Paweł Artymowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Artymowicz
You-Know-Who
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 czerwca 1961[1]
Warszawa[2]
Zawód naukowiec, astrofizyk
Miejsce zamieszkania Toronto, Kanada
Narodowość polska
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Uczelnia University of Toronto
Wydział Department of Physical and Environmental Sciences[3];
Department of Astronomy and Astrophysics[4]
Stanowisko profesor
Pracodawca University of Toronto
Rodzice Mikołaj Artymowicz (ojciec)[5]
Małżeństwo Dorota Monika Artymowicz[1]
Dzieci Anna, Adam[2]
Krewni i powinowaci Andrzej Artymowicz (brat)[6]
Strona internetowa

Paweł Artymowicz (ur. 24 czerwca 1961 w Warszawie[2]; ps. You-Know-Who, używany w blogach) – polski astrofizyk, doktor habilitowany nauk fizycznych w zakresie astronomii[7], profesor i wykładowca University of Toronto[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1980–1985 studiował astronomię na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i uzyskał tytuł zawodowy magistra astronomii[2][8]. W 1984 roku otrzymał nagrodę drugiego stopnia w Konkursie Młodych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego[2]. W latach 1984–1985 był asystentem w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 1985–1986 asystentem w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN[2]. W latach 1986–1990 asystent naukowy w Instytucie Teleskopu Kosmicznego (Space Telescope Science Institute, STScI) w Baltimore w Stanach Zjednoczonych i jednocześnie doktorant specjalny w Johns Hopkins University[2]. W 1990 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk fizycznych w zakresie astronomii ze specjalnością astronomia za rozprawę Fale gęstości w galaktykach, przygotowaną w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN[7]. W latach 1990–1993 pracował w Obserwatorium Licka w Santa Cruz w Kalifornii jako stypendysta NASA (Hubble Fellow)[2].

W 1993 roku zamieszkał w Sztokholmie i w latach 1993–1997 pełnił funkcję asystenta naukowego i wykładowcy na Uniwersytecie w Sztokholmie[2]. W 1994 roku uzyskał najwyższy szwedzki stopień naukowy docenta na Wydziale Astronomii Uniwersytetu w Sztokholmie[2], a w 1996 roku stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie astronomii ze specjalnością astrofizyka za rozprawę Oddziaływania dysków astrofizycznych z układami gwiazdowymi i planetarnymi przygotowaną na Uniwersytecie Warszawskim[7]. Od 1997 roku naukowiec (NFR Senior Researcher) w Sztokholmskim Obserwatorium Astronomicznym w Saltsjöbaden[2]. Wiosną 2005 roku przeprowadził się ze Sztokholmu do Toronto w Kanadzie[9], opuszczając Sztokholmskie Obserwatorium Astronomiczne[10], by objąć stanowisko profesora astronomii[11], astrofizyki[12] i fizyki[13] na University of Toronto[1]. Pracuje na Wydziale Nauk Fizycznych i Nauk o Środowisku (Department of Physical and Environmental Sciences)[3] oraz na Wydziale Astronomii i Astrofizyki (Department of Astronomy and Astrophysics), gdzie zajmuje się badaniami nad pochodzeniem i ewolucją gwiazd podwójnych i układów planetarnych, dynamiką dysków astrofizycznych, fizyką pyłu międzygwiazdowego, częściowo również podwójnymi czarnymi dziurami i galaktykami aktywnymi[4]. Buduje i popularyzuje superkomputery i fizyczne podstawy nauki obliczeniowej[14].

Autor i współautor licznych publikacji naukowych (w roku 2015: 88 publikacji, ponad 4000 cytowań[15]). Posiada wysokie wskaźniki cytowań: h=31, i10=43 według Google Scholar[16]. Jego specjalnościami KBN są astrofizyka, astronomia, astrofizyka teoretyczna, dynamika dysków astrofizycznych i układy planetarne[7] także aerodynamika i aeronautyka[16]. Prowadził badania m.in. w Max-Planck-Institut Jena (Niemcy), Service d’Astrophysique w Saclay (Francja), Uniwersytecie Hawajskim (USA), Université de Grenoble (Francja), Instytucie Teleskopu Kosmicznego w Baltimore (USA), Princeton University (USA), Kavli Institute for Theoretical Physics (USA) oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz (USA), spędzając tam urlopy naukowe[8][17][12]. W latach 2000–2004, w okresie pobytu w Szwecji, był zapraszany do nominowania kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii[1][18]. Współorganizował ponad 9 konferencji międzynarodowych i wygłosił ponad 25 referatów na konferencjach międzynarodowych[19][8][17][12][18]. Dodatkowo pełnił funkcję członka redakcji miesięcznika Planetary and Space Science, kierownika szwedzkiego węzła Naukowej Sieci Europejskiej „Planet Origins” i koordynatora sieci europejskiej INTAS (2000–2003)[1]. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Międzynarodowej Unii Astronomicznej (dział F: Układy Planetarne i Astrobiologia, komisja 53 Układy Pozasłoneczne)[20] i American Astronomical Society[2].

Badania katastrofy smoleńskiej[edytuj | edytuj kod]

Bada naukowo katastrofę polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Jest jednym z głównych krytyków analiz Wiesława Biniendy, profesora University of Akron, i innych ekspertów w sprawie jej przyczyn[21][22][23][24]. Przy użyciu obliczeń aerodynamicznych otrzymał rezultaty zbliżone do podanych w raportach Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) i Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP). Swoje obliczenia, wyniki, wizualizacje[25] ostatnich 5 sekund lotu Tu-154M nr boczny 101 i komentarze publicystyczne przedstawia na cytowanym niżej blogu, w prasie[26][27][28], telewizji[29] i w portalach publicystycznych[22]. W 2011 roku zainteresował katastrofą smoleńską Grzegorza Szuladzińskiego, polskiego inżyniera pracującego w Australii[30][27]. 28 maja 2012 roku podczas konferencji naukowej „Mechanika w Lotnictwie” w Kazimierzu Dolnym wygłosił referat pt. Aerodynamiczne obliczenia ostatnich sekund lotu PLF 101 w porównaniu z danymi zebranymi przez komisje badania wypadków[31].

14 czerwca 2012 roku zwołano specjalne posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy), działającego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, aby umożliwić Pawłowi Artymowiczowi i Wiesławowi Biniendzie naukową dyskusję nad wynikami swoich badań[32]. Do dyskusji nie doszło, gdyż Paweł Artymowicz wziął w tym dniu udział w umówionej rozmowie w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej (NPW) w sprawie przekazania wyników badań. NPW i Artymowicz wydali w tej sprawie oświadczenia[33][34][29], a Naczelna Prokuratura Wojskowa wyjaśniła, że to Artymowicz skontaktował się z prokuratorami[33]. Paweł Artymowicz uznał formę zaproszenia za obraźliwą i nazwał Zespół „de facto politycznym klubem dyskusyjnym”. Zespół Parlamentarny w swoim oświadczeniu stwierdził, że „Artymowicz po raz kolejny uniknął bezpośredniej dyskusji z prof. Wiesławem Biniendą i użył wobec prof. Wiesława Biniendy, Zespołu Parlamentarnego i jego Przewodniczącego języka pomówień i insynuacji”[35].

W kwietniu 2013 Artymowicz opublikował[36] korelację dźwięku z kokpitu (zapisu CVR, cockpit voice recorder) z obrazem terenu katastrofy i szczątków samolotu, która wskazuje jakie kępy drzew i pojedyncze drzewa (w tym kluczową brzozę) ciął nisko lecący samolot w jakim czasie, z dokładnością kilku metrów i kilku setnych części sekundy. Ta praca podważa niektóre oficjalne interpretacje ścieżki dźwiękowej i dowodzi, że w samolocie nie nastąpiły wybuchy sugerowane przez ZP pod przew. A. Macierewicza[37].

W październiku 2013 Artymowicz opublikował list otwarty do prof. Biniendy[38], w którym ponowił prośbę o opublikowanie pełnego zbioru danych wejściowych do symulacji Biniendy, bez których są one niemożliwe do powtórzenia ani zweryfikowania (Binienda w oparciu o symulacje twierdzi, że TU-154M "nie miał prawa" stracić części lewego skrzydła na brzozie). Podkreślił, że nie ma przeszkód prawnych, aby dane zostały opublikowane. Za­rzu­cił Bi­nien­dzie, że przy wspar­ciu "ma­chi­ny pro­pa­gan­do­wej klubu sej­mo­we­go Ma­cie­re­wi­cza" wpro­wa­dził wielu Po­la­ków w błąd, "nie zna się na ae­ro­dy­na­mi­ce", pomijał dane eksperymentalne FAA/NASA niesprzyjające jego opiniom, a jego wyniki są sprzeczne z fizyką lotu i stanem faktycznym na miejscu katastrofy. Pełen tekst listu opublikował na swoim blogu (zob. Linki zewnętrzne). W wywiadzie dla Faktów i Mitów[39] skrytykował prace prof. Cieszewskiego i oświadczył, że "zebrani przez Macierewicza dyletanci lotniczy nie potrafili przez 3 lata działalności wnieść do sprawy nic ważnego". Zasiadał w komitecie naukowym konferencji PTMTS "Mechanics in Aviation XVI" (26-29 maja 2014)[40]. Współpracował z zespołem Laska (Zespołem ds. wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem, organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów), na stronach sieciowych którego zaprezentował w 2014 r. wyniki obliczeń fizycznych procesu uderzenia skrzydła samolotu Tu-154M w brzozę i jego skutków oraz symulacji półobrotu samolotu wyjaśniającej przycięcia drzew, trójwymiarową trajektorię i ułożenie samolotu w ciągu ostatnich sekund lotu, jak też ścisłą korelację zdarzeń obliczonych i śladów na ziemi z zapisem rejestratora dźwiękowego, w postaci prezentacji multimedialnych Zespołu Laska [41] oraz referatów z konferencji "Mechanics in Aviation XVI"[42][43]. W 2016 r. wystąpił z wyjaśnieniem dlaczego dowódca PLF 101 zniżył się nieprzepisowo do małej wysokości, zanim załoga podjęła zarejestrowaną w czarnych skrzynkach próbę odejścia na drugi krąg. Okolicznością silnie sprzyjającą katastrofie było wg Artymowicza to, że ze względu na brak szkoleń w 36. pułku lotnictwa transportowego w zakresie rosyjskiej frazeologii komunikacji radiowej obowiązującej w 2010 r., na pokładzie Tupolewa zrozumiano błędnie dwa najważniejsze polecenia wydane przez kontrolerów lotu w Smoleńsku, "Posadka dopolnitiel'no; 120, 3 metra" oraz "Gorizont 101"[44]. Pierwsze polecenie miało zostać źle zrozumiane jako zezwolenie na lądowanie (por. blog Artymowicza w NaTemat.pl cyt. poniżej). Artymowicz stwierdził, że osoby z Zespołu Parlamentarnego pod przew. A. Macierewicza, które zatrudniono w 2015 r. w KBWL LP, nie są ekspertami lotniczymi i nie znają fizyki. Posądzają oni bezpodstawnie poprzednie komisje eksperckie o fałszowanie danych, gdyż nie rozumieją jak działają niektóre rejestratory tupolewa i manipulują opinią publiczną, przemilczając fakty sprzeczne z ich, z góry ustalonymi, tezami[45].

W kwietniu 2017 r. Artymowicz wystąpił[46] jako niezależny ekspert na posiedzeniu posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Platformy Obywatelskiej, który został powołany "do zbadania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy Tu-154M z dnia 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, w celu osiągnięcia korzyści politycznych". Artymowicz odniósł się m.in. do sformułowanej przez podkomisję PKBWL LP tezy o wybuchu ładunku termobarycznego. Według niego "wybuch bomby jakiejkolwiek, zarówno trotylowej, z innych materiałów wysokoenergetycznych, jak też paliwowo-powietrznej, czyli termobarycznej, jest wykluczony przez zapisy w licznych, zdublowanych, wyprodukowanych w trzech różnych krajach i odczytanych w trzech różnych krajach, czarnych skrzynkach"[47]. Podkreślał, że nie znaleziono świadków eksplozji termobarycznej, ani jej śladów na wraku (w którym np. podłoga byłaby rozerwana lub silnie wygięta, co nie zaszło); dodatkowo sekcje zwłok potwierdziły, że płuca ofiar i bębenki uszne nie były uszkodzone w sposob wskazujący na wybuch. Zapewnił, że po zderzeniu z brzozą samolot utracił sterowność. Szefowi podkomisji PKBWL LP w MON dr. Berczyńskiemu zarzucił́, że nie zna "fizyki na poziomie podstawowym" oraz nie ma wiedzy w zakresie aerodynamiki. W wywiadach dla TVN24[48] i Rzeczpospolitej[49][50] Artymowicz krytykował roczną działalność podkomisji Berczyńskiego za niekompetencję techniczną i brak inicjatywy zebrania dowodów rzeczowych w Rosji[51]. Wg niego podkomisja nie odnosi się do realiów katastrofy smoleńskiej, a tworzy jedynie kolejną bajkę z gatunku fantasy: hipotezę bomby termobarycznej, która nie zostawia śladów i jest niesłyszalna.

Artymowicz uczestniczył 9 kwietnia 2018 w posiedzeniu zespołu parlamentarnego PO Marcina Kierwińskiego i udzielił wywiadu Kamili Terpiał z portalu Wiadomo.co[52], w którym zaprzeczył tezie podkomisji KBWLLP Macierewicza, jakoby znalezienie na wrakowisku pod powierzchnią ziemi drzwi 2L samolotu TU-154M miało świadczyć o wbiciu ich w wielką prędkością pionową w ziemię. W jego ocenie to nierealne, gdyż potrzebna byłaby początkowa prędkość równa prędkości dźwięku, niemożliwa do wytworzenia nawet przez duży ładunek wybuchowy, zaś blachy drzwi po takim wstrzeleniu w ziemię byłyby kompletnie zmięte. W ósmą rocznicę katastrofy wystąpił w programie TVN24 Fakty po Faktach[53], gdzie zaprzeczył hipotezie prezentowanej przez podkomisję Macierewicza przy MON, jakoby wszystkich pasażerów tupolewa PLF 101 zabił wybuch w centropłacie pod tzw. salonką pasażerską nr 3, w pobliżu drzwi 2L, pokazując fotograficzny dowód rzeczowy. Podłoga pod salonką nr 3 znaleziona na wrakowisku nie nosiła żadnych śladów hipotetycznego wybuchu: ani mechanicznych (nie była rozerwana ani nawet wygięta) ani chemicznych (analizy laboratorium kryminalistycznego policji nie stwierdziły obecności materiałów wybuchowych). Prof. Artymowicz pokazał też dowody fotograficzne potwierdzające brak wybuchu w lewym skrzydle. Szerzej przedyskutował kłamliwe wg niego hipotezy podkomisji Macierewicza w studiu TVN24 komentując na żywo zakończoną konferencję prasową tej podkomisji[54], jak też w audycji radiowej RMF FM, gdzie był gościem Marcina Zaborskiego[55][56]. Podkreślił, że wybuchy wykluczyli w oparciu o badania wraku, którego podkomisja nigdy z bliska nie widziała, zarówno biegli Komisji Badania Wypadków, KBWLLP, jak i Prokuratury Krajowej. Argumenty rzekomo wspierające hipotezę wybuchu nawiązujące do zwiniętych blach, dużej liczby szczątków i drzwi znalezionych pod powierzchnią gruntu określił jako nierzetelne. Próba formalnego wycofania wniosków komisji KBWLLP Millera w 2011 r. dotyczących przyczyn katastrofy smoleńskiej jest wg Artymowicza groźna dla bezpieczeństwa lotów, gdyż może doprowadzić do anulowania poprawek do procedur stosowanych w lotnictwie wojskowym.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Mikołaja Artymowicza[5]. Ma żonę, Dorotę Monikę Artymowicz, doktora inżynierii materiałowej[1], oraz dwoje dzieci: córkę Annę i syna Adama[2]. Brat Pawła Artymowicza, Andrzej Artymowicz, jest filmowcem i fotografikiem[57], doktorem nauk muzycznych w zakresie reżyserii dźwięku[58], absolwentem Wydziału Reżyserii Dźwięku i członkiem Katedry Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem podręcznika Astrofizyka układów planetarnych (Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1995, ​ISBN 83-01-11664-1​) i ponad 85 publikacji w czasopismach naukowych, m.in.[15]:

 • Artymowicz, P., 1983, The role of accretion in binary star formation, Acta Astron., 33, 233
 • Artymowicz, P., 1984, Toponium properties in the Coulomb-linear potential, Acta Phys. Pol., B16, 361
 • Artymowicz, P., 1987, Self-regulating protoplanet growth, Icarus, 70, 303
 • Artymowicz, P., Burrows, C., Paresce, F., 1989, The structure of the Beta Pictoris circumstellar disk from combined IRAS and coronagraphic observations, ApJ, 337, 494-513
 • Artymowicz, P., Clarke, C. J., Lubow, S. H., and Pringle, J. E., 1991, The effect of an external disk on the orbital elements of a central binary, ApJ, 370, L35-L39
 • Artymowicz, P., 1993, Disk-Satellite Interaction via Density Waves and the Eccentricity Evolution of Bodies Embedded in Disks, ApJ, 419, 166-180
 • Artymowicz, P., and Lubow, S. H., 1994, Dynamics of binary–disk interaction: I. Resonances and disk gap sizes, ApJ, 421, 651-667
 • Artymowicz, P., 1995, Astrofizyka układów planetarnych, PWN (podręcznik, 560 stron)
 • Artymowicz, P., and Lubow, S. H., 1996, Mass Flow through Gaps in Circumbinary Disks, ApJ Lett, 467, L67-L71
 • Artymowicz, P., 1997, Beta Pictoris: an Early Solar System? Ann.Rev. Earth Planet. Sci., 25, 175-219
 • Takeuchi, T., Artymowicz, P., 2001, Dust migration and morphology in the gas disks of transi- tional Vega-type systems, ApJ, 557, 990
 • Artymowicz, P., 2000, Beta Pictoris and Other Solar Systems, Space Sci. Reviews, v. 92, 69-86
 • Liseau, R., Brandeker, A., Fridlund, M., Olofsson, G., Takeuchi, T., Artymowicz, P. 2003, The 1.2 mm image of the beta Pictoris disk, A&A, 402, 183-187
 • Edgar R., and Artymowicz, P. 2004, Pumping of a planetesimal disc by a rapidly migrating planet, ApJ, 354, 769-772
 • De Val Borro M., Edgar, R. G., Artymowicz, P., Ciecielag, P., et al. 2006, A comparative study of disk-planet interaction, MNRAS, 370, 529-558
 • Papaloizou, J. C. B.; Nelson, R. P.; Kley, W.; Masset, F. S.; Artymowicz, P., 2007, Disk-Planet Interactions During Planet Formation, in Protostars and Planets V, 655-668
 • Grigorieva A., Artymowicz, P., and Thebault, P. 2007, Collisional Dust Avalanches in Debris Disks, A&A, 461, 537-549
 • de Val-Borro, M.; Artymowicz, P.; D’Angelo, G.; Peplinski, A., 2007, Vortex generation in protoplanetary disks, Astron. Astroph., 471, 1043-1055
 • Peplinski, A., and Artymowicz, P., Mellema, G., 2008, Numerical simulations of type III planetary migration, MNRAS, 386, 164-178
 • Ahmic, M., Croll, B., Artymowicz, P., 2009, Dust Distribution in the β Pictoris Circumstellar Disks, ApJ, 705, 529-542
 • Wahhaj, Z., Liu, M., i in. w tym P. Artymowicz, 2011, The GemiThe Gemini NICI Planet-finding Campaign: Discovery of a Substellar L Dwarf Companion to the Nearby Young M Dwarf CD-35 2722, ApJ, 729, id 139, 13 pp.
 • Fung, J., Artymowicz, P., 2014, Irradiation Instability at the Inner Edges of Accretion Disks, ApJ, 790, id 78, 11 pp.
 • Fung, J., Artymowicz, P., 2015, The 3D Flow Field Around an Embedded Planet, ApJ, 811, id 101, 16 pp.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g Paweł Artymowicz (nota biograficzna), [w:] Polacy w Kanadzie: słownik biograficzny. Kto jest kim w Polonii kanadyjskiej 2006, opr. Jacek Kozak, Tomasz Piwowarek, Mississauga: Biogram Publishing, 2006, s. 67. ​ISBN 0-9738143-0-6​.
 2. a b c d e f g h i j k l m Paweł Artymowicz (nota biograficzna), [w:] Kto jest kim wśród Polonii szwedzkiej, opr. Tadeusz Nowakowski, Tullinge: Polonica, 2003, s. 13. ​ISBN 91-87704-40-4​.
 3. a b Department of Physical and Environmental Sciences, Faculty (ang.) utsc.utoronto.ca [dostęp 2012-07-08].
 4. a b Artymowicz, Pawel (UTSC) (ang.) astro.utoronto.ca [dostęp 2012-07-12].
 5. a b Antares & FireAnt (ang.) planets.utsc.utoronto.ca (archive.org) [dostęp 2012-07-24].
 6. Home page – Pawel Artymowicz (ang.). utsc.utoronto.ca. [dostęp 2012-06-17].
 7. a b c d Paweł Artymowicz w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
 8. a b c Paweł Artymowicz: Curriculum Vitae of Pawel Artymowicz, December 2000 (ang.). planets.utsc.utoronto.ca (archive.org). [dostęp 2012-07-13].
 9. Stockholm Home Page of Pawel Artymowicz, June 2005 (ang.) astro.su.se (archive.org) [dostęp 2012-07-28].
 10. Stockholm Observatory Annual Report 2005, p. 2 (ang.) su.se [dostęp 2012-07-08].
 11. Dan Falk: Ghost Worlds. The search for other Earths (ang.) magazine.utoronto.ca, Winter 2006 [dostęp 2012-07-24].
 12. a b c International Summer Institute for Modeling in Astrophysics (ang.) isima.ucsc.edu [dostęp 2012-07-11].
 13. Public Sector Salary Disclosure 2012: Universities (ang.) www.fin.gov.on.ca [dostęp 2012-07-11].
 14. Fizyka a obliczenia równoległe. Paweł Artymowicz, Delta 1.05.17 [dostęp 2017-05-10].
 15. a b SAO/NASA Astrophysics Data System (ADS) (ang.). adsabs.harvard.edu. [dostęp 2012-06-19]. Według tej bazy danych, niepodającej wartości tzw. indeksu Hirscha, w 2013 roku w przypadku publikacji Pawła Artymowicza miał on wartość 26.
 16. a b Google Scholar: Scholar Profile and Citations (ang.). [dostęp 2013-11-05]. s. 1.
 17. a b KITP Program: Planet Formation, Terrestrial and Extra Solar (Jan 5 – Mar 26, 2004) (ang.) online.itp.ucsb.edu [dostęp 2012-07-14].
 18. a b Paweł Artymowicz: Curriculum Vitae of Pawel Artymowicz – 2011 (ang.). planets.utsc.utoronto.ca. [dostęp 2012-06-18].
 19. Recipes for a solar system (ang.) economist.com [dostęp 2012-07-11].
 20. International Astronomical Union (ang.) iau.org [dostęp 2013-12-10].
 21. Paweł Artymowicz: You-Know-Who podnosi przyłbicę studioopinii.pl, 28 września 2011 [dostęp 2012-07-11].
 22. a b Skrzydło kontra brzoza studioopinii.pl, 29 września 2011 [dostęp 2012-07-11].
 23. Sam badał katastrofę Tu-154, nie zaprosili go (pol.). Polskie Radio, 2012-05-30. [dostęp 2012-05-31].
 24. Cezary Łazarewicz (Newsweek Polska): Trzy asy Macierewicza (pol.). [dostęp 2012-06-18]. s. 1.
 25. Wizualizacja modelu fizycznego ostatnich 5 sekund lotu PLF 101 vimeo.com [dostęp 2012-07-08].
 26. Azrael Kubacki: Cięli już krzaki. Uderzyli w brzozę (pol.). Gazeta Wyborcza, 2012-02-07. [dostęp 2012-05-31]. s. 3.
 27. a b Sekrety symulacji katastrofy smoleńskiej studioopinii.pl, 7 lutego 2012 [dostęp 2012-07-11].
 28. Nie ma jednej przyczyny tragedii w Smolensku polityka.pl [dostęp 2012-07-11].
 29. a b Wywiad w Polsat News, progr. Agnieszki Gozdyra. youtube.com, 12 kwietnia 2012. [dostęp 2012-06-28]. s. 1.;
 30. Dr Szuladziński w „Uważam Rze”: Jeśli są odłamki, to musiał być wybuch. Pierwszy ładunek musiał znajdować się na skrzydle. wpolityce.pl, 4 czerwca 2012 [dostęp 2012-07-09].
 31. Referat „Aerodynamiczne obliczenia ostatnich sekund lotu PLF 101 w porównaniu z danymi zebranymi przez komisje badania wypadków” z konferencji w Kazimierzu n/Wisłą, 28 maja 2012 planets.utsc.utoronto.ca [dostęp 2012-07-08] oraz Binienda inspiruje naszdziennik.pl, 30 maja 2012 [dostęp 2012-07-25].
 32. Szansa na starcie na argumenty. Poseł Macierewicz zaprosił na czwartek prof. Artymowicza na dyskusję z prof. Biniendą wpolityce.pl, 11 czerwca 2012 [dostęp 2012-07-09].
 33. a b PAP: Prokuratorzy wojskowi spotkali się z prof. Artymowiczem z Toronto (pol.). onet.pl. [dostęp 2012-06-18]. s. 1.
 34. (żg): Onet: Prokuratorzy wojskowi spotkali się z prof. Artymowiczem z Toronto (pol.). onet.pl. [dostęp 2012-06-18]. s. 1.
 35. Oświadczenie Zespołu Parlamentarnego z dnia 14 czerwca, niezależna.pl [dostęp 2012-07-08].
 36. „Wybuchy Wyobraźni” Polityka 3.04.13 (pol.) polityka.pl [dostęp 2013-04-17].
 37. Zespołowa porażka: Prof. Paweł Artymowicz komentuje „Raport” zespołu Antoniego Macierewicza Polityka 15.04.13 polityka.pl [dostęp 2013-04-17].
 38. Artymowicz w liście otwartym krytykuje Biniendę. informacja PAP 11.10.13 [dostęp 2013-10-14].
 39. Air Show Smoleńsk 2013. Fakty i Mity paźdz. 31.10.13 [dostęp 2013-11-04].
 40. XVI Konferencja „Mechanika w Lotnictwie” komunikat nr 1. Pol. Tow. Mech. Teor. i Stos. [dostęp 2013-11-04].
 41. Archiwum wideoblogu Zespołu Laska: prof. Paweł Artymowicz – O skutkach zderzenia TU-154M z brzozą; O korelacji zapisów dźwięku ze zderzeniami z drzewami; Rekonstrukcja trajektorii w ostatnich sekundach lotu; O obrocie samolotu w ostatniej fazie lotu. Prezentacje Zespołu Laska [dostęp 2016-10-05].
 42. Katastrofa PLF101: Konfrontacja obliczeń trajektorii lotu ze zniszczeniami naziemnymi i zapisem dźwięku w kokpicie Archiwum niezniknelo.com [dostęp 2016-10-05].
 43. Co obliczenia dynamiczne łamania brzozy i lotu końcówki skrzydła w katastrofie PLF101 mówią o jej przebiegu? Archiwum niezniknelo.com [dostęp 2016-10-05].
 44. Wiemy niemal wszystko. Polityka, 5.04.16 [dostęp 2016-10-07].
 45. Fizyk o podkomisji smoleńskiej: Złośliwie kłamią. To nie są eksperci. Wywiad z Prof. Artymowiczem 3 paźdz. 2016 r. w TVN24 Fakty po Faktach, red. K. Kolenda-Zaleska [dostęp 2016-10-05].
 46. Artymowicz i Lasek: wybuch jakiejkolwiek bomby w Tu-154 – wykluczony Marta Rawicz (PAP) 11.04.17 [dostęp 2017-04-14].
 47. Dr Paweł Artymowicz: Wybuch bomby w Tu-154? Wykluczony. Rzeczpospolita 11.04.17 [dostęp 2017-04-14].
 48. 10.04 | Wybuch termobaryczny w Tu-154: kompletne fantasy. Faktach po Faktach (TVN24) 09.04.17 [dostęp 2017-04-14].
 49. Podkomisja? Dorabiający emeryci. #RZECZoPOLITYCE Rzeczpospolita 14.04.17 [dostęp 2017-04-14].
 50. Katastrofa smoleńska. Dr hab. Paweł Artymowicz: Zamachu i bomby w tupolewie nie było. Jacek Nizinkiewicz, Rzeczpospolita 17.04.17 [dostęp 2017-04-18].
 51. Prof. Artymowicz: Nie ma żadnych dowodów na wybuch. Wiadomo.co 11 kw. 2017 [dostęp 2018-03-11].
 52. [https://wiadomo.co/prof-artymowicz-nie-ma-zadnych-dowodow-na-wybuch/ Prof. Artymowicz: Nieszczęśliwy wypadek, czyli cała prawda o Smoleńsku.] Wiadomo.co 10 kw. 2018 [dostęp 2018-04-11].
 53. [https://www.tvn24.pl/profesor-pawel-artymowicz-o-twierdzeniach-podkomisji-smolenskiej,828620,s.html "Jeden rysunek wystarczy, żeby obalić bzdury opowiadane przez pana Antoniego".] Faktach po Faktach (TVN24) 10.04.18 [dostęp 2018-04-11].
 54. "Chciałem odnaleźć prawdziwe elementy tej opowieści. Nie znalazłem żadnego". TVN24 Na Żywo 12.04.18 [dostęp 2018-04-13].
 55. Prof. Artymowicz: Eksplozje w kadłubie i skrzydle Tu-154M? Ani jedno, ani drugie nie nastąpiło. [dostęp 2018-04-13].
 56. Prof. Artymowicz: Eksplozje w kadłubie i skrzydle Tu-154M? Ani jedno, ani drugie nie nastąpiło. [dostęp 2018-04-13].
 57. catwalk catwalk.pl [dostęp 2018-02-20].
 58. Katedra Reżyserii Dźwięku. Uniw. Muzyczny F. Chopina w Warszawie [dostęp 2016-10-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Paweł Artymowicz (nota biograficzna), [w:] Kto jest kim wśród Polonii szwedzkiej, opr. Tadeusz Nowakowski, Tullinge: Polonica, 2003, s. 13. ​ISBN 91-87704-40-4​.
 • Paweł Artymowicz (nota biograficzna), [w:] Polacy w Kanadzie: słownik biograficzny. Kto jest kim w Polonii kanadyjskiej 2006, opr. Jacek Kozak, Tomasz Piwowarek, Mississauga: Biogram Publishing, 2006, s. 67. ​ISBN 0-9738143-0-6​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]