Golec uOrkiestra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Golec uOrkiestra
Ilustracja
Od lewej: Łukasz Golec, Robert Szewczuga, Paweł Golec, Edyta Golec
Rok założenia 1998
Pochodzenie  Polska
Gatunek pop, folk
Wydawnictwo muzyczne Golec Fabryka
Strona internetowa

Golec uOrkiestra – polski zespół muzyczny założony w 1998 roku przez braci bliźniaków, Pawła i Łukasza Golców. Jego nazwa nawiązuje do pisowni gwarowej („u” przed wyrazem „orkiestra”). Grupa łączy tradycyjne, etniczne brzmienia muzyki łuku Karpat z wieloma gatunkami muzycznymi z pogranicza popu, muzyki alternatywnej, rock'n'rolla, rhythm and bluesa oraz muzyki jazzowej.

Zespół wylansował przeboje, takie jak m.in. „Szarpany”, „Lornetka”, „Crazy Is My Life”, „Słodycze”, „Pędzą konie”, „Nie ma nic”, „Kto się ceni”, „Bo lato rozpala”, „Młody maj”, a także „Ściernisco”. Specjalnie dla papieża Jana Pawła II grupa skomponowała i wykonała, podczas spotkania z nim, utwór „Leć muzyczko”, który stał się hymnem kilku polskich szkół. Podczas swojej kilkunastoletniej działalności muzycy zagrali ponad tysiąc pięćset koncertów w Polsce i za granicą, odwiedzając m.in.: Stany Zjednoczone, Węgry, Grecję, Wielką Brytanię, Watykan, Kanadę, Austrię, Belgię, Hiszpanię, Czechy, Niemcy, Ukrainę, Litwę oraz Serbię.

Odebranie Platynowej Płyty za Koncert Kolęd i Pastorałek CD + DVD, Opole 2016
Golec uOrkiestra w Bukowinie Tatrzańskiej

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w 1998, początkowo pod nazwą Golec Folk Band. Pomysł stworzenia grupy zrodził się spontanicznie jako naturalna konsekwencja wspólnego muzykowania przyjaciół. W tym czasie zespół był jednym z pionierów polskiej sceny, odwołującej się do nowoczesnych brzmień inspirowanych muzyką źródeł, zwłaszcza motywami góralskimi Beskidu Żywieckiego. Bracia Paweł i Łukasz Golcowie brali wówczas udział w wielu innych projektach, w tym w wielokrotnie nagradzanym Alchemik Acoustic Jazz Sextet. Współpracowali również (w roli muzyków sesyjnych) z wieloma polskimi wykonawcami, takimi jak: Maryla Rodowicz, Paweł Kukiz, Kayah, Andrzej Krzywy, Andrzej Piaseczny „Piasek”, Goya, Katarzyna Groniec, Mieczysław Szcześniak, zespół Deus Meus, oraz z big bandami Wiesława Pieregorólki czy Zygmunta Kukli, a także z Teatrem Buffo. Z czasem uwaga braci skupiła się głównie na ich własnym projekcie.

Przed wydaniem pierwszej płyty, zespół występował na wielu scenach festiwali w Polsce i zagranicą, odwiedzając m.in. Folk Fiesta w Ząbkowicach Śląskich, Szolnok Folk Festiwal na Węgrzech, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu i w Wiśle, Bielską Zadymkę Jazzową, czy też Bracki Jazz Festiwal w Cieszynie. Ponadto niejednokrotnie koncertował w wielu polskich klubach muzycznych. W 1999 muzycy wydali swój debiutancki album, zatytułowany Golec uOrkiestra 1. Pierwsza płyta zaprezentowała najważniejszą cechę stylu grupy, pojawiającą się również w późniejszych produkcjach, czyli tendencję do łączenia brzmień tradycyjnych z nowoczesnymi. W efekcie znalazły się tutaj głównie energiczne utwory, wykorzystujące inspiracje muzyką góralską, latynoską, rock'n'rollową, jazzową, a nawet rytmiką charakterystyczną dla ska. Album odniósł duży sukces na polskim rynku muzycznym, ponadto uhonorowany został Fryderykiem w kategorii Debiut Roku. Kariera zespołu nabrała tempa, po wyemitowaniu przez TVP1, programu pt. Cieszyn kontra Puck, w którym zespół urzekł widzów swoją charyzmą i oryginalnością. Zaowocowało to zaproszeniem grupy do udziału w licznych programach telewizyjnych.

W 2000 ukazały się kolejne płyty zespołu: Golec uOrkiestra 2, która osiągnęła status złotej płyty już w pierwszy dzień sprzedaży, a następnie Święta z Golec uOrkiestrą. Muzycy rozpoczęli występy na największych telewizyjnych festiwalach w Polsce, w tym na festiwalu opolskim i sopockim. Gościli również w licznych programach rozrywkowych jak np. Wieczór z Jagielskim, Szansa na sukces czy Bezludna wyspa. W studiu TVP w krakowskim Łęgu zarejestrowano również godzinny recital zespołu z udziałem publiczności, pt. Wszystkim na uciechę. Natomiast niektóre utwory grupy, takie jak Lornetka czy Słodycze, wdarły się na szczyty radiowych i telewizyjnych list przebojów. W tym czasie zespół został wspomniany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, George’a W. Busha, który podczas wizyty w Polsce stwierdził: „Podoba mi się ten polski duch działania, wyrażony słowami tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco w piosence pewnej uOrkiestry, zwanej Golec”.

Począwszy od 2001, zespół zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. W 2002 wydał także trzeci studyjny album, zatytułowany Golec uOrkiestra 3, zawierający jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy – Pędzą konie. Do współpracy przy produkcji zaproszono chór cerkiewny „Oktoich”, przez co kompozycje pełniej nawiązują do słowiańskich źródeł. Pochodząca z tej płyty piosenka, Kto się ceni, została uhonorowana nagrodą słuchaczy – Dragon RMF FM. Poza kolejnymi albumami, grupa tworzyła także utwory na specjalne okazje i udzielała się w projektach muzycznych, takich jak np. New York Baca Millenium Song ze znanym muzykiem jazzowym Michałem Urbaniakiem. Podczas koncertu sylwestrowego na Placu Zamkowym w Warszawie grupa wykonała utwór New York Baca Millenium Song w towarzystwie Michała Urbaniaka, Urszuli Dudziak, Miki Urbaniaka, Marcina Pospieszalskiego i Michała Sęka. Efektem dalszej współpracy z Michałem Urbaniakiem był projekt „Michał Urbaniak & Golec uOrkiestra”, z którym zespół wystąpił na Jazz Fair Festival w Poznaniu i na Bielskiej Zadymce Jazzowej.

W 2000 zespół stworzył dla reżysera Juliusza Machulskiego tytułową piosenkę do filmu Pieniądze to nie wszystko, a na zamówienie organizatorów XX zimowej Uniwersjady w Zakopanem powstała piosenka Zwycięstwo, którą zadedykowano Adamowi Małyszowi, odnoszącemu wtedy spektakularne sukcesy sportowe. Grupa wystąpiła również podczas uroczystych, osiemdziesiątych urodzin papieża Jana Pawła II, którego pożegnała następnie koncertem w 2002, podczas zakończenia papieskiej pielgrzymki do Polski. Leć muzyczko, piosenka przygotowana specjalnie na tę okazję, została wybrana hymnem gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwinach, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzesku oraz gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce.

Na przestrzeni kilkuletniej działalności zespół ulegał licznym przeobrażeniom, przeciwstawiając się muzycznej schematyczności. W 2004 roku nastąpiła zmiana w jego szeregach. Grupa wzbogaciła swoje brzmienie, dodając rozbudowane instrumenty klawiszowe oraz nowoczesne riffy gitarowe. Delikatne zmiany w stylistyce zespołu prezentuje kolejny album, Golec uOrkiestra 4 (2004) Nowe inspiracje muzyków zaprezentowały utwory, wykorzystujące pełniej elementy rocka i popu. Zamieszczono tam kompozycje zarówno żywiołowe, ale też bardziej stonowane, jak chociażby Nie ma nic. Na tym albumie zrezygnowano z instrumentarium i stylistyki góralskiej, odchodząc od modern folku na rzecz bardziej poprockowych piosenek. W 2005 roku w listopadzie ukazuje się dwupłytowe wydawnictwo, zawierające polskie i autorskie kolędy i pastorałki, pt. Nieziemskie granie dla Ciebie Panie. Część kolęd miała już swoją wcześniejszą premierę na płycie pt. W niebo głosy (2003), która powstała na zamówienie wydawnictwa Agora.

W przypadku płyt Golec uOrkiestra 1, 2, 3, 4 zespół produkcyjno-kompozytorski stanowią: Rafał, Olga, Łukasz i Paweł Golec. W przypadku kolejnych płyt, takich jak Golec uOrkiestra 5, Nieziemskie Granie dla Ciebie Panie, czy The Best of Golec uOrkiestra (2013 r.) te szeregi zasila kompozytor i aranżer Krzysztof Maciejowski oraz aranżer, gitarzysta i realizator dźwięku Łukasz Pilch. W 2005 roku została zakończona współpraca z Olgą Golec.

W 2009 ukazał się kolejny album studyjny zespołu, zatytułowany Golec uOrkiestra 5. Wysmakowany brzmieniowo i zróżnicowany stylistycznie, ukazuje szerokie spectrum możliwości aranżacyjnych zespołu. W stylistyce niejako powraca on do etnicznych inspiracji, wyraźnie słyszalne jest tu wykorzystanie nowoczesnej stylistyki brzmieniowej łączonej z żywiołowymi rytmami bałkańskimi (Życie jest muzyką, Czar mi daj) oraz ze swingiem (Wujek Louis song), czy tangiem (Tango góralskie). W tym samym roku ukazuje się pierwsze DVD zespołu z koncertu live Kolędy i Pastorałki (2009), zarejestrowanego w grudniu 2008 w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu. Produkcja została wzbogacona o liczne materiały dodatkowe, ukazujące m.in. pracę w ciągle rozwijającym się studiu Golec Fabryki. W 2009 roku z okazji swojego dziesięciolecia z towarzyszeniem Bałtyckiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Tomasza Szymusia, zespół zagrał swój jubileuszowy tysięczny koncert podczas Sopot Trendy Festiwal. Wydarzenie to emitowała telewizja Polsat, a gościnnie wystąpili w nim również: Maryla Rodowicz, Halina Młynkowa, Michał Urbaniak i Szymon Wydra.

W 2011 Paweł i Łukasz Golcowie wzięli udział programie TVP2 Bitwa na głosy i poprowadzili 16-osobową drużynę wokalistów reprezentujących Milówkę. Na 50. jubileuszowym KFPP w Opolu za piosenkę „Młody maj” zespół nagrodzony został „Superpremierą 2013”, „Superpremierą Programu 1 Polskiego Radia 2013”, wyróżnieniem „Artysta bez granic”, czyli nagrodą TVP Polonia dla najpopularniejszego polskiego artysty poza granicami kraju, a także nagrodą honorową Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej „Ikona Festiwalu”.

Edyta Golec, altówka i śpiew
Paweł Golec, Łukasz Pilch i Łukasz Golec (od lewej)
Piotr Kalicki
Robert Szewczuga, basista

W 2017 roku duet stał się bohaterem internetowych memów. Artyści nie odnieśli się do tego fenomenu, ale ich menadżerowie starali się usuwać różnorakie przeróbki z serwisu YouTube. Memy miały w dużej mierze charakter obraźliwy, ale nie wynikało to z rzeczywistej nienawiści lub nagonki na braci Golców, a z utrzymanego w czarnym humorze stylu tych żartów.[1]

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu
Byli członkowie zespołu
 • Grzegorz Juroszek – altówka
 • Maciek Rosenberg – skrzypce
 • Jarosław „Grzybek” Grzybowski – perkusja
 • Andrzej „Juri” Małyjurek – kontrabas
 • Wojtek Golec – akordeon
 • Grzegorz Kuchejda – dudy żywieckie, trombita
 • Jakub Gołdyn – dudy żywieckie, trombita
 • Jakub Gwardecki – instrumenty klawiszowe
 • Tomasz Kańtoch – gitara basowa
 • Grzegorz Kańtoch – perkusja
 • Grzegorz Kapołka - gitara

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Łukasz i Paweł Golcowie podczas koncertu w Olsztynie - Kortowiada 2016
Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
POL
1999 Golec uOrkiestra 1
 • Data: 7 września 1999
 • Wydawca: Accord
3[2]
2000 Golec uOrkiestra 2
 • Data: 10 października 2000[4]
 • Wydawca: Golec Fabryka
1[5]
 • POL: 4× platynowa płyta[3]
2002 Golec uOrkiestra 3
 • Data: 13 marca 2002[6]
 • Wydawca: Golec Fabryka
1[7]
 • POL: platynowa płyta[3]
2004 Golec uOrkiestra 4
 • Data: 28 czerwca 2004[8]
 • Wydawca: Golec Fabryka
6[9]
 • POL: platynowa płyta[3]
2009 Golec uOrkiestra 5
 • Data: 29 maja 2009[10]
 • Wydawca: Golec Fabryka
19[9]
 • POL: złota płyta[11]
„—” pozycja nie była notowana.

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
POL
2013 The Best of Golec uOrkiestra
 • Data: 15 października 2013[12]
 • Wydawca: Golec Fabryka
33[9]
 • POL: złota płyta[11]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
POL
2009 Koncert Live - Kolędy i Pastorałki
 • Data: 1 grudnia 2009
 • Wydawca: EMI Music Poland
 • Format: DVD
2014 Koncert kolęd i pastorałek w bazylice jasnogórskiej
 • Data: 24 listopada 2014
 • Wydawca: Golec Fabryka
 • Format: CD+DVD, digital download
8[13]
 • POL: platynowa płyta[14]
„—” pozycja nie była notowana.

Albumy świąteczne[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
2000 Święta z Golec uOrkiestrą
 • Data: 23 listopada 2000[15]
 • Wydawca: Golec Fabryka
21[2]
2004 W niebo głosy
 • Data: 2003
 • Wydawca: Golec Fabryka
2005 Nieziemskie granie dla Ciebie Panie
 • Data: 5 grudnia 2005[16]
 • Wydawca: Golec Fabryka
17[9]
„—” pozycja nie była notowana.

Ścieżki dźwiękowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
2001 Pieniądze to nie wszystko
 • Data: 2004
 • Wydawca: Golec uOrkiestra
45[17]

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
LP3
[18]
1999 Kocham ciebie dziewczyno 9
Crazy Is My Life 22
Lornetka 3
2000 Ściernisco
Słodycze 13
2002 Pędzą konie 40
„Gdzie się podziały nasze podatki"
„Zwierzenia pewnego cienia”
Kto się ceni
2004 „Nie ma nic"
„Konkretna piosenka"
2005 Bo lato rozpala
2007 „Szarpany”
2009 „Góralskie tango”
2010 „Życie jest muzyką”
2011 „Wujek Louis song”
2013 Młody maj
„Rozgwieżdżona noc”
2014 „Leć muzyczko”
2015 „Liczę na minus”
2017 „Pomarańcza”
„Hop na top"
2018 „Lawina”
„—” pozycja nie była notowana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Golec uOrkiestra vs internet – How2Play, how2play.pl [dostęp 2017-12-13] (pol.).
 2. a b Olis - sprzedaż w okresie 27.11.2000 - 10.12.2000 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-01-15].
 3. a b c d Laureaci platynowych płyt (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2009-06-11].
 4. Golec uOrkiestra - „2” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-12-28].
 5. Olis – sprzedaż w okresie 03.12.2001–09.12.2001 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-01-15].
 6. Golec uOrkiestra - „Kiloherce prosto w serce” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-12-28].
 7. Olis - sprzedaż w okresie 27.05.2002 - 02.06.2002 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-01-15].
 8. Golec uOrkiestra - „4” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-12-28].
 9. a b c d Golec uOrkiestra OLiS Charts (ang.). acharts.us. [dostęp 2009-12-16].
 10. Golec uOrkiestra - „Golec uOrkiestra 5” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-12-28].
 11. a b ZPAV: złote płyty 2014 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-02].
 12. The Best of Golec uOrkiestra - Dane szczegółowe (pol.). empik.com.
 13. OLiS - sprzedaż w okresie 24.11.2014 - 30.11.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-01-02].
 14. ZPAV: platynowe płyty 2016 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-05-20].
 15. Golec uOrkiestra - „Święta z Golec uOrkiestrą” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-12-28].
 16. Golec uOrkiestra - „Nieziemskie granie dla Ciebie Panie” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-12-28].
 17. Olis - sprzedaż w okresie 08.01.2001 - 14.01.2001 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-01-15].
 18. Archiwum Listy Przebojów Trójki (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2009-12-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]