82 małżeństwa, 190 dzieci przyjęło chrzest, 160 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej, a 260 osób zostało bierzmowanych[2].

Centrum Parafialne im. bł. Edmunda Bojanowskiego[edytuj]

W skład centrum wchodzą następujące sale:

Sale umożliwiają młodzieży i dzieciom naukę języków obcych, gry na gitarze oraz tańca. Centrum służy również do spotkań różnych grup duszpasterskich działających w parafii.

Grupy duszpasterskie działające w Parafii[edytuj]

Ołtarz w kaplicy Wieczystej Adoracji

Eucharystyczny Ruch Młodych[edytuj]

Istnieje od 1999 roku, zrzesza dziewczynki ze szkół podstawowych i gimnazjów. Dzieci uczestniczą w Liturgii Słowa na Mszy Świętej dla dzieci (niedziele, 11:30); cotygodniowych spotkaniach formacyjnych w centrum parafialnym; pielgrzymkach; przedstawieniach teatralnych (np. jasełka).

Ministranci[edytuj]

W parafii grupa ministrantów liczy ponad stu członków, ich opiekunem jest ks. Jacek Konieczny. Obowiązkiem tej grupy jest pomoc przy Mszy Świętej, uczestniczenie w spotkaniach formacyjnych. Sukcesem ministrantów z parafii jest zajęcie pierwszego miejsca z ogólnopolskiej lidze ministranckiej w piłce nożnej.

Schola Dziecięca "Serdeczne Nutki"[edytuj]

Figurka Św. Rity w kaplicy

Grupa parafialna, zrzeszająca dziewczynki w wieku 6-13 lat. Dzieci śpiewają podczas dziecięcej Mszy Świętej (niedziele, 11:30); próby odbywają się podczas spotkań formacyjnych w centrum parafialnym dwa razy w tygodniu; uczestniczą w wielu uroczystościach w parafii (m.in. festyny i dożynki parafialne).

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży[edytuj]

Parafialny oddział KSM powstał 18 listopada 2002 roku, członkowie grupy uczestniczyli w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych w centrum parafialnym, akcjach charytatywnych i społecznych (m.in. zbiórki darów dla dzieci z Domu Dziecka w Bninie, zabawy dla dzieci podczas ferii, z okazji Dnia Dziecka, rajd na Serdecznej Osadzie pod nazwą "Pieczona Pyra"), Światowych Dniach Młodzieży i innych spotkaniach młodzieży (np. Lednica 2000). Oddział zakończył swoją działalność.

Schola Młodzieżowa[edytuj]

Grupa organizująca muzykę podczas młodzieżowej Mszy Świętej (niedziele: 20:00; piątki: 19:30), uroczystości parafialnych (Pasterka, Triduum Paschalne). W skład zespołu głównie wchodzą wokalistki oraz gitarzystki i gitarzyści.

Wiara i Światło "Ło!Buziaki"[edytuj]

Parafialna grupa międzynarodowego ruchu zrzeszającego osoby niepełnosprawne (nazywane muminkami), ich rodziny i przyjaciół (tu: paszczaki); uczestnicząca w comiesięcznych spotkaniach, organizowane są również obozy dla osób upośledzonych. Grupa istnieje od 2004 roku.

Chór Parafialny "Corda Cordi"[edytuj]

Aula im. Jana Pawła II

Chór powstał w 2002 r. Założycielami byli ks. Proboszcz Ryszard Adamczak oraz ks. Jędrzej Piasek, dyrygentką jest Agnieszka Panas. Wykonują utwory podczas uroczystości parafialnych i koncertów charytatywnych. Zrzeszony jest w Związku Chórów Kościelnych Ceacilianum. Chór w styczniu 2007 r. zdobył pierwsze miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w kategorii "Zespołów działających przy parafiach", natomiast w październiku 2007 zajął III miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Ceacilianum w Warszawie. W styczniu 2008 r. chór w kategorii chórów parafialnych wyśpiewał "Złote Pasmo" w III Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie co oznacza zdobycie w tej kategorii pierwszego miejsca, także w październiku 2008 r. uzyskał III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym "Musica Sacra – Ars Liturgica" w Toruniu. Chór w 2012 roku wydał swoją płytę.

Parafialny Zespół "Caritas"[edytuj]

Zespół powstał 13 grudnia 1999 roku, celem jest pomoc finansowa i materialna osobom indywidualnym i rodzinom zamieszkałym na terenie parafii. Grupa prowadzi comiesięczne zbiórki przed kościołem, jest współorganizatorem festynów i dożynek parafialnych, a także Święta Chorych, wakacji dla dzieci oraz Żywego Betlejem.

Parafialny oddział Akcji Katolickiej[edytuj]

Pomnik ks. Piotra Wawrzyniaka

Celem i zadaniem grupy jest pomoc w przedsięwzięciach podejmowanych w parafii, koordynacja i reprezentowanie wszystkich grup, organizacja oprawy Liturgii Słowa podczas nabożeństw.

Odnowa w Duchu Świętym[edytuj]

Grupa powstała 22 marca 1983 r., pierwszym opiekunem grupy był ks. Eugeniusz Leosz, uczestniczą w spotkaniach formalnych oraz pielgrzymkach.

Pozostałe grupy[edytuj]

 • Ministranci,
 • Lektorat,
 • Szafarze Komunii Świętej,
 • Apostolstwo Dobrej Śmierci,
 • Duszpasterstwo Rodzin (istnieje od 1992 r.),
 • Duszpasterstwo Nauczycieli (istnieje od 2003 r.),
 • Stowarzyszenie Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie" (istnieje od 1987 r., opiekun: ks. Proboszcz Ryszard Adamczak),
 • Rodzina Radia Maryja (istnieje od 1996 r.)[1].
 • Strażnicy Eucharystii

Spotkania parafialne[edytuj]

 • Festyn parafialny – organizowany na przełomie maja i czerwca przez "Caritas": występy gwiazd muzyki, występ kabaretowy księży parafii, zabawa dla dzieci, pierwszy odbył się w 1999 r., towarzyszy mu hasło: Serce – Sercu, gościł m.in. Eleni, zespół Pod Budą, Jerzego Kryszaka, Gang Marcela oraz Magdę Anioł, finałem jest występ kapłanów.
 • Dożynki parafialne – na początku września, rozpoczyna się uroczystą Mszą Świętą, po czym następuje prezentowanie zbiorów przez rolników z wsi należących do parafii, a także działkowiczów, a także konkurencje rozgrywane pomiędzy kapłanami i rolnikami.
 • Żywe Betlejem – żywa szopka ze zwierzętami, śpiewy chórów, pokazy multimedialne dotyczących narodzin Jezusa[1].
 • Kiermasz świąteczny i festiwal pierogów – prezentacja wyrobów artystycznych i kulinarnych parafian, występy chórów i zespołów kościelnych[3].
 • Orszak Trzech Króli

Serdeczna Osada[edytuj]

Parafialny Ośrodek Wakacyjno-Rekolekcyjny w Mełpinie – powstał w 2001 r., odbywają się tutaj turnusy wakacyjne dla dzieci z parafii, a także rekolekcje i dni skupienia. Latem 2004 r. przybył Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki. Gośćmi na Osadzie byli m.in. Eleni, radni miejscy i powiatowi, Burmistrz Śremu oraz Starosta Powiatu śremskiego. W Boże Ciało 2005 r. księża z dekanatu śremskiego wspólnie odprawili Mszę Świętą oraz procesję z Najświętszym Sakramentem. W 2006 r. przebywało tutaj 250 dziewczynek i 155 chłopców[1].

Księża pracujący w parafii[edytuj]

Proboszczowie[edytuj]

Rok święceń kapłańskich Okres pracy w parafii
ks. prob. Bogdan Elegańczyk 1959 1976-1999
ks. prob. Ryszard Adamczak 1989 20 lutego 1999 – obecnie

Wikariusze[edytuj]

Rok święceń kapłańskich Okres pracy w parafii
ks. Andrzej Najdek 1970 grudzień 1976 – 30 czerwca 1981
ks. Ryszard Penczyński 1975 1 czerwca 1977 – 30 czerwca 1981
ks. Antoni Ratajczak 1974 10 października 1979 – 30 czerwca 1983
ks. Grzegorz Przybysz 1978 1 lipca 1981 – 19 lutego 1983
ks. Tadeusz Osiński 1979 1 lipca 1981 – 30 czerwca 1983
ks. Krzysztof Rzeszowski 1982 20 lutego 1983 – 30 czerwca 1985
ks. Edward Przybylak 1973 1 lipca 1983 – 30 czerwca 1984
ks. Rafał Czerniejewski 1981 1 lipca 1983 – 30 czerwca 1986
ks. Marian Podlasz 1977 1 lipca 1984 – 22 grudnia 1985
ks. Eugeniusz Leosz 1983 1 lipca 1985 – 30 czerwca 1989
ks. Ryszard Jaśkiewicz 1986 1 lipca 1986 – 30 czerwca 1988
ks. Narcyz Skorupski 1986 1 lipca 1986 – 22 grudnia 1989
ks. Tomasz Kurkowiak 1976 1 lipca 1988 – 30 czerwca 1989
ks. Mariusz Dudkiewicz 1989 1 lipca 1989 – 30 czerwca 1992
ks. Bogdan Kasperek 1984 1 lipca 1989 – 30 czerwca 1995
ks. Szczepan Szymandera 1988 23 grudnia 1989 – 30 czerwca 1992
ks. Dariusz Salski 1988 1 lipca 1992 – 30 czerwca 1996
ks.Tomasz Sobolewski 1990 1 lipca 1992 – 30 czerwca 1994
ks. Zbigniew Piotrowski 1985 1 lipca 1994 – 24 sierpnia 1998
ks. Krystian Sobczak 1991 1 lipca 1995 – 24 sierpnia 1998
ks. Hieronim Murawa 1982 1 lipca 1996 – 30 czerwca 1997
ks. Adam Kalbarczyk 1987 15 września 1996 – 24 sierpnia 1998
ks. Krzysztof Burwiel 1987 1 lipca 1997 – 31 marca 1999
ks. Wojciech Mądry 1984 25 sierpnia 1998 – 15 listopada 1998
ks. Jarosław Kaczmarek 1994 25 sierpnia 1998 – 24 sierpnia 1999
ks. Sławomir Andrée 1990 25 sierpnia 1998 – 24 sierpnia 1999
ks. Hieronim Hała 1986 15 listopada 1998 – 24 sierpnia 1999
ks. Grzegorz Szafraniak 1999 1 lipca 1999 – 30 czerwca 2002
ks. Jędrzej Piasek 1996 25 sierpnia 1999 – 22 czerwca 2004
ks. Paweł Smuszkiewicz 1994 24 sierpnia 1999 – 2005
ks. Piotr Zawidzki 1989 2002 – 2004
ks. Krzysztof Borowicz 1998 2004 – 2006
ks. Robert Ławniczak 1997 25 sierpnia 2004 – 25 sierpnia 2009
ks. Wojciech Silski 2005 2005 – 2006
ks. Tomasz Morzycki 2003 2005 – 2007
ks. Robert Bach 2002 25 sierpnia 2006 – 24 sierpnia 2011
ks. Mirosław Skórnicki 1995 25 sierpnia 2007 – 1 lipca 2011
ks. Tomasz Agatowski 2007 25 sierpnia 2011 - 24 sierpnia 2013
ks. Piotr Świerczyński 2002 25 sierpnia 2009 – 23 sierpnia 2014
ks. Łukasz Słociński 2009 25 sierpnia 2011 - obecnie
ks. Jacek Konieczny 2003 24 sierpnia 2013 - obecnie
ks. Marcin Stanisławski 2012 24 sierpnia 2014 - obecnie

Teren parafii[edytuj]

 • ulice:
  • os. Helenki Wysokie: Chopina | Konstytucji 3 Maja | Paderewskiego | Szymanowskiego
  • os. Jeziorany: 1 Maja | Chłapowskiego | Grunwaldzka | Komorowskiego | Okulickiego | Roweckiego
 • wsie: Nochowo | Nochówko | Pełczyn | Wirginowo
Witraże

Przypisy

 1. a b c d e Praca zbiorowa: 30 lat parafii Najświętszego Serca Jezusa w Śremie. Śrem: 2007.
 2. Parafia NSJ Śrem, TAK, nr 1/2009, str. 2.
 3. Kiermasz przedświąteczny i festiwal pierogów. [dostęp 21 grudnia 2009].