Przejdź do zawartości

Pastore Torino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pastore Torino
Pełna nazwa

Football Club Pastore

Przydomek

Biancostellati

Barwy

       

Data założenia

1915

Data rozwiązania

1924

Państwo

 Włochy

Adres

Turyn

Stadion

Campo di Pozzo Strada

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Football Club Pastorewłoski klub piłkarski z siedzibą w Turynie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

FC Pastore został założony w 1915 roku w Turynie[1]. W sezonie 1919/20 debiutował w najwyższej klasie rozgrywek włoskiej piłki nożnej, w której zajął przedostatnie 5 miejsce w grupie B Piemontu Prima Categoria.

W sezonie 1920/21 ponownie zajął przedostatnie 5 miejsce w grupie A Piemontu Prima Categoria.

W sezonie 1921/22 zostały rozegrane dwa różne mistrzostwa Włoch, zorganizowane przez Włoską Konfederację Piłkarską (CCI) (dla 24 zespołów) oraz przez FIGC. FC Pastore pozostał wierny FIGC, ale mimo słabych przeciwników w grupie Piemont w eliminacjach Prima Categoria przyszedł tylko trzecim za zaskakującym Novese (który, mimo że niedawno awansował, w tym sezonie zdobył tytuł mistrzowski) i US Torinese.

To miejsce, które zajął FC Pastore w poprzednim sezonie, nie pozwolił pozostać w pierwszej lidze w następnym sezonie. Musiał najpierw uczestniczyć w eliminacjach. W rundzie wstępnej wygrał z Viareggio, a w ostatniej rundzie pokonał drużynę Spezia Calcio 1:1 i 2:1, co pozwoliło startować w rozgrywkach najwyższej klasy. Jednak przedostatnie 11 miejsce w grupie C Lega Nord Prima Divisione 1922/23, doprowadziło jednak do zdegradowania do drugiej ligi.

W sezonie 1923/24 klub przedostatnie 6 miejsce w grupie A drugiej ligi i spadł do trzeciej ligi. W następnym sezonie klub nie mógł wystartować najpierw przez odmowę użyczenia stadionu, a później zakazów przez wszystkie organizacje sportowe oraz agencje federalne na rozkaz władz faszystowskich. Później klub został rozwiązany.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Trofea międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Nie uczestniczył w rozgrywkach europejskich (stan na 31-05-2014).

Trofea krajowe[edytuj | edytuj kod]

Włochy Zdobyte trofea w rozgrywkach Włoch (stan na: 1-01-2014)
Rozgrywki Osiągnięcie Razy Sezon(y)

Mistrzostwo
I miejsce 0
II miejsce 0
III miejsce 0
5 miejsce 2 1919/20 (grupa Piemontu), 1920/21 (grupa Piemontu)

Puchar
zdobywca 0
finalista 0
1/32 finału 1 1922

II liga
I miejsce 0
II miejsce 0
III miejsce 0

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Klub rozgrywał swoje mecze domowe na stadionie Campo di Pozzo Strada w Turynie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dall'Annuario Italiano del Football - Stagione 1919-20 di Guido Baccani che pubblica la scheda del club a pag. 68 così: ritrovo soci: Caffè Gollio via Pietro Micca 17, recapito corrispondenza: De Marchi Enrico, corso San Martino 8 - Campo: corso Peschiera, regione Pozzo Strada ( (di dimensioni, non scritto) 56x100 ): tramway Municipale nn. 3 e 12) - Costume: camicetta bianca con stella bleu, calzoncini bleu. - Numero dei soci 350; tesserati 70. Consiglio direttivo: Presidente: Mainetto Carlo......

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]